To už člověk nemůže bydlet sám?

Od: Datum: 14.07.15 10:17 odpovědí: 65 změna: 16.07.15 12:23

Nemohu si pomoci, ale musím si postěžovat. Už měsíc intenzivně sháním bydlení v Praze, ale když vidím ty ceny, tak tomu nemohu uvěřit. Za 1kk skoro všude chtějí za nájem i s poplatky minimálně 10 tisíc! Kde na to má člověk, který je sám brát? To už se opravdu dočista zbláznili? Nebo majitelé předpokládají, že v 1kk vždy budou bydlet alespoň 2 lidi? A když chce někdo bydlet sám, tak už nemá šanci, protože to finančně neutáhne a tak má jít na ulici? Za 2kk pak už v nepoměru účtují "jen" 13 tisíc a to ten byt je 2x větší. Samozřejmě najdete byt 1kk za 8-9 tisíc, ale v katastrofickém stavu a s elektrickým topením, wafkami, bojlerem, karmou apod, kde se zase člověk nedoplatí elektřiny ani plynu *plac*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 14.07.15 10:25

Normálka a není to jen Praha neboj.

Datum: 14.07.15 10:32

Divný, orientačně jsem koukal dá se najít normální byt i s poplatky okolo 8-9tis...no a nebo někam k okraji Prahy. Nájmy jsou drahé všude ;)

Od: kutululu
Datum: 14.07.15 10:42

Já se právě dívám na okraj Prahy, převážně na jih a východ. O centru nebo přímo na metru ani neuvažuji, tam jsou ceny ještě vyšší. Samozřejmě člověk má také nějaké své požadavky na bydlení, sháním nezařízený, protože vlastním veškeré vybavení. A když už najdu ucházející byt za 9 tisíc, tak je vybavený. Ale já se nebudu zbavovat svého majetku, přece jen je lepší něco vlastnit.

Od: buss®
Datum: 14.07.15 10:46

Pomněte, že platí, poptávka : nabídka! Co tak si pořídit maringotku? Z ní se ani daň neplatí. Kde na to brát? No vydělat si třeba, jít bydlet na okraj, mimo, stěžování nic nezmůže. Je taková doba.

Datum: 14.07.15 11:07

Já samozřejmě vím, že si člověk na to musí vydělat, ale pokud někdo bere 25 tisíc v hrubém, tak na pronájem bytu za 10 tisíc má, ale pokud vydělá o několik tisíc méně, už je to docela problém. Můžete namítnout, že pak si může najít jinou, lépe placenou práci. A nebo lépe, nehnat se do pronájmu, ale rovnou si vzít hypotéku, protože pak celkově měsíčně to vyjde nastejno jako pronájem jen s tím, že investujete do svého. Ale bohužel toto není teď můj případ.

Od: paw®
Datum: 14.07.15 11:13

No a musite nutne bydlet v praze? Co byvakovat nekde kolem vlaku/autobusu s rozumnou dostupnosti do vasi prace. Ono je celkem jedno, jestli jedete 30 min pred cele mesto nebo 20 min busema pak 10 min MHD.

Datum: 14.07.15 11:26

Jelikož tu pracuji, tak bych ráda zůstala v Praze. Samozřejmě první co mne napadlo bylo, že mimo Prahu jsou byty levnější, nebránila bych se tomu se mimo přestěhovat, ale úplně sama si nějak netroufám jít do neznámého města.

Datum: 14.07.15 11:10
Bydlim v pronajmu za 8tis 2 kk a zadny krcalek,velka koupelna,chodba,predsin a dva pokoje.58m2 nezarizeny.do centra 8minut.
Cely barak majitel pronajima.Jde o starsi dum.jsou tu byty i za 7000 a el a plyn si clovek hradi sam.Trvalo mi pul roku než jsem neco nasla.Je pravda ze to neni zadny prepych,plastaky,plovoucky ale jsme tu jen na prechodnou dobu.Setrime na hypoteku a pak adie.
Datum: 14.07.15 11:22

Já věřím, že se dá najít pěkný byt za nízkou cenu, ale přesně, člověk si musí počkat nebo je to o štěstí. Já před ještě 3 lety bydlela v 1+1 v centru Prahy za pouhých 7 tisíc i s poplatky, ale to bylo opravdu velké štěstí. Sice nebyla plastová okna, mělo to wafky a bojler, ale jinak nově zrekonstruováno. Ale pak právě každý rok přišel nedoplatek na elektřinu a plyn dohromady za 10 tisíc a to jsem žasla. I když zálohy na el. i plyn byly každá po tisícovce, proto už bych se do wafek a bojleru nepouštěla. I když Vy to máte na přechodnou dobu, tak cenu máte moc hezkou ;)

Datum: 14.07.15 12:22
Jo v Praglu jsou ty najmy extremne drahe a stejne je plno. V Havirove ma kamarad za garzonku 2tisice najem s neverim ze by vydelaval o tolik mene nez v Praze
Datum: 14.07.15 13:01

Tomu se mi ani nechce věřit? To se někomu vyplatí pronajímat za takovou cenu? :-D

Datum: 14.07.15 13:23
Jsou to byty od mesta muzete mit na nem trvale bydliste atd... Ja platim 3+1 , 3osoby 8tisic.
Datum: 14.07.15 23:11

Já měla městský byt 8let 2+kk veškeré poplatky dohromady 4500kč/měs.a našetřila jsem si dost peněz,že jsem si koupila svůj a většinu peněz jsem měla v hotovosti.Teď splácím pakatel.Díky @h0nz490 za příspěvek.Jednou mě tady za to odsoudili,že je to nemožné,ale městské byty jsou,jen to chce trochu snahy a zjišťovat si co a jak.V případě tazatelky bude v Praze hledat těžko,spíše mimo Prahu by mohla uspět.

