Jste schopni hudbu opravdu poslouchat?

Od: Datum: 02.02.13 03:35 odpovědí: 11 změna: 02.02.13 13:54
avatar

Dobrý den, dnešní doba je plná hudby, ale někdy na zcela nevhodných místech. Mám hudbu velmi rád, ale dost problematicky vnímám její přítomnost např. při nakupování nebo v restauraci. Není před touto zvukovou kulisou a akustickým smogem úniku. Tak bych se chtěl zeptat, jestli se ještě dokážete na poslech hudby soustředit, poslechnout a vychutnat si v klidu domova oblíbenou hudbu. Ne jako kulisu, ale jako poslech na kvalitním Hi-Fi a případně, kterou hudbu máte nejraději. Za sebe mohu říci, že si ten poslech užívám (říkám tomu, že si musím "nabíjet baterky"). V poslední době jsem zatížen na soul nebo blues ve všech jeho podobách.

Tak, jak jste na tom Vy? Děkuji za názory a zdravím!

doplněno 02.02.13 03:37:

Omlouvám se za nepodařenou editaci příspěvku.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.02.13 03:44
avatar

Určitě. Hlavně večer nebo při čtení - to nemám jako kulisu, ale jako doplňující "vjem" (tak jako při sledování filmu pozorujete a posloucháte, tak při čtení knihy čtu a poslouchám - vhodnou muziku podle žánru).

Poslední dobou poslouchám oldies (hlavně 60. léta) a také soundtracky (např. Rocky Horror Picture Show). Když potřebuju něco klidného a "dobít baterky", tak si pustím soundtrack Pána prstenů nebo Doctora Who.

Taky mám moc ráda písničky s dobrým textem, který je pro mě důležitý. I když se přiznám, že někdy dokážu hodiny poslouchat jednu melodii, která je vlastně naprosto "stupidní" (např.


toto jsem vydržela poslouchat asi 3 hodiny v kuse - opravdu poslouchat).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 02.02.13 04:18
avatar

Dobrý den, děkuji za reakci a ten odkaz - je to síla (a ono to snad opravdu hraje 10 hodin). Tomu říkám "chytlavka a úlet". Kdybych potřeboval vypudit červotoče, tak to pustím hlasitě a odejdu.

Výraz oldies nemám moc rád (jsem už pamětník), ale dovedu ho pochopit z hlediska mladých.

Jsem vždy potěšen, že tato hudba stále zajímá hodně mladých lidí. Asi byla a je opravdu dobrá a jsou to základy i pro dnešní hudbu. Zdravím!

Datum: 02.02.13 13:54
avatar

Ano - přesně na toho červotoče to je :D. Jinak mě nenapadlo, jaký výraz použít místo "oldies". Vyrůstala jsem v 90. letech a i hudba 90. let se považuje za "oldies" a stará si moc nepřipadám. Vzhledem k tomu, že to je ale hudba 60. let, tak jsem to tam nechala. V poslední době se ale znovu věnuji 70. a 80. létům (miluju Freddyho Mercuryho, hlavně


tuhle !)

Poslouchám i české - hlavně písničkáře (nejvíc asi Nohavicu, taky Kryla nebo Klusa). Dost se mi líbí Čechomor, Vlasta Redl, některé písničky od Buty, Schelingera, Hapky, Chinaski, Jany Kirschner atd. Z nějakého důvodu nemám ráda Olympic. Jejich písničky jsou sice dobré a mnoho jich znám zpaměti, ale Janda je mi tak nesympatický, že si je dobrovolně nepouštím.

Ze zahraničních poslouchám úplně všechno - jsem schopná mít v playlistu vedle sebe O-zone, Pavarottiho a Beatles. Líbí se mi i moderní muzika (jako třeba


.fun ,

Lily Allen nebo nová tvorba

Linkin Park , která mi přijde lepší než ta stará).

Ale asi z 80 % všeho, co poslouchám, jsou soundtracky a písničky z filmů/seriálů. ( tohle je můj takový seznam nej soundtracků).

Jinak si nemyslím, že by se dnes dělala horší hudba. Spíš má teď k hudbě přístup víc lidí a šíří se i přes internet atd., takže se k lidem nedostane jen ta fakt dobrá, co se proslavila, ale i ta špatná, která dřív prostě skončila velmi brzy, protože se tolik nešířila a neměla jak. Dnes je prostě větší výběr, takže je třeba "přebírat".

doplněno 02.02.13 13:56:

Jinak nesnáším rádio v restauraci atd., ale nedovedla bych si představit nakupování v super/hypermarketu bez hudby. Tak nějak mě to nakupování baví víc. Hlavně o Vánocích, kdy hrají vánoční hity. To si prozpěvu, tančím mezi regály a na všecky se směju. Vypadám sice asi jako blbec, ale fakt mám v tu chvíli dobrou náladu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 05:09
avatar

Mně osobně dost vadí všudepřítomná hudba. Obchod, čekárna lékaře, prostě je to všude. A co se mi v hudbě líbí? Nejsem příliš vyhraněná, poslouchám hudbu podle nálady - i barokní mistry i např. Kurta Kobeina a Nirvana a rockově laděnou hudbu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 02.02.13 06:36

