Proč ne/jsem hrdý na to, že jsem Čech

Od: Datum: 24.01.13 09:12 odpovědí: 46 změna: 26.01.13 05:40

Při jedné diskusi mě napadlo založit ze zvědavosti tuto otázku. Nejde mi o to kdo je a kdo není hrdý na to, že jsme češi, ale o to PROČ.

Prosím, nemíchat sem jakékoli diskuze ohledně současné volby prezidenta, těch je tady už mnoho a u takových příspěvků budu požadovat vymazání.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.13 09:28
avatar

Jsem hrdy na to, ze mala zemicka v cetru Evropy dokazala spousut veci. Ma spoustu svetovych vynalezu, spoustu znamych osobnosti. Kdybych se mel vratit o par let drive, vyvazelo se spouta vyrobku po celem svete. Sem hrdy na krasu a rozmanitost nasi zeme. Stydim se ale castecne za lidi v teto zemi. Ano, dokazeme se sjednodit kdyz je nehure, ale nez tak nastane, sme jen otroci a vlezdoprdelkove ostatnich statu. Nejdriv SSSR, pak USA, ted EU. Sakra vzdyt mi toho dokazeme hodne i bez pomoci ostatnich!

Nemame vlastni nazor. Nemame vlastni odvahu. Mame bohatou historii a nevazime si toho.

Smutno je mi kdyz si vzpomenu na rok 38 jak sme vitali Hitlera, na rok 45 kdyz sem s hrdosti podpalovali vse nemecke. Vzpomenu si jak sme vitali rusaky, a nakonec palili jejich vlajky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.01.13 09:32

masterjoe:

Jakobys mi viděl do hlavy a opsal to sem :D

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 24.01.13 09:44

Taky jsem právě býval hodně hrdý, ale poslední dobou převládá spíš stud a smutek. Přijde mi, že to, díky čemu jsme byli hrdí začíná mizet a objevuje se více vlezdoprdelnictví, úlisnost a podobné špatné vlastnosti.

Datum: 24.01.13 09:54
avatar

Milý Laďo,

Jsem hrdý, že jsem Čech. Proč? Neznám moc cizinu, nemohu soudit, jak se na nás kde dívají. Ale vím že se máme čím chlubit v cizině. Ať to jsou lidé, či výrobky.

Nevím proč bych se měl stydět za to, že někdo někde něco ukradl, nebo něco nevhodného řekl. To se musí stydět on sám.

Jsem rád, že žiju v této zemi a jinam nechci.

Přeji všem lidem dobré vůle KRÁSNÝ DEN A POHODU.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: michalov*
Datum: 24.01.13 16:21

Já cizinu trochu znám...Češi nejsou o nic horší či lepší než ostatní národy.Ba co víc,jsou například pracovití narozdíl od jiných,jako třeba od dnešních Francouzů či Španělů...Kecy typu,že to je u nás strašné a jidne to je skvělé,že Češi jsou na nic,zatímco jiné národnosti jsou lepší naprosto neuznávám...Je to naprosto zbytečné kydání ho...en pod sebe. Podívejte co lidé zde odmakali od revoluce.Nemyslím tu pakáž politickou,ale obyčejné lidi.Uvědomme si,že firmy na západě jednou spoustu let,zatímco my jsme se vyhrabali z komunistického režimu,který zde trval 40 let a před tím úděsná druhá světová odstartovaná Mnichovskou zradou...Češi jsou také velice tolerantní národ vůči menšinám narozdíl třeba od pobožných Poláků.To si mnozí Češi neuvědomují.Jsou tolerantnější než třeba Američané.Pokud jedete jižněji od nás,tak jsou lidé jakoby vřelejší a hovornější než zde,ale naopak na sever je tomu spíše naopak. Mám takový sen...že se tady na planetě přestaneme "midlit" a budeme se těšit z odlišností jež si nese každý národ v sobě z generací svých předků aniž bychom se vzájemně nějak vymezoval vůči národu jinému...nevím jestli je to utopie...každý kdo se odstěhuje si v sobě nese své kořeny,které nikdy nezapře.Nejde to totiž.A proč by to nakonec dělal...Eduard Petiška v jedné své knize napsal,no on to napsal lépe,já si to přesně nepamatuji,ale bylo to asi tak nějak : "...doma mají ořechy velice tvrdou skořápku.Ale jejich jádra jsou nejsladší..."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.01.13 16:40

Ano, češi jsou pracovitější než například dnešní francouzi, ale chtěl bych polovinu jejich platu co berou v mé profesi, asi je někde nějká chybka :D Dokonce i pracovití a disciplinovaní němci se proti mě a mým kolegům rozhodně nepřetrhnou...