Od: strait
Datum: 14.07.15 14:54

Tak to je celkem luxus, to nemá cenu si ani kupovat vlastní byt a většina "nepřizpůsobivých" bydlí v dražším a za naše.

Datum: 14.07.15 12:32

V takovém případě se vyplatí si vzít hypotéku a koupit si vlastní byt.. nejlépe pokud máte přítele, tak ve dvou. Podnájem jsou vyhozené prachy! Já sám mám 1kk od zaměstnavatele, všechny poplatky a výdaje platí firma, já neplatím nic, ale stejně jsem se rozhodl si koupit vlastní byt a hlavně větší, protože 1kk není k žití ale max. k přežití.

Datum: 14.07.15 12:56

Já právě potřebuju přežít, protože už nemám čas na hledání. Kdybych měla, tak bych se také pustila do hypotéky, ale to by pak byla úplně stejná otázka, jak si člověk, který je sám může vzít hypotéku třeba 1,8 miliónů na 1kk v Praze *haha*

Od: ver®
Datum: 14.07.15 13:02
Zrovna nedavno jsem se divala po bytech, budeme se stehovat do vetsiho. Koukala jsem jen Prahu 8, chci Kobylisy nebo Dablice a spolecne s nimi mi vyjel i Karlin. Krasne zrekonstruovane byty a fakt za levno. Protoze tam moc lidi nechteji. Vzdycky je to neco za neco. Bud mate levny byt ale v ne uplne idealnim stavu ci lokalite nebo super krasny byt, ale zaplatite si ho. Vsechno je holt o prioritach.
Datum: 14.07.15 14:13
Malý byt seženete i o dost levněji. A vybirat byt v Karlině, Žižkově může jenom blázen.
Zkuste spolubydlení a pronajmout si pokoj. Do 5tis se vejdete
Datum: 14.07.15 14:49

To je právě ono, bavím se tu o cenách standardního bytu. Žádný byt nějaké x-té kategorie se společným WC na chodbě nebo o nadstardandním bytě s terasou. A už vůbec ne o bytě v těchto lokalitách Prahy, ale někde na okraji, například jihu nebo východě, kde jsem alespoň doufala, že ceny nebudou tak přemrštěné. A spolubydlení už vůbec ne, to bych opravdu radši šla do toho bytu za 10 tisíc *smich* Potřebuju mít svůj klid a být paní domácnosti a né se dohadovat o tom, kdo který týden vytře společnou chodbu a umyje záchod *haha*

Datum: 14.07.15 22:43

Myslíte kvůli povodním v roce 2002?

Datum: 15.07.15 12:32

ne, myslím kvůli havěti, která se tam zdržuje.

Datum: 16.07.15 12:23

danysi, je pravda že Košíře, Smíchov, Žižkov a zvláště Karlín byly pověstné kvůli našim spoluobčanům. Ale už to tak moc není. Pokud jste z Prahy, zkuste se projít po Karlíně. Moc je tam nevidíte..Když Praha začala privatizovat obecní byty, tak spoluobčané tyto byty prodali realitkám, za 3 + 1 na našem sídlišti například dostali 850 000 kč a realitky jim našli bydlení ve Šluknově a podobných lokalitách. Tak se jich Praha z velké části zbavila. Protože oni dlužili hodně na nájemném a tak ani nemohli ty byty koupit ani dál tam bydlet, bylo to určené k privatizaci. A hlavně chtěli peníze.

Datum: 14.07.15 13:34

Brno-OV 3+1 nájem + vše kolem (energie, internet) cena 11000,-, za stejný ale 1+kk se neplatí o mnoho méně, budu-li chtít byt legálně! pronajmout a tedy i odvedu daně a ještě mi něco zůstane, budu žádat nejméně 15000,- Ano je to dost ale chci přece vydělat a ne sponzorovat něčí bydlení. 1kk se běžně pronajímá za 10 000 měsíčně. Když máte štěstí, je na domě již splacená hypotéka na rekultivaci domu, zde je pak nájem nižší (cca 60kč/m) + připočtěte cca 2000 měsíčně na spoření aby bylo např. za čas na novou střechu, výtah... energie a jste rád když vám ho někdo pronajme s minimálním ziskem za 8000,-. Poměrně často se pronajímá 3+1 třem lidem, každý za pokoj platí 4000,- kuchyň + soc. zařízení mají společné. Ceny jsou to běžné, bavit se můžeme o platech u kterých to vše začíná.

Hypotékou na vlastní byt si s nízkým výdělkem nepomůžete, platíte nejen hypotéku ale také ten byt + SIPO a čekáte až splatíte, což může trvat do důchodu.

Datum: 14.07.15 15:56

Bydlel jsem v Praze v Troje a platil jsem za 2kk 10 tisící se vším všudy, byt byl nový. Dá se sehnat 1kk za 8 tisíc, ale musíte hledát. Zkrátka dražší cena nájmu bytu je takovou daní za bydlení v Praze. Každý nemuže mít všechno, je třeba vzít v úvahu spolubydlení, pokud je to vyhodnější řešení a hledat přitom třeba dál byt.

Datum: 15.07.15 07:04

Doba se hodně změnila, já také v centru Prahy platila ještě před 6 lety za 3+1 13 tisíc i s poplatky, takže se nedivím, že jste měl 2kk za 10 tisíc. Já vím, že se určitě dá sehnat nějaký levný byt, ale je to otázka náhody, štěstí a také času. Ale já momentálně nemám ani jedno. Také si myslím, že je asi teď nevhodná doba, že v létě je asi větší poptávka než nabídka.

