Protéza, umělá končetina?

Od: Datum: 09.06.13 12:54 odpovědí: 6 změna: 09.06.13 15:31

Ahoj,

píšu esej o umělých končetinách a na závěr musím napsat na stranu svůj názor. Mám k tomu docela hodně věcí, ale zajímal by mě názor i ostatních lidí - ať nerozepisuji jen ten svůj, ale mohu do toho vložit i obecné myšlenky.

- Jak vnímáte člověka s protézou? Je Vám ho líto? Berete ho jako normálního člena společnosti?

- Kdybyste přišli o nějakou končetinu - (vím, že se to těžko takhle říká) - a kdybyste měli možnost buďto být třeba na vozíčku nebo odkázáni na lůžko, případně o berlích nebo zvolit cestu s protézou - co byste zvolili (je mi jasné, že to nejde takhle říct, záleželo by na situaci, ale tak obecně - máte vůči tomu výhrady)?

- Připadá vám protetický a umělý pokrok příliš velký a hrozí podle vás, že za několik desítek let budou lidé něco jako chodící roboti?

- Kdyby byla situace - nechat si transplantovat něčí ruku - někoho, kdo umřel nebo zvolit protézu, co byste volili?

Děkuju moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: roo
Datum: 09.06.13 13:03

Umělý pokrok je opravdu hodněn vepředu zato protetika absolutně vzadu .Když se dostaneš k něčemu lepšímu nehradí to pojišťovna vlastní zkušenost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.13 13:11

K tomu vnímání lidí např. s protezou. Nikdy jsem o tom nepřemýšlela : takže je vnímám jako naprosto ZDRAVÉ lidi. Líto? To není správné slovo. Prostě je to člověk, který má nějaké omezení. Ale to má skoro každý člověk - zdravotní, finanční, morální. Než vozík, volila bych protezu. S tou cizí rukou nevím, nedokážu odpovědět. To se opravdu pozná až v situaci, která nastane.

Ano, trošku se pokroku vědy v lékařství bojím. Přeci jenom existuje něco jako přirozený výběr. Na druhou stranu, nebýt tohoto pokroku, tak moje dcera ve dvaceti letech zemřela na následky zranění po autonehodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 09.06.13 13:24

- jako "normálního", líto mi jej není, ale jeho omezení respektuju a chce/potřebuje-li, pomůžu mu
- rozhodně zvolím ´samostatnost´ s protézou, než vozíček
- vývoj protetiky nepovažuju za ´hrozbu´, spíše se ´obávám´ chemie
- kdybych měl - hypoteticky, volit mezi protézou a transplantací, nevím, ale zřejmě bych se přiklonil k transplantaci

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lentilkao*
Datum: 09.06.13 14:18

Děkuju moc! Mám hodně podobný názor, akorát považuji protetiku trochu za hrozbu. Můžu se ještě zeptat, jak vnímáte tohle :

V Londýně se atletických závodů zúčastnil běžec, který měl amputované obě končetiny a nahrazeny byly protézami. SZávodil se zdravými běžci. vidíte to tak, že je statečný a dokáže bojovat i přes to všechno a měl by běhat s ostatními lidmi, kteříé jsou zdraví? Nebo tak, že jeho protézy jsou uzppůsobené k běhu, jsou třeba lehčí a celkově mu poskytují výhodu? Tudíž je to vůči ostatním trochu nefér? Děkuji!

Od: mowla*
Datum: 09.06.13 14:44

Asi nejznámějším takto postiženým sportovcem je Oscar Pistorius. Jestli kdy běžel i v Londýně netuším, nijak jej ani atletiku nesleduju, ale nedovolil bych si tak jednoznačně tvrdit "že jeho protézy jsou uzppůsobené k běhu, jsou třeba lehčí a celkově mu poskytují výhodu". Na druhou stranu si netroufám tvrdit ani opak. Prostě nevím.

Ale lidé, kteří se přes takový problém dokáží přenést a jen ´nebrečí´ na vozíku, mají můj obdiv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.13 15:31
avatar

- Rohodně je lepší protéza než být ležák nebo sedět na vozíku.

- Transplantaci rukou ani nohou bych asi nepodstoupila - příliš velké riziko odmítnutí, infekce atd. (kdybych měla jednu ruku, na tu druhou bych nebrala asi ani protézu, kdybych neměla žádné ruce, tak bych do transplantace asi šla).

- Rozvoj protetiky se nebojím. Naopak. Těším se, až bude věda natolik vyspělá, že bude schopná dělat plně funkční protézy rukou (jako byly třeba ve Star Wars).

- člověka s protézou mi líto není. Jasně, zajímá mě "co se asi tak stalo", ale jinak spíš obdivuju, že se tomu dokázali postavit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.