Zjednodušeně Kalousek a spol. zde zavádějí prakapitalismus a co můžou tak rozkradou nebo nesmyslně utratí a pak to vypadá jak to vypadá...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 16:48
avatar

kradlo se, krade se, krást se bude.

Není to režimem, politickou stranou, ale lidstvem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.01.13 17:07

Tak proč se má můj francouzký, německý, švédský,... kolega lépe a rozhodně pracují ve větším klidu, co nestihne dnes udělá zítra, nikdo je nesmyslně nenahání? Tak kde je chybka? Svou práci neflákám, ono to ani moc dobře nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 24.01.13 17:12

Protože na ně makají jiní. Tady to možná taky přijde. Např. známé textilní stroje se již taky vyrábějí v Číně. Bohužel i přes obrovskou nekvalitu se to pořád vyplatí. Vyhlášený strojírenský průmysl jde do riti. Ovšem nevím jak tobude až se Čína zmátoří a budou chtít stejnou životní úroveň.

doplněno 24.01.13 17:18:

A pamatuji vypravování montérů. V rozvojových zemích tam se moc nemakalo. Vždy byl důvod, teplo, něký svátek atd. V západních zemích tam se začalo přesně a končilo přesně. Ovšem vše s náležitou opatrností po vzoru Komenského "Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest". Na to čecháčci nebyli zvyklí. Máknout aby bylo hotovo a byl čas na pivo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 17:13
avatar

zeptejte se jich, nikoliv mne.

Proč se u nás mají lidé lépe nežli jejich sousedi vedle, proč já se mám mnohokrát lépe, nežli moje sestra?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 24.01.13 18:08

milancukrar:

s vámi je těžká řeč, necháme toho, ano?

Moje otázka byla vyprokována tím, že češi jsou pracovitější než francouzi...

Protože mnohokrát slýchávám, že francouzi jsou lenoši, například oběd si dokáží pořádně užít a vychutnat - pracovní přestávka / nepřestávka, ale proč ne když si to mohou dovolit a nemají dbilní šéfy kteří vyžadují činnost za každou cenu, mnohdy jen na oko. Tak trochu přežitek dob minulých :D

Jinak mi je to zcela jedno, jsem spokojen s tím co mám a nemuset občas za něco zaplatit, tak klidně chodím do práce zadarmo, noboť mne práce hodně baví a beru jí spíš jako poslání ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 10:16
avatar

Asi se nedá odpovědět jednoznačně; jsou situace, kdy jsem na to hrdý, a jsou situace opačné.

Třeba v poslední době jsem měl pocit hrdosti, když ČR jako jediná země v Evropě a jedna z mála na světě při hlasování v OSN podpořila jedinou demokracii na Blízkém východě. Na druhou stranu mě vůbec nebere mávání vlajkama z toho důvodu, že nějaký kluk našťouchal do nějaké branky víc gumových špuntů, než jiný kluk odjinud.

Ono je to vůbec takové nejednoznačné, často jsem se setkal s tím (hlavně u předlistopadových emigrantů), že nejtvrdší kritici poměrů v ČR jsou současně i velkými vlastenci. Tak si holt vyber.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 24.01.13 10:21

Ty bys měl jít do politiky, tolika slovy neříct vlastně nic, to už chce talent*frajer* (myšleno v dobrém).

Datum: 24.01.13 10:30
avatar

Jaká otázka, taková odpověď *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 10:21
avatar

Ja ANO spíše jsem hrdý, proč bych být neměl, nevím. Zejména jsem hrdý kvůli tomu, že si myslím, že jsou u nás lidé zruční, šikovní, i vynalézaví a i pracovití. Moc nejsem hrdý na to, že se u nás krade. To je myslím národní ostuda a je to pravda. Na druhou stranu chytrost některých lidí u nás vyvažuje hloupost jiných. Doufám, že jsem tím nikoho neurazil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 24.01.13 10:25