Od: an*
Datum: 14.07.15 16:13

Praha je Praha s tím nic nenaděláte. Ceny jsou úměrné poptávce. Tady ty Vršovice kousek od metra se zdají být celkem slušná nabídka.

http://www.sreality.cz/detail…833116#img=0&fullscreen=false

Datum: 14.07.15 22:46

Tak Vršovice jsou luxus. Velmi dobrá adresa a sice to je k metru dost daleko, ale i tak 22 jste tam za 20 minut. Hlavně je tam až na jeden usek blízko radnice cihlová zástavba převážně z let 1930 a to je další luxus proti paneláku. Miluju Vršovice.

Datum: 15.07.15 07:06

Realitky nabízejí byty levněji, o tom vím, ale já nehodlám platit realitce za "nic" provizi. Takže hledám byty, které nenabízí realitky.

Datum: 14.07.15 18:28

Zkusila jste Říčany? Mě tam vyskočilo 10 inzerátů. Není čeho se bát ve vesnicích, městečkách v okolí Prahy. Doprava je nyní všude vynikající, také zkuste směr Kolín. Vlaky jezdí každou chvilku a jsou tu dobré adresy, kriminalita nízká.

doplněno 14.07.15 18:31:

Třeba ve vilce za 6000 Kč 2+KK.

Datum: 14.07.15 22:49

Hlavně jsou levné nájmy v přízemních bytech. Tak o 1 000 kč určitě. Ono záleží na tom, ve které části města má práci.

My jsme západ Prahy a metrem jsem na Národní za 20 minut, u Anděla za 10.

doplněno 14.07.15 23:31:

http://realitymix.centrum.cz/…a-linka-koupelna-6116393.html

http://www.zapmeta.cz/ws?q=byty%20praha%205%20pron%C3%A1jem&asid=cz_gc5_10&mt=b&nw=g&de=c&ap=1s5

atd...

Datum: 15.07.15 06:58

Snad nikoho neurazím, ale ten první odkaz na byt je katastrofa, jak někdo za takovýhle byt může chtít 10 500,- Kč? To je výsměch *sok* Tady se neplatí za byt, ale za lokalitu.

Datum: 15.07.15 07:37

Já jsem se také divila, že to takhle nabízejí. Lokalita bezvadná, byt zničený. Podívala jsem se na net na tu lokalitu a garsonky...

http://www.eurobydleni.cz/byt…/garsoniera/praha-2/pronajem/

http://www.eurobydleni.cz/pro…adu-kratkodoby/detail/5931331

Nevím, to je těžké. Přece nájemník nedá spoustu peněz do rekonstrukce, ovšem na druhou stranu cena odpovídá této lokalitě i při tomto hnusném bytu. Po rekonstrukci bude nájem cca 18 000 kč a bude velký zájem, to jsem si jista. Záleží také na smlouvě. Když bude smlouva na 15 let aspon, tak pak investice do menší rekonstrukce se vyplatí. Jsem rodilá pražačka, Prahu znám dobře a ceny bytů podle lokalit také, takže si nevymyšlím. Ovšem smlouva by měla být s podmínkou že v případě ukončení smlouvy ze strany majitele dříve, tak majitel zaplatí rekonstrukci jako sankci.

doplněno 15.07.15 07:41:

Levnější nájmy lze najít na okrajových sídlištích a nikde už není špatné spojení metrem a vůbec MHD. A kdo chce střed velkoměsta tak za něj musí zaplatit, to je všude řekla bych, ve světě.

doplněno 15.07.15 07:52:

I tak je ohromné že můžete přijít do Prahy a bydlet tu rovnou. Že nemusíte žádat o byt a čekat spoustu let na nějakou čtyřku se společným WC na pavlači, 1 - 2 místnosti. Že když partner je asociální tak ho jednodušše vystěhujete a on má byt během hodiny. Což prostě kdysi nešlo. Dnešní zhýčkaní lidé si to ani už neumí představit. A co se týče bytů, tak se platí to, co se platit má. Kdysi se platilo málo protože bydlení a energie dotoval stát. Takže docházelo k sociální nespravedlnosti, kdy nebydlící občané a nebylo jich málo platili ve svých daních tytodotace bydlícím. Dnes je to prostě spravedlivé. A když chci žít ve velkoměstě, tak musím počítat s tím, že je tu všechno drahé i bydlení. Můžu bydlet v Mostě nebo Ustí, nedívala jsem se ale určitě by mě to stálo daleko méně. ;)

Datum: 15.07.15 08:27

Teda tam už by se garsonečka za 8500,- Kč našla, ale bohužel je to přes realitku :( Já hledám právě na sídlišti na jihu a východě, a tam jsou ty byty od 10 tisíc a více, bez realitky pochopitelně.

Od: an*
Datum: 15.07.15 07:46

A díváte se do bezrealitky.cz? Tam jsou nabídky od přímého majitele. Levné jsou hlavně Holešovice. Jestli to chcete jen na přechodnou dobu než si najdete lepší a nevadil by Vám suterén s okny, tak tady se vejdete do 5000,- i s poplatky za 43m2.

https://www.bezrealitky.cz/ne…najem-bytu-u-elektrarny-praha

Datum: 15.07.15 07:53

Jo to je pravda suterénní byty jsou také levnější.*palec*

doplněno 15.07.15 07:58:

To je velký byt docela 40 m2 - a po rekonstrukci. Jako startovací byt docela dobrý. Za ty peníze skvělý.

