Luxusní potraviny

Od: Datum: 15.12.12 19:51 odpovědí: 22 změna: 19.12.12 12:15
avatar

Tak jsem se právě dívala na zprávy na jedničce. A koukám, že že na tom Češi zase až tak špatně nejsou. Prý vzrůstá poptávka po luxusních potravinách. Prodejce držel v ruce skleničku asi tak o 250 gramech s kamčadským krabím masem. Repotrkérka se zepatala, kolik ta sklenička stojí a odpověď zněla, kolem dvou tisíc korun! A že prý je tato kozerva nejprodávanější v tomto období. Prodejce se dal do odůvodňování nehorentní ceny konzervy, a začal tím, že tento krab je vzácný proto, že mizí...pak to utli a jelo se dál. Tak nevím nevím. Odkud mizí, jestli z pultů prodejce, nebo je to ohrožený druh, nebo co bych se dozvěděla za koniny. A pak že nám je tady špatně. Za mých mladých let jsme kupovali krabí maso Chatku, bylo to myslím z ruska, ale bylo výborné. Pak jsem skoro třicet let jedla čerstvé kraby v cizině, takže jsem si konzervám odvykla. Myslíte, že by se dala tady sehnat ta stará "Chatka"?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 15.12.12 19:55

K nejdelší časti dotazu: To, že se prodávají drahé potraviny nevypovídá nic o finančním stavu společnosti jako takové, jen že je vrstva, která si to může dovolit. Nic víc a nic méně. Takové vrstvy jsou i v zemích, kde většina lidí nemá co do úst.

Pokud to celé bylo jen úvodem k dotazu na Chatku, nevím, ale zkusila bych ruské potraviny, minimálně v Praze je jich celkem dost.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.12.12 20:42
avatar

Ano, to máte pravdu, že jsou boháči i v zemích, kde panuje hlad. Ale nijak se tím ti vyvolení nechlubí a prodejce už vůbec ne. Taky by mohl mít druhý den vytřískaný obchod. Mne zarazila ta reportáž, a přiznám se, že jsem nepochopila účel, protože vím, kolik lidí si letos nebude moci "dovolit" ani kapra. Ta Chatka mne napadla až během psaní. Takže to nebyl důvod mé otázky, neotázky. Pardon. Schválně se podívám, za kolik je prodávaná dnes a jestli bude zrovna tak dobrá, jak si na ni pamatuji. Jestli si ji vůbec koupím. Jak tady psala Jaga, před třiceti lety ji mohl koupit každý. Dnes to bude asi "luxusní" konzerva.

No nic, asi to nebyla dobrá otázka.

Od: askmenow*
Datum: 17.12.12 21:49

Ale ne, i v zemích s extrémní chudobou je bohatá vrstva, která to dává na odiv. A obchody, které z dálky září tím, že jsou jen pro vyvolené. Musí, chtějí-li přilákat exkluzivní zákazníky, musí být exkluzivní. A výjmečnost, o které nidko neví, není pro boháče, kteří se tou svou chtějí chlubit, nic platná.

Za plotem není tráva zelenější, a na paměti je krásné i nebezpečné to, že je selektivní...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 18:35
avatar

Askmenow, já netuším, jestli jste jste Vy žila v "západním" světě. Já tam skutečně žila, dvacet pět let. Byla to tedy Francice a konkrétně Paříž. Takže něco málo vím. Já ale mluvila o zdejších obchodech a možnostech zdejších lidí. Co myslíte tou extrémní chudobou, který stát? Kde jste to viděla? Jak dlouho jste tam žila, abyste mohla skutečně vědět, jak to tam chodí? Nevím to ani já, protože jsem třeba do Indie, kde skutečně tyto extrémní rozdíly jsou, nikdy nezavítala. Ale vím, že to není tak jednoduché, jak byste si mohla představovat. Znám Itálii, Švýcarsko, Rakousko. I v těchto státech existuje chudoba. Zrovna tak, jako u nás. Ale není extrémní. Docela by mne zajímalo, kde jste žila.

Vaši větu, "Za plotem je tráva zelenější, a na paměti je krásné i nebezpečné to, že je selektivní" v tomto případě vůbec nechápu. Nevím, co jste tím chtěla říci. Na selektivní paměti není nic krásného. Je to problém. Já Vám nerozumím, vyjadřujete se nějak divně.

doplněno 18.12.12 18:45:

A co se týče obchodů, září všechny. Všude! U nás, v cizině, prostě všude. Fakt nevím, o čem mluvíte. Ale hlavně, o tom vůbec má otázka nebyla. Já nechápu, co mi chcete komunikovat. Já mluvila o něčem absolutně jiném. Asi jsme si neporozuměly, (předpokládám, že jste žena). Myslím, že já mluvila o "voze a Vy o koze". ;) Nic ve zlém, chtěla jste mi určitě otevřít oči a rozšířit obzor...No, nemůžete vědět, kdo jsem, kde jsem žila a kde jsem byla...

