Různé balíky a balíkovače slámy

Od: Datum: 23.08.15 19:11 odpovědí: 7 změna: 24.08.15 17:55

Kdyz uz jsme u toho balikovani slamy - co se pouziva vice? Baleni do rolí nebo do hranatých balíků? Na čem to závisí? Proč do rolí, když válec zjevně špatně vyplňuje daný prostor při uskladňování v porovnání s hranatým balíkem?

Četl jsem i něco o běžném tlakování slámy do (hranatých) balíků a pak o balících s vyšší hustotou, do kterých se to tlakuje (cpe) při balení více.

Má dané družstvo/zemedělec vždy jen jeden typ balíkovače (např. hranatý běžné hustoty) nebo se dá ten typ nastavit přímo na balíkovači?

doplněno 23.08.15 19:16:

V anketě "stejj" mělo být "stejně rolí jako hranatých balíků".


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.15 19:14

kulaté balíky není třeba nikam uklízet pod střechu, klasika co bývalo ty hranaté balíky už má málokdo je s tím dřina a většinou se rovnaly do stohů a nebo uklízely pod střechu...

nejsem zemědělec ,ale rozhodně jsou to dva různé balíkovače - nelze to nastavit... viděla jsem ,když nedávno u nás na poli balíkoval kuláče...tam by nic nenastavil na hranaté balíky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.08.15 19:24

Roíi myslíte kulatý balík, asi jo. U nás již balíkovače na hranaté balíky nejsou vůbec vidět. Na balíkovači je přímo možnost nastavit hustotu i velikost balíků, píši o kulatých, u hranatých nevím.

Proč kulaté? Málokterý zemědělec má možnost skladovat balíky pod střechou. Hranaté balíky se špatně stohují a více napijí vodou z deště. Kulatý balík, pokud je stohován na zpevněné betonové ploše, tak minimálně namokne. Voda z něj krásně steče .

Důvod může být úplně jiný, to nechám na odbornících.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 23.08.15 19:28
avatar

Záleží na tom, jaký typ balikovače si pořídí.

Kulaté balíky se zrovna u nás vyskytují více (podle mého vizuálního poznatku - východní Čechy)

My máme starší lis Unibal, kulaté - do provázku. Modernější balí do sítě.

Je to podle mého samozřejmě skladnější než klasické stohy, nejsou takové ztráty /déšť (balíky tolik neproprší.)Dříve

jsme si nechávali dělat malé hranaté balíky, ale myši rozkousaly provázky a balíky se rozpadly.Na kulaté balíky ale jistě i na hranaté jsou pak "rozdružovače", které balík na místě určení "rozcupují", prostě vše moderní ulehčuje práci, většinou.Když si vzpomenu na stojany se senem, sebrat horalem a foukat na půdu, brrr...

doplněno 23.08.15 19:31:

Myslím si, že i velké hranaté balíky neproprší, sláma je hodně "nahuštěná".

Opravdu asi záleží na "vkusu" zemědělce...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 19:45
avatar

Mám za plotem poměrně velkou louku (cca 12ha podle nájemce). Před ještě cca 4 lety to posekali (3 traktory celý den), usušili (1 traktor celý den jezdil a obracel), pak udělali řádky a horalem posbírali. Práce na 2 dny pro tuším 5-6 lidí. Pak nastala změna - přijede s John Deerem, za 3 hodiny to celý poseče, odpoledne přijede ten samý traktor s balikovačem a druhý traktor s velkým vlekem a k tomu nejdříve Hon, letos už manipulátor. Za jeden den posečeno, sbalíkováno, odvezeno, to celé ve 3 lidech.
Na balíkovač jsem se ptal zemědělce - nájemce, co to obhospodařuje. Vysvětlil mi, že balíkovač potřebuje výkonný traktor, slabší že to nezvládne řezat, takže někteří zemědělci z toho balíkovače vyndávají nože, aby to mohli používat se slabšimi traktory, ale že pak ty balíky prý nejsou tak kvalitní (tak zhutněné).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 24.08.15 12:27