Přinutil jsi mne k zamyšlení, proč mám takový náhled na naši současnou společnost, jaký mám - nevím, jestli je to přímo hrdost, ale jsem docela rád, že žiju v Česku. Vidím tady spíše pozitiva - a negativa nepřisuzuju společnosti jako celku, ale spíše konkrétním ´pitomcům´...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 10:41
avatar

Jsem hrdá, že jsem Češka! A mám naši zemi moc ráda. Český národ vždy uměl nakonec tu hlavu zvednout, i když byl po mnoho let porobován. Škoda jen, že se v médiích jakéhokoliv druhu příliš nedozvíme o úspěšných lidech v naší historii - nemusí to být zrovna hned Palacký, Heyrovský, Seifert apod., ale na venkově žila např. spousta písmáků a vzdělaných lidí, kteří byli nositeli českého života a kultury. Naše země je krásná, jen toho neumíme v globalizovaném světě využít. Hodně lidí nadává na život v totalitě, že lidé mlčeli a nic nedělali, že pokorně sklonili hlavy. Ale zapomínají, že spousta těchto lidí vytvořila hodnoty, které po revoluci byly rozkradeny. Víte, napadá mě paralela - i dnes nejsme příliš schopni se postavit onomu mafiánskému kapitalismu, který tady rozpučel jak třešeň na jaře. Ono je to tak trošku stejné jak v době totality. Líbí se mi čeština jako jazyk. Je těžká a velmi květnatá. Četli jste třebas Máchův Máj, jak nádherné verše dokázal stvořit? Naproti tomu čeština některých současníků je naprosto příšerná. To je opravdu tak složité zvládnout mateřský jazyk na jedničku? Takže se mi taky nelíbí, že čeština jako jazyk docela upadá. A máme opravdu nádhernou přírodu, takže kvůli ní ani nemám velikou potřebu já osobně cestovat za hranice ČR. Takže si pak občas připadám jako jojo, že jsem ještě nebyla v Turecku ani v Egyptě, ba dokonce ani ne na Jadranu. No nebyla, obvykle odpovídám divícím se kolemjdoucím a opáčím: A propó, vy jste byli na vrcholu Sněžky či Pradědu? A jaká myslíte, že je odpověď. No nebyli... Takže tak nějak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 10:44

Jsem hrdý proto, protože se pohybuji mezi lidma, kteří mají světu co ukázat. A jsou to lidé z různých vrstev obyvatelstva. Doktoři, inženýři, řemeslníci, sportovci i ti zatracení IŤáci, jejichž práci nechápu, ale obdivuji ji. :D. Všichni dokázali, že umí vyniknout. A když si vezmu poměr obyvatel naší zemičky k těm velestátům, tak si myslím, že se vůbec nemáme za co stydět. Dovede mě pěkně vytočit, když kdejaká nula žehrá na své češství. Pak se ptám: "Co jsi ty sám udělal pro to, aby se pozvedlo dobré jméno naší republiky?" Slovy klasika: "Neptej se co pro tebe může vlast udělat, ale pátrej po tom, čím můžeš prospět ty své vlasti."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 24.01.13 10:51

jsem Čech , narodil jsem se tady je to moje vlast . Proč jsem hrdej se říc nedá , možná nejsem hrdej ,ale jsem vlastenec .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 10:52
avatar

Někdy je mi hanba za to, že jsem Čech, stačí vyjet do Rakouska a číst na dveřích obchodů-Pozor, češi kradou, slyšet jak se vysmívají, že jsme si sem po 89 nechali navozit šunt co u nich a i jinde ve světě byl už neprodejný, že jsme opustili trhy např. se zbraněmi aby ti druzí v klidu mohli na naše místo, že jsme v tichosti rozprodali republiku za pár korun, že tu bují korupce, tleskáme těm co si nakradli a říkáme jo ten umí... Hrdá jsem snad jen když naši sportovci co mnohdy nemají takové podmínky jako ti druzí, vyhrávají, ovšem bývám hrdá jen do té doby než klub onoho dobrého sportovce prodá a on pak vyhrává za někoho jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 11:44
avatar

nebot se chovame hrozne a v tomto state jde vse od 10 k 5ti ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 13:48

Jsem hrdý na to, že jsem Čech, jsem hrdý na naši krásnou zem, jsem hrdý na úspěchy, které čeští lidé dokázali v mnoha oboroch a nezaobírám se hrdostí nebo hanbou minulosti, protože každá doba má svůj vývoj a své souvislosti a nelze na ně pohlížet nekomplexně.

