Jak dlouho vydrží paní mladá?

Od: Datum: 04.08.15 17:39 odpovědí: 42 změna: 14.08.15 15:36

Dobrý den, toto téma je způsobené současným horkem, tak se snad nikdo nebude divit.

Takže, kdy je ještě vhodné oslovení "mladá paní", resp. kde je hranice, kdy už by to mohlo být vnímáno jako výsměch? Asi to znáte - např. v obchodě prodavačka osloví tímto termínem klidně paní, o které Vy si myslíte, že už je to dlouho velká holka (a je to na ní dost vidět). Je to vhodné?

Není to jen snaha prodavačky zalézt kupující do řiti? Nebo to je forma výsměchu, která se nedá ani dobře prokázat? Jaký je lehce rozpoznatelný ukazatel mladosti oné paní? Děkuji Vám za názory a případné veselé (či smutné) zkušenosti s tímto oslovením. Zdravím!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.15 17:50

Oslovení "mladá paní" jsem v životě ještě nepoužil. Je-li třeba v rozhovoru označit nějakou konkrétní Jezábel, použiji výraz "ta stará", případně mladá "hydra".

Od: ben®
Datum: 04.08.15 17:53

Dobrý den, také toto oslovení raději nepoužívám - nerad bych si naběhl. Ten Váš návrh vyzkouším, ale asi to nebude mít kladnou odezvu . Zdravím!

Datum: 04.08.15 20:31

Když vidím Junkersovo perlení, derou se mi na rty peprná slova. Ale já jsem vychovaná na Rychlých šípech, plantážníci, tedy jsem již stará hydra. Méně vychovaný muž než je Junkers by použil zřejmě výraz "oježděná brusle". A přesto mi jakýsi mladík (nekecám) relativně velmi nedávno řekl "slečno, nešla byste na kávu?" A to neměl černé brýle ani bílou hůl. Myslela jsem, že spadnu hubou na tvář, a zcela výjimečně jsem nenalezla slov.

Datum: 05.08.15 00:01

Gratuluji! A šla jste s ním na to kafe?

Datum: 05.08.15 06:17

Nešla,musela jsem do práce, ale mrzelo mě to.

Datum: 10.08.15 15:29

Mladá paní, jak se padá hubou na tvář?

Datum: 10.08.15 18:08

To je takové rčení, u nás doma se to používalo. Nevím, kde se vzalo.

Od: iv®
Datum: 04.08.15 17:54
U nas se oznaceni mlada pani pouziva k osloveni mlade zeny, ktera je par let vdana ci ma male ditko, jinac jsem to nikde pouzivat neslysela.
Datum: 04.08.15 18:05

Nedivím se, jenom se občas pozastavím nad tím, co tohle krásné letní počasí dokáže s některými lidmi udělat.

Titul mladá paní je podle mě v obchodě prostě zvykem a nikoli náznakem něčeho jiného. Jelikož mě tak nikdo neoslovuje, tak nemůžu posoudit, jaké pocity z toho ty takto oslovené mají. Bráno čistě teoreticky, tak mladou paní může být i čerstvě vdaná sedmdesátnice.

doplněno 04.08.15 19:25:

To byl jenom příklad. Věk je v tomto případě samozřejmě neomezen. Tento titul může klidně používat i 115-tiletá. Když si představím, že si vezme 20-tiletého zajíce, jak by to vypadalo, kdyby se ho někdo zeptal: ... a jak se má stará paní? :-D

Od: wamp®
Datum: 04.08.15 19:19

Ladinpraha *palec* To vedro nám ale dává zabrat...Proč by se nemohla oslovit takto třeba i osmdesátiletá novomanželka? S tím určitě pan Špaček nikdy nepočítal *haha*

Datum: 04.08.15 18:06

Asi jsem stará škola. "Mladá paní" používám běžně. Až mi manželka říká, že si jednou naběhnu a nějaká "stará paní" mě srovná. Ale já to tak neberu, prostě mi pouhé "paní" nejde přes pysk. A jak praví mistr etikety, pan Špaček, špatně to nedělám.