Datum: 15.07.15 08:32

Přesně tak, hledám převážně na tomto serveru. No v těch Holešovicích cena krásná, to se musí nechat ;) i byt vypadá rozhodně lépe než ten ve Vinohradech za 10 500,- Kč *smich*

Od: ben®
Datum: 15.07.15 08:42

Dobrý den, Váš zásadní problém je, že uvažujete strašně nemoderně. Vy hledáte byt a také chcete platit nájem. To je už minulost. Dnes je moderní bytová turistika - pronajmu si krásný byt, zaplatím jeden nájem a dál už neplatím. Než si soukromá osoba začne platit právníka a bude hrozit vystěhováním, tak bydlím řadu měsíců. No, a potom půjdu zase jinam a vše zopakuji. Telefon neberu, na SMS nereaguji, poštu nepřebírám - a trvalý pobyt mám na úřadě. Takto se to dnes dělá. A to nedělají jednotlivci, ale celé rodiny, čímž dávají příklad svým dětem, jak se má správně bydlet. Ale, jako radu to neberte - je to povzdech (a zkušenost) pronajímatele. Zdravím!

P.S. Podvod to není (je to neprokazatelné), policie to neřeší a dluhy nejsou trestný čin - takže, pohoda.

doplněno 15.07.15 09:05:

wasube - jistě, jenže to bych měl smlouvu s realitkou a o to jsem nikdy neměl zájem. Ono by zcela stačilo uzákonit zde stejné podmínky, jako jsou např. v Německu. Tam si nikdo bez referencí, bez prohlášení o bezdlužnosti a bez prokázání příjmů nemůže byt pronajmout. U nás to sice také můžete požadovat, ale nemá to oporu v zákoně a potencionální nájemce půjde jinam.

Datum: 15.07.15 08:53

Bene, asi jste to ale nepronajímal přes některou solidní realitku. Ta to nepřipustí. Má páky.

Datum: 15.07.15 09:03

Jaké páky? Myslíte kauci? A co se podle vás stane, když za nájemcem dojde dvoumetrová gorila "vrať love, gadžo, bo tě pichnu vreckovym nožikom, šak vim gde bydliš, more"?

Taky ze života...

Datum: 15.07.15 09:51

wasube, jako správce několika nemovitostí, přicházím do styku i s nájemníky, jaké popisuje kolega Ben. Rád se od Vás poučím, jakou konkrétní solidní realitku myslíte, a jaké máte páky. To byste musel uzavřít nájemní smlouvu s realitkou, ta pak podnájemní smlouvu s podnájemníkem, aby realitka ručila za nájem..

Ale rád se nechám poučit.

Děkuji Vám.

Datum: 15.07.15 09:10

Trefa. Také si myslím, že toho chci moc, chci se nastěhovat do pěkného bytečku za normální peníze a hlavně každý měsíc platit nájem. Já už se pak ani nedivím, že spousta pronajímatelů vyžaduje jako vratnou kauci dva měsíční nájmy, asi mají opravdu špatné zkušenosti. V dnešní době bych se jako pronajímatel bála, ale nájemce může vypadat jakkoliv solidně a stejně pak nebude platit. Je to šílené a nezávidím Vám tuto situaci!

doplněno 15.07.15 09:16:

Ben - snad ale jako pronajímatel máte právo například po nezaplacení dvou nájmů nájemníky vyhodit ne?

doplněno 15.07.15 11:05:

Ben - já jsem právě měla na mysli, zda jde fyzicky nájemce vyhodit. To je opravdu výborné, tak né jen že oni neplatí, ale ještě sami si určí, kdy se z bytu odstěhují *sok* Jediné co by na ně mohlo platit, tak odpojit elektřinu a vodu, protože když neplatí nájem, tak pochybuji, že poplatky ano. Ale to stejně zase budete byt Vy, protože ono to zovu zapojení také mám pocit není zadarmo.

doplněno 15.07.15 11:42:

Ben - Já nemyslela, že vy půjdete a odpojíte vodu nebo elektřinu, to je samozřejmě nelegální. Ale ty společnosti to udělají sami, když jim někdo neplatí ne? Bohužel se v tom nevyznám, jen znám právě případ, že paní žije v bytě bez teplé vody a elektřiny, ale platí nájem už přes rok, protože nemá x tisíc na znovu zapojení. Byt v OV nemá.

Datum: 15.07.15 09:16

Dobrý den, a to si představte, že dle NOZ může být kauce až šestinásobek nájmu. A teď to můžete chtít po nájemci, který nemá hotovost a ještě ho bude něco stát stěhování a rozběh nájmu v novém bytě? No, tak půjde jinam. A máte pravdu, že podle oblečení a chování si ani nelze nájemce vybrat, resp. je to ošidné. Mimochodem, já jsem kauci nikdy nevybíral, protože to má jasná a přísná pravidla (a hlavně to mnoho neřeší). Zdravím!

doplněno 15.07.15 09:22:

kutululu - ano, NOZ to umožňuje. Ale, když neodejdou ani na výzvu či výpověď, tak je nemohu vyhodit fyzicky - musím se obrátit na advokáta a soudit se (a čas i peníze běží). Někdo namítne, že to prý vyřeší policie a nájemce vystěhuje, ale to je utopie. Policie nejsou stěhováci. Jen jsem chtěl napsat, že nemám nic proti slušným nájemcům a vážím si jich.

doplněno 15.07.15 10:03:

milancukrar - ano, správně se má používat termín jistota (ale, každý zná termín kauce). No, je to o lidech a normální domluvě. Nájemce je člověk a pronajímatel také. Každý má své (jiné) starosti, ale musí to o sobě vzájemně vědět, respektovat to a nedělat si "šprajci".

doplněno 15.07.15 11:22:

kutululu - možná bych měl zdůraznit, že se chci pohybovat na legální bázi - nelegálně lze udělat více, hned a cokoliv. A jen pro zajímavost - výměna zámku nebo odpojení vody je trestný čin. A není vůbec podstatné, že nájemce dluží, protože mu stačí zajít na policii a tam to zdarma ohlásit.

