Cestování časem, bude to někdy možné?

Od: Datum: 20.11.12 21:27 odpovědí: 27 změna: 22.11.12 11:33

Dobrý večer chtěl bych se zeptat mylíte si že je nebo bude někdy možné cestovat časem?Třeba v něákem stroji a jak si myslíte že by mohl takoví stroj vypadat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.12 21:34
avatar

Tohle už je na mě vyšší dívčí, ale selským rozumem vzato se to nikdy nemůže podařit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.11.12 21:38

Dřiv si taky selským rozumem mnoho věcí nedovedli představit, já si myslím, že to možné je, ale až se příjde jak na to, tak to bude docela velký průšvih *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 21:36
avatar
Teoreticky to v jistem smyslu mozne je, v praktickem nikoliv.
Tezko tedy predjimat, jak by „stroj” ci cokoliv jineho pro cestovani casem melo vypadat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 20.11.12 21:38

Nevím, zda to půjde, ale doufám, že ne, ta představa mě nesmírně děsí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 20.11.12 21:43

Zase na druhou stranu bych se konečně mohl dozvědět, kdo mi minulej tejden sežral v práci z lednice čabajku *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 20.11.12 21:43

No... vždyť říkám, že je to děsivé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 20.11.12 21:44
avatar

Možná bude dobré, něco si přečíst o relativitě času. Například, když poletíte někam do vesmíru větší rychlostí světla, tak budete v modulu a čas pro Vás poběží, jak jste zvyklý, ale když se vrátíte na zemi, například po /vašem/ měsíci, tak na zemi uplyne například 300 let. Nejsem fyzik, vysvětluji po svém, tím se omlouvám odborníkům. V praxi to zatím ještě nikdo neuskutečnil. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 20.11.12 21:49

Ćas plyne pomaleji i na velice hmotných tělesech s vysokou gravitací...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 21:49
avatar

Tady někdo kouká na Star Trek. A jak by sis to představoval? Jako že by ses vydal zpátky za dinosaury nebo co? Linearitu času nelze narušit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 20.11.12 21:56

no, logicky, ikdyby se to někdy někomu podařilo, nemyslíte, že by někdo cestoval do minulosti? tzn už by se někdo takovej musel vyskytnout, kdo přicestoval z budoucnosti do naší doby? :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 20.11.12 21:58

Zrovna nedávno to vypadalo na pěkný průšvih, když podle některých měření se některé částice pohybovaly rychleji, než světlo - tedy by v principu (a podle současných poznatků) připoštěly možnost "cestování v čase"...

Naštěstí se ukázalo, že měření byla chybná... Uuuuuufffff...

:-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 22:17
avatar

Dopředu jo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lk
Datum: 20.11.12 22:29

Cas je vytvorem intelektu.V podstate je bezcasovost,ale zaroven i vnimani casu Vasim vedomim.Vim,ze tomu nerozumite,ale je to jedno.Paklize byste chtel se podivat do minule podoby reality,pripravte se na to,ze byste se musel toho zucastnit s celym Vasim ja.Jednoduse receno,bylo by to narocne pro Vase vedomi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.11.12 23:29

Někdo tvrdí, že to jednou možné bude, ale jen zpět, jelikož minulost je daná, kdežto budoucnost se utváří.

Jiná teorie zase tvrdí, že to možné nikdy nebude, protože krom prolomení časové bariéry by takový stroj musel cestovat i prostorem, jelikož ten kulatý nesmysl na kterém žijeme letí poměrně hodně rychle vesmírem - takže cesta hodinu zpět v čase, je taky cesta pěkných pár kilometrů jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 21.11.12 00:01

Všechno se odehrává zároveň, jen současný okamžik je projekcí na trojrozměrném "promítacím plátně" které postupuje časem ;), který si vymysleli lidé, aby věděli od kdy do kdy a co za to *haha*

Ten poslední řádek je citát od pana Wericha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 00:24

