Přezouvají se jenom burani?

Od: Datum: 03.07.15 09:00 odpovědí: 49 změna: 23.07.15 20:47

Ahoj - zase mne napadla blbá otázka (lepší nežli o Kramném) :

- někdy v těchto dnech byl ve zprávách TV příspěvek, že přezouvání se do domácí obuvi je český fenomén a jinde ve světě se tomu často i "diví" !

Pokud to říkají - tak tomu asi tak je, ale mne by zajímalo, jak to tedy jinde ve světě dělají? protože osobní zkušenosti nemám. Přijde mi docela při nejmenším zvláštní, chodit po městě ve stejných botech, jako doma a nevím, jestli se to dá vyřešit dennodenním uklízením, třeba i třikrát denně. A zvláště v zimě, nebo v deštivém počasí ! To už mi připadá to kouření méně zhůvěřilé ! Zdravím, Čulda.

doplněno 03.07.15 09:15:

- ještě jsem zapomněla dodat, že mám často dojem, jakoby přezouvání se doma bylo znakem nižší společnosti, zatímco intelektuálové a příslušníci společenské elity se nezouvají, neboť na rozdíl od "buranů" znají pravidla společenského chování. Zdůrazňování zvláště tohoto pravidla se stalo rozšířeným po r. 89, za komoušů jsme se doma přezouvat nestyděli.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.15 09:13

Je mi zcela lhostejné jaký zvyk mají v jiných zemích..

Pokud někomu vyhovuje chodit 16h denně v jedněch botách...OK, je to jeho věc.

Já si nedokážu představit, že bych se doma nepřezul z "venkovních" bot do domácích otevřených pantoflí..A nejde zdaleka jen o čistotu, ale i o "prosté" pohodlí...a odpočinutí unavených nohou.

Takže i kdyby se 99% Evropy a zbytku světa nepřezouvalo, já se s klidným svědomím přezouvat budu.

Na tyto věco opravdu nepotřebuji žádný paragraf z EU..

Datum: 03.07.15 09:23

Přezouvají se ještě v Japonsku. Osobně se jen vyzouvám, domácí obuv nemám, chodíme bosky a když tak si dáme v zimě tlusté ponožky...nedokážu si představit, že chodím celý den v botách...ať si o tom myslí celý svět co chce. Představa že se šmatlou po bytě v botech z venku a lozí jim tam po kolenách malé dítko, které si strká neustále ruce do pusy...tomu se zase divím já.

Datum: 03.07.15 09:25

Nedokážu si představit, že bych se doma nepřezouval. Ať už z důvodu pohodlí (někdy doma chodím i bos), nebo z důvodu hygieny. On je dost rozdíl, jestli někdo bydlí ve vile uprstřed přírody, nebo v pražském (žižkovském) činžáku, kde se na chodníku válí kde co *blee*.

Datum: 03.07.15 09:46

Přezouvání je pro mne samozřejmostí, proto občas žasnu při některých reklamách. Rozesmáté dítko vběhne do kuchyně, hupsne na pultík (kam patří jídlo, že) a plácne tam nožku v botě. A rozesmátá maminka ho šťastně drbe ve vlasech... Ani nevím na co je to reklama, snad na nějakou tyčinku, ale rozhodně to nebyl český námět. No fuj. Ale přiznám se, že někdy i já proběhnu bytem v botech. Ale může za to pejsan! A je to jen občas. Ale jak už tu bylo zmíněno, představa, jak po náročném dni přijdu domů a plácnu sebou v botech na gauč...tak to je nechutné. Ale co, jinde mají jiné zvyky, tak je za to nebudu soudit. Jen si zkontroluju, až mne pozvou ke stolu, jestli se po něm někdo předtím neprocházel v zablácených teniskách :-D Mona

Od: au1
Datum: 03.07.15 09:49

já si zas nedovedu představit, že bych přišel domů a nechal si na nohách boty ve kterých sem právě venčil psa, prošel jsem celý sídliště a na ulicích určitě není vyčištěnej perskej koberec, takže všechny ty chcance a lejna na botách si zatáhl až do obýváku pěkně k televizi nebo dokonce do koupelny či ložnice :) Btw boty vyzutý mám i teď v práci v kanclu, moralisti se na mě dívat nemusí :)

Datum: 03.07.15 09:53

Tohle je o slušnosti a ohledům k práci ostatních v domácnosti.

