Mazání komentářů ke gramatice

Od: Datum: 18.07.15 09:22 odpovědí: 12 změna: 18.07.15 17:57
Dobrý den, nebudu zde řešit, jak tragická je úroveň znalosti češtiny u nás, to už se řešilo stokrát. Vím, že je to proti pravidlům poradny, ale ptám se, proč taková oprava musí být skryta moderátorem vždy?
Jasně, že když napíši "proboha ty jsi blbej jak tágo", tak to je urážlivé a nepatří to sem.
Ale teď jsem třeba napsala nějakému muži slušně jen informaci, že dny v týdnu se nepíší s velkým počátečním písmenem (psal v Úterý jsem poslal...dnes je Pátek a...). To nikoho nenapadne, že je to z dobrého úmyslu, že to ten člověk třeba opravdu neví, jak se to píše a zesměšní se třeba v budoucnu na důležitějším místě, než je internetová poradna? Třeba co já vím, přijde kvůli tomu o potenciální zaměstnání? Proč se z toho člověk nemůže poučit, když je to slušný komentář?
Velmi často se tady stane, že rádci neodpoví jen na otázku, ale mají milion zbytečných řečí kolem. Tyto příspěvky se nemažou. Tak proč se mažou slušné komentáře o gramatice, které mohou být prospěšné?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.07.15 09:48
avatar

Žádný příspěvek nebyl vymazán z důvodu pravopisu. Byl vymazán proto, že toto je poradna a odpověď radou nebyla. Navíc, byla nějakým způsobem sprostá, hrubá, nic neřešící. Byla jen snahou ublížit, pokořit. ;) Já dělávám překlepy, ale ty nikdo nikdy neopravuje. Ale pravopisné chyby mi někdy hodně vadí a občas se ozvu. Navíc, myslím si, že chybující by tohle měl přijmout, protože i tudy je cesta ke zkvalitnění každého z nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ver®
Datum: 18.07.15 09:56
Můj příspěvek rozhodně nebyl snahou nikomu ublížit. Jak se ale jinak dospělý člověk gramatiku naučí jinak, než opravami? Nijak. Překlepy se samozřejmě nepočítají.
Datum: 18.07.15 14:13
avatar

Tvůj příspěvek porušoval pravidlo Z1. Jak píše Babka, toto je poradna a prioritou je odpovědět na zadaný dotaz, nikoli zde suplovat výuku českého jazyka, případně něčeho jiného. Pokud smysluplně odpovíš k danému tématu, nikdo nebude nic namítat, když tazatele slušnou formou upozorníš na nedostatky v jeho písemném projevu.

doplněno 19.07.15 01:02:

nico13:

Co kdyby jsi se místo toho smíchu trošku zamyslel. Dodržování pravidel by mělo být v zájmu všech uživatelů poradny. Všiml sis, že je tu taky tlačítko [ nahlásit ]?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nico13
Datum: 18.07.15 16:09

...prioritou je odpovedet na zadany dotaz.. A toto neplati pro vsechny? Napr. kdyz nekdo na dotaz kde u zoo v Liberci zaparkovat odpovedel, ze se ji vic libi zoo v Jihlave a pak vypravi co tam vsechno je, tak je to v poradku? Nebo se meri jen jinym metrem? *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 18.07.15 09:48
avatar

Dobrý den, máte vcelku pravdu - o češtině i o tom, že už se to zde probíralo opakovaně. Snad lze jistou informaci o pravopisu vložit k informaci, proč je otázka položena - tedy, pouhá informace o nedobré češtině by neměla být psána, ale mělo by se primárně odpovídat na dotaz. Ovšem, ten dotaz by mohl být alespoň čitelný, t.j. písmenka poskládána tak, aby se našel smysl dotazu. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 18.07.15 10:00

Já jsem s češtinou na tom bídně a neomlouvá mne ani fakt, že nejsem rodák z ČR. Za ty roky, co jsem zde, bych hrubky dělat neměla a poslední taktní upozornění od Milana se mi vrylo do paměti. Už nikdy nenapíši sdědit, ale správně zdědit. Jest-li taky chci s vámi být, musím se neustále učit a upozornění na chybu vítám. Z úředních dopisu strach nemám, to opraví počítač, ale slovosled češtině už nedoženu, na to fakt nemám. Slibuji, bude se snažit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nojo
Datum: 18.07.15 16:04

Píšeš docela dobře. Úplně vzorově to sice není, ale od průměrného Čecha k nerozeznání :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 18.07.15 10:03
avatar

Dobrý den též :)

Rozhodně si myslím,že opravovat někoho kvůli velkému písmenu v dnech v týdnu je opravdu zbytečné.

Jsou někdy do nebe volající pravopisné chyby.

Ale někdo je holt na češtinu, jiný na něco jiného.