Datum: 04.08.15 18:13

Tak, co na to říci. U většiny prodavaček bych to tolerovala, ty mají zažité slovní fráze, kterými oslovují a myslím, že se nad tím nezamýšlí. Ale asi budou i ty druhé. Byly u nás na městě trhy a tam oslovila stánkařka (asi padesátiletá - hrubý odhad) tápající paní (která vypadala starší): tak co to bude, mladá paní? Zákaznici to po chuti nebylo a stánkařka naopak vypadala, že ji to baví. Ono kšeft žádnej, tak ať je aspoň sranda. Ale asi je to i o pocitu, jak se vnímáme. Kdo se bere moc vážně, tak ho urazí každé h... Já jsem ještě do věku "mladé paní" nejspíš nedospěla (přestože už bych mohla být i mladou babičkou :-D). šla jsem se sestrou po nákupech za pultem v železářství bodrý tatík: tak co to bude, holky? Docela jsem zvědavá, kdy, za jak dlouho a hlavně jak dlouho budu mladou paní. Tak až někdo zjistí, kde je ta hranice, dejte vědět :) taky jsem zvědavá... Mona

Datum: 04.08.15 18:19

Dobrý den, tak, pamatuji ještě toto oslovení v původním významu - provdaná žena. Ale, o to nyní nejde. Ale, když jde nakupovat např. babička s vnoučkem, tak dle prodavačky to je stále mladá paní. Ono to bude naučené ještě z dob učebního oboru prodavač, ale stejně by se to mohlo používat s rozumem. Je jasné, že přesná hranice není - je to asi o pocitu či taktu. Zdravím!

Datum: 04.08.15 18:23

S tím si nelamte hlavu, ty prodavačky jsou na to naučené, neberte to osobně. Mně taky říkají "pane", i když jsem dědek *smich*

Datum: 04.08.15 18:36

Dobrý den, ne, určitě si touto otázkou hlavu nezlomím. Také jsem ji umístil do správné rubriky, což by bylo fajn nepřehlédnout. Jo, také už občas vzpomínám na tehdy nemilé oslovení: "Tak, co si dáš, mladej?". Zdravím!

Datum: 04.08.15 18:42

Na jednu pro mě! :) veselou příhodu, s tímto oslovením, si vzpomínám. Byla jsem malá a jeli jsme na návštěvu k tetě. Po cestě je úzký delší most, po kterém může projet jen jedno auto. Dvě se nevyhnou. Přednost samozřejmě upravená značkou. Když jsme byli cca v polovině mostu ze strany, kde měla přednost protijedoucí vozidla, vjelo na most z druhé strany suverénně auto. Potkali jsme se cca v poslední třetině, za volantem taková "stará rašple" a odmítla couvnout a pustit nás. Taťka byl nekonfliktní člověk a takový flegmatik a oslovil ji právě "mladá paní, to snad nemyslíte vážně.." a snažil se jí domluvit. Babku to vůbec neurazilo. Myslím, že jí to naopak dle důležitého výrazu v obličeji snad i zalichotilo. Vůbec nepochopila, že to bylo myšleno sarkasticky a trvala na svém, že ona tam má značku s předností. Nu což, taťka tu 3/4 mostu tedy vycouval, jinak bychom tam stáli asi do dnes. Ale volbě jeho oslovení, jsme se dost nasmáli... :)

Datum: 04.08.15 18:50

Toto oslovení mě docela vytáčí od lidí co jsou mladší než já.Vždy jim slušně řeknu ať mě takto neoslovují.Nejsem krátce vdaná a v mém věku se z některých žen stávají mladé babičky.Od lidí výrazně starších mi toto oslovení nevadí.

Od: lego®
Datum: 04.08.15 18:58

Klidne bych to pouzival stale. Zni to lip nez> stara slecno <.

Datum: 04.08.15 19:06

Dobrý den, tak, jak vidno může se to použít i jako zbraň či urážka. Jo, to je hezká historka.

A také souhlasím, že to může být někomu dost nepříjemné, protože to je vlastně ohodnocení nebo názor o věku - a to si může např. prodavač strčit někam. Zdravím!

Od: xy
Datum: 04.08.15 19:26

osobně, zamlada mě neoslovovali mladá paní ,postupně jsem překročila ten mladý věk, tak teď mi tak říkají docela často

říkám si teda, jestli žena nepřestává být mladou, jakmile ji začnou oslovovat Mladá paní

Datum: 04.08.15 19:41

Dobrý den, toto Vaše vysvětlení, se zdá býti pravdou až strašlivou . Zdravím!