Zdánlivě by se dalo říct, že nejsem hrdý na stav, v jakém se tato země nyní nachází a je mi hodně smutno, že se vytrácí, či dokonce už vytratily tradiční hodnoty vzdělanosti, průmyslu a třeba i našeho rodného jazyka...

Na všechny tyto věci ale pohlížím opět vzhledem k historiským a věcným souvislostem, což mi pomáhá se nad toto povznést

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 24.01.13 14:14
avatar

Tak nevím, zda jsem hrdá, že jsem čech, v prvé řadě by by jsem měla být člověk a chovat se lidsky a být na to hrdá. Když je člověku moc zle, jde hrdost stranou, protože přijme lidskou pomoc od člověka ať je to kdokoli. Zemičku máme moc pěknou, hodně lesů a zeleně vůbec. Mně je všude dobře, kde jsou hodní lidé, ať tady, či v cizině, ale to je dáno asi dětstvím. Kdo má domov rodinu, více na ní lpí, kdo ji nemá, dokáže si vytvořit domov kdekoliv. *houpy* - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 15:06
avatar

Našli bychom něco, na co být hrdí. Když sáhnu do dějin, třeba, namátkou na Jana Husa, Jana Žižku, Karla IV a další.

Na mnohé umělce, spisovatele, malíře, vynálezce. Za všechny jmenuji Járu Cimrmana.*haha*

Mívali jsme rozvinutý průmysl i zemědělství. Byli jsme soběstační ve výrobě cukru, mouky, masa. Naše obuv, oblečení i další výrobky měly ve světě vynikající zvuk. Vzpomínáte si třeba na naše parní lokomotivy? Nebo na vozy Tatra?

Dneska nemáme nic. Na polích se kývou bodláky a pýr, továrny jsou prodány, nebo dokonce úplně uzavřeny. A tolik jsme uměli - ne nadarmo se říkalo: Zlaté české ručičky.

Jsme ale celkově jako národ lidé vlezdoprdelní, bojácní, své názory ventilujeme tak maximálně v hospodě. Nebo teď - jako já, na Poradně. V dřívějších dobách jsme vzhlíželi k Sovětskému svazu, pěly se častušky, dělaly se pěrestrojky. Uteklo několik desetiletí a co se změnilo? Dnes pro změnu lezeme do zadních vrátek Západu. Jsme out, či in, nebo cool, nemáme mládež, ale teenagery, příběh nemá šťastný konec, ale happyend, a tak dále.

Všude bují korupce, uplácení, systém kmotrů. Pokud se někdo svízelně dostane za katr, je vzápětí osvobozen. Pro obyčejné lidi je život stále svízelnější - stagnace důchodů, zvyšování saní, zdražování kdečeho. Maminky prosí samy lidi o peníze pro své postižené děti, což by měl stát automaticky zajistit sám. Jeden srdceryvný článek s prosbou maminky se slepými a silně postiženými dvojčátky /6 let/ vyšel teď např. v časopise Překvapení č. 4 na str. 42. TOHLE NEBYLO NIKDY POTŘEBA, dokud nebylo vše rozkradeno. Na podobné případy vždy bylo.*cert*

A tak si myslím, že v současné době není moc důvodů být hrdý. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 15:18
avatar

a je tu politika.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 20:20
avatar

Milane, shora jsi psal, že jsi hrdý na svůj národ, i když jsi se nějak dlouhodobě nezdržoval mimo svou zem. Já byla mimo naši zem pětadvacet let a po celou tu dobu jsme byla a zůstávám, na národ, ke kterému patřím, hrdá. Nebudu se opakovat, už jsem o tom, proč to tak cítím, mnohokrát psala. Je mi neskonale líto, že to lidé dopracovali až k tomu, že klidně řeknou, že nejsou hrdi na svůj národní původ a že si ho tím pádem neváží. A čeho si pak váží, kam se řadí, mezi jakou "komunitu"? Projela jsem velký kus Evropy, ale asi jsem se pohybovala v místech, kde jsem v obchodech žádné nápisy o kradoucích Čechů, nikdy neviděla. Psala to Liduš. Já mám Liduš ráda, je to rozumná holka, ale tahle informace se mi nezdá. Já nad tím přemýšlela. A dospěla jsem k názoru, jestli to třeba nebylo před dávnými lety ve východním Německu, nebo Polsku? I to je špatné, ale jak je možné, že já se s tím nikdy za těch dlouhých pětadvacet let, kdy jsem se na "západě" pohybovala, nikdy nic podobného nespatřila?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 24.01.13 20:25

Suzy, bohužel, to co napsala Lidus je pravda. Viděl jsem to taky, nikoli kdysi ve východním bloku, ale naopak v novodobých dějinách. V Rakousku to bylo dost populární.

