Přechylování přijmení

Od: Datum: 04.08.15 21:52 odpovědí: 6 změna: 05.08.15 07:50

Dobrý den, už delší dobu přemýšlím, že bych si nechala změnit příjmení. Ne na zcela jiné, jen bych nechala odstranit koncovku -ová. Příjmení je psáno v souladu s německým pravopisem (ne, opravdu nebudu slečna Novák :-D). Chystám se pracovat v zahraničí (ve zdravotnictví, takže budu chodit s viditelnou vizitkou) a ráda bych trochu zapadla. :-D Ale děsím se úředního martyria - měnit všechny doklady atd. (Myslíte, že bych musela nechat měnit i maturitní vysvědčení, diplom, ...?) Myslíte, že je vůbec opodstatněné o tom uvažovat? Nebo si nemám komplikovat život a prostě v práci poprosit o vizitku bez -ová, i když se tak vlastně nejmenuji? Děkuji za rady. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.08.15 22:13
avatar

Dobrý den, a Vy si myslíte, že někdo v zahraničí ví, co je u nás (významově) koncovka "ová"?

Na vizitce budete mít třeba Herrmannova (čárku Vám v cizině nikdo psát nebude) a každý uvidí a rozpozná (snad), že jste žena - stejně, jako kdyby tam bylo Herrmann. Zdravím!

P.S. Jinak řečeno - v cizině nikdo neví, že "ová" dělá u nás z muže ženu.

doplněno 04.08.15 22:31:

Nevím, kam se chystáte, ale je možné, že tam budou lidé černí, šikmoocí a Vy tam nezapadnete, protože jste moc bílá a máte kulaté oči. Tedy, určitě to tam bude více etnicky pestřejší, než zde.

A kdyby, tak co? Budou Vás posuzovat podle práce, chování nebo podle místa narození?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aniefeej
Datum: 04.08.15 22:26

Dobrý den, pochopila jsem :) Ano, máte pravdu, že v cizině význam asi netuší. Spíš se obávám, abych nebyla ihned podle "-ová" zařazena jako přistěhovalec z východu. :-D Chápejte, aby se na mě pacienti nedívali s nedůvěrou jen podle příjmení... :)

Od: ctenar*
Datum: 05.08.15 07:50

V okamziku, kdy otevres pusu, tak lidi podle tvemu prizvuku poznaji, ze jsi z Vychodu. NIKDO si nebude myslet, ze jsi z Francie. Opravdu ne.

Budes tam stejne delat s Filipinkama a Indama.

Kam jdes?

Navic si stejne myslim, ze si jmeno zmenit nemuzes. To plati jen pro manzelky cizincu.

doplněno 05.08.15 07:56:

Zmena jmena jen kdyz mas trvaly pobyt mimo CR.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 04.08.15 22:16

Rada? Jděte se svým problémem na matriku. Tam se to řeší.

doplněno 04.08.15 22:49:

Názory z lidu jsou k tomu co řeší zákon k ... Buď chcete příjmení změnit, či ne. Tak se rozhodněte. Jako... mám si vzít toho chlapa ... a jiné podobné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aniefeej
Datum: 04.08.15 22:30

Dobrý den, děkuji za radu :) Chystám se tam zajít, jen mě zajímaly i názory "z lidu". :) Obvykle radí zcela odlišní lidé, tak jsem si říkala, že třeba má někdo osobní zkušenost. :)

Datum: 04.08.15 22:32
avatar

Příjmení bych neměnila. Chcete dobře zapadnout do kolektivu a získat si respekt a úctu kolegů i pacientů. K tomu vám nejvíce poslouží znalosti, zodpovědnost, pracovitost, ochota, úsměv...

Nechci vás podceňovat, pravděpodobně hovoříte německy velmi dobře, ale jistý přízvuk vám ve výslovnosti zůstane po mnoho let. A přízvuk cizinku prozradí mnohem rychleji než jmenovka s příjmením s koncovkou -ova.

Možná si v cizině najdete životního partnera, pak se koncovky zbavíte velmi rychle. A pokud se po čase vrátíte domů svobodná, bude to zde pro vás zase snazší s klasickým přechýleným příjmením.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.