Od: xy
Datum: 04.08.15 20:29

mě to často pobaví

Datum: 04.08.15 20:16

Je mi 30 a toto oslovení mi často není vůbec příjemné. Setkávám se s ním v situacích, kdy je protistrana trošku hrubší, má pocit, že má navrch a dělá ze mě blba. Prostě je vyslovováno s despektem. Je ale možné, že v ostatních situacích jej vůbec nevnímám

Datum: 04.08.15 20:48

Dobrý den. Tak já se taky hlásím k označení páně Junkerse hydra, akorát si dovolím označení zjemnit na mladá hydra Jezábel.

Mladou paní mně nikdo nenazval již delší dobu. Můj přísný spalující pohled nikomu nedovolí, aby si impertinentně do mě rýpnul...*smich*. Ale slečno mi říkali ještě nedávno. Tak nevím, jestli to mám brát jako poklonu, nebo urážku.*hi*

Ještě bych si dovolila takovou menší technickou odbočku označení ženy "mladou paní". Většina těch "mladých paní", i když s sebou vlečou dvě až tři děti, psa a kočárek, tak vlastně ani paními nejsou, neb jsou stále svobodné.

Datum: 04.08.15 20:51

Oslovení mladá paní se u nás na dědině nepoužívá, tady je každá babča tetina a těm mladším se říká křestním jménem. Já¨si tu tykám a říkám jménem i 70ti letým "tetinám". V Brně "cizí" lidi neoslovujeme. Ale asi by mě v 55ti letech potěšilo, kdyby mi říkali mladá paní.

Datum: 04.08.15 20:51

Jsem mladý, krásný, štíhlý, vtipný a bohatý. Oslovením "mladý pane", nebo "mladíku" , nebo i " hele vole" se mi to jen potvrzuje. I když můj rodný list se mi snaží nalhat, že mi bude za pár let padesát, zrcadlo že jsem otylý staroch, pubertální dcera, že jsem trapnej a účet v bance, že jsem holá řiť. Ale já věřím na slušnost lidí, kurva. Tak v čem je problém? *smich* *smich*

Datum: 05.08.15 00:12

Tak to je boží! Máš kurva pravdu!*haha*

Datum: 04.08.15 22:33

Ahoj Bene. Zajímavá otázka a některé odpovědi a názory mě docela pobavily. Já tohle oslovení používám docela často. I u starších žen. Někdy ty odpovědi těchto žen jsou taky dobré. To když mi 70ti letá ženská řekne: Asi nevidíš mladíku? Vidím, chtěl jsem potěšit. Některé, mě pětapadesátiletému mladíkovi dokonce nabídly tykání. Abych je mohl oslovovat jménem. Nezažil jsem, že by to nějaké ženě vadilo. Tohle se pak stává na malém městě.

Datum: 04.08.15 22:45

Dobrý den, děkuji všem za další názory, postřehy a vtipné povídání. A otázka to nebyla zbytečná, protože ta dvě slůvka se dají povědět i vnímat dost různě. Zdravím!

Datum: 04.08.15 23:09

- no, já jsem byla "mladá paní" ještě minulý týden - nemůžu ovšem říct, že by mne to nějak urazilo - naopak jsem si křepce "povyskočila" - což by mi asi nehrozilo při oslovení "babičko" !

Od: buss®
Datum: 04.08.15 23:43

Než zestárne, individfuální.

Od: lujs®
Datum: 05.08.15 00:08

Jelikož tohle oslovení používám dost často a protože mi bude za chvíli 50 tak mladá paní říkám i starším než sem já. Někdy do 60 ale dneska se to často nedá poznat, některá má 35 a vypadá na 60 a některá 60tiletá vypadá na 40.