Jednoznačně převládá balení do velkých kulatých balíků. Uklidit pod střechu je lepší všechno, akorát senáž ve fólii může zůstat venku. Proprší a shnije po roce i kulatý balík. Sláma tolik ne, seno jo. Rozdíl je v manipulaci. Kulatý balík sena váží podle velikosti okolo 250kg, sláma o něco méně. I bez mechanizace se dá odkutálet na místo určení pár desítek metrů. S hranatým balíkem ručně nehnete. Malochovateli jsou žádané malé hranaté balíky, sena i slámy, bohužel se tyhle balíky už moc nedělají. Lisy jsou prý poruchové, navíc se to musí ihned odklidit z pole, jinak by to lidi rozkradli. Malý hranatý balík sena hodí do kufru auta každý, kdo má doma králíčka nebo morčátko. Pro kulatý balík je třeba přijet s vozíkm, náklaďákem, dodávkou a mít buď hydraulické čelo nebo prkna na nakulení. Ty se tak snadno nekradou.

Co mě dojímá nejvíc, je že zemědělec má povinnost louku posekat, ale nikoliv už odklidit a využít seno. Takže je běžné vidět balíky krásného sena, které zarůstají a moknou na louce. Zemědělec shrábnul dotace za posekání a krmivo nechá shnít, v lepším případě dá do bioplynky. Třeba letos zemědělci pláčou, že bylo sucho, trávy málo, otavy nenarostly, hovězí dobytek bude muset na jatka, protože je málo sena na celou zimu a já pořád jezdím už 2 měsíce kolem té samé louky, kde jsou stovky balíků neodklizeného sena. Je to příšerné plýtvání a zemědělec nechce prodat ani aby se mu zaplatila nafta a síť. A ti nejvyčůranější se ještě holedbají tím, že si nechají "špatnou" úrodu zaplatit od pojišťovny. Takový je systém báječných dotací.

doplněno 24.08.15 18:40:

Odvozuji podle toho, co je vidět na polích, v inzerci a co mají blízcí známí (celkem 3), kteří mají stáje o 20ti a více koních. Bud´ velké kulaté, nebo v malém množství malé hranaté. Domů jsme pro kobyly také vezli přes 30kulatých balíků. Velké hranaté balíky sena jsem snad ještě neviděla a slámy jen občas. Ne ve Středních Čechách, spíš na Moravě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.15 17:55
avatar

U nás tedy jednoznačně převládají hranaté balíky a lisy


Claas Quadrant a

Krone BigPack . Hranaté balíky mají oproti kulatým tyto výhody: Vyšší výkon balíkovačů, vyšší spolehlivost, nižší prorozvní nákady, provazy vycházejí levnějí, než šítě na kulaté balíky a lepší využití skladovacích prostorů než u kulatých balíků. Také je s zranatými balíky lepší manipulace a tedy i dorpava. Dají se efektivněji naložit na návěs kamionu a jsou na ně vyvunité i automatické

přívesy za traktory, které si samy balík naloží, otočí, uloží na ložnou plochu přívěsu a vyloží. Navíc existují i

multibalíky , které vypadají jako jeden velký ale ve skutečnosti se jedná o více malých v jednom velkém balíku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.15 16:44
avatar

Velké kulaté balíky se používaly v JZD u krav a býků, celý balík se rozbalil na stání pro 60 dojnic které zatím byly v kruhové dojírně. Velké hranaté se používaly stejně jako ty malé kostky, navezly se pod přístřešek a na vidlích nosily kusy na stání dobytka (tyto krávy, nechodily nikam na dojení ale dojily se přímo na stání do potrubí. Prasata u nás měly rošty, nestlalo se. Družstvo mívá jedn.dva balíkovače.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.