Seno, nebo sláma?

Od: Datum: 22.08.15 13:36 odpovědí: 26 změna: 25.08.15 23:03

- jak tak jezdím občas přírodou, mezi poli a loukami - jsou balíky "slámy" poseté po lukách sláma, nebo i seno? - a jak se to dá rozeznat? - pokud se ptám jako "blb" - tak pardon - ale jsem beznadějný měšťák a v mládí mělo i to "seno" jinou podobu ! Děkuju za odpovědi a pochopení. Marcela.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.08.15 13:41
Prece podle barvy.
Datum: 22.08.15 13:43

Na loukách jsou balíky se senem, na polích balíky slámy :)

Datum: 22.08.15 13:50

seno je z trávy - tudíž na loukách, sláma jsou stonky z obilí - proto na polích... :)

Od: seno
Datum: 22.08.15 13:56

Tak jézeďáci balíkovali seno a složili to na poli. To jsem fakt nevěděl, že teď to je vlastně sláma.

Datum: 22.08.15 14:02

- děkuju za odpovědi (to bylo doma radosti, když jsem je tlumočila ... ) - teď ještě, abych poznala, co je pole a co louka. ! Ale - to už samozřejmě "blbnu" - a pokud se týká barvy, připadá mi právě všechno stejně žluté ! - asi bych musela vytáhnout "zadek" z auta a jít se kouknout blíž.

Ale - já jsem vždy "vyvezena" pod nějaký kopec a přinucena šplhat nahoru, takže na nějakou prohlídku polí mi pak už nezbývají síly. Ještě jednou děkuju a zdravím. Hezký den.

doplněno 22.08.15 15:31:

seno -

no ale zase - dokud se nepřesvědčím, neuvidím ...

Od: seno
Datum: 22.08.15 14:22

Dal bych si bacha. Když je to hnědé to ještě neznamená, že to musí být zorané pole.

Datum: 25.08.15 20:53

Dnes se balíkuje sláma,buď do kulatých balíků,nebo hranolů,je určena k podestýlce zvířat.Skončí v hromadách hnoje,není příliš závislá z namoknutí,proto se nechává na poli po sklizni.Seno se někdy také nechává na louce,ale púrotože se nesmí nechat moc namoknout,balíkuje se s obalem.Pak je vidíme v bílé PE folii zabalené na okraji lesa.

JB

Od: wincek
Datum: 22.08.15 14:16

Tak tyto odpovědi byly užitečné i pro mně... konečně vím, co kde najdu. Taky to pro mně bylo záhadou

Od: ctenar
Datum: 23.08.15 00:43

Seno je uschla trava z luk.

Slama jsou uschle stonky z obili (obecne asi obilovin) z polí.

Datum: 23.08.15 07:54

To je sice pravda, o tom nikdo nepochybuje, ale tazatelce jde spíš o to, jak to rozeznáte v balíku z jedoucího auta? (Teda netuším, na co to potřebuje vědět *nevi* )

Datum: 23.08.15 08:04

Jak to rozezna? Prece podle toho, jestli je ten balik na posekane louce (seno) nebo na zoranem poli (slama) :)

Od: pb®
Datum: 23.08.15 09:25
Na zoraném poli? Na strništi to ano, ale ještě nikdy jsem neviděla zemědělce, který by zabalil slámu, odvezl, zoral pole a pak ty balíky na to zorané pole zase hezky rozházel.
Datum: 23.08.15 09:52

"Zoranym polem" jsem myslel uzemi, ktere se pravidelne ora a ma proto barvu hliny. Louka se neora a proto ma barvu travy.

Od: isteron
Datum: 23.08.15 10:00

hore je seno,

dole slama

Datum: 23.08.15 11:11

isteron -

takže tyto slisované balíky, které zdálky vypadají jako stádo oveček - jsou jenom sláma?

Od: dejv111*
Datum: 23.08.15 11:33

Ano, toto je sláma :)

Od: uska®
Datum: 23.08.15 11:34

Není sice otázka na mne, ale máte pravdu, jde o slámu. Na poli vidíte žluté strniště od obilí. Pokud by to bylo seno, tak travička po seči na louce začne znovu růst a zem by byla alespoň částečně zelená.

doplněno 23.08.15 12:02:

Ano, seno se balí do stejných kulatých balíků. Dříve bylo možno vidět ještě velké i malé hranaté balíky. Pak na louce můžete vidět i kulaté balíky sena zabalené do igelitu. To je pak senáž (siláž). Do těchto balíků sena se při lisování vstřikuje nějaká chemikálie, která podporuje kvašení a je to výborné krmivo pro dobytek, koně.

doplněno 23.08.15 12:06:

* Není zač, člověk se učí celý život !

Datum: 23.08.15 11:49

uska -

děkuju za odpověď - ale ještě bych se zeptala - balí se dnes stejným způsobem i seno? Asi jsem otázku měla hned položit takto (no ale ten Alzheimer ! ... )

doplněno 23.08.15 12:05:

uska - moc děkuju !

Datum: 23.08.15 13:17

Slisované suché seno nijak nepracuje a vydrží v balíku i několik let, nemusí být nutně zabalené v igelitu. Kdežto na senáž se používá jen zavadlá tráva, asi tak dva dny po osečení, tyhle po zabalení mírně kvasí i samy a po rozbalení dost výrazně kysele smrdí. A samozřejmě jsou o hodně těžší.