Majitel má potom problém. Když chce něčeho dosáhnout majitel, tak musí zajít za advokátem a "už ve dveřích" zaplatit. Proto vzdávám hold všem rozumným a slušným nájemcům.

Datum: 15.07.15 09:55

Bene, já vybírám kauci, přesněji JISTOTU, ve výši jednoho nájmu. Když je v tom i paušální poplatek za energii, tak i tento poplatek. Nájem se platí do 25. v měsíci na další měsíc. Již asi dva roky vybírám nájem v hotovosti.

Jinak s Vámi souhlasím, že vyčůraného nájemníka jen tak nevystěhujete z bytu..

Datum: 15.07.15 12:37

Bene, není důvod, aby policie řešila Vaše občanskoprávní spory. Od toho je zde Občanský soud a právníci, kteří se holt musí platit. Nějaké páky zde jsou, to, že to dlouho trvá a vymahatelnost práva je taková jaká je, je věc druhá.

Datum: 15.07.15 14:26

Dobrý den, to jste si špatně vyložil. Uváděl jsem to proto, že i zde se často doporučuje, aby si majitel k těmto sporům zavolal asistenci policie a ta to vyřeší. Ta řeší pouze trestné činy, což je např. to uzavření vody majitelem. Jinak řečeno, policie pomůže nájemci, ale majitel musí za advokátem. Zdravím!

Datum: 15.07.15 10:03

kutululu,

Váš dotaz beru jako povzdech, možnost si postěžovat. Ale abych objektivně mohl poradit, nevím co chcete za služby, a jaké náklady by pro Vás byli OK.

Jelikož jste z Prahy, tak jen kouknutím na realitku vidím, že lze sehnat od 6000 nájem, pak asi topení + elektrika 1000Kč za měsíc... co dále požadujete za služby?

Samozřejmě, když budu chtít sdělit vysokou cenu, započtu i popelnici, připojení kabelovky, pevné linky atd..

Taky by se mi líbil vysoký pražský plat a nájem za malou vesničku...

Datum: 15.07.15 10:58

On si každý bohužel myslí, že kdo pracuje v Praze, tak má vysoký plat. Já si na svoji práci nestěžuji, také mě baví a to je hlavní, ale se mzdou nedosahuji ani tohoto průměru:

Průměrný Čech si v prvním čtvrtletí podle statistiků polepšil meziročně na mzdách o 522 korun. Na výplatní pásce má 25 306 korun hrubého. Na tuto částku přesto dvě třetiny Čechů nedosáhnou. Mzdový medián byl 21 143 korun.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/pru…=A150605_094120_ekonomika_fih

A proto mi nájemné pro jednu osobu za 1kk více jak 10 tisíc korun přijde opravdu přehnané. Proto jsem to nevydržela a postěžovala si tu.

Všichni pořád píšete o realitkách, já opravdu nehodlám platit realitce jen za zprostředkování provizi. Sice nájmy jsou u realitek levnější a za rok bydlení by se provize vykompenzovala levnějším nájmem, ale raději preferuji přímého majitele.

Do poplatků já počítám se vším, co by mělo standardně být a to poplatky domu (výtah, elektřina, úklid, opravy apod...), dále voda, topení, elektřina. Už jsem bydlela v garsonce a i když jsem platila za tyto veškeré služby poplatky 1900kč, tak stejně mi ještě 7 tisíc při zúčtování vraceli. Já raději platím více, abych nemusela doplácet, takže poplatky pro jednu osobu do 2500,- kč max jsou vyhovující. Ale za pouhý nájem požadovat 8-9 tisíc u "starého" bytu v paneláku nebo cihlovém domě je opravdu hodně, u novostavby se už ani tak nedivím.

Datum: 15.07.15 11:50

Kutulule, když dávate příklad statistiku, má Praha největší průměr mzdy? Nejsem každý, určitě netvrdím, že kdo pracuje v Praze, musí mít vysoký plat. Páč nikdo nevíme, co je pro každého vysoký plat..

Služby jako výtah, úklid společných prostorů, jsou převážně v nájmu zahrnuty. Opravy, to byste musela specifikovat co si pod tím představujete, upadlou žaluzku, nebo záplatování fasády, či revizi a opravu výtahu.

Pokud se Vám zdá 10.000Kč hodně, je to Vaše volba, musíte hledat levnější. Já v Pardubicích účtuji 100Kč za metr, + zálohy na vodu, elektriku, plyn, kabelovku, internet si platí nájemník.

Datum: 15.07.15 12:11

"Taky by se mi líbil vysoký pražský plat a nájem za malou vesničku..." reagovala jsem na tuto Vaší větu a pak dala příklad, že ani v Praze dokonce spousta lidí nedosahuje průměrné mzdy pro celou ČR. Nejsem pronajímatel a nevyznám se v tom, ale já v posledním bytě platila samotný nájem plus poplatky, které zahrnovali veškeré poplatky spojené s domem (výtah,světlo,úklid...) a pak poplatky spojené s bytem (voda,elektřina, topení). Internet a kabelovka v ceně je už nadstandard a nikdy by mne nenapadlo to vyžadovat. Protože přece jen každému nemusí vyhovovat stávající poskytovatel, který v bytě už připojen je a může chtít jiného.

Datum: 15.07.15 15:06

Praha vždycky bude mít vysoký průměr mzdy protože to není tím, že prodavačka tam má větší mzdu, ale že je tam soustřený veškerý ansábl s vysokými platy - prezident, vláda, armáda, poslanci., herci, umělci, zpěváci .. velké firmy a banky atd. Takže vzít rozum do hrsti...důchodci v Praze mívají z důchodu tak maximálně 2 000 kč, protože ostatní dají za bydlení a také důchodci nemají přece vyšší důchod proto, že bydlí v Praze ne?

