Spánková paralýza - halucinace

Od: Datum: 24.12.12 11:58 odpovědí: 2 změna: 25.12.12 08:58

Má přítelkyně mě včera resp. dnes ráno přesvědčila o tom, že to jistě není nic příjemného. Po tom co úzkostlivě křičela ze "spánku" sem se odhodlal ji probudit. Viděla prý u postele ducha, ze kterého dostala obrovský strach. Zajímali by mě vaše názory a příhody z tohoto úkazu "spánkové paralýzy" kdy se člověk nemůže poznout, tělo spí ale mysl je vzhůru


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 24.12.12 12:06
avatar

Spánková paralýza je stav mezi spánkem a bděním, kdy mozek si již částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže ještě dostatečně odlišit tuto realitu od snu a různých obsahů podvědomí, a zejména dosud nedokáže ovládat svaly, takže člověk má pocit téměř úplného ochrnutí příčně pruhovaného (kosterního) svalstva ovládaného vůlí, včetně neschopnosti používat hlasivky.

Tento stav, doprovázený často různými halucinacemi a pocitem intenzivního strachu, se vysvětluje opožděním (asynchronicitou) funkce části mozku nazývané Varolův most, zodpovědné za "vypnutí" příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.

Díky opačné poruše můstku lze pozorovat během spánku pohyby, chůzi i mluvení u člověka, a dokonce běh či lov na neexistující (sněnou) kořist u kočky nebo psů.

Spánková paralýza je obvykle uváděna jako nejpravděpodobnější vysvětlení fenoménu známého jako únosy do UFO.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1nkov%C3%A1_paral%C3%BDza

I jiní lidé popisují tento zážitek: http://www.rodina.cz/nazor13736483.htm

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.