Renovace prkenné podlahy

Od: Datum: 29.11.12 22:01 odpovědí: 18 změna: 28.02.13 17:19

Vítejte,

Tohle téma jsem se rozhodl založit pro všechny hledající a zatím tápající nadšence, jež se chystají pustit do renovace staré prkenné podlahy. Jsem v tom také úplný nováček a nikdy předtím jsem nic podobného nedělal.

Idea se kterou jsem se pustil do oprav ( prkna očíslovat, vytahat, obrátit vzhůru nohama, položit v opačném pořadí spátky, přebrousit a nalakovat) byla velice bláhová a skutečnost po rozkrytí několika prken mne vedla ke změně plánu a úvaze, nikdy nevíte, co vlastně za šílenosti na vás pod starou podlahou čeká. Ale nebudu předbíhat, tady je tedy postup od úplného začátku.

doplněno 29.11.12 22:13:

Takhle vypadala podlaha před zahájením. Prkna jsou natřená nějakou starou barvou, přitlučená hřebíky se zápustnou hlavičkou, okolo místnosti ukončená pod omítkou, spáry nejsou pravidelné, některá jsou prohnutá do stříšky.

doplněno 29.11.12 22:47:

Takže jak začít? Vytažení prvního prkna není vůbec legrace. Jelikož z jedné strany je cca 1,5 cm pod omitkou a z druhé je perodrážka. Použil jsem tedy mafl a prořízl jsem spáru mezi prvním a druhým prknem. Prkno použiji při pokládce až jako poslední a to druhé zase jako první. Upozorňuji, že je nutné prkna očíslovat, protože mohou být různě prohnutá a při sesazování v jimém pořadí by nemusela pasovat. Poté jsem opatrně začal od stěny po oknem prkno zvedat. použil jsem pár obyčejných nastrojů. NIKDY NEPAČTE PRKNO PŘÍMO- POUŽIJTE KOUSEK DŘEVA JAKO OPORU JINAK DOJDE K POŠKOZENÍ PRKNA! Postupoval jsem velice opatrně přizvedáváním po celé délce až bylo prkno po jedné straně nadzvednuté cca 3cm. Potom jsem jej prudce přišlápl zpět a tím povysunu hřebíky o hlavičku a kousek ven- následovalo vytažení hřebů. Nyní lze opatrně prkno páčením dostat od stěny a vytahnout- fuška která mi zabrala skoro 2 hodiny, ale prkno je neporušené venku :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: janek333*
Datum: 29.11.12 22:48

obrázek

Datum: 29.11.12 22:59
doplněno 29.11.12 23:03:

Pár prken jsem vyndal pomocí těchto nástrojů...děs! Tak jsem si nechal u kamaráda vyrobit zlepšovák.

Datum: 29.11.12 23:29

Tohle je ten zlepšovák. Je to vlasně takové páčidlo. Opře se trnem o trámek a ploškou pod prkno. Výhoda byla, že ploška dosahla až pod spáru s dalším prknem, takže se minimalizovalo riziko porušení a popraskání konců drážky. Jinak řečeno z 28 prken jsem jich 26 vyndal bez nehody a u těch dvou jsem trochu naštípl drážku (trocha lepidla to spraví), ale bylo to jen z důvodu mé zbrlosti, protože páčení musí být postupné od každého trámku a po kouskách a pro jedno prkno několikrát postup opakovat. Ještě jedna důležitá informace: ve chvíli kdy jsou dvě prna nakloněná tak, že se uvolní (jsou vytažené) krajní hřebíky v celé délce prkna, sešlápneme krajní prkno po celé délce u kraje směrem od druhého prkna, tím dojde k rozpojenì pero-drážky a prkno již lze pohodlně zvednout.