No,zkuste se zamyslet nad těmito souvislosti:
1. určení cíle.
Uvažuji-li o cestování v čase, nemůžu se odpoutat od myšlenky, že se vlastně chci fyzicky dostat do míst, kde se odehrávaly děje, kterým chci být přítomen. A tady je první problém. Kdy a s jakou přesností se nám podaří určit místo ve vesmíru, kde se nacházela naše planeta, a konkrétní místo na ní, zohledníme-li pohyb kolem osy, kolem slunce, kolem galaxie a neznámo kolik dalších pohybů, které jsou pro určení cíle rozhodující.
2. Co vlastně chci přemístit?
Budu-li se podrobně zabývat otázkou přemístění mojí osoby, dříve či později musím logicky dospět k definici toho, co vlastně moje osoba obsahuje. Jinými slovy musím stanovit konečný počet atomů, které se přemístění zúčastní. Každým nádechem či výdechem, ale i obyčejným pocením, odrolováním kůže, stříháním vlasů a nehtů vyměšováním a povrchovou mikroskopickou látkovou výměnou, se prakticky mé tělo neustále mění. Je tedy asi nutné stanovit nějaký, asi velmi nepatrný okamžik, asi kratší, než je rychlost atomu, a říct: po dobu této mili, mikro, nano, piko sekundy má přemísťovaný objekt konečnou velikost v podobě xxx atomů.
3. Časový paradox.
Za časový paradox nepovažuji to, že se někde v minulosti setkám se svým tehdejším součastníkem, ale to, že skupina atomů, která v čase 0 tedy v čase, kdy přesun započal, se dostává do prostředí, kde byly součástí jiných tvorů a věcí. Logicky, atomy které dnes tvoří mojí osobu, byly před sto roky součástí možná miliard jiných osob a věcí. Co by se stalo? Dojde snad k "vytržení " z tehdejších uskupení, abych já mohl existovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.11.12 05:42

Dyk už se dávno cestuje. Marty McFly a profesor Emmett Brown to zvládali v létajícím DeLoreanu.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 21.11.12 16:55

No zamyslím-li se takto. Ještě před asi 150 lety byla myšlenka auta jako scifi dnes je má na světě v průměřu každý 4 člověk auto a na jednoho člověka připadájí průměrně 4 auta , stejně tak elektřina kdysi bylo nemyslitelné že by ji někdo měl dnes je to vlastně naprosto normální věc , mobilní telefony ten má dnes každý , takže proč by jednou nemohl být sestrojen stroj času?

doplněno 21.11.12 20:45:

mýslíme si že jsme na konci cesty toho co můžeme zjistit .. avšak jsme na začátku cesty toho co existuje .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 19:13

Sice nejsem špičkový fyzik, ale něco o tom vím.

1. Čas existuje a není to jen výtvor lidské představivosti. Kdyby neexistoval nemohl by plynout všude jinak rychle a taky by všechny události které se kdy staly proběhly v jeden okamžik.

2. V čase se nedá cestovat, ale lze měnit rychlost, jakou plyne (pro nečo konkrétního, třeba pro vás). To znamená, že pokud se pohybujete velkou rychlostí (a když říkám velkou, tak myslím opravdu velkou), tak můžete pro sebe zpomalit čas. Takže řekněme, že během měsíce se všechno kolem vás posune o 10 let. Takže by se to trochu dalo nazvat, jako cestování časem. Ale pozor, je to nevratný proces.

3. Proč nelze cestovat v čase? Představte si, že by jste odcestovali do minulosti. To znamená, že byste existovali v době, kdy jste se ještě nenarodili. Tohle jste určitě viděli v mnoha filmech, ale ono to pokračuje (a to ve filmech neuvidíte). Může to znít přehnaně, ale není. Úplné detaily by změnily historii. Například: Někudy by jste prošli, zvýřili by jste vzduch, komár, který by letěl kolem vás by byl tím zvýřeným vzduchem trochu unešen, "rozhodl" by se tedy letět jinak než původně, nepíchl by jednoho člověka, tan člověk by se po něm neohnal, tím pádem by vynechal úkon trvající asi sekundu, na určité místo by došel o sekundu dřív, takže by se tam dělo něco jiného a jinak by ho to ovlivnilo a ten člověk by se třeba jmenoval Gavrilo Princip a nespáchal by atentát na Františka Ferdinanda d'Este...a vy byste se nenarodili (protože všechno by bylo jinak a vaši rodiče by se nemuseli znát, pokud by vůbec existovali), tedy by jste nikdy neodcestovali do minulosti a nemohli byste změnit celou historii. A to je paradox. Něco nemožného.