Od: dxd
Datum: 16.07.15 06:41
Bydlime v Moravskoslezkem kraji, mame mestsky byt 3+1 a se vsim to dela 8600Kc a to mame nejnizsi moznou sazbu za m2. Jsme tri, jeden by platil o 1200min.
Sehnat podnajem 1+1 znamena platit +- 8000Kc, i min, zalezi na miste.
Za 13 000, tady bydli lidi v 3+1, byt je zrekonstruovany, skvele vybaveny, staci naskladat obleceni do skrine a bydlite..
Zato chlap tady ve fabrice vydela 15000, manzel ani tolik ne.
Praha je fakt prestrelena, jak tak ctu:(
Vubec vam to nezavidim. Znami, co se tam odstehovali za praci, nikdy nezili sami, vzdy meli spolubydlici...
Datum: 16.07.15 08:58

Na to, že to není Praha bydlíte dost draze ne?

Pro srovnání...

http://reality.idnes.cz/s/pro…htext&utm_content=sme-kolotoc

Od: dxd
Datum: 16.07.15 09:50
Neprijde mi to drahe. Byt ma 80m2, v centru a sazba za metr2 je 45kc. Tech 8500 je uplne se vsim, i s elektrinou a plynem. Rada bych bydlela za min,to uz ale nejde :-D
A neni to pronajem.
Datum: 16.07.15 08:52

Omlouvám se, že je to dlouhé, ale i tak se mi sem nevejde všechno, na netu je toho šílená spousta, tolik času až tak nemám...navíc nic nepronajímám, takže si rád určitě pohledá ten, kdo pronajímá..

informace...

https://www.google.cz/?
gws_rd=ssl#q=p%C5%99edb%C4%9B%C5%BEn%C3%A9+opat%C5%99en%C3%AD+nemovitost
zatímní úpravy poměrů účastníků

http://www.aperio.cz/poradna/32910

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=p%C5%99edb%C4%9B%C5%BEn%C3%A9+opat%C5%99en%C3%AD+v%C3%BD%C5%BEivn%C3%A9

https://www.google.cz/search?biw=1023&bih=451&q=p%C5%99edb%C4%9B%C5%BEn%C3%A9+opat%C5%99en%C3%AD+jistota&revid=1163091490&sa=X&ved=0CGIQ1QIoAGoVChMI7MrZ0vjexgIVxjgUCh2VfwAS

http://bezplatnapravniporadna…kovi-najemci-postup-rady.html

návrh na vydání platebního rozkazu v případě dluhu

http://www.mesec.cz/clanky/platebni-rozkaz-nepodcenujte/

rozhodčí doložka ve smlouvě o nájmu o placení dluhu z nájmu a podobně

http://bezplatnapravniporadna…ani-soudne-nebo-exekucne.html

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=noz+odstoupen%C3%AD+od+smlouvy

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=platebn%C3%AD+rozkaz

jak realitky vymáhají nájemné
především mají své advokáty

http://www.penize.cz/realitni…ajmu-a-vymahani-dluzne-castky

http://www.inzerujnemovitost.…m_content&view=article&id=132

bonus, ale já bych to tak nechtěla...
http://www.penize.cz/nakup-a-…-resenim-je-obracena-hypoteka

SVJ
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=svj

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=nov%C3%BD+ob%C4%8Dansk%C3%BD+z%C3%A1kon%C3%ADk

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=poradna+pro+mini+svj

poradna pro SVJ - výborně tam radí a stojí za to ty rady si tam přečíst
http://www.portalsvj.cz/diskuse/registrace-svj

http://www.portalsvj.cz/forum

V základě je třeba říci, že naše zákony i OZ umožnují vymáhání dluhů soudně a každý by to měl udělat s tím, že podá návrh na soudní platební rozkaz.
Tohle se u nás využívá v SVJ, kdy si lidé myslí, že nebudou platit do FO a SVJ nechce čekat až to dojde tak daleko že mu bude muset soud na návrh SVJ prodat byt kvůli vyrovnání dluhů. Už jenom ta plomba při platebním rozkazu na katastru pak neplatiče donutí hned zaplatit, protože by byt nemohli ani prodat. Už nemají právo s ním manipulovat dokud nevyrovnají dluhy.

Dnes dlužit není žádná legrace, stačí nezaplatit jízdenku, chytí vás revozor a už se vezete...To samé může pronajimatel, že to nedělá je jen jeho chyba. Pak se dobrovolně stává charitou. Realitky samozřejmě požadují kauce a stačí jeden včas nezaplacený nájem, najemník dostává výpověd a žalobu a ten den, kdy se měl odstěhovat a neučinil tak, JE TAM NOVÝ ZÁMEK. Nikdo se s ním nebaví, není o čem. Nikdo nebydlí zadarmo, at si vykope zemljanku a i na tu musí mít pozemek. Na vychytralé lidi platí jen bič a kdo je nedá k soudu, tak si za to může sám.

Ano, realitky vymění zámek, věci neplatiče dají do centrálního skladu, který musí hradit neplatič, pokud ne, vzniká mu další dluh, centrální sklad ho zažaluje, ono to prostě jde a funguje to. Jen u nás je to těžký porod. Je lepší říkat, že nemáme páky, samozřejmě že je máme. Když vy budete neplatiči také se s vámi nikdo babrat nebude a je potřeba konečně lidi naučit platit.