Od: zabu
Datum: 24.01.13 20:27

proč? Protože jsem se tu narodil, žiju tu, nezdrhnul jsem zbaběle za lepším ani za komunistů ani potom, když už se to smělo. Žili tu mí rodiče, jsou tu pochováni, ta zem je česká a tím i má. Prostě sem patřím a chci sem patřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 21:25
avatar

Zabu, všichni nezdrhali zbaběle za lepším. Je mi hluboce líto, že to takto chápete. Já myslela, že už se dnes všeobecně ví, jak to tenkrát bylo. Samozřejmě, že nevylučuji případy o kterých hovoříte. Ale víte jak to bylo? Právě tito lidé, kteří "zdrhali" jak říkáte za tím lepším, tak ti se zkroušeně vraceli, protože velice rychle zjistili, že tam na ně nikdo s pytlem dolarů nečeká...A ti si pak tady sypali popel na hlavu a lezli komunistům do zadku. Jinak to ani uělat nemohli. Ale takových lidí já si vážit nemohu. Ale je to ovšem pouze moje věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 25.01.13 12:05

Myslí, a úmyslně říkám myslím, nemám to ničím podloženo, že 90% lidí co emigrovali šli za lepším. Kvůli penězům, kvůli uplatnění. Nikoliv z důvodů politický, z důvodů nějakého pronásledování apod. Těch odhaduji tak možná 10%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 21:02
avatar

Zabu, já odešla vroce 1978. Věřte mi, že to kvůli penězům nebylo. Získala jsem francouzské občanství,a to ne sňatkem, jako drtivá většina děvčat, ale prací. Vím, o čem hovořím. Nemusíte mi to věřit. Ale kdybyste chtěla důkazy, mám je soukromně k dispozici. Život jsem měla těžký, ale na nic si nestěžuji. Jak jsem si to zařídila, tak jsem to měla, a mám dodnes. Chyb jsem se nadělala spousty, ale snažila jsem se z nich nějak poučit. Víte, ono to je velice složité. Co člověk, to jiný osud, jiné důvody, jiný přístup k věci...

Bylo by to na dlouhou debatu, která by možná ani k ničemu nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 25.01.13 21:28

Ale já nepochybuji o Vás. Skoro nic o Vás nevím, a tak snad patříte mezi těch mých 10%. To se nevylučuje. Bohužel jsem nikoho takového nikdy nepotkal. A tak ten můj odhad 10% vychází jen z naděje, že to nebyli všichni. Jak vidím, alespoň jeden, pardon jedna, mi tu naději potvrdil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 22:01
avatar

Samozřejmě, je to v pohodě. Já jsem ani nedoufala, že si mou odpověď vůbec přečtete. A já se také omlouvám, ;), já si zase myslela, že Vy jste holka. Ve Francii je totiž jedna herečka a ta má přesně tento pseudonym. Zabu. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 22:26

Vy jste zbaběle nezdrhnul, vy jste zbaběle zůstal jako spousta dalších. Poukazovat na ty, kteří narozdíl od vás měli odvahu, aby přes všechna rizika a nejistoty vyrazili vstříc lepšímu osudu, je opravdu uboze trapné. Nestyďte se za to, že jste Čech. Styďte se za sebe samotného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 25.01.13 12:09

Šli za lepším. To byla jejich věc. Já ne. Jim se tu nelíbilo. Mě ano. A jestli to nazýváte zbabělostí, tak to zbabělost byla. Určitě to víte lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.01.13 22:23

Nejsem hrdý ani se nestydím za svou národnost. Je to jen národnost, kolonka v rodném listě, nic víc, nic míň. Každý člověk by měl být hrdý a stydět se pouze za své vlastní činy. Procestoval jsem toho dost a k ČR mě váží pouze přátelé a rodina. Vůbec nechápu, proč bych měl být hrdý na to, že tady kdysi někdo něco vynalezl. Měl bych snad být hrdý, že třeba v Kolumbii někdo něco vynalezl?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.01.13 22:44