A také to porušuje zákon zachování hmotnosti. Jak již zde bylo řečeno, hmota ze které jste vytvořeni, existovala i před vámi. No a když byste odcestovali do minulosti, tak by ta hmota existovala dvakrát a to nelze.

Snad to je srozumitelné.

Noviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 20:18
avatar

Tohle se dá (filozoficky) chápat i jinak, cestou do minulosti nic nezměníte, jakékoli vaše činy povedou k tomu, že nastane stejná současnost, ve které se vydáte na cestu do minulosti. Prostě jen půjdete znovu ve svých stopách. Nemůžete nic udělat "jinak", protože byste pak necestoval zpět, že. I když to vám osobně možná připadá být ve souslednosti současnost -> minulost -> "změna dějin" -> jiná současnost, ve skutečnosti to je minulost -> začátek vaší existence -> vaše případná smrt -> vaše narození -> současnost ve své aktuální a jediné možné podobě -> konec vaší existence cestou zpět.

Každopádně to není možné, porušuje to kauzalitu. Můžete cestovat jen vpřed, což je ale pouze "pseudocestování", spíš by se to dalo zvát zimním spánkem, hibernací a procitnutím o kus dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.11.12 20:28

V jednom filmu to už bylo, nevím jak se jmenoval. Cestovatel šlápnul na motýla v pravěku nebo tak něco a celá minulost najednou začala být jiná a dalo jim hodně práce, než to dali dohromady.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.12 21:00

Jak tu již někteří zmínili, jistým způsobem je možné cestovat v čase dopředu za pomoci gravitace, či vysoké rychlosti. Nemyslim si, že ale bude možné někdy cestovat do minulosti v rámci naší jediné reality. V souvislosti s tím mě napadá Enrico Fermi se svým paradoxem: "Kde tedy všichni jsou". I když se to netýkalo cestování časem, posleství je stejné. Pokud by někdy v budoucnosti bylo možné cestovat do minulosti v rámci jedné reality, pak bychom prostě museli potkávat cestovatele časem z budoucnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 21.11.12 21:04

Nojo, to je pravda, ale jak ho poznáš? Jak víš, že už jsi ho někde nepotkal?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 21.11.12 21:22
avatar

V budoucnosti cestovat do minulosti... No to je výtvor. Jak můžeš cestovat odněkud, co není? Budoucnost snad je? Nebo dokonce BYLA?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 22.11.12 08:49

Jak jsem psal výše, minulost, přítomnost, budoucnost existuje zároveň. To co se momentálně děje se dá připodobnit "projekcí na filmové plátno", které se posouvá po časové ose směrem k budoucnosti ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 11:33

Tak a teď si představte, že přítomnost vlastně neexistuje, protoče cokoliv co se právě děje, tak již vnímáte jako proběhlý děj. To jsou věci, co?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 22.11.12 11:02

Jaký v této souvislosti je pohled na skutečnost: Když dnes pozorujeme vesmírné těleso vzdálené mnoho - i několik stovek světelných let, tak prakticky pozorujeme jeho dávnou - předávnou minulost. Jeho současnost bude moci pozorovat až za uplynutí hodně času poté, co tam v současnosti právě probíhá . Přeji zajímavé a poučné filozofování . miro

doplněno 22.11.12 11:04:

Tedy svým způsobem se vracíme do minulosti pozorovaného vesmírného tělesa.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.