Nejste přihlášen/a.
Ahoj. Právě jsem měl rozhovor se sousedkou. Je chvíli po operaci kyčle. Je PRDUCH - pracující důchodce. A právě má mít dovolenou. Říkal jsem jí, že se tím jejím maroděním- proděláním operace, ta dovolená ruší. Ale, prý ti zaměstnaní důchodci můžou marodit pouze 75 dní a pak to mají jen neplacené. Platí to? Platí to i v případě prodělání nějaké operace? Jestli se jí ta napsaná dovolená zrušila, může si ji případně dobrat na závěr rekonvalescence? Třeba na lázně a tak? Dík za info. Ahoj.
Ano je to pravda, upřesním: Poživatelé starobního důchodu a invalidního důchodu 3. stupně mají omezenou podpůrčí dobu (dobu, po kterou se vyplácejí nemocenské dávky, tj. od 15. kalendářního dne nemoci). Není to 75 dní, jen 70 kalendářních, a sečítá se to v kalendářním roce. Když mají krátkodobé (do 14 dní) nemoci, nevadí, tam správa soc. zabezpečení nic nevyplácí. Nemocenská dávka slouží pro eliminaci chybějícího příjmu, a tito důchodci mají příjem zabezpečen důchodem. Samozřejmě to platí i v případě operace nebo jakkoli závažné a dlouhé nemoci. Nemoc má před dovolenou přednost, takže nemocí se skutečně dovolená ruší. Aby si mohla vybrat dovolenou např. na rekonvalescenci, musí splnit dvě podmínky - mít ukončenou neschopenku a mít souhlas zaměstnavatele (dovolenou určuje zaměstnavatel).
Ahoj Inžinýrko. Děkuji za to tvé upřesnění. Teď bude jen otázka, jak starou paní dostat do lázní.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.