Dětský domov- jak zařídit od počátku?

Od: Datum: 29.07.15 01:38 odpovědí: 19 změna: 29.07.15 13:03
avatar
Může mi někdo osvětlit, jak by mohl obyčejný smrtelník dokázat založit/otevřít Dětský domov?
KAM napsat,nebo zajít, jak začít? Žádat o dotace, nebo mít vlastní finance? Jde to i bez vlastního kapitálu?
Moje představa je, požádat vedení města o prostory, založit fond,nadaci,spolek (?), pak ministerstvo školství (?) o dotaci na základní vybavení, kontrolu hygieny (?).. netuším, jak postupovat, stačilo by mě jen nakopnout
V našem městě žádný DD,ani nic tomu podobného není, kromě Diagnostického ústavu, a to není to, co bych chtěla.
Poradíte? Internet mám, spíš bych byla ráda za názor nebo líp vlastní zkušenost.
Zatím jsem ve fáze vzdušných zámků a třeba se ptám na blbost a jako normální člověk bez ničeho nemám šanci... tak se mi hlavně nevysmívejte
Tak co, jde to nebo ne? A když ano, JAAAK?
Nespěte :-D

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.15 02:43
avatar

Nejde to.

V době, kdy je naopak snaha dětské domovy rušit a zavést místo nich placenou pěstounskou péči,

kdy mají některé organizace (např. FOD) problémy kvůli špatnému hospodaření a nedodržování zákonů,

podle mne ani nemají podobné nedostatečně transparentní nestátní organizace šanci na úspěch...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 03:32
avatar
Vím jak to myslíte.. ach jo :(
O profesionálních pestounech jsem četla, i kdybych se jim mohla stát, není to zdaleka to, co soukromy dětský domov. Už jsem si stihla něco přečíst na netu, tak uvažuji ze tuhle myšlenku opustím a najdu jinou.
Nechci vybudovat něco takového pro peníze nechci na tom vydělávat,ono to ani nejde,i kdyby to šlo, nebylo by to cílem ani úmyslem... kdyby byla šance, šla bych do toho..
Datum: 29.07.15 04:09
avatar

Z té ankety mi nevyhovuje žádná možnost, pomoc opuštěným dětem je samozřejmě přínosná a potřebná, jenže pod to se taky může schovat nějaké svinstvo. Něco jako "chcete všichni mír, že jo?" "JO". "No tak chceš-li mír, chystej válku..."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 04:19
avatar
Jaké svinstvo by se pod to mohlo schovat? Asi myslíte nějaký tunel nebo vysávání státních peněz a sponzorů pro vlastní potřeby, no ale to by mi to moc dlouho nefungovalo :-D
Nebo co tim myslíte?
Datum: 29.07.15 04:48
avatar

Myslel jsem tím spíš odebírání dětí z funkčních rodin a tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 05:09
avatar
Aha, je hrozné, když se takový věc stane a je bohužel strašně jednoduché dítě odebrat-vlastní zkušenost... S tímto se asi ale moc bojovat nedá, ani tomu předcházet, no jak jsem psala... je to strašně jednoduché...
na druhou stranu jsou situace kdy jsou děti odebírání rodinám právem, a v DD mají mnohem lepší péči než doma...
doplněno 29.07.15 05:46: odebírány* oprava
Datum: 29.07.15 06:59
avatar

Než cokoliv začnete podnikat, musíte mít vzdělání a praxi v práci s dětmi. Proto nejdříve dokončete vzdělávání a pak se nechejte zaměstnat v nějakém dětském zařízení. Tam získáte vědomosti o tom, co takový ústav potřebuje.

doplněno 29.07.15 08:27:

Víte, rozumím vaší snaze pomáhat. Ale musíte pochopit, že dětské domovy a podobné ústavy ovlivňují život mnoha dětí, které jsou na nich úplně a naprosto závislé. Proto je nemohou vést lidé, kteří pouze a jen chtějí. Musejí umět.! Musí to být hodně dobří a prověření profesionálové. V těchhle oborech amatéři a nadšeci s dobrými úmysly nemají co dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 07:10
avatar
Takže běh na dlouhou trať s nejistym výsledkem Díky za odpověď. Na vzdělání by to pohořelo, mám gympl, VŠ s vhodným zaměřením mi nevyšla, na prijmacky jsem jela z porodnice a místo testu jsem se soustředila na stehy :-D další dva roky jsem to nezkoušela. Chyba..
Datum: 29.07.15 08:36
avatar

Nesouhlasím s razantním tvrzením, že by to nešlo, ale souhlasím s tím, že to nepůjde. Tím, že tazatelka položí otazku zde, je jasné, že má jen emoční a empatické důvody, než nějaké reálné šance a vědomosti. Jedině, že by měla 50 mega a chtěla to jen zainvestovat a být majitelkou nebo sponzorem.

