Jak mluvit před lidmi - jak na trému?

Od: Datum: 25.10.12 19:44 odpovědí: 6 změna: 09.06.14 11:16

Ahoj,

od malička mám takový strach mluvit před lidmi, nedokážu se vyjadřovat, a jakmile mám ve škole mít nějaký referát, nebo tak, hned se mi začnou klepat ruce a i když jsem se to učila, okamžitě mi to vypadne a je to hrozný. Prostě už nevím, jak dál, jde mi o to, jak se naučit nebát se mluvit. Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.12 19:57

Na trému platí jen tránovat, trénovat, trénovat. Schováváním a vyhýbáním se to zhoršuje. Zkus si to potrénovat s kamarádkami, kde to není tak děsivé, pokud máš dobré kamarádky, neboj se jim říci o svém problému a zkoušej jim předčítat něco nebo vykládat, pak to zkoušej v prázdné třídě. Zkus to též v přírodě sama třeba na skále, představ si, že mluvíš k davům a pěkně hlasitě to trénuj, udělej si ze sebe srandu.

Trénuj to i v obchodě, ptej se na určité věci prodavačů o zboží, prostě kdekoliv.

Když jsi u tabule, představuj si místo lidí, co na tebe koukají, třeba hlávky zelí nebo pole slunečnic.

Časem se to bude zlepšovat a s rostoucí sebejistotou to téměř zmizí, ale jedině, když se tomu přestaneš vyhýbat

Datum: 25.10.12 19:59

Ahoj, překonáš to jedině praxí, tréninkem - byla jsem na tom podobně a rozhodla jsem se to překonat, proto jsem se odhodlaně vrhala právě do situací, kterých jsem se bála - časem se to poddalo a dneska už jsem v pohodě...

Datum: 25.10.12 20:14

ja se stydel jako maly rict i dobry den... ze zacatku i telefonovat atd, ztraceny pripad... to se proste spravi/obrousi s vekem treninkem, jak psala uz 'minda' (pac vam nic jinyho nezbyde, nez se zaradit do spolecnosti), ted uz jsem davno ofrkly parchant, mam za sebou vedeni pocetne skupiny lidi, prezentace v anglictine pred vedenim spolecnosti apod :) Takze to jde :)

Od: tomas447*
Datum: 26.10.12 11:10

Ty rady předemnou jsou skvělé,ale ještě bych doplnil,třeba zkusit něco referovat před zrcadlem.

Od: buss®
Datum: 26.10.12 11:40

Mluvit. mluvit. mluvit, ze začátku se moc nedívat na lidi, to vadíí. Hledat situace kde se dá nezávazně mluvit.

Od: uragan*
Datum: 09.06.14 11:16

Měla jsem také problémy s mluvením na veřejnosti,a to celkem velké. Ale pak mi kamarádka doporučila knihu Mluvte jako mluvčí a musím řict, že už jsem se tolik nebála mluvit. Získala jsem seběvedomí a teď už vcelku pohotově reaguji na nějaké otázky. Ještě k té knize, obsahuje cvičení na rozšíření slovní zásoby, na vyjadřování se apod. Opravdu ji mohu doporučit.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.