Datum: 29.11.12 23:51

Takže, jak jsem psal dříve- nikdy nevíte, co podlaha ukrývá. Zjištění, že trámky jsou jenom volně položené do škváry, která je navíc jedno velké myší sídliště, mne přimělo k zamyšlení a rozšíření mého záměru o novém zateplení a novém roštu podlahy. Práce, která mne však čekala byla totální brutus! Povaly jsem vyhodil celkem snadno, ale škvára je svinstvo prvního kalibru. PRACH, PRACH, PRACH...všude- pod rouškou v očích, uších...A jestli myslíte, že pomůže navlhčení, tak to ani nahodou ;)

Od: sanyo*
Datum: 30.11.12 00:02

Tak to vám nezavidím, ale zvládnou se i horší věci. Mimochodem, to okno se mi zdá nějak nízko nad podlahou...

Datum: 30.11.12 00:03

Velkou hliníkovou lopatu. Mezi žebřík a dům upevnit igelitový rukáv. Nasadit plavecké brýle, roušku (dotěsnit kolíčkem na prádlo u nosu) a hurá na škváru. Jde to velmi rychle cca půl hodiny na 25 m2, protože to chcete mít co nejdříve za sebou . Výsledek na obrázku.

Datum: 30.11.12 00:24

Nastalo dilema, jak se poprat s tou izolací. Nakonec jsem našel na internetu slevu s dopravou až domů, takže jsem objednal 10cm vysokou minerální vatu mezi trámy. Ale po debatách s kamarády bylo výsledkem, že pokud použiji 8 cm vysoký rošt, tak jsou 2 cm vaty navíc. Takže po rozvaze se nedalo nic jiného dělat než vytrhat další vrstvu prken a vatu vložit až mezi nosné trámy. Po vytrhání prken ( šlo to docela snadno, hřebíky jsem tentokrát nechal v prknech) jsem zjistil, že 10 cm vaty nebude stačit, protože by vznikla dutina 14 cm vysoká. Takže nakonec následovalo přiobjednání dalšího balíku vaty. Výsledkem je zateplení 24 cm mezi trámy. Kvůli manipulaci jsem nedříve zateplil a následně zaklopil ½ polovinu místnosti a poté tu druhou.

Datum: 30.11.12 00:33

.

doplněno 30.11.12 00:44:

Malá rada- před zaklopením nezapomeňte nachystat malé pohoštění pro nezvané myší navštěvníky. Já jsem použil klasické zrní Ratimor.

Datum: 30.11.12 01:48

Jako další metu jsem si určil zapravení chybějící omítky okolo místnosti a vypnění spar mezi cihlami. Tamtudy se totiž myšáci dostávali do škvárového doupěte. Použil jsem na to klasickou jádrovou omítku. Do té jsem přimíchal ostřivo ( rozbité sklo z původní výplně oken) a následně touto směsí utemoval spáry. K nahození zbývající obnažené zdi jsem použil stejnou maltu, již bez skla, ale za to obohacenou o hloubkový penetrační roztok. Po vytvrdnutí a vyschnutí následovalo naneseni finish tmelu a přebroušení. Na ošetření konců trámů a konců prken záklopu, jež jsou ve styku s obvodovým venkovním zdivem, jsem použil k napuštění také hloubkovou penetraci. Bylo mi doporučeno, že pro odolání cizopasníkům, vlhkosti a plísni, je to nejlepší řešení.

Datum: 27.02.13 10:14

Tak omítka a tmel zatvrdl a je na čase se pustit do nosného roštu podlahy. Jelikož z důvodu malé výšky roštu nebylo možné použít klasický prkenno-laťový rošt, zvolil jsem variantu částečně samonosného trámkového roštu. nosné trámky 8x4cm kolmo k nosným trámům stropu a příčné ztužovací trámky 6x4cm v rozteči 50x35cm. Jako první bylo zapotřebí zjistit a vytýčit rovinnu pro osazení obvodových trámků 8x4cm, které budou kotveny do zdí. Jelikož vytýčení přineslo nemilou novinu, že podlaha na jedné straně je o cca 6cm níže než na druhé, musel jsem přistoupit k výrobě betonových vynášecích patek, jež jsem umístil na cihlové odskočení obvodové zdi. Na ostatních stranách, kde nebylo odskočení, ale pouze prkenný záklop, jsme na vyrovnání použil dřevený přířez a pur pěnu.