Realitky najdou nájemníka a především všechno je jejich starost. Za ty starosti, které bych s tím pak neměla mi to stojí. Solidní zájemci jdou většinou přes realitky, já bych také šla, protože chci solidní smlouvu a záruky. Všechno má své řešení...a strejda google rád poradí...

doplněno 16.07.15 09:01:

Navíc realitky mají možnosti se napojit na server o dlužnících a hned vědí s kým mají tu čest.

doplněno 16.07.15 10:53:

Jestli to není reklama, je to jen znalost věci, tak například solidní realitka je v Praze Maxima, nesolidní Luxor a já osobně bych spolupracovala s realitní kanceláří IKON. Opravdu tam nemám známe, příbuzné ani tam nepracuju, jen se zkrátka o tom mluví a člověk není hluchý...a umí číst.

Datum: 16.07.15 09:09

Tak jsem si něco přečetl.

Zde je rozdíl mezi teorií a praxí. Sice tam jsou odkazy na vyživiací povinnost, ale to neřešme. Minulý měsíc byl vynesen rozsudek o úhrady nájmu za rok 2012. Ale dotyčný nemá peníze.

Vzhledem k tomu, ža já pronajímám, dovolím si tvrdit, že toho o tomto problému vím daleko více. Mám nájemníky, kteří mne nahánějí, že chtějí zaplatin nájem, někteří nejsou doma, když jsme se před hodinou domluvili, že se stavím..

Vše je o lidech.

Datum: 16.07.15 09:20

Dobrý den, přesně tak - rozpor mezi teorií a praxí. Kdy mohu očekávat návrat penízků od nájemce, který nemá žádný hodnotný majetek, má tři exekuce a jeho nejhodnotnější majetek (auto) už také zabavil exekutor? Má význam investovat peníze do soudního vymáhání a tím se o ně připravovat a nájemci zvyšovat dluh - a očekávat, že soud vyhraji a bude exekuce? Takže, význam to nemá. A dlužníkem se může stát nájemce i později během doby nájmu, ale na jeho počátku byl ještě bez dluhu - tedy, exekuci si vykoleduje někde jinde a dluh za nájem se k tomu přidá. Jo, praxe je složitější. Zdravím!

P.S. Řešením by bylo, kdyby dluhy (za nájemné) byly trestné. Jenže, to by neúměrně vzrostla kriminalita.

Datum: 16.07.15 11:10

Nechápu, proč by i v tomto případě neměl platební soudní rozkaz efekt. Chcete tím říci, že Vy budete pracovat, druhý bude dělat jen ostudu a dluhy a Vy ho budete sponzorovat, prostě nechápu, proč hledáte důvody že to nejde, když neřešíte přičíny, že je to hajzl sakra. Mám děti a nikdo nejsme zadlužený, tak proč to u nás jde a u druhých ne? Vy jste zadlužený?

VYUŽÍVÁTE SNAD NĚKOHO ABY JSTE ZADARMO BYDLEL?

NE? A PROČ TO TEDY UMOŽNUJETE DRUHÝM?

Datum: 16.07.15 10:48

Tu vyživovací povinnost jsem tam dala kvůli tomu, že tento web navštěvuje i hodně matek, které udajně nemůžou vymlátit z otců alimenty, takže platebním rozkazem na jejich příjmy to většinou jde rychleji. Takže takový manuál. Omlouvám se.

Jinak že dotyčný nemá peníze Vás nemusí vůbec zajímat. Každý někdy musí mít nějaké příjmy aby se uživil a z každého příjmu se strhává i z důchodů. Nevím jestli ze sociálních dávek...Pokud dotyčný nemá nějaký majtetek ze kterého se to uhradí. Google to bude asi vědět.

Proto ten platební rozkaz má cenu podávat. Jakmile dotyčný bude mít nějaký příjem, tak mu z něj dluh odečtou, pokud si s Vámi nesjedná splátkový kalendář, strhnou mu maximum. Jinde ve světě proti podvodníkům se bohatě využívají zákony. U nás to vzdáváme a to je ta chyba. Když si někdo myslí, že mě převeze a udělá ze mně s odpuštěním vola, co ho bude sponzorovat ukážu mu, že se hluboce mylí. Páky jsou, ovšem u nás se nevyužívají.

Datum: 16.07.15 11:03

To kdyby mi udělali, že si mně pozvou a pak neotevřou, tak mými nájemníky dlouho nejsou. Bud zaplatí a psinu at si dělají ze svých rodinných příslušníků když jim to budou trpět. Je to dost o lidech, ale také stále platí, že si lidé dovolí jen to, co jim dovolíme aby si dovolili. A tohle by byl zrovna příklad kdybych z něj co nejdříve udělala bezdomovce, když by se tak choval. S realitkou by si to prostě ten soudruh, co chce pořád všechno zadarmo nedovolil.

Datum: 16.07.15 11:10

Dobrý den, prosím, jakou máte reálnou zkušenost s pronajímáním bytů a vymáháním dluhů?

Skutečně v tom máte praxi nebo pouze teoretizujete? Jste takto tvrdá i k nájemci, kterým je stará paní nebo rodina s malým dítětem? Zdravím!

doplněno 16.07.15 11:28:

wasube - děkuji Vám za odpověď. Ta první věta z Vašeho příspěvku mně stačí a už mám jasno.

doplněno 16.07.15 11:33:

wasube - ono se to krásně teoretizuje, když Vás to nestojí ani korunu a nohy máte v teple.

Tímto končím rozhovor, protože bych musel porušit pravidla poradny.

Datum: 16.07.15 11:24

Už jsem napsala že nic nepronajímám. Má kolegyně a dva kolegové ale ano.

Všichni to mají tak, že si vzali 2+k.k na hypotéku, jako pojistku na stáří či pro své děti, zatím na pronájem a ten pronájem jim měl hradit tu hypotéku nebo aspon část. Samozřejmě, protože je to Praha tak na takové vychytrálky narazili také. Ze soucitu je ale brzy vyléčili.

