Jak je u vás orienetován hřbitov, hroby?

Od: Datum: 01.08.15 00:20 odpovědí: 3 změna: 01.08.15 06:20

U nás část severojižně, část východozápadně. Uvádí se, že slovanské hroby byly východozápadně (jako oltáře kostelů). Ale když se dívám na hřbitovy okolních obcí, tak je to různě.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.15 05:22
avatar
V čase satelitních snímků Google nebylo problémem zjistit, že v okolí mého bydliště tak do 50 km jsou hroby většinou orientované VZ, někde také SJ, a v některých obcích měli buď pokazený kompas, nebo hroby orientovali podélně s delší stranou pozemku. Ta je zase většinou rovnoběžně s vedle běžící komunikací.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 06:05
avatar

Chlapi, vám se nechce spát? Takovéto téma při sobotní časné hodině.

U nás je hřbitov na východním okraji obce. Hroby jsou poházené různě. Od severu k jihu, od východu k západu. Jak vyšly cestičky. Stará část hřbitova má hlavy na jih a nohy na sever, ale u hřbitovní zdi jsou místa orientovaná tak, aby hlavy byly u zdi. Myslím, že u nás si na to nikdo moc nehrál a místo bylo vybráno podle toho, jak šly řady za sebou a jak se to hrobníkovi jevilo.

Kostel máme vchod ze západu, oltář na východě. Při ranní mši se věřící dívali směrem k východu slunce. Slunce je život a ranní paprsky tak mohly osvítit všechny tváře v kostele. Též barevné vitráže se s prvními paprsky rozzářily všemi barvami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 06:20
avatar

Na hřbitov nechodím, asi proto, že tam nikoho nemám. Ale matně si pamatuju, že u nás jsou hroby posázeny všemi směry. Vím, že ti nejbohatší hroby stávaly u zdi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.