Děti byly mým snem, ale nedá se to udělat, jen proto, že byste chtěla. Je potřeba, pokud pominu náklady a vědomosti na stavbu - zde nejsem odborník, mít znalosti a mít vzdělání dle mnoha zákonů. Dětské domovy jedou podle 109, ale je zde propojeno mnoho dalších. Dětský domov stejně jako třeba domov důchodců není Váš, ale spadáte do kompetencí mnoha institucí, jako krajské úřady, musíte splńovat a dodržovat mnoho ustanovení,... spolupracovat s OSPOD, O tom jak špatně se to financuje ani nemluvě. ( Ta obrovská spousta věcí se nedá vyjmenovat ...)

A to nepomýšlím ani o smutných příbězích těch dětí ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 08:52
avatar
Byl to jen nápad, tím, že jen chci, nikoho neohrožují a je mi jasné, že to nefunguje tak, ze si řeknu chci a mám. Právě mě zajímalo, co je všechno třeba vybavit, aby to vůbec šlo zrealizovat.
Četla jsem o soukromých DD, kdy lidé chtěli, za to bojovali a dnes mají zásluhu na provozu funkčního DD.
Nechci aby mi někdo napsal postup, 10kroků k úspěšnému... ne. Ráda nád takovými věcmi přemýšlím, někdy jsou to reálné plány, někdy, jako tento, nejsou.
A právě ty smutné osudy a bohužel vlastní zkusenost, mě přivedlo k tomu, se zamyslet nad něčím takovým..
Od: ben®
Datum: 29.07.15 09:00
avatar

Dobrý den, zkuste se pořádně zamyslet, proč to chcete udělat. Jako způsob podnikání to nebude.

Takže, zřejmě nějaká snaha někomu pomoci, být prospěšný druhým a realizovat se. Majitel takového zařízení má odpovědnost a musí mít znalosti. Možná spíše organizační, protože se k dětem možná moc nedostane přes veškeré papírování a starosti o chod zařízení. U dětí bude personál. Pokud máte snahu pomoci, jste empatická a pečovatelka, tak se možná zaměřte na seniory. Myslím, že zde je to také prospěšné a má to budoucnost, protože potřebných seniorů je stále více. Můžete si udělat kurz na pečovatelku (rekvalifikaci) a pracovat buď v zařízení nebo terénu. Nechci, aby to vypadalo špatně, ale on tam mnohdy rozdíl v té práci nebude - tedy, zda pečujete o dítě či seniora. Zdravím!

doplněno 29.07.15 10:04:

Původně jsem chtěl začít tím, že už nespím (viz Vaše výzva), ale ono je to asi patrné z toho, že píši.

Mám pro Vás jiný návrh. Všude se uvádí, jak je málo školek a nejsou volné kapacity. Založit si školku bude asi stejně obtížné jako DD, ale možná by šla nějaká "hlídací služba" Nevím, jak přesně se toto jmenuje, ale jde (tuším) o zařízení (možná byt) do pěti dětí. Lepší informaci by Vám (kromě internetu) snad dal školský odbor na radnici města (nebo sociální odbor=?). Je hezké pokusit se o realizaci svého snu, tak se poptejte, co by město potřebovalo.

doplněno 29.07.15 10:23:

Jo, ten čas si dejte, protože pokud něco zrealizujete, tak už to půjde obtížně zpět. A přidám také trochu pesimismu - ne každý zrealizovaný sen je potom tak úžasný, jak se dříve zdál. Ale, Vaší touze rozumím. Vy nechcete pouze naplňovat onu větu z filmu Bony a klid: "Makat, žrát a š*kat".

A druhý den opět to samé. Tak, třeba se Vám něco podaří později - vypadáte mladě a odhodlaně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 09:17
avatar
Dobré ráno Bene
Jako podnikání a způsob vydělávání bych to nebrala, s tím úmyslem bych do toho ani nešla. Moje představa byla vybudovat soukromý dětský domov, s nijak závratnou kapacitou, právě abych se mohla podílet i na přímém chodu a ne být jen jméno na papíře. Snad to chápete :-D
K těm seniorům- mam staré lidi ráda, když mám příležitost, tak jim bez keců pomůžu, popovídám, ale to je tak všechno. V tomhle se v budoucnu nevidím.
doplněno 29.07.15 10:12: To je dobře, že nespíte, Já bych spala ale nemůžu :-D
Jo, vím co máte na mysli, miniškolku. Ona ani soukromá školka nebude tak složitá k realizaci, jako dětský domov-můj názor.
Mám (doufam) ještě pár desítek let čas něco spáchat, tak snad nezůstanu jen u řečí a aspoň něco malého se mi povede zrealizovat..
Nechci být v nějaké firmě, jako jedna z mnoha, na šichtu, domů, a tak pořád dokola, chci mít něco svého
doplněno 29.07.15 10:35: S tím počítám, je jasné že čím rychlejší vzestup, tím bolestivější je pád
Třeba budu ráda za tu stereotypní práci ve fabrice a na takové vzdušné zámky si ani nevzpomenu. Teď můžu (neznamená chci), ještě tři roky sedět a snít, mateřská - no snad mi nezdeformuje mozek. Nechci zakrnět :-D
Datum: 29.07.15 11:07
avatar

