Neposkytnuti otevreni rakve

Od: Datum: 11.09.15 23:04 odpovědí: 5 změna: 12.09.15 22:05

Dobrý den.V utery pritelkyni umrel 18 lety synovec prii autonehde a vcera ho dovezli a rodice se na nej chteli podivat a rekli jim ze bohuzel nemuzou,ze je to soudne prikazano,ze nema oblicej,je toto opravdu zakonne?Preci rodice maji narok ne?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.09.15 23:10
avatar

Dobrý den, o zákonu nevím, ale je to rozumné - pro pozůstalé je lepší, když si budou pamatovat podobu toho člověka tak, jak ho znali, než vidět zbytek života před očima zmrzačené tělo. Zažil jsem něco podobného a bylo to v rovině doporučení pohřebního ústavu - tedy, netrvat na otevření rakve. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolis
Datum: 11.09.15 23:27

Nedoporučuji nahlížet.Je to zbytečné. Zemřelé tělo rychle podléhá změnám.Navíc pokud bylo devastované tou nehodou,tak už vůbec.Zapomeňte na to. Neberte to jako příkoří.Nechte to být. Otevřená rakev může být jen v určitých případech,kdy se tělo hned pohřbívá a i to musí pohřební služba připravit. Mrtvý změní výraz v obličeji,barvu pleti,může mu zůstat nepřirozený výraz,který jste u něko nikdy neviděli a pod...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.15 00:10
avatar

Zdravím,
nevím, jestli na otevření rakve se zesnulým je či není nárok, ale spíš bych řekl, že záleží na dotyčné pohřební službě. Ale pokud byl dotyčný zemřelý zdevastovaný po nehodě, byla to asi tzv. milosrdná lež od nich, že rakev otevřít nesmí než že by nemohli. Ale buďte za to rádi - určitě věděli, proč to říkají, protože toho mrtvého do té rakve dávali a tedy věděli, jak vypadá jeho tělo.
Dovolím si jen trochu mimo. Byl jsem za svůj život už u několika otevření rakví s mrtvým, naposledy loni v létě, když zemřel otec. Vždy to bylo někoho z rodiny přání, takže jsem vyhověl a zúčastnil se, i když sem z toho tedy nadšený nebyl. Nikdo z těch zemřelých nebyl po žádné nehodě, všechno byla přirozená úmrtí. A nikdy to nebyl pěkný pohled. Osobně, kdyby to záleželo na mém rozhodnutí, nikdy bych si už rakev se zemřelým otevřít nenechal. A to nejsem vůbec žádná třasořitka a mrtvých se nebojím, byl jsem loni i u otevírání rodinné hrobky po 30 letech od posledního pohřbu a jejím čištění - rovnání zbytků rakví, kostí, lebek, i když mne hrobník varoval, že ne každý to snese.
Víte, můj děda fotil všechny příbuzné před uložením do hrobů v rakvích. Na všech těch fotkách ti lidí vypadají, jako když opravdu jen spí. A jen jednou to vzdal - to když umřela moje babička, jeho manželka. Byla první, která umřela v nemocnici, všichni ti předtím focení umřeli doma. A to, co se dřív běžně dělávalo, tj, že se nebožtíkovi těsně po smrti ještě před ztuhnutím těla např. podvázala šátkem brada, aby pak v rakvi nebyl s otevřenou pusou, ve špitálech prostě už dnes nedělají. Takže většina normálně umřevších nebožtíků má otevřenou pusu a velmi nepřirozený výraz v obličeji. Takže ne - nedoporučuji otevírat rakev se zemřelým, je to vždycky docela šok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.15 16:52
avatar

ufff to je ale hodně drsný dotaz.

Jestli vám můžu poradit, tak pokud nemusíte, pak se do rakve nikdy nedívejte. Nic není jako ve filmu. To co v rakvi uvidíte, není spící člověk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.15 22:05
avatar

Krematorium Plzeň uvádí: Jsou-li v rakvi uzavřena těla osob uvedených v odst.3 (infekční choroba), je nutno označit víko rakve štítkem
s nápisem "Zákaz otevření" na příslušném tiskopise s razítkem zdravotnického zařízení s podpisem lékaře, stejně
je nutno postupovat, jestliže je tělo zemřelého značně zohaveno nebo je ve stavu rozkladu.
Asi tak. Mona

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.