A když chci nějakou babu nasr.. protože je třeba protivná jak exekutor, tak jí oslovím madam a šklebím se toho jak Lujs de Finés. *smich*

Datum: 05.08.15 08:31

Přidám jednu historku na podobné téma. Kdysi za mým dědou, kterému bylo 82 let, přišel na návštěvu pán, kterému mohlo být odhadem něco kolem 70. Ač se neznali, děda pánovi celou dobu tykal. Pán se slušně zaptal proč mu děda tyká když se neznají. Dědova odpověď " tobě kluku budu vykat?", a bylo hotovo. S tím možná trochu souvisí i benovo téma. Když je někomu např 80 a osloví někoho mladá paní, a dotyčné je třeba 50, tak to vypadá úplně jinak než když to té samé paní řekne někdo komu je 30.

Od: pb®
Datum: 05.08.15 11:32

Mladá paní je pěkně blbé oslovení. Ze srandy říkám, kdepak, já nejsem mladá paní, já jsem stará slečna. Nikdy jsem takhle nikoho neslovila a neoslovím, ale beru to jako oslovení bez významu, takže mě nijak nepobuřuje, i kdyby se tak oslovila babička.

Od: zahradnicer
Datum: 05.08.15 13:55

Já jsem prodavačka a oslovení mladá paní normálně používám. Samozřejmně s omezením, 50leté babičce s vnoučkem to říkat nebudu *smich*. Pamatuji se jak nám mistrová odborného výcviku říkala, že oslovením mladá paní si u zákaznic trochu "šplhneme".

Mě docela baví jak mě některé starší babičky oslovují..."holčičko, kde máte..." . V 41letech :-D

Datum: 05.08.15 14:03

Snadno do 30 let :-D 30-35let podle vzhledu :-D

Datum: 05.08.15 14:14

Do kdy máme ženu oslovovat "mladá paní", to už kdysi vyřešil Menšík: Dokud slyší.

Ale trochu vážněji, k urážlivosti takového oslovení: opravdu může záležet na to, jak se to vysloví. Naknec jako nadávku lze použít (a často se to děje) i oslovení "inteligente" (varianta krasavice inteligentní je klasika).

A Rusové místo Mladá paní užívají oslovení děvočka.

Datum: 14.08.15 15:36

Jen tak k té ruštině:

děvočka - děvčátko, používá se k oslovení dětí
děvuška - to je právě ta mladá paní, použitelná i pro odrostlejší dámy

Drobný detail, ale může se hodit, až bude někdo balit báryšničky na Něvském prospektu :)

Datum: 05.08.15 14:16

To ben: To je hezké téma.Vnutilo mi to myšlenku také zareagovat.Mne vždy oslovení "mladá paní" naplní odvahou odpovědět,že já už vůbec mladá paní nejsem.Naopak:že jsem hodně stará paní.Většinou oslovující znejistí mou upřímností a vždy začne ujišťovat,že to není vidět,že vypadám báječně atd.Jinými slovy: řeknu si o lichotku a jsem potěšena,že ji ten druhý vysloví.Jsem asi ješitná,ale vždy mne to potěší a i zahřeje.S.

Datum: 05.08.15 14:28

- já bych ještě doplnila - pokud mne oslovení "mladá paní" z nějakého důvodu popudí, nebo dokonce urazí, není-li jako urážka míněno - tak jsem fakt už asi stará !

- každá normální ženská se zasměje, nebo "potěšeně" zažertuje - rozhodně by ji nepotěšilo oslovení "stará paní" - nebo "bene" myslíte, že ano? !

Datum: 06.08.15 19:40

Dobrý den, děkuji všem za další dávku názorů a postřehů. Ano, oslovovat je vhodné, dokud paní slyší, to je fakt. Také je potvrzeno, že je toto oslovení vyučováno v oboru prodavač a jde, tedy, o to mírné zalezení do řiti zákaznice. Oslovení "stará paní" bych nedoporučoval - některé pravdy je dost obtížné unést . Zdravím!

Datum: 06.08.15 23:15

Osobně oslovení mladá paní nepoužívám nikdy a použiju jen buď paní, nebo slečno.. Osobně jsem byla jako mladá paní oslovena několikrát a vždy to bylo spíše od starších pánů, ale jinak lidi v mém věku po 35 roce mě oslovovali spíše paní a kdysi mě pobavil jeden starší pán u pokladny v Albertu, který mě oslovil slečno.-) Bylo to od něj milé, ale pro mě usmevné jak jsem za sebou táhla sve dve male deti..-)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.