Datum: 15.12.12 20:30
avatar

http://www.e-bonbonek.cz/index.php?load=detail&id=146
http://www.potravinydomu.cz/p…keho-kraba-100-185g/index.htm

Údajně se prý dá koupit i v Tescu.

Suzy na Vánoce nakupuji jako jindy, víc toho nesníme a na to abych jídlo vyhazovala nemám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.12.12 20:50
avatar

Ahoj Liduš. Tak jsem koukla. Ano, je to ta "Chatka", kterou jsem kdysi kupovala za patnáct korun. Jestli ne za méně. Tak to se tedy na ni vykašlu. 299 kč, anebo jak tam říkají JEN 899 KČ ZA TŘI KONZERVY, tak to tedy opravdu ne. Ale co je zajímavé a za Ti děkuji, to je informace, že to právě ten kamčadský krab, který byl v těch televizních novinách. Tam stála ta sklenička 2.000 kč.

Šílenství...

Od: viky®
Datum: 15.12.12 21:01
avatar

Dobrý den Suzymon.

Chatku mají stále v Makru na Černém Mostě, Praha 9. Viky *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buchta
Datum: 16.12.12 01:37

Máte pocit, že jste malinkatí, že nic nezměníte, jste jen součásti soukolí, které Vás nese a Vy jen musíte nečinně přihlížet tomu, co Vám vadí? Tento pocit je iluze a většina z Vás dělá všechno proto, aby tato iluze dále přetrvávala. Bohužel mnohdy absolutně nevědomě, pod hypnózou většiny a médií. Zlo neexistuje - zlo si děláme sami. Tam venku je dobro.

Neboli: NNN - Nikdy Nevěřte Novinářům. Jsou to profesionální lháři.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 07:14
avatar

Kdo má peníze, fakt PENÍZE, musí to dát najevo. Koupí si několik aut, o jednom jediném se nám ani nezdá v nejbujnějších snech, několik baráků v republice i u moře. No a my čumíme! Když si někdo nechá udělat intarzované kožené podrážky u bot, proč by si nekoupil krabí maso z ohrožených a vzácných krabů!? Ty podrážky mě opravdu fascinují.*sok* Opravdu nechci abych vypadala jako závistivá, protože fakt nejsem, ale korupce těm všem, co mají PENÍZE, to dovolila. Aby to zaplatili z našich peněz. *plac*Jak říkala naše stařenka: "Poctivou prací ještě nikdo nezbohatl."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 07:27
avatar

Ono je to, Suzy, trošku jinak. Kdysi se prodávala Chatka, pamatuji se na ty doby. A mohl si ji klidně koupit ředitel Tesly i školnice. Dneska si tu konzervu už koupí jen nějaký ten ředitel, manažeři ČEZu, Sazky, RWE a podobných institucí. Za 2000 Kč nakoupí rozumná hospodyně na celé svátky a nakrmí rodinu. Je to jistě rozumnější, než si dopřát jednu konzervu za snobskou cenu.

Koupila jsem v Kauflandu 2 pěkné baculaté kachny, kilo za 39 korun. Upeču, pozvu děti s rodinami. Myslím si, že to bude daleko lepší, než se pídit po nějakých specialitách.

Nakonec ani ta horentní suma nezaručuje, že se pokaždé bude jednat o opravdu kvalitní a zdravou potravinu. Možná bychom se divili. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: olaf71*
Datum: 16.12.12 14:33

kachna za 39kč.? to bych jich vzal celej mrazák:) škoda že u nás Kaufland není, jen centrální sklad.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.12 14:35
avatar

Ta akce kachna za 39.90 je právě nyní v PENNY, v Kauflandu ale měli kachny hezčí a větší a hlavně bylo jich dost celý týden.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.12 21:46

tak, tak, naplánovala jsem to jako přez kopírák...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 16.12.12 14:30

nemyslím si, že jsou na tom Češi špatně. Spíš umí dobře plakat a stěžovat si na svůj finanční stav. Stačí si zajet do obchodních center, hypermarketů, Hornbachů,Ikeí atd. a mít otevřené oči.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.12.12 18:45
avatar

olaf71, ani není třeba chodit tak daleko. Stačí se jen kouknout, co staří lidé s malými důchody, nakupují v trafikách a novinových koutcích sámošek. Blesk, Aha, Pestrý svět. Toto je také, svým způsobem, luxusní potravina, za kterou nelitují obětovat peníze. Kolik to v součtu příjde za měsíc? *plac*Jen aby věděli, měli přehled. V televizi to nestačí, musí si to ještě přečíst. Hmhm, podivné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 07:25
avatar

Babi, dovolím si trošku nesouhlasit. Jen maličko.

