Je fantasy literatura brak?

Od: Datum: 21.08.15 16:20 odpovědí: 8 změna: 21.08.15 20:39

Co si myslíte o fantasy knihách? Jsou podle Vás brak? Jaké jsou podle vás rozdíly mezi kvalitní fantasy knihou a fantasy brakem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.15 16:56

To vyznívá tak, že žánr fantasy může a nemusí být brak ale ostatní žánry brak nikdy být nemůžou..

Co je a co není brak je dost subjektivní, připomnělo mi to diskuzy na webu csfd.cz, kdy jeden člověk tvrdil jak film Počátek je absolutní kravina a dal tomu velmi nízké hodnocení, naopak Kameňák byl pro něj opravdu velmi povedený film přesto, že má velmi nízké hodnocení oproti Počátku.

Za mě osobně ať je to kniha nebo film a jedná se zrovna o fantasy žánr, musí se mi to líbit, nadchnout mě a vtáhnout do příbehu svou atmosférou. Pokud už od začátku začínám vnímat nesmyslné chování postav, vývoj přiběhu nebo až moc jednoduchý děj, kdy tak nějak už víte co se stane, pak je to pro mě nezajímavé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 17:14
avatar

Dobrý den. Má-li kniha hezky vyfabulovaný příběh a člověk ji přečte jedním dechem, tak je jedno, jestli ji někdo označí za brak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 21.08.15 18:17

Fantastická literatura žene pokrok vpřed, je to krmivo pro konstruktéry, vynálezce, filozofy. Vzpomeňte na knihy které napsal Jules Verne - tehdy fantazie, později témata k zamyšlení pro vědce a techniky. Isac Asimov - Já robot, základní zákony robotiky, nápady a vynálezy Leonarda da Vinci, nebyla to literatura, ale nákresy, obrázky, představy tehdy nerealizovatelných létacích strojů atd.

Fantastická literatura i z oblasti mezilidských vztahů, uspořádání světa, díla myslitelů dobra i zla, která inspirovala politiky různých směrů. Totéž fantastické filmové scénáře a filmy. Na jednu stranu to je inspirace. na druhou stranu jde v jejich šlépějších plevel a nejhnusnější odpad fantazie, které mohou sloužit k odstrašení aby k jejich realizaci nedošlo.

Různé fantastické romány, povídky mají také své čtenáře, nebo je někdo ani nečte, ale je to živný základ pro již lepší a lepší literaturu, která nevznikne jen tak z ničeho, že by najednou byly jenom dobré fantastické příběhy.

Škodlivé jsou fantastické příběhy z historie, filmy ve kterých mezi pravěkými ještěry běhá supermanka s dokonalým makeupem, která umí bojová umění, nebo příběhy o Spartakovi, které nemají se skutečností a historií vůbec nic společného a jenom blbnou hlavy čtenářů a hlavičky dětí, které dřív než skutečnou historii poznají vylhané a vyumělkované filmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 20:01

Pletete si fantasy se sci-fi!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 16:41

Fantasy jsou pohádky pro dospělé. Mohou být dobré i špatné, stejně jako pohádky pro děti. Označení "brak" se nemůže vyhnout snad žádný žánr, pokud jde o špatně napsanou slátaninu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 19:33
avatar

Mám doma (téměř) kompletního Pratchetta. Je to fantasy, a přitom je to jedno z nejlepších, co jsem kdy četl.

No ale brak je relativní kategorie - pro některé lidi je brak i Bible.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 20:25
avatar

Souhlas - Zeměplocha je jedna z nejúžasnějších věcí, které jsem kdy četla. Vtipná, chytrá, plná odkazů - a to jsem jich nejspíš většinu minula. Skvělé jsou poznámky překladatele a poznámky autora.

Přidala bych Pána prstenů. Je to především příběh o naději, že zlo bude poraženo, a pro mě je to velmi zásadní. A je to přeloženo překladatelem, který má cit pro češtinu. Krásné obraty mě hladí po duši. Určitě bych to nenazvala brakem, ale správě uvádíte - je to věc názoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.15 20:39
avatar

Podle mého je to jako s každým žánrem. Každopádně se mi líbí mimo jiné A. Sapkowski, T. Pratchet, J. Flanagan, S. Birdman, z našich pak J.Kulhánek, F. Kotleta, M.Jeff Moudrý...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.