Jak postupovat ve spol.vlastníků

Od: Datum: 11.08.15 11:19 odpovědí: 5 změna: 11.08.15 16:02

Vážení,možná někdo poradí,musíme odkoupit pozemek od církve řím.kat.nabídli nám dobré odmínky,je nás 18 bj,z toho by nás kupř.16 zaplatilo asi 20.000 Kč ale dva to odmítli zaplatit je to pozemek a komunikace,nevíme jak se zařídit,když dva nechtějí zaplatit,nabídka je pro nás dobrá,ale jak dál,jsme společenství vlastníků...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.15 11:37

Nepíšete co je to za pozemek, tj. k čemu slouží a jakou má funkci (tedy píšete, ale já to úplně nepobral). SVJ je tak jako tak jen správcem domu, jako vlastníci pozemku tedy budou zapsáni jednotliví majitelé. Neznám způsob, jak donutit zbývající 2, aby koupili něco, co nechtějí. V každém případě se tedy bude muset složit těch 16 rozumných, co s těmi dvěma je otázkou. Pokud nezaplatí, majiteli nebudou a neměli by pozemek využívat. Pokud budou, logicky by měli platit nájem. Ale nejsem právník a mou doménou jsou spíš bytová družstva. Transformaci na SVJ se bráním.

doplněno 11.08.15 15:51:

K tomu, co jsem již uvedl: Existuje ještě možnost nabýt vlastnictví pozemku jako SVJ (nikoliv jako fyzické osoby - spluvlastníci). O tom jsem dosud nevěděl a nepovažuji to (z jiných důvodů) za příliš praktické. Potom by stačilo na shromáždění SVJ odhlasovat koupi pozemku (jakým poměrem je otázkou konkrétních stanov) a oba odpůrci koupě by byli vázáni rozhodnutím SVJ. Ale na věci to mnoho nemění, složit se musí oněch 16 a z těch dvou eventuelně tahat peníze soudně. Možnost nabytí pozemku do vlastnictví SVJ má ovšem svá omezení a z Vašeho popisu nejsem schopen říct, zda je to v konkrétním daném případě možné. Navíc článek, na nějž odkazuji je 10 let starý a nevím, zda vše v něm uvedené ještě platí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: manka*
Datum: 11.08.15 14:13

Díky za Vaši odpověď,bytový dům 18 bj byl postaven v r.1973,MNV nám ten pozemek přidělila až vr.1990 se zjistilo podle zápisu na KÚ že patří církvi řím.kat.tudíž jsme na něm bydleli neoprávněně teď už 40l let,jenomže tehdy si mysleli soudruzi že je jejich všechno,ale teď je tojinak,nepište ještě prosím...*klik*

Datum: 11.08.15 14:41
avatar

nejsem právník.ale nemohlo by se tady uplatnit právo vydržení? Užívali jste pozemek 40 let v dobré víře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.08.15 14:28

Manko, čtěte normy a vaše prohlášení vlastníka, které jste si schválili. Najdete tam něco o většině, jak se schvaluje, tak si s tím nelamte hlavu. Odhlasujte a kupte. Vy neskládáte zálohy ...? Půjdou ti dva k soudu?

doplněno 11.08.15 14:43:

Jak musíme koupit. podle čeho? Jo, kdysik nikoho moc nezajímalo, čí je pozemek, takových je co nabízel stát. A bylo to všech!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pit
Datum: 11.08.15 16:02

nečtěte normy, ale Stanovy, které jste si odhlasovali s notářem. Určitě tam bude něco uvedeno v tom smyslu, že při např. investici nebo opravě apod. s tím musí souhlasit nadpoloviční většina, nebo přesný počet vlastníků apod. Pak bych to hradil třeba z fondu (pokud tam nemáte peníze, tak navýšit zálohy a ti dva s tím nic neudělají, jednou si ty stanovy odhlasovali).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.