Manžel, částečný invalida, sehnal práci, jako ostraha objektu, česky řečeno vrátný. Má 2 dvanáctky den, 2 dvanáctky noc, 4 dny volno. Je to práce snů. Sice zvedá závoru a zapisuje projetá auta, ale zároveň si může číst a luštit, při noční dokonce sledovat televizi. Ve dne ne. V kterépak práci si to může člověk dovolit? Navíc má služebního nádherného belgického ovčáka, kterého se snažím co nejvíc rozmazlit. Daří se mi to!:D

A protože je to ten typ, který neumí číst v práci knihu - někdo mu projede a on ztratí návaznost! *ee*, preferuje časopisy. DVA. Máme předplacené Překvapení /i když vím, že je v něm kulový, většinou jen spousta reklam/ a kupuji mu TV Expres /program/ , aby v práci v noci věděl, co bude v TV. Časopisy si přečte, vyluští křížovky a různé soutěže. Já je pak pošlu. Ale mohu říci po pravdě, že jsme stejně ještě nikdy nic nevyhráli.

Až děda zhruba za rok a něco do práce přestane chodit, časopisy už kupovat nebudeme. Dělám to jen kvůli němu, ta noc dovede být strašně dlouhá a vůbec neutíká. Vím to z dob, kdy jsem musela mít jako vedoucí dne celonoční hlídku na dětském táboře. Vydržela jsem bdít do 5 do rána. Napsala jsem několik dopisů známým, pletla ozdoby ze slámy, jen abch neusnula. Pak to najednou přišlo. V 6,30 se mnou zle zaklepal hlavní, měla jsem nos zaražený v gauči a spala jak zabitá!

Proto je to občas k něčemu dobré. Jinak tvrdím, že ty různé časopisy nejsou právě nejlevnější a stejně v nich pendrek je! *bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 19:00
avatar

Souhlasím Olafe. Kde jsou ti nemajetní občané? Dnes jsem po dlouhé době byla po obchodech a na další půl rok mám pokoj. Šílenství, já na invalidním vozíku, všude průjezd minimální co je v uličkách škatul se zbožím, všude lidí s vrchovatými koši-sledovala jsem i věk, no možná ti chudáci z nízkým důchodem nakupují mladým, nevěřila jsem jak snadno bych mohla začít odnášet tašky co je bez povšimnutí měli lidé v bokem odstavených vozících. Šokovala mě spousta rozhodně levných věcí co musím podle reklamy mít. U pokladny jsem se cítila až trapně jelikož jsem platila pazzl a pastelky pro vnučku, teplákovou soupravu pro mimčo od neteře, 5l mléka, smetanu, celer, mrkev, pórek, 1kg lososa s kůží, majonézu, sterilovaný hrách a chleba. V Ikei jsem si dala oběd a odmítla projít obchod. Užijte si to ale já chci tyto sváteční dny mít klid, není to jen o penězích, nakupovat bych bláznivě mohla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.12 20:28
avatar

:) Liduš, dneska jsem si tu kachnu v Penny koupila. Za dvě kila 89 kč. Nevím jaká bude. Udělala jsem to poprvé. Píší, že je to mladá kachnička... Je tedy hluboce zmrazená, takže z ní asi vyteče půl litru vody. Ale dám vědět, jaká byla... Jinak s Tebou souhlasím na sto procent.

doplněno 18.12.12 20:31:

Spletla jsem to, kachna mražená - 99,80 kč. 2 kila.

 

Datum: 19.12.12 06:56
avatar

Suzy, takhle levné + - kačeny, jsou skoro všude. Nebojte se, voda z ní nevyteče. To jen z ryb. Kačenka bude bezvadná. Také jednu mám na mražáku. ;) Až příjdou mladí, tak ji udělám. To se ale těším!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 07:29
avatar

Ahoj, Suzi, neboj se, bude to dobrota. Já koupila kačenky o váze 2,30 po 95 korunách za kus. Byly jako buchtičky. A to mě mrzelo, že ty ještě větší /asi 2,60/ už měli vyprodané.

Povede se, uvidíš. Klidně mě pozvi, víš, že to nemám až tak daleko a pozvi také Hopa! A uvidíš, že nám bude chutnat. Ještě dobré zelíčko, nejlépe sladké a nadýchaný knedlík a není vůbec co řešit. *ua*Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 07:41
avatar

Lidi co nemaji penize nepotkate jen tak v obchode s plnym kosem, a kdyz tak tak jednou na vanoce.

Kdez to je spousta lidi, co jim je jedno za co utrati a kolik toho pak vyhodi. Takove pripady jsou plne markety. Staci se divat jak nakupujou.

Moje maminka taky nema moc penez na vyhazovani, ale kdyz se dostane se svou znamou do kaflandu autem (a to opravdu par krat za rok) tak taky nakoupi plny kos...a ac to vypada jako zbytecnosti, naopak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.12 12:15
avatar

Tomu rozumím., jednou za čas koupím 10kg mouky hladké + 10kg polohrubé, cukr, rýží, čočku... ale to co mají lidé v košících je většinou to co musí hned sníst, spousta potravin drahých.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.