Hudbu si vybírám. Líbí se mi melodie, které mě nějakým způsobem naplňují. Buď si sednu ke klávesám a hraji třeba několik hodin, nebo někdy pěkně hrají v TV stanici Šlágr. Manžel je maniak a pořád poslouchá, jakmile ráno vstane, country, doma, v autě, v dílně. Jde mi s ním někdy na nervy, takže mu rádio vypínám. Potom chodí se sluchátky na uších. Je to zkrátka podle nálady a vkusu. Každému se líbí něco jiného. Ráda si poslechnu i moravské cimbálovky, ke kterým si otevřu bílé vínko. To, co hrají v obchoďákách a pod. za chvíli nevnímám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 02.02.13 07:32

I já mám rád hudbu ...ale co se vysílá na komerčních rádiích bych někdy označil jako hudební žumpu. Hudební braky neustále dokola omílající jak kolovrátek...to už si radši naladím stanice typu Bayern 3 nebo Antenne Bayern.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 08:14
avatar

Přiznám se, že většinou poslouchám hudbu jako kulisu. Ovšem není mi jedno, jakou hudbu. Většinou jde o "českou country". Hlasitost musí být taková, aby šlo skutečně o kulisu a nerušilo mě to při hlavní činnosti. Tichá hudba při nakupování, či v restauracimi nevadí. Nesmí ale rušit, například do vinárny si chodím popovídat a strávit příjemnou chvilku, ne přeřvávat záplavu decibelů něčeho, co se zrovna líbí personálu.

Někdy si ale pouštím hudbu skutečně jen k poslechu, výběr a hlasitost podle momentální nálady. Přednost dávám romantickým a klidným melodiím. Vážnou hudbu neodmítám, ale moje parketa to není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 09:22
avatar

Zdravím, nedávno jsem byla na kosmetice, a kosmetička měla puštěné rádio, sice relativně potichu, ale byla to F1 (Frekvence1), na kterou jsem již alergická. Jeden čas jsem ji poslouchala docela s chutí, ale brzy se mi omrzela, neustále to samé, stejné písničky, reklamy, agresivní mluva. Tak, jak jsem se ke kosmetičce těšila, že si odpočinu, odcházela jsem "mrzutá", a řekla si, že ji příště požádám, aby to rádio vypla. Chci se tam přece zrelaxovat, ne?

Jinak jsem se v poslední době vrátila k vážné hudbě, když si potřebuji odpočinout, a opravdu vypnout, pustím si Bacha, Mozarta, nebo i "tři tenory", anebo před spaním si pouštím relaxační hudbu (šumění vody, les, ale někdy i s průvodním slovem Dr.Cimického).

Co se týče rádia, mým favoritem je teď ČRO2, vždy v sobotu dopoledne se těším na desátou hodinu na Nezatloukat a my dva a čas a pak je Tobogán - mluvené slovo, ale pohladí po duši. Když mohu, tak jdu i na živé natáčení Tobogánu do Divadla U hasičů.

Hezkou sobotu přeji vám všem!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artemio2*
Datum: 02.02.13 11:15

Limoska-také jsem poslouchával F1 v době,kdy tam byla Jitka Lukešová nebo později Lorna Vančurová.Krásné večery,kdy se rádio stávalo kamarádem a provonělo večer i srdce tou správnou pohodou.A pokud jde o Tobogán-klasika.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 09:34
avatar

Miluju ticho, nemám ráda zapnuté rádio jako kulisu. Pokud chci pustím si na hodinu nač mám chuť, někdy je to vážná hudba a jindy třeba Kabáti, sednu si do křesla, zavřu oči a vychutnám si to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.13 11:39
avatar

Dost problematicky? Slovy se ani nedá popsat, jak mě to neskutečně vytáčí *zed* Zejména mě silně irituje jedno nejmenované rádio, kde moderátoři mají všichni nepříjemné hlasy, když mluví, tak nemluví, ale řvou, aby přeřvali to, co jim hraje na pozadí, vtipní nejsou, furt točej dokola dvě cédéčka (možno ověřit na webu, fakt se to opakuje s max dvouhodinovými intervaly) "novinek" za poslední dva roky, kde jeden song zní jako druhej jako třetí, a při soutěži nebo něčem podobném jim na pozadí hraje smyčka, která má délku asi tak vteřinu, takže to jde třeba 120x dokola, než tu soutěž popíšou/provedou. To je fakt totál vymejvání mozků, jsou hluší, nebo jim nevadí sedět ve studiu s puštěnou vteřinovou smyčkou nějakého samplu?! Mě by z toho jeblo. A ty písničky taky neposlouchaj? Mně z toho po chvíli hrabe, oni asi pustěj playlist a pak si ve studiu vypnou zvuk nebo nevím.

Úroveň obsahu taky těžko popisovat, obvykle něco velmi stupidního, cheesy refrén, náhodně generovanej doprovod, furt se to opakuje dokola, do toho nějaký pazvuky, abyste si ten song fakt zapamatovali, pak přijde "dirty bit", protože dubstep je dneska u děcek strašně populární, tak tam nacpou nějaký zkreslený basy a velrybí skřeky, do toho si nejlíp černoch zařve pár nesrozumitelnejch rapovejch veršů, pak zas dokola začátek písničky a je to, stamilionovej hit je hotovej. Jeden jako druhej, slyšíte jich deset a je to furt to samý. Jo a ještě mi vaděj písničky, který jsou přehnaně "letní" a "veselý" a "rozdováděný", tak veselý, až jsou naprosto odporný :)

Když teda něco poslouchám dobrovolně, je to deep/jazzy house, freeform, hadstyle, (psy) trance, něco málo hard rocku a metalu, něco málo rapu (francouzský, jinak tak dva tři jiní), něco klasiky, kpop, jcore.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.