No joo, ale já su z Moravy. Je náhoda, kde se člověk narodil. Odejde jinde a bude šťastnější. Co má bezdomovec z toho se bít do prsou že je...? Jen mne zaráží oddanost některých lidí za I. republoky.
Takže jinak, padli by jste za tuto republiku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 09:56
avatar

Suzy-to, že češi kradou je dokonce i v prospektech o matičce Praze, varování aby si turisté dávali dobrý pozor v metru na kapsáře je tu v několika jazycích.

buss-NE, za tuto zem bych život nedala, otázka ale je zda bych ho položila za některou jinou. Su taky z Moravy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 10:20
avatar

Stejně jako v každém druhém velkém městě v čele s Bruselem nebo Paříží...přestaňte si sypat popel na hlavu, je to zbytečný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.01.13 10:29

klera:

a kde si byla, jsou města kde se krade podstatně méně a jsou dokonce města kde se nekrade vůbec, ale ty už nejsou v Evropě ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 11:25
avatar

Tak třeba Norsko je v Evropě, a tam jsem jednou daleko na severu na čundru vystoupil na jedné železniční zastávce, časně ráno opuštěná bez perzonálu, a byla tam restaurace (mimo otevírací dobu, bylo nějak kolem 5 ráno), taky zcela opuštěná, ale odemčená, přístupná, prostřené stoly s příbory, sklo v policích, nejbližší vesnice dva kilometry, široko daleko nikde nikdo. Výjev jak z bermudského trojúhelníku. Bylo to tak absurdní, že jsme se neodvážili ani ničeho dotknout. Později nám místní kámoš-průvodce prozradil, že obsloužit se sám a nechat na pultě peníze se nepovažuje za nic neobvyklého.

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 11:41
avatar

jethro, konkrétně v Norsku byl manžel nadšený, i sruby daleko od lidí nebyly uzamčené a po přespání a najezení se jídla co tam byly zásoby jste ráno prostě nechal na stole peníze a někdo přidal i napsané děkuji. Myslím, že jak tam bude jezdit víc čechů naučí se zamykat na dva zámky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.01.13 11:47
avatar

Z Norska mám také dobrou zkušenost. Norsko je plné kempů s chatkami. Majitel nebo recepční je přítomen zpravidla od 8 do 18 hodin. Přijede-li turista mimo tu dobu, sám si vezme klíče od chatky a ráno zaplatí obsluze a pokud odjiždí brzo ráno, tak nechá peníze s klíčem na stole. Chatky jsou vybaveny mikrovlnkou, lednicí, vařičem, čisticími prostředky a pod. Zkuste takový kemp provozovat u nás. Norští farmáři před lety nechávali nadojené mléko ve velkých konvích před svými domy. Dopoledne je posbíral sběrný náklaďák. Ovšem do té doby, kdy Norsko objevili Češi (lovci lososů) a zjistili, že se mohou "zadarmo" nasnídat. Nyní jsou konve zamykány.

V Německu na podzim na okraji polí jsou hromady dýní, rozříděné podle velikosti. Vedle stojí sloupek s ceníkem a kasičkou. Každý si vybere a zaplatí. Nevím, zda by se u nás ztratily dříve dýně nebo ta kasička.

doplněno 25.01.13 11:48:

Liduš, tak s vaším manželem máme stejné zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 22:11
avatar

Liduš, já o tom také slyšela, ale to už je mnoho let nazpátek. Tak jsem si myslela, že už se to srovnalo a není to aktuální. Ale fakticky jsem s tím osobně nikdy nesetkala. Naštěstí, asi. To by mne totiž určitě vytočilo natolik, že bych se ohradila a požadovala vysvětlení o tak pomlouvačném nařčení, u provozovatele prodejny. *bum*A to bych asi byla pro srandu králikům *smich* a ještě bych se musela stydět *hi*, stáhnout "ocas mezi nohy" ,odkráčet nějakou vedlejší uličkou ven a nikdy se tam už neobjevit...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.01.13 22:32

o tom jsem slyšel taky... ted nevim jestli se to týká norska nebo švédska kde se pry ani auta na parkovištích nezamykají...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.01.13 05:40

Doslovný ráj na zemi jsou emiráty, tam se vůbec nekrade, ani daně tam nevybírají *haha*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.