Starý člověk - neměl chudák peníze, každý měsíc se tam ale sjížděly děti, jinak o něj neměli zájem. Koelgyně nechtěla být tvrdá jak říkáte tak šla na sociálku aby mu přidáváli na nájem dávkami. Dělá se to u cikánů proč ne u něj..Ale pozor, sociálka řekla že dotyčný má děti, které mají práci a sociálka tedy ty děti zažalovala že nepodporují svého rodiče.

Ti hajzlové byli tak drzí, že začali kolegyni vyhrožovat protože nejen že jim odešel od táty pravidelný příspěvek ale navíc sami měli dávat příspěvek. To ale kolegyni ani tak nevadilo, u soudu to řekla a měli po chlebíčku, hrozil jim soud za vydírání a podobně.

Ovšem nejsmutnější byl fakt, že se na ni zlobil starý pán, jak si mohla dovolit hnát k soudu jeho hodné děti...A tak tedy přitvrdila a nájem vyžadovala, protože sponzora těm hodným dětem odmítala dělat.

doplněno 16.07.15 11:30:

Pokud tedy jen hledáte důvody proč to nejde, ačkoliv sociálka Vaší staré paní nájem doplatí, pokud nemá děti, tak dělejte sponzora dál. Nikdo Vás přece nenutí si nebrat peníze či brát. Je to Váš majetek a Vaše rozhodnutí, v obecním bytě by si paní nemohla dovolit neplatit. To není tvrdost, tohle je už z praxe, když jsem ještě bydlela v obecním a opravdu nikdo se mne neptal soucitně, jestli ho můžu platit. A bylo to hodně drahé, to mi věřte. A zaráží mně že říkáte že já bych byla tvrdá, když jak je vidět se o svoje co Vám patří neumíte brát a to daváte za vinu mě? Nechápu to.

Datum: 16.07.15 11:42

To samé rodina s dítětem. I jí pomůže sociálka, když už se ten táta nesebere a nejde si najít práci tam, kde je. Za socialismu opravdu hodně lidí pracovalo mimo domov a šlo to, můj syn už samozřejmě v nové době šel od rodiny do Německa na 4.5 roku a domů jezdil jednou za půl roku, ale rodina měla na byt, na jídlo, na všechno. A ted každý vyměkne aniž by si položil otázku, když nemá práci, proč si ji učinně nehledá?

Tady v Praze - rekonstrukce domu, rekonstrukce bytu - zkušenost - pracovali tu lidé z celé Moravy. Na Jižnáku měli pronajatý velký byt, platili ho dohromady a měli pro rodinu peníze. To bydlení platili 2 200 na každého a našel jim to zaměstnavatel, ta firma.

Mimochodem opravdu myslíte, že jsem se nikdy v životě nesetkala s problémy, se starostmi, ve kterých mi neměl kdo pomáhat a přesto jsem nikoho nemusela podvádět, lhát mu a využívat ho?. Kdyby jste nevěděl proč, tak proto že jsem opravdu dost těžce kvůli penězům pracovala. Ano, PRACOVALA, jako vdova se 2 malými dětmi jsem musela, doporučte to i těm co jsou jak říkáte sociální rodina, a pokud se cítíte jako spasitel, pak tady ale neříkejte že nemáme potřebné zákony, máme ale brzdou jste si nejspíše Vy sám...A v tom Vám nikdo pomoci nemůže. Soucit dokážu mít velký ale ne s těmi, co chtějí žít na můj ukor.

doplněno 16.07.15 11:46:

Nemusíte tomu věřit ale nikdy jsem já ani děti nevyužily ani sociálku. Ale pravda je že jsem dřela jako chlap. A pravda je, že i hodně pracují i moje děti, nejsme zvyklí dostávat něco zadarmo víte. du nemůžou tak jim pomůže stát a také mají děti, takže ty děti by jim měli lecos vrátit. Bez donucení sociálky.

doplněno 16.07.15 11:47:

Věta měla znít, Pokud opravdu nemůžou , tak jim pomůže stát...

Datum: 16.07.15 11:52

Proč nechcete přiznat že prostě děláte něco špatně. Ale pokud peníze nepotřebujete, je to samozřejmě Vaše věc. Potom nevím, proč jste ty otázky tady měl. Já Vás přece nenutím, aby jste svým nájemníkům řekl, běžte at Vám pomůže sociálka, já nejsem Ježíšek. Holt někteří platí a jiným se to toleruje ale vinen je stát. Jak jinak. Také nemám zájem pokračovat v debatě kde mám hodně pravdy, ale Vy by jste mě nejraději někam poslal protože nepláči s Vámi, že ten stát je hnusnej, když to za mě neudělá. Hezký den.

Od: dvdifby
Datum: 16.07.15 09:26
Já loni v létě našla 1+kk panelák přímo na metru (a ne na konečný metra, mám to metrem asi 16 minut do centra) za 8000 včetně popl. Ani jsem nehledala dlouho. Není to přízemí, není to ruina, je to obyčejný panelák postavený před 20 lety. Dokonce tam po staré paní, která tam bydlela přede mnou, zbyl i sporák, lednice, pračka, mikrovlnka a pár kusů nábytku.
Datum: 16.07.15 11:05

Asi Jihozápadní Město u nás podle popisu. A není tu špatné bydlení.

doplněno 24.07.15 14:01:

Ale v každém případě se raduji z toho že už vyrostla nová generace která nepamatuje že byly doby, že nikdo nemohl jít a najmout si byt...Dneska je to jen a jen na nich jak bydlí.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.