Datum: 27.02.13 10:16

.

Datum: 27.02.13 10:51

Tak a jak už to tak bývá...zádrhel...na rozvody TUV jsem zapoměl, ale naštěstí vzpoměl, když se s tím nechalo ještě něco dělat. Po rozvodech TUV jsem přikročil k montáži roštu. Všechny styčné plochy jsou lepené plastickým lepidlem typu "tekuté hřebíky" a šroubované samořeznými vruty 0,6x10cm.

Datum: 27.02.13 10:53

..

Datum: 28.02.13 08:51

Při montáži roštu jsem postupoval z jedné strany místnosti na druhou. Poslední řadu příčných trámků 6x4cm jsem dořezával na míru a to tak, že každý trámek byl delší o cca 0,5-1cm abych vnesl do celé konstrukce mírné napětí, které konstrukci roštu zpevní a utáhne k sobě.

Od: irous
Datum: 24.02.13 15:56

Dobrý den, řešíme stejný problém, jenže naše prkna i nosné trámy byly napadeny červotočem, takže vše pálíme a budeme kupovat nové. Tu izolaci jste dával přímo na hlínu? Podle fotky to tak vypadá... Máte tam něco proti vlkosti?

Datum: 24.02.13 18:01

Dobrý den, řešíme stejný problém, jenže naše prkna i nosné trámy byly napadeny červotočem, takže vše pálíme a budeme kupovat nové. Tu izolaci jste dával přímo na hlínu? Podle fotky to tak vypadá... Máte tam něco proti vlhkosti?

Datum: 28.02.13 09:28

Dobrý den, Nejsem si jist, jest-li řešíme stejný problém, protože to, co vypadá jako hlína, je ve skutečnosti zbytek škváry, který propadl skrze škvíry prkenného záklopu. Jelikož bylo nebezpečné tu trošku škváry shrabat a odebrat z prkenného podhledu rákosového stropu, který by tím nejspíše utrpěl nějakou tu škodu, rozhodl jsem se jí pravidelně rozprostřít a ponechat. Proti vlhkosti jsem žádnou fólii nepoužil, protože v místnosti pod touto nejsou situovány žádné vlhkost zvyšující zařízení (koupelna, kuchyně...). Ve vašem případě, pokud se jedná o místnost přízemní, bych určitě použil sklatbu bez trámovou...cca 30cm hutněného štěrkopískového lože, 8cm podkladního betonu kotveného na kapsy do zdí, svařitelnou PE hydroizolaci vytaženou až na vnější stranu obvodového zdiva, podlahový polystyren tl. 15cm a betonové mazaniny tl. 5-10cm následně nivelační stěrku, a nalepit prkennou nebo jinou podlahovou krytinu...

Datum: 28.02.13 17:19

Děkuji za doporučení, tomu betonu se právě manžel brání, protože dům sice nějakou starou vodorovnou hydroizolaci má, ale asi už ne úplně funkční. Když dáme na podlahy beton, tak se bojíme, že se vlkost znovu začne tlačit do stěn (které jsou po instalaci přístroje od aquapolu již zcela v normě). Odvětrávání tvarovkami iglů pro nás taky nepřipadá do úvahy, protože by nešlo udělat tak, aby byl systém funkční. Na jednu stranu bychom to rádi udělali s celoplošnou hydroizolací, na druhou stranu u sousedky po deseti letech od nových betonových podlah je vlhkost stěn značná... Námi uvažované řešení tedy asi nebude vůbec košer pro mnoho stavařů, ale asi půjdeme cestou našich předků - vše jen vyměníme, místo škváry dáme štěrk, aspoň pod nosné trámky hydroizolaci a mezi ně minerální vatu. Ať si to dál "dýchá" svým životem. Když to vydrží aspoň polovinu toho, kolik ty předchozí podlahy (tedy nějakých 60-70 let), tak to splní svůj účel...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.