Červené světlo přes červený filtr (plast)

Od: Datum: 17.08.15 18:09 odpovědí: 3 změna: 22.08.15 02:09
avatar

Když před červený filtr (plastový kryt na 3. stop světle auta) dám místo klasické wolfram. žárovky 21W LED zdroj 3W červené barvy, jakým světlem bude toto brzdové světlo na zadních dveřích svítit? Podle fyziky, pokud se pamatuji, projde právě jen červené světlo, takže by to mělo svítit správně. A pokud místo červené LED dám LED oranžovou, nakolik se změní výstupní světlo (asi)?

Jedná se mi o problém se spálenou orig. objímkou, takže chci snížit celkovou teplotu svítidla...

Děkuji

doplněno 22.08.15 00:17:

Tak je mi líto, ale připravovaný experiment, kterým jsem si chtěl ověřit součinnost červené LED žárovky a origin. červeného filtru ve 3.stop světle se zatím odkládá na neurčito. Nová červená 19 LED žárovka nefunguje, budu ji vracet, zatím jsem tedy (po výměně spálené objímky) vrátil původní žárovku P21. (není to nesprávným zapojením pólů) Tak snad někdy příště.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.15 20:11

Pro zdejší odborníky poněkud složité a specifické. Já osobně nepochopil. Možní napsat trochu laicky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gusto
Datum: 17.08.15 20:32

Z bílého světla projde červeným filtrem právě jenom červené světlo. Červené LED svítí na určité vlnové délce, což se dá najít v katalogu. Oranžová LED má jinou vlnovou délku. Je možné, že červený filtr má nějakou šířku propustnosti i pro blízké barvy, takže by oranžová LED skrz červený filtr mohla být trochu vidět, ale asi jenom málo.

Jestli to budete zkoušet, dejte vědět, jak váš pokus dopadl, možná to bude zajímat i někoho dalšího.

Kolébkový vypínač se zeleným krytem a doutnavkou z červenavým světlem se k sobě nehodí, skoro vůbec to není vidět. Když je pod krytem žárovka, která má širší spektrum barev, tak zelené světlo při zapnutí vypínače je vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.08.15 02:09

Ono se stačí zamyslet trochu nad aditivním skládáním barev. Pokud červená, zelená a modrá dává složením bílou, tak lze pibližně odvodit, že bílá přes červený filtr bude snížená na třetinu, žlutá je složenina červené a zelené (1:1), takže žlutá se sníží přes červené sklo na polovinu, oranžová má větší poměr červené, takže se její svit sníží o méně než o polovinu, dejme tomu o třetinu, nebo čtvrtinu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.