S opravami odpovědí osobně nesouhlasím a typ: nauč se psát než sem vlezeš apod. Jsou hrozné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.15 13:35
avatar

hm, můžou platit oba přístupy - je to jen zbytečná buzerace (exhibice) a zaplevelování vlákna zbytečným obsahem, versus je to užitečná (byť (logicky) nepožadovaná) informace - i když bych si tipnul, že s první variantou by se ztotožnilo (podstatně) víc lidí
tohle by bylo řešitelný asi jen zavedením možnosti primárně skrytého podvlákna, který by se zobrazilo jen při odkliknutí a který by bylo určený právě jen pro opravování gramatiky (u s gramatikou nesouvisejících otázek), ještě by si každý tazatel i odpovídající dejme tomu mohl zvolit status chci - nechci být na chyby upozorňován (i když tím by se vlastně omezovalo poučení ostatních...); celkem nepochybuju, že o něčem takovém jen uvažovat nebude stát adminovi+majiteli za to
(kdyby se na chyby upozorňovalo důsledně a soustavně, skoro každé vlákno (a zvlášť, když by se se stejnou logikou mělo upozorňovat i na chyby odpovídajících) by obsahovalo gramatické výtky (ve vláknech vesměs do omrzení se opakující (pokud by se našli dostatečně fundovaní jedinci, co by byli ochotní korekce soustavně provádět)), což by teda byla docela otrava)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.15 16:59
avatar

Nebudu se vyjadřovat k mazání, ale jen k upozorňování na chyby. Ano, nad některými dotazy plnými chyb mi doslova vstávají vlasy hrůzou. Ale opravovat nikoho nebudu. 1. Ptá se, nehce se teď doučovat. 2. Ví, s jakou známkou z češtiny opouštěl školu. Kdyby chtěl mít lepší písemný projev, měl už mnoho příležitostí jindy a jinde.

Když někdo napíše sem místo jsem, je to jasný důkaz, že vůbec nečte. Ani červenou knihovnu v knížkách a bulvární zprávy na internetu. S největší pravěpodobností píše podobné hrubky svým kamarádům a příbuzným v SMS. Když ho neopraví tihle nejbližší, mám ho snad doučovat já teď tady?

Určité zkušenosti s vysvětlováním a poukazováním na chyby mám. Kdysi jsem se pokoušela některým svým kolegům vysvětlit, že je špatné psát "aby jste", ulice "U lihovaru" atd. Že se za čárkou dělá mezera, ale naopak před čárkou mezera nesmí být. Nikdo s oslovených si do příštího textu nic nezapamatoval, ještě se na mě při vysvětlovní mnozí dívali jako na hnidopicha. Dokonce jsem si jednou dovolila doporučit, aby v případě vypisování různých bodů psali za písmeny závorku a za číslicemi tečku, ne naopak: a), b), 1., 2. ... To jsem asi dopadla nejhůř.

Proto si nemyslím, že by mohly být komentáře k chybám v dotazech a odpovědích někomu užitečné. Prostě je to obraz doby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 18.07.15 17:13
avatar

Dobrý den, vidíte, také píši celoživotně za číslicí závorku (jde-li o body) a nikdy jsem neměl pocit, že je to špatně. Ovšem, při čtení používám za prvé nebo za druhé - tak by to měla být číslovka řadová a tudíž s tečkou. Děkuji Vám za osvětu a neslibuji, že si to budu pamatovat . Zdravím!

P.S. Mohl bych psát např. 1.) nebo je to také špatně? Ta závorka je taková hezčí.

doplněno 18.07.15 18:23:

bimbam - děkuji Vám za odpověď. Nechtěl jsem Vás dostat do rozpaků. Také mám rád při psaní jistou grafickou a estetickou úroveň, tak si tu jednotnost stylu hlídám. No, ta závorka je taková pěkně baculatá a hezky odděluje - tečka je jen prcek k přehlédnutí. Tak, já se nějak zařídím. Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.15 17:57
avatar

Tak teď jste mě, Bene, trochu dostal. Vzpomínka na a), a/, a., a:, *a a jiné způsoby psaní výčtu se mi vynořila v souvislosti s opravováním a neopravováním tazatelů zde na poradně. Neumím přesně odpovědět, proč považuji za špatný způsob psaní číslici s tečkou a ještě závorkou. Kdysi dávno jsem ve svém povolání dostala mnoho ústních rad od velmi zkušené osoby. Kromě poučení, že za písmenem se píše závorka a za číslicí tečka, to bylo i naléhavé doporučení, aby bylo v celém zpravodaji vše jednotné. Aby se třeba ve třech vzpomínkách na válku nevyskytly tři možné způsoby psaní: II. světová válka, 2. světová válka, druhá světová válka. Aby podpisy pod texty byly nejdříve jméno, pak příjmeni: Josef Dvořák, Marie Novotná. Aby se tam prostě najednou obráceně nezatoulal nějaký Ondráček Karel. A také aby se psalo a) a 1. (a pak ještě tečka za větou ) . Co bylo jinak, i když správně, musela jsem opravovat. Dopisovatelé obyčejně využili poslední možný termín, na opravy bylo málo času, tak jsem je někdy žádala, aby dodržovali alespoň něco. Marně. A právě tato marnost výtek a upozornění měla být hlavní myšlenkou mého příspěvku.

Bene, klidně si pište 1.) nebo *2) nebo :3)... Když jsou ve sdělení hezká slova, ať je tam i hezká závorka. Když by byla ve sdělení nepěkná slova, ať to ta závorka trochu vylepší .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.