Takže když doma něco svařuju, brousím nebo řežu a mám na botách ocelové třísky, tak si boty zuju ještě ve sklepě a po schodišti už jdu v pantoflích. I tyto si na konci schodště zuju a vezmu si domácí pantofle. A tak je to stále dokola.

Stejně tak když projdu v blátě po dešti, tak s těma botoma zůstanu ve sklepě.

Když to takhle rozdělím, tak schodiště stačí umýt jednou za týden.

Od: buss®
Datum: 03.07.15 09:56

N kráte řešeno, v TV různými etikáři, etiketáři, vizte hradního Špačka. Byt je váš a platí vaše pravidla. Ale pravdou je, že kdysik se tak nevyzouvalo, zvl. na vesnici. Elita měla služky.

Od: geniusz
Datum: 14.07.15 09:44

Za oněch feudálních a kapitalistických dob služky a posluhovače měli i učitele, hokynaří, úřednicí a také drobní řemeslnicí a rolnicí. Služka bylo běžné zaměstnání a nejsem si jist jestli švec, který opravoval staré škrpály, patřil do elity.

Elitní tříděni a sociální myšleni do nás vštěpili soudruzi v minulém režimu a toto se postupně přijalo i v celé Evropě. Na internetu se dnes dají najit i různé zákony a vyhlášky ze 17. a 18. století, zkuste si je přečíst a zjistíte, že za těchto pravidel by byla uvězněna většina politiku a běžný občan by měl vice svobod. Bohužel ze socializmu se už neoprostíme a musíme si zvyknout, že když makáme víc a podaří se nám vydělat víc, musíme to odevzdat tomu, komu se makat nechce, místo toho abychom někoho zaměstnali, kdo by nám pomohl s domácnosti a po práci si trochu odpočinuli. Tak naše peníze konči ve výherních automatech, aniž bychom na ně sáhli a naší politici a sociální úřad se tváři, že mají s tímto neřešitelný problém. A v zákulisí si mnou ruce jak snadno převedli výdělky jedněch na dávky druhým a tyto zase na své účty. Kdyby služebna se stalo u nás zase běžné zaměstnáni, snížila by se nezaměstnanost, pracující by měli vice času na odpočinek a na sebe. A povalečům by nezbylo nic jen se o sebe postarat sám!

Vyzouváni s tímto nemá nic společného.

Datum: 03.07.15 10:11

Dobrý den, doma se důsledně prezouvame. Už i kvůli tomu, že je to zvyk krásně český.

Od: kutululu
Datum: 03.07.15 11:24

Že je to pouze český zvyk je mi úplně jedno. Ani by mne nenapadlo, že bych se doma nepřezula do pantoflí. Není to jen z důvodu hygieny, ale také pohodlí. Nedokážu si představit, že bych šla spát a u postele bych si teprve rozvazovala tenisky *bzum* Jako nedokážu pochopit, jak například ve filmech člověk přijde do pokoje a hupsne do ustlané postele, ale přitom má na sobě boty, takže veškerou tu špínu má na peřině *sok* Jedině, kdy mě láká si nezout boty je například někdy na návštěvách, když třeba vidím, že na zemi se jim válí psí chlupy a drobky a já to nechci všechno smést ponožkami *haha*

Od: quazi
Datum: 03.07.15 11:36
No jo, ale co s návštěvou?
Datum: 03.07.15 13:33

Já mám bačkory pro návštěvu; nabídnu jim je, ale dám jasně najevo, že mohou odmítnout. Když je hezky, nemám uklizeno a návštěva nepůjde na koberec, boty si může nechat, ale nikdy se mi nestalo, že by se nezuli.

Byla jsem