Datum: 24.08.15 23:17

Ahoj. Docela zajímavý vydea. Když jsme se o tomhle balíkování kdysi (rok 1975-78) učili, byla řeč i o těch velkých. Tenkrát se psalo v učebnicích o váze těch velkých balíků. Měly vážit 600-800 Kg. Jen jsem v praxi tyhle stroje nikdy neviděl a z Agrokomplexu, výstavy v Nitře si je vůbec nepamatuju. A ze Země živitelky v Budějicíćh moc taky ne. Těch malých lisů bylo hafo a měl jsem tu čest s asi třemi typy. Jeden byl i z NDR. Ty svitky dělá například svinovač Heston. Někdo tu psal, že se tím připravuje i krmení. Je to pravda. Při svinování se do toho balíku přistříkává nějaká tekutina a výsledek je potom na bázi senáže. Ta má víc sušiny. Zemědělci je nechávají na krajích pozemků a pak si pro ně dojíždí a po pár kusech je vozí ke zkrmení. Siláž ty sušiny má méně, je dělaná z řezané kukuřice. A skladuje se to v silážních žlabech. Velké betonové díry v zemi. Koncem let 60tých, do asi roku 1972 jsem na prázdninách u babičky v Českým ráji a pomáhal ženským s nakládáním balíků na platoňák a pak skládat v soukromých statkářských stodolách. Někdy se ty malé balíky dopravovaly rovnou na, za lisem připojený platoňák, na kterém je rovnal jeden chlap.Tenkrát se stohy z balíků moc nedělaly. Ty se spíš foukaly fukary na plochy nedaleko od kravínů. Občas i hořely. Jako například ten v Libuni u rybníka. Sklady se slámou, se samy většinou nevznítily. Sláma se ukládala zralá a vyschlá. Problém vznikal, když se do toho balíku zalisovala i poselaná zelená tráva. Na to vznícení bylo nejvíce háklivé málo usušené seno. To, co v sobě mělo ještě moc biologické vody. Meteorologická voda tolik nevadila. Tak asi.

doplněno 24.08.15 23:24:

Dusgere, když je senáž dobře udělaná, je zakrytá, aby se neokysličovala, tak se dá i jíst. Je to trochu podobné nakyslému zelí. Když to smrdí, je to špatně skladované, rozhrabané a pak to i smrdí. Když se to dělá dobře, tak se to ze žlabu vybírá Vybíračem. Je to taková traktorová fréza. Vepředu se to nakládá na pás a za traktorem to padá na krmný přívěs. Dnes se to dělá do těch balíků. Ty když se dneska převáží, tak už asi nesmrdí.

Datum: 25.08.15 18:48

No teda Marcelko, zrovna ty takový ochranář přírody a nepoznáš seno od slámy? Pětiletá vnučka ví, že sláma je ze pšenice, ječmene, žita, ovsa a seno je suchá tráva. Vidím to tak, že příští rok jedeš k nám na chalupu a vše se doučíš*smich*

¨Jednou jsem se ptala tchána agronoma, jak poznám mladou pšenici od jiné obilniny, fakt mladou, bez klasů a dozvěděla jsem se, jaký byl v jednom roce v Praze Slet Sokolů ale o tom obilí zhola nic. Tak stále nevím jak poznám co to mladé obilí je pokud ho nevytáhnu ze země i s tím osivem. Pozná to někdo a jak?

Datum: 25.08.15 20:27

- Liduško - víte, kolik já toho o přírodě nevím? ! - ale možná proto ji mám ráda ...

doplněno 25.08.15 21:31:

buss -

seno a slámu in natura samozřejmě poznám, ale nerozeznávám od sebe ty kulaté balíky a nota bene ještě z dálky, resp. z jedoucího auta. Jestli jsou na poli, či na louce, jsem si namouduši nevšimla.

doplněno 25.08.15 23:58:

buss-

- to mě nenapadlo !

Od: buss®
Datum: 25.08.15 23:03

Když se nejdu podívat, tak se neptám, ne?

Datum: 25.08.15 20:33

Liduš, poznáte to podle tvaru listu v místě kde přisedá na stéblo.

Datum: 25.08.15 21:31

Díky, vyzkouším to příští rok ale tuším, že bych potřebovala učitele.

Od: buss®
Datum: 25.08.15 21:13

Teda culdobuldo, nepoznat slámu a seno... Ale je fakt že dnes lidi a hlavně děcka nevííí, neznají co je co. Kolik umí jich z vesnice si udělat píšťalku? I já dnes už tápu, co jsem jako děcko znal, co čichám a nevím.
Zrovna tak rostliny, tak jsem si půjčil knihu o rostlinách, stromech, a čumím co v mém okolí roste.
Můj pohled, slámu balíkují většinou do folie (aspoň tady), když trávu, tak do síťoviny. Ale, na co jsou dnes louky?JVidím, že tady udělali z trávy horu á je kolem louky nevidím. Asi to není rentabilní. Vidím jak sklízí, tak se ptám co je, prvý na pivo, nic k jídlu a s kombajnem Slováci. Kolem pole pás pro myslivce, není nad dotace! A bude hůř se znalostmi. Děcka znají kulové, kde je doba, kdy se učili co je v přírodě, morzeovku, přežívání, táíboření, chodili v ní a j.?
Chraň bůh jednou přijít kolaps elektřiny.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.