Do projektu (děti-senioři) bych nešla, moc práce a výsledek nejistý zvláště dnes, kdy se podobné "ústavy" ruší. Myslím, že byste prodělala kalhoty, žila ve stresu, zanedbávala vlastní rodinu a vaše okolí by si šuškalo, jak jste si nakradla. Vy byste ty děti ani neviděla jelikož byste jen sháněla sponzor, prosila a prosila. Zkuste se stát pěstounem, zvolte třeba nějakou SOS vesničku, nebo Chovánek, můžete být placený pěstoun i doma a vzít si ke svému dítěti další.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 11:22
avatar
Ano i to je bohužel mozne..
Dost mě zaujalo pestounstvi a profesionální pestounstvi-tyto lidi obdivuji. Třeba se v budoucnu stanu jednou z nich Na to mám ale moře času, je mi 21
Od: uska®
Datum: 29.07.15 11:22

DD vám neprodje, ale přemýšlejte o Domu na půli cestě, těch je nedostatek. Jsou pro 18ti leté děti, kteří opouštějí dětské domovy, nevědí jak si uvařit čas či vyprat prádlo, jak hospodařit s financemi atd. Jsou to mini garsonky, bydlí po dvou pod dohled odborného personálu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 29.07.15 11:27
avatar
Jdu to prolustrovat
Datum: 29.07.15 12:40
avatar

Probůh ... dům na půl cesty? Co Vám to radí za blbost. Vy si chcete pořizovat ubytovnu pro bezdomovce? Zapoměńte na teorii k čemu to slouží a chytte se reality. Dům na půl cesty sice má dle zákona 108 sloužit pro lidi opouštějící domovy, vězně, narkomany po detoxu, kteří ztratili domoc a podobně, ale reaita je taková, že jde pouze o velmi slušnou ubytovnu, kde musí perfektně fungovat sociální práce, schváleváno krajem, dotace z ministerstva, podle vyhlášky 5OO s nez rovna jednoduchými standarty. Raději uvažujte o školce, služby hlídání dětí, to má reálnější naději.

p.s. dům na půl cesty .. už máte vyhlídnutý objekt za cca3 - 10 milionu , kde budete službu provozovat? Hodně rychle na to zapomeńte. Pokud se ptáte tady, je jasné že nemáte potuchy co to obnáší. To už je jednodušší domov důchodců. ( Ne o moc)

Zapomeńte na tyhle věci, vystudujte si správný obor a budete v obraze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 29.07.15 12:54

fidonet- asi jsme pracovali oba v jiných Domech na půli cesty. Vím o čem píši.

Do Domu na půl cesty pod Dětskými domovy se nedostane bydlet žádný kriminálník, narkoman, bezdomovec z venku..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.07.15 13:03
avatar

Asi ano .. on existuje Dům na půl cesty pod dětským domovem? Znám jen Dům na pul cesty pod zákonem 108 a ty slouží na přechodnou dobu jednoho roku komukoli, kdo potřebuje stoupat systémem výše při ztrátě bydlení nebo po opuštění nápravných nebo výchovných zařízení. Pokud jste pracovala někde, kde měli jen děti s dětských domovů šlo o porušování standartů - pokud bezdůvodně odmítali příjmout třeba narkomana po tříletém detenčním propuštění. Pojem kriminálník je diskriminační, nebo´t občané propuštění z nápravných zařízení přece už prošem naším výchovným systémem, aby nebyl kriminálník ( tahle věta vyvolává usměv - ale všichni nejsou stejní ). Ale je to moc MOC složité, a pokud nikoho jiného nebpříiímali - mezi námi - nedivím se ...

Stejně jako existuje Dům napůl cesty pro propuštěné vězně, třeba existuje dům na pl cesty pro děti z dětských domovů. Oba jsou ale protiprávní, pokud odmítají příjmout kohokoli ( i když se jim ale nedivím), ale tohle není ja jeden příspěvek.

.

p.s.: Jde o Zlínský kraj?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.