Co se to děje?Radar ukazuje déšť ale neprší

Od: Datum: 05.07.15 17:02 odpovědí: 9 změna: 07.09.15 18:31

Ahoj co se to děje s počasím nebo s radarem? http://radar.bourky.cz/

Mělo a teď i má u nás docela dost pršet ale je jen tak zataženo a z dálky sem tam zahřmí

ukazuje špatně radar nebo si počasí dělá co chce?Je to divný teda...

doplněno 05.07.15 17:12:

A když se kouknu na kamery měst kde byly udajně doslova prutrže tak je tam uplně sucho


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.15 17:37

Řekl bych, že radar ukazuje mraky, ne srážky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.07.15 17:38
avatar

Dobrý den, radar zobrazuje srážky ještě ve vzduchu. Podle různých barev zjistíte intenzitu srážek. Nejslabší srážky jsou zobrazeny (světle) modrou a (světle) zelenou barvou. Ale, když je vzduch hodně horký (což je právě nyní), tak sice prší (radar to zobrazí), ale srážky se odpaří dříve, než dopadnou na zem - tak vlastně neprší, resp. dole je sucho. Zdravím!

P.S. Tak skutečně prší, když je intenzita srážek větší, voda se neodpaří a dopadne až na zem (barva na radaru od žluté až k rudé). Bílá jsou kroupy.

doplněno 05.07.15 18:01:

Zkontrolujte si čas, kdy nahrává kamera, resp. kdy je aktuální obrázek na radaru. Na radaru se mění snímky po 15 minutách - zda je kamera zapnutá nonstop nebo také snímkuje může být snad různé. Ale, radar funguje.

doplněno 05.07.15 18:03:

Bouřky jsou tzv. lokální a ohraničené - na jednom konci města může být hodně vody a na druhém konci je sucho. Ta poloha měst na radaru nebude také zcela přesná.

doplněno 06.07.15 21:05:

nikdo - já jsem vycházel také z toho, že i meteoroložka v TV občas řekne: "Na radaru vidíme odrazy, ale srážky jsou tak slabé, že se odpaří, než dopadnou na zem." Možná to není zcela přesná formulace a informace, ale jako laik jsem s ní spokojen. Takže, radar ukazuje, ale neprší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.15 17:53

No ale právě že jsem koukal když nad městem byla červená a blesky a nic...

Od: hm®
Datum: 05.07.15 22:35
avatar

Ano, to bude ono. Strašně suchý vzduch a vysoké teploty - déšť se zřejmě vypaří dřív, než dopadne na zem. Pozoruju to už roky, v teplých letních dnech pršívá až ze žlutých (na radaru) mraků, teď je extrémní vedro, takže se to posouvá ještě dále. Naopak v chladných a vlhkých obdobích stačí tmavě modrá (na radaru) a už mrholí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 13:48
avatar

Bene, bohužel se mýlíš. Ty barvičky označují odrazivost mraků, tedy obsah vody ve vzduchu, nebo chceš-li ve mracích. Ale to neznamená srážky. Ta voda ve vzduchu může bez srážek vydržet dost dlouho, a stěhovat se stovky km daleko.

Tady je podrobnější vysvětlení: http://www.chmi.cz/files/port…teo/rad/info_radar/index.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 05.07.15 21:56

Ano, pozoruji to poslední dobou, zřejmě od té doby, co oznámili že mají lepčí techniku. Neznamená přece, že z dešťového mraku musí zrovna pršet. Spíše pak se se dívám na webkamery, odkud to jde, Možná bude lepší se dívat na windyty a nastavit co chceme vidět. Vrstvy mraků se překrývají, jdou různým směrem. Nebo položit otázku meteorologům, myslím, že to tam jde. Nebo odposlouchávat letiště.


doplněno 07.09.15 20:02:

Asi bude lepčí se naučit, které mraky jsou dešťové.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nagymaros
Datum: 07.09.15 14:45

Já jsem se setkal s opačným problémem. Radar ukazuje, že široko daleko okolo mně nejsou žádné deště - úplně čisto a u nás pršelo hodně hustě a celkem dost dlouho. Začal jsem to sledovat a zjistil, že radarové snímky na webu http://radar.bourky.cz/ se mnohdy neshodují se snímky ve stejném čase (UTC), které jsou na webu http://www.radareu.cz. Na http://radar.bourky.cz ukazuje "sucho" a http://.www.radareu.cz ukazuje skutečnost (tedy, déšť).

Nesetkal se s tím někdo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.09.15 16:56

Jak již bylo řečeno, radar zobrazuje oblačnost od určité vertikální mohutnosti, které jsou zdrojem intenzivnějších přeháněk, dešťů, či bouřek. Jsou oblačnosti typu stratus, nebo nimbostratus, které se na radaru sice nezobrazí, ale mohou znich vypadávat drobné a husté srážky, trvalého charakteru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 07.09.15 18:31
avatar

A přitom oba servery berou data od CHMU jelikož oba radary provozují oni.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.