Zúčastnit se je více než vyhrát

Od: Datum: 21.01.13 18:11 odpovědí: 8 změna: 22.01.13 10:44

Dobrý den, na angličtinu se mám vyjádři k několika citátům, všechny bych zvládla, ale citát ''Participating is more than winning'' (zúčastnit se je více než vyhrát) mě vrtá hlavou, prosím napište názory co byste řekli vy.. klidně česky kdo neumíte anglicky :) děkuju moc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.13 18:50

Podle mě to vyjadřuje stav, kdy je lepší něco dělat než nedělat, ale nutně nemusí být člověk první nebo nejlepší. A nemusí se to týkat jen soutěží nebo závodů, ale i běžných činností v lidském životě.

Datum: 21.01.13 23:30

Účast v/na něčem zpravidla vyžaduje nějaké úsilí, snahu. K dosažení výsledku je někdy potřeba překonat pohodlnost, lenost nebo "sám sebe". To, co člověk vynaloží, a čeho dosáhne, je důležitější, než jeho umístění nebo výhra.

Od: ben®
Datum: 21.01.13 23:53

Dobrý den, já bych to chápal ve smyslu, že mnohdy má člověk lepší pocit z toho, že u toho byl než, že byl zrovna první nebo nejlepší. Viz - "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". Zdravím!

Od: axus®
Datum: 21.01.13 23:55

It's just an excuse of the defeted ones. Who wants to play without the desire to win? Simply - nobody.

Only one situation I can think of when this quotation could be applicable is Russian rulette.

Od: luke237
Datum: 22.01.13 08:08

"Zúčastnit se je více než vyhrát". Mam pocit, ze lepe cesky se to rika: "Neni dulezite vyhrat, ale zucastnit se". V kazdem pripade anglicky se to rekne: "Its an honour just to be nominated."

Samozrejme zle jazyky rikaji: "Thats what losers say!" :)

Ten citat vystihuje nazor, ze uz jenom dostat se mezi nejlepsi, je samo o sobe uspech, protoze mnohem vetsi skupina takoveho vysledku nedosahla. Kdo pak z techto nejlepsich je uplne ten nejlepsi neni zase az tak dulezite.

Mozna ale nekdo s timto citatem prisel proto, ze vitezstvi je relativne strasne nedostizna meta. Prvni misto je jen jedno a zajemcu je strasne. Mezi zajemci je spousta uchazecu, kteri tomu daji uplne vsechno, drou jak divy, obetuji cokoliv a presto ve vysledku na prvni misto nedosahnou. Spise nez radost z rekneme tretiho mista (samo o sobe velky uspech) by mohli propadnout depresi, ze nevyhrali. Jenze tak by na tom mohlo byt i tech zbylych 99% procent ucastniku, kteri nemohli vyhrat proto, ze prvni misto je jen jedno. Aby tedy po kazdem zavode nenastala situace, kdy mame 99% totalne zklamanych lidi a jednoho viteze na pokraji vycerpani, ocenujeme uz fakt, ze se dany ucastnik dostal mezi X nejlepsich.

Mohlo by ti pripadat, ze z pohledu viteze ti muze byt tech zbylych 99% porazenych jedno, ale zavod neni v zivote jen jeden, ale jsou jich desitky a ve vsech zbylych tak i tento vitez by mohl byt jen dalsim z bezejmennych porazenych.

Pripomina mi to treba Ivana Lendla (jeden z nejlepsich tenistu historie, puvodem Cech). Vice nez ty desitky GrandSlamu a velkych poharu, ktere za svoji karieru vyhral, se upina k tomu, ze v zivote nedokazal vyhrat Wimbledon (travnate kurty mu nikdy moc nesly). S kazdym rokem, kdy tento pohar nevyhral, drel jeste vice v priprave, aby ten dalsi rok vyhral a nakonec zase nic. A dalsi rok drel jeste vice. Obetoval tomu uplne vse a presto se mu to ani po mnoha letech nikdy nepovedlo. Uplne na to byl fixovany a nic jineho ho nezajimalo. Vsechny jeho uspechy neznamely v jeho hlave nic, kdyz nedokazal pokorit Wimbledon. Kdyby za uspech dokazal povazovat uz jen ucast ve finale (do ktereho se nekolikrat dostal), byl by asi spokojeny clovek. Takhle je podle nej jen jednim z dlouhe rady porazenych ...

Od: luke237
Datum: 22.01.13 09:36
Zrovna jsem narazil na zajimavy clanek, ktery muzes pouzit jako ilustraci uvahy o dulezitosti vitezstvi. Navic je to rovnou i v anglictine: Internet swoons for Spanish runner who helped rival win.
Od: axus®
Datum: 22.01.13 10:42

Spise nez radost z rekneme tretiho mista (samo o sobe velky uspech) by mohli propadnout depresi, ze nevyhrali.

Zde bych - uz trochu off topic - doplnil mozna zajimavy postreh, ze v zapasech, kde proti sobe stoji vzdy dve strany, 3. vyhrava, zatimco 2. prohrava.

Datum: 22.01.13 10:44

I cesta je cíl? ;) Kapku mi to příjde i toto.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.