Vysvětlí někdo střevu (mě), pár věcí o StB?

Od: odpovědí: 19 změna:
Zase nespím, každou takovou noc se plazím po netu, někdy narazím na stránky, které bych normálně neotevřela. Jako dneska, když jsem otevřela archiv seznamů spolupracovníků StB a prolustrovala si rodinu :-D
To, že někdo spolupracoval s StB, znamená co? Jak spolupracoval, co to obnášelo?
Evidence zájmových osob je seznam lidí, které si hlídali, sledovali...?
Je vhodné se na to konkrétního člověka ptát?
A vůbec, jsou ty seznamy na internetu pravé, nebo jsem klikla na výmysly? To je totiž taky možné.. ) abscr.cz/...
Našla jsem to tady.
Mám divné otázky, já vím :-P
19 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar magdon

Já Vám na otázku neodpovím, jen bych chtěl varovat. Nešťourejte do toho příliš. Možná se dozvíte něco ošklivého o svých blízkých (velmi blízkých), či známých, od kterých byste to nikdy nečekala a zbytečně budete zklamaná a rozhořčená. Je to už dávno a nemá to smysl. Bude Vám to ležet v hlavě řadu let a může Vám to změnit život. Vlastní zkušenost.

A jestli je to pravda? To nikdy nezjistíte.


Nechci do toho šťourat, ani hledat podrobnosti obecně mě zajímá o co tak šlo, v cem spočívala ta spolupráce
Našla jsem tam půlku (obrazne) rodiny, ta druhá je v té evidenci zájmových osob. Nikdy se o tom v rodině nemluvilo, tak bych to ani nechtěla vytahovat, proto se ptám tady
Nebyla bych na nikoho naštvaná, myslím, že se špatné věci děly kdysi a dějí se i teď..

Je to již sice dávno, ale vypovídá to něco o charakteru těch lidí. A charaktery se většinou nemění. A to Já musel neberu. Nikdo nemusel. A Ti co radí nešťourejte se v tom, mají většinou sami máslo na hlavě. Říká se, že lepší je blbá jistota, než nejistota. Je to na Vás.

davno - "Nikdo nemusel. "

Netuším, kolik let Vám v té době bylo, případně v jak "vyvolených" kruzích jste se tenkrát pohyboval. Já byl ještě kluk ale vím, že to tak jednoduché nebylo. Ano nikdo nemusel, ale musel v tom případě počítat se značnými problémy nejen svými, ale celé rodiny několik generací dopředu. Děti (vnoučata) neměli šanci se dostat na školu, vysokoškoláci mohli dělat jen podřadné práce... Nesnažte se mě přesvědčovat o opaku, zažil jsem to ve vlastní rodině. Otec, původně bankovní úředník, skončil u uranových dolů, naštěstí "jen" na povrchu. Moje bývalá přítelkyně (kvalifikovaná učitelka v MŠ) taky "nemusela" a vzápětí dostala výpověď. Po několika pokusech o slušnou práci skončila jako pomocná síla v mlékárnách. A to ještě v roce 1980. Takže na řeči "Nikdo nemusel." jsem docela alergický.

A rada moc se v tom nešťourat nebyla míněna tak, aby se tazatelka nezajímala o hystorii, ale aby zbytečně nepátrala, kdo "u nich" konkrétně byl a kdo ne. Ono totiž někdy takové zjištění docela bolí.

 


0x
avatar ben

Dobrý den, asi nejlepší bude, když si projdete stránku viz odkaz. Zdravím!

cs.wikipedia.org/...

doplněno 28.08.15 08:28:

Je tam uvedena celá struktura té organizace a také možnosti spolupráce. Ta byla různá a různě nebezpečná. Někdo to dělal pro peníze, někdo ze závisti, někdo byl vydírán a ke spolupráci donucen, někdo to dělal ze strachu (o práci či rodinu), někdo z radosti ublížit a mstít se, někdo to ani nevěděl, že spolupracuje - takže si vyberte.

doplněno 28.08.15 08:42:

S tím problémem se můžete seznámit - je to dobré vědět a hlavně nezapomínat (i pro příští generace). Je dobře, když mladého člověka zajímá i minulost a může tu dobu lépe pochopit.

Pokud jde o někoho blízkého, koho jste třeba našla jako spolupracovníka STB, tak já bych se ho na jeho motivaci zeptal a chtěl bych to vědět - a díval bych se mu do očí. Svině by měla vědět, že to vím a že si to o ní myslím (pokud neuvede důvod spolupráce, který by se dal snad pochopit a omluvit, protože doba byla svinská). Ale, to záleží na Vás.

doplněno 28.08.15 10:45:

To, že se ve škole neučí minulost, je hrozné. Škola to neučí a doma se o tom mlčí, protože svědomí je ku*va. O "znalostech" naší nedávné minulosti svědčí i mnohé názory nebo otázky i zde. Přitom, kdo si chce informace nalézt, tak jich je hodně - a dokumenty jsou i na webu ČT.

Až budete mít více času (děcko bude uspáno), tak si přehrajte ten dokument viz odkaz. To je snad nejhorší akce STB, kterou vymyslela (spíše převzala od zkušenější KGB). Je to síla a hnus.

ceskatelevize.cz/...


Dobrý den, takže spolupracovali tak, že donášeli na odpůrce kom. režimu a nepohodlné lidi? Musím si to přečíst pořádně, az uspím mládě :)
doplněno 28.08.15 08:33: Tak už chápu, proč se v tom nemám pitvat
doplněno 28.08.15 10:08: Ve škole o tom nepadlo ani slovo, nikdy jsem se o to nezajímala, až teď.. Nijak by mě nesokovalo, kdybych zjistila že jsme v rodině meli nějaké praskace a svine, ostatne se nic extra nezmenilo. Zvěrstva se stávají i dnes.
Jestli se na to budu všech ptát nevím, asi to nechám, jak to je. I bez detailů mě jejich jména v seznamu nezaskocily
doplněno 28.08.15 11:56: No, dějepis jsem docela vnímala, a nic takového jsme neresili, možná padla zmínka ze existovalo nějaké StB. Na gymplu jsme ho meli dva roky, učil nás ředitel, a ten se radši bavil o labradorovi spolužačky :-D pochybuju, že někdo s kamarádů má více informací než já, pokud se o to vyloženě nezajímá...
Ze se to nevyklada v rodině se ani nedivim, taky budu malé vyprávět o dedeccich a stryccich ty hezké věci, než jak praskali za kupón do obchodu... (priklad)
Určitě si to pustím, za chvíli jde hají :-D

MrsGekko: při vyhledávání se musí shodovat nejenom jméno ale i datum narození a ještě nějaký údaj abyste náhodou nenařkla někoho z rodiny neprávem.

doplněno 28.08.15 11:14:

Někdy si je vymýšleli sami někdy je výmýšleli STBácci třeba podle zájmové skupiny nebo jiného souvisejícího aspektu.


Ono to sedí, některé jsem bezpečně poznala podle písma, data narození se jmény se nedají moc zaměnit, město taky pasuje. Byla by to jooo náhoda, naše příjmení bylo a je snad jen u nás v rodině Krycí jména si vymýšleli asi sami, že?

 


0x

Kolem STB se dělá pořád velký humbuk a jak se řekne STB tak každý v tom vidí vrchol zla. Je nutné si uvědomit, že to byla především organizace chránící bezpečnost státu, takovou ochranu má každý stát a máme jí i dnes pod skratkou BIS. Bohužel její část, která se zabývala ochranou proti vnitřnímu nepříteli to bylo to zlo, ale dnes se to hází všechno do jednoho pytle.

Někdo pod nátlakem podepsal a nikdy nic zlého neudělal, jiní nepodepsali, nikdy nebyly v evidenci a přesto donášeli a škodili. Ti co napáchaly nejvíce zla nikde nefigurují, neboť doklady o tom stačili včas zničit.

STB je jen obdoba jiných organizací,které splodila studená válka.V USA to byla se stejnými finesami CIA.

JABRAKA

 


0x

Myslíte, že v současné době něco podobného neexistuje, možná i ve větším rozsahu. S využitím elektroniky- telefonů, internetu , GPS a všudypřítomných kamer. Jsme sledováni neustále v zaměstnání, na ulici, na silnici, na úřadech, zkrátka všude. Má to, ale jednu velkou výhodu a to, že všichni kteří využívají a zneužívají v tomto směru tyto prostředky jsou anonymní - neznámí - a tudíž neexistují žádné současné písemné seznamy spolupracovníků, donašečů, evidence zájmových osob atd. Vládnoucí se objektivně neobejdou bez informací , zejména z důvodů zachování, případně rozvoji, stávajícího způsobu fungování společnosti a udržení-se u moci . To byl zřejmě smysl StB a je hlavním úkolem i BIS.

Příjemný nadcházející víkend -miro

V zásadě máte pravdu, ale myslím, že dávat na stejnou úroveň tajnou službu demokratického státu s tajnou službou totalitního a opresivního režimu je poněkud za vlasy přitažené. Gestapo bylo taky OK, když to byla služba nutná "z důvodů zachování, případně rozvoji, stávajícího způsobu fungování společnosti"? Ono i když dva dělají (technicky) totéž, nemusí to být totéž. Patton a Heydrich byli taky oba generálové.

Co se týká příbuzenstva, hledal jsem, našel a nechal si pro sebe. Nemám důvod to hrotit, ale myslím si, že je rozhodně dobré vědět. A nezapomínat.

Proč si myslíte, že jsme intenzivně sledováni nejen tajnou službou demokratického státu? Snad ne z demokratických důvodů, abychom nám lidem (většině) umožnili větší podíl na rozhodování - na vládě? Podle mně jde vždy v každém režimu v podstatě o totéž, jen je potřeba si vždy klást otázku v čí prospěch? Zda v prospěch menšiny , či většiny společnosti nebo schopných, všehoschopných, elit a nebo těch kteří vytvářejí hodnoty svojí prací. Podle toho bych já hodnotil úroveň demokracie. Ne podle toho, že a zda mohu dělat vše co není oficiálně zakázáno.Totalitní represi vystřídala represe finační, majetková a existenční, což je anonymní a tak nemohou a neexistují žádné seznamy aktérů.

-miro

 

 


0x

STB seznam a jejich spolupracovníků po Velkém sametu archiv na část uvedených budoucích korytářů nechal rumlíček zlikvidovat, ano pro někoho to bylo velice nepříjemné z důvodů donašečů sledování a.p., ale většina národa s tím problém neměla. Nebýt průkopníka Cibulky, tak možná obyčejný ovčan neměl do dnešního dne možnost nahlédnout do seznamu. V demokracii je to trochu jinak, kdo má počítač, mobil může být špiclován kdykoliv a kdekoliv, jakkoliv velice jednoduše. Vracel jsem se přes sousední stát a při rozhovoru mi benzínový sluha u jedné čerpačky pravil, občas se vracíme k psaní klasických dopisů z důvodu špiclování moderní technologie od Velkého bratra a jejich přisluhovačů.

 


0x

STB není to samé jako tajné služby. Státní bezpečnost byla zřízena pro tajnou likvidaci odpůrců a také se dost soudruzi činili. Starý Grebeníček v Uherské Hradišti byl asi velký vyznavač Gestapa. Používal různé metody mučení, shodné s gestapem a KSČ byla u toho od počátku. Je to jedno ze špatných období Česka. Dnes můžete směla poslat do zadele kohokoliv. Za STB by vám vymlátili zuby a to by byl jen začátek.

 


0x

Ještě je třeba přidat práskače operativě, kriminálce, pracovali v dialektické jednotě, výchova, prevence, postih. O StB je toho na intu dosti. Činnost zpravodajská, zaměřené na boj proti "vnitřnímu" a "vnějšímu" nepříteli. Mimochodem, součástí byly Pasy a víza... Bylo několik správ. Zákon č. 40/1974. Před tím ... Najdete i jejich směrnice aj. Chránili pracující lid budujícího socialismus před rozkladnými živly, před porušováním socialistické zákonnosti. Kdyby měli tehdy takové možnosti sledování jako dnes...

 


0x
Kouknete na film dite 44. Taky nechtel a jak dopadl?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]