Tak máme odvoleno-pokračování

Od: Datum: 24.10.12 18:16 odpovědí: 30 změna: 29.10.12 08:40

Zřejmě byla vyčerpána kvóta reakcí na problém "Tak máme odvoleno" a jelikož existuje mnoho neujasněného, omlouvám se za snahu toto si jednoznačně upřesnit. Očekávám zasvěcené, nezaujaté a poučné příspěvky. Děkuji.

Minimálně by bylo vhodné uvést na pravou míru některé nesprávně používané termín. Chci sdělit , případně se dotázat některých přispívatelů v této otázce, např. p."lopataka" a p. "ringa" zda si vážně myslí, že u nás byl komunizmus? A víme vůbec, co to znamená když se řekne komunizmus a jak se liší od socializmu, který byl v Československu vyhlášen, tuším v roce 1960 a zlikvidován (chcete-li stroskotal na chybách a neobhájil své přednosti ) v roce 1989?

Krásné zbývající dny do nástupu nevlídného zimního počasí přeje miro.


avatar
Upozornění od sys clayman 25. 10. 2012 10:44:09
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: prochy35*
Datum: 24.10.12 20:11

a koho to zajímá?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 24.10.12 22:20

Já myslím, že každý ví, že o žádný komunismus nešlo. A důvod proč se tento termín pro dobu od r. 1948 do r 1989 neustále používá je vědomá, cílená manipulace ostatními, nebo nevědomé podlehnutí této manipulaci, z důvodu potřeby diskreditace tohoto období.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.12 23:02

Komunizmus je beztřídní společnost - utopie v případě lidské společnosti.

Příklad : Mravenci žijí v komunizmu!

Socializmus je ideologie vedoucí k právnímu a sociálnímu státu. Socializmus mají např. ve Švědsku nebo ve Spolkové republice Německo již řadu desítek let.

U nás žádný socializmus nebyl, byl to totalitní stát s prvky sociálních opatření, která byla přijímána v duchu marxistické teorie o ceně pracovní síly :)) Při tom cena pracovní síly inženýra byla stejná nebo někdy i nižší než cena pracovní síly dělníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 24.10.12 23:18

Alois: Utopie? A co jestli nás příroda sama donutí k šetření přírodních zdrojů? Třeba z důvodu vysokého počtu lidí na planetě? Třeba přestaneme plýtvat z donucení, a každý dostane, možná i omezeně, jen podle svých potřeb. Takový nucený komunismus.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.10.12 09:54

Nic není utopie, buď to může dopadnout jak píše zabu, nebo taky ti nejvyspělejší tam samovolně dospějí - automatizovaná výroba a všeho bude dost aniž by lidé museli do práce - co pak?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jankral
Datum: 25.10.12 13:14

Pak konečně začne život v pravém slova smyslu, každý bude dělat to, co ho baví a v čem je dobrý. A už nebude nesmyslného systému zotročujícího lid na roboty ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 25.10.12 13:46

Děkuji za všechny reakce.

Mám za to, že pojmy socializmus a komunizmus, byly poprvé použity a jejich obsah definován v rozvinutém kapitalizmu 19.stol., jako reakce a řešení neduhů tehdejších společenských poměrů. Obdobné problémy řeší i dnešní naše životní praxe. Je to tedy produkt kapitalizmu.Kdyby bývaly tehdy neexistovaly společenské problémy, nebylo by je asi nutné řešit a definovat jejich cíle, které jsou pod dnešní kritikou za každou cenu.Podle mně jejich zavrhování, znamená jakýsi návrat do poměrů a principů hospodaření společnosti 19 stol. miro

Datum: 25.10.12 19:32
avatar

jek je ten internet dobrý, přečíst si a poučit se...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Socialismus

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.10.12 20:11

Nebyl by odkaz na lepší zdroj než je Wikipedie? Tam si píše kdo chce co chce a už jsem tam našel tolik nepřesností...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.12 20:26
avatar

musíte si najít sám, sdělte co je tam nepřesného?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.10.12 20:48
V záležitostech o kterých něco vím jsem často našel nepřesnosti, proto když se chci dozvědět něco čemuž moc nerozumím hledám jiné zdroje. Internet je v tomto hodně zrádný - bohužel.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.12 20:55
avatar

bmbx, je jen na Vás, kde čerpáte informace..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.10.12 21:28
Samozřejmě, jen upozorňuji, že to není nejvhodnější pramen a dávat na něj odkaz pro jiné už si radši netroufám.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miljan*
Datum: 25.10.12 22:10

Někomu třeba odkaz vyhovuje. *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 25.10.12 22:16
Někomu vyhovují nepřesné informace?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 26.10.12 22:00

Milane : Kde wikipedie nemluví pravdu? Např. tady.

Socialismus . . . . .. .. ideologie, která věří, že by výrobní prostředky měly být ve společném vlastnictví - - - - Není pravda. Dnes se klade důraz na rovnost vlastnictví výrobních prostředků. Ten kdo to psal, buď záměrně, nebo z nevědomosti lhal.

Nevěřte na internetu každému slovu, které se tam píše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.10.12 08:40
avatar

lll, mě učili ve škole, že socialismus (mimo jiné) je že výrobní prostředky má vlastnit lid. Nikoliv kapitalisti...

Nevěřím každému slovu, nejen na internetu ... to hlásám taky...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: miro®
Datum: 26.10.12 10:15

Dovoluji si vložit část z doporučeného odkazu (http://cs.wikipedia.org/wiki/Socialismus ) p.cukrára, ze včerejšího večera v 19:32 hod.. Přečetl jsem si poučil a ujistil se, že teorie socialismu má své kořeny v zápasech dělníků 19. a 20. stol., za jejich lepší život a chcete-li i lidská práva. Jistě socialistické myšlenky existovaly mnohem dříve. Dík miro

Z Wikipedie Teorie socialismu

Socialismus (z latinskéhosocialis družný, společenský) je v užším slova smyslu ideologie, která klade hlavní důraz na solidaritu a která věří, že by výrobní prostředky měly být ve společném vlastnictví. V širším slova smyslu zahrnuje vedle demokratického socialismu též komunismus.

Od 19. století se slovo socialismus široce rozšířilo a bylo používáno různě na různých místech a v různých dobách jak jedinci a skupinami, kteří se považovali za socialisty, tak jejich oponenty. I když jsou rozdíly mezi jednotlivými skupinami socialistů velké, téměř všechny se shodují na tom, že mají své kořeny v zápasech dělníků v devatenáctém a dvacátém století a že jednají podle principů solidarity a obhajují sociálně-spravedlivou rovnostářskou společnost s centrálně řízenou ekonomikou, která se vyznačuje upřednostňováním práv a zájmů kolektivu (většiny) před těmi individuálními a společenským pojetím práce - socialisté usilují o zespolečenštění výrobních prostředků a likvidaci společenských tříd. Takový model řízení společnosti, dle jejich názoru, bude přinášet prospěch všem bez rozdílu, nikoliv jen malé skupině.

Podle marxismu-leninismu je socialismus první fáze komunistické společenské formace; společnost, která vznikne, když socialistická revoluce porazí kapitalismus. Po vybudování beztřídní společnosti nastane druhá fáze komunistické společenské formace.

Jen můj dodatek k tomu zmiňovanému rovnostářství: To je snad možno přisuzovat jen druhé fázi socializmu tedy komunizmu,který zatím nikde na světě nepanoval.Je to jen strategický cíl. Za socializmu platilo: Každý podle svých schopností,každému podle jeho zásluh, ale také Bez práce nejsou koláče!

doplněno 26.10.12 10:37:

To jak se myšlenky (teorie ) uplatňují, je podle mně dílo výhradně člověka s jeho znalostmi, přesvědčením, osobními a morálními vlastnostmi. Nemalou roli hraje také cílený negativní vliv konkurenčních teorií. Za to nemohou samostatné představy a myšlenky. Proto si myslím , že pro člověka je nejdůležitější, posuzovat společenské pohyby a tendence podle vizí a cílů jednotlivých směrů. V praxi podporovat a rozmnožovat pozitivní výsledky a odsuzovat negativa,které jsou zpravidla převážně dílem konkrétního člověka (skupiny).

Od: pt®
Datum: 26.10.12 18:01
avatar

"miro", Vy jste v podstatě asi dobrý člověk. Jen mně řekněte, kde si přečtu nebo se dovím, co jste konkrétně už udělal, pro to lepší, pro které stále horujete? Myslím mimo toho, že zde píšete své příspěvky, kterými obhajujete své přesvědčení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.12 10:45

Paní "pt" velmi nerad , a obtížně se mně sdělují moje počiny , co jsem udělal, jelikož chlouba mně bytostně vadí . Cítím se a snažím se být člověkem, nečekajícím uznání a jakákoliv mimořádná ocenění. To ale nechávám na Vás jaké máte mínění podle mé účasti na otázkách do kterých přispívám a které pokládám. Samozřejmě svými příspěvky, vždy obhajuji a sděluji své přesvědčení. Nejsem náchylný k tomu, abych všemu co je mně předkládáno ochotně uvěřil bez svého vlastního posouzení, které je jistě poplatné mému vzdělání a životním zkušenostem.

Tedy některá fakta ale rozhodně ne chlouba- pěkně prosím :

V mém bydlišti jsem se významně , nemalou měrou a bez jakékoliv finanční odměny , včetně, řečeno dnešními termíny-korupce, podílel na výstavbě-budování, sportovního areálu , mateřské školky , kulturního domu. Všechny tyto objekty se do dnešního dne velmi intenzivně využívají , snad jen s minimálním využitím kulturního domu, než tomu bylo v nedávné minulosti a další drobnější počiny .Dodávám, že v dnešní době bych tak nečinil ani náhodou. Tak trochu spatřuji křivdu, že některé z těchto a dalších objektů , které byly vybudovány občany bez nároku na odměnu za vynaloženou práci, jsou dnes v soukromých rukou a generují zisky pro jednotlivce, mnohy pro tzv.schopné.

Přeji hezký víkend i když nám počasí nepřeje .

Měl jsem značné zábrany se takto vyjádřit, ale nakonec jsem usoudil, že tímto obhajiji i své přesvědčeni a názory-tak budiž. miro.

.

Od: pt®
Datum: 27.10.12 11:07
avatar

Pane "miro", úpřímně děkuji za odpověď. Jistě máte dobrý pocit, že jste ve svém okolí vykonal to, co jste napsal a bylo to užitečné. Pane "miro", proč nyní ne? Proč v dnešní době ne? Dnes, kdy je to zrovna tak potřeba, jako jindy? Já to vidím, jako nevyužité schopnosti, které máte. Myslím, že člověk by měl své schopnosti uplatnit v každé době pro dobrou věc. Přeji také krásný, zasněžený víkend. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.12 11:30

Děkuji za bonmot p. "pt". Očekával jsem, že se rovněž zmíníte o své, hlavně veřejně prospěšné činnosti , bylo by to od Vás i hezké a slušné.

Dnes ne! Zadarmo ne, jelikož jsem přesvědčen, že ušetřené, by si někdo tzv. schopný připsal na svůj účet a tomu sloužit nehodlám. I když rád a hojně poskytuji drobnou pomoc, každému kdo mně požádá. miro.

Od: pt®
Datum: 27.10.12 12:23
avatar

Pane "miro", to zabolelo. Myslela jsem to úpřímně, opravdu ne žádný bonmot. "miro", jistě jste zde četl, co jsem tu už kolikrát psla. Předpokládám, že jsme jsme si prožili naprosto odlišné dětství, já v děcáku, Vy asi v rodině. Do vstupu do života, jsme měli odlišné podmínky. Já se musela začít starat o základní věci, které vy jste měl možná v rodině. Pak jsem moc toužila po lásce a blízké osobě, po rodině, která mi velice chyběla. Vdala jsem se a měla rodinu. Vychovali jsme naše děti, doopatrovala jsem svého otce, který mi nakonec zůstal ležet po mrtvici, starala se o vyřizování různých úředních věcí manželově mamince. Zvyšovala jsem si vzdělání při zaměstnání, při dětech, bez jakékoli podpory a pomoci. To je o rodině. Když jsem měla volnější ruce, měla jsem sousedku tělesně postiženou, byla jsem jí ku pomoci, jiná sousedka zůstala sama, pochovala muže i syna a nebyla schopná kolem sebe vše zvládat. Chodila jsem ji uvařit, pak i nakrmit a přebali. Když to bylo neúnosné, bylo třeba to říct lékařce, sousedka nakonec dožila v LDN, kam jsem se za ní jezdila podívat. Moje pomoc cizím lidem, byla okleštěna mými podmínkami. Možná si řeknete to je toho? Nevím, co by bylo pro Vás lehčí. Napsala jsem to úpřímně a po pravdě. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 27.10.12 14:47

P."pt" ještě se ozývám a skutečně naposledy k této otázce. Smekám před Vaší velice ušlechtilou a prospěšnou prací při řešení složitých situací ve Vašem životě. O to více si ale kladu otázku: Jak je to možné,že tak jak pociťuji z Vašich příspěvků, jste více přívržencem dnešních pořádků, které cílevědomě oslabují sociální principy a komplikují řešení podobných rodinných i společenských událostí,které jste sama prožila. Pokud tomu tak není,přijměte omluvu, Ano došlo a dochází i k masovému převléká , ale to dokáže jen ten, který má ve svém rejstříku nemorální chování. Proto bych si nedovolil například odsuzovat paušálně komunisty ani jiné subjekty. Převlékači nikdy nebyli a nebudou odpovědnými a prospěšnými, snad jen pro sebe. Ale to platí i o všech ostatních převlékajících se "istech" i "neistech" . Já jsem skutečně zatím podobné situace nemusel řešit i když mojí rodinu také postihly tragické události a zvládli jsme se i důstojně postarat o rodiče ve stáří.

Do budoucna, přeji jen samé příjemné zážitky. Tím končím - miro

Od: pt®
Datum: 27.10.12 17:44
avatar

Pane "miro", to si nerozumíme. Mně se také velmi nelíbí nepravosti, kterých jsme denně svědky. Jen vím, jak se žije V Belgii, je to království. Byl jste tam někdy? Nebo v Holandsku, nebo v Rakousku, nebo v Německu, nebo ve Švýcarsku? V Belgii se lidé k sobě chovají slušně, zdraví se usmívají se, proč? Jsou spokojeni, mají duchovní hodnoty, jako je rodina, úcta ke starým lidem a k postiženým. Nekrade se, byla by to hrozná ostuda, mohou cestovat a mají na to, nejen pracující, ale i důchodci. Sociální zázemí, o kterém si můžeme nechat zdát. Lékařská péče, byl jste tam někdy v nemocnici? Lidský přístup personálu k pacientovi, personál jazykově vybavený, dostupnost léků, všude zeleň a průmyslové zóny naprosto mimo města. Všude kytky, žádné ploty, pastviny s dobytkem a čisto. Když se pak vrátím, sem domů, je mi smutno, z toho, co vidím a slyším.

Nechtěla bych zase ostnatý drát kolem naší země, nechtěla bych shánět léky, nebo Brufen za draho a pokoutně, nechtěla bych zemřít v nemocnici, nechtěla bych, aby byli upřednostňováni a odměňováni lidé v práci podle politiky. Chtěla bych žít život, jaký jsem viděla v Belgii. Chcete - li, můžete mi napsat do vnitřní pošty. Mějte se hezky. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 28.10.12 10:05

Je mně stydno,že porušuji své předchozí rozhodnutí, dále nepolemizovat v této problematice, ale nedá mi to, nereagovat na proklamované přednosti tzv."zemských rájů", abych zde neuvedl několik otázek na které si sám nedovedu uspokojivě odpovědět: 1. Proč dnešní nespokojenci nevyužijí oné skvělé možnosti, zvolit si k životu libovolnou zemi kde panují ráje na zemi?

2. Neumím si vysvětlit jak je možné , že většina (zájmena těch nejangažovanějších) těch kteří měli v cizině atraktivní uplatnění se bezprostředně po sametové revoluci vrátila? Byla to láska k Vlasti a nebo také představa o jistotách ve stáří případně další?

3. I v ráji platí, že se na vymoženosti v ráji musí vydělat _vyprodukovat hodnoty. Nedovedu si představit zda tam lidem rychleji kmitají ruce, mají k dispozici více času a nebo v tom jsou i jiné zdroje? Víte když hodlá někdo být bohatší musí počkat až to bohatství někdo skutečně vyrobí - vyprodukuje _vytvoří a poté mírně řečeno, soutěžit o co největší podíl na něm i bez ohledu na zásluhy.

4.Nedovedu si rovněž odpovědět na otázku že na jedné straně existují ráje a na druhé chudoba a živoření? Napadá mně, zda k tomu významně nepřispívá také cílená nepřátelská propaganda . Viz ony pověstné fyfle , mercedesy , léky , pomeranče , banány atd. Dnes ze snižuje úrověň i v rájích, neboť v dnešním světě jsou již omezenější možnosti na úkor druhých.

Nebudu dále spekulovat . Svoji neúčast v této otázce opravdu definitivně omlouvám i když očekávám další reakce a dialog považuji za životně důležitý.. miro

Od: pt®
Datum: 28.10.12 10:39
avatar

Vidím, že jsme opět na začátku. Zřejmě už dochází k přesvědčování o svých pohledech na věc a to nechci. Já nepřesvědčím Vás a Vy zaze nepřesvědčíte mně. Pokusíme se navzájem se respektovat. Ráda bych, aby ten ráj byl i u nás v naší zemi. Víc už nebudu psát. Mějte se hezky. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 28.10.12 14:41

pt:

nikdy u nás nebude "raj" tu šanci jsme promarnili po roce 89´ a díky zdevastování naší republiky za posledních 23let už nikdy nebudeme mít možnost. Je to dáno všobecnou hamižností a touze po moci, všeobecnou bezohledností tohoto národa. Není to pozůstatek minulého režimu, je to v českém národě zakořeněno od nepaměti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.10.12 22:19

A nestačí si přečíst ústavu? Tam o vybudování komunistické společnosti nic nebylo.
Po celonárodní diskuzi, kdy se na 4 miliony pracujících kladně vyjádřilo na rozhodnutí Národního shromáždění, bylo rovněž rozhodnuto o změně názvu naši republiky. Od dnešního dne budeme světu známi jako Československá socialistická republika.
Dívejme se dopřede a ne vzad!

doplněno 26.10.12 22:21:

Je to jako království nebeskééé

Ohodnoceno: 0x
 
Od: veba*
Datum: 29.10.12 06:27

mne tu nikdo nezna a vim co byl komunizmus. tedy socialismus. jsem 67 rocnik a jsem..., nevim. jedno vim ale urcite. je tu jedno slovo . postkomunismus. ti co to myslej mozna dobre ti jsou davno od vesla a lejich banda pochlebovacu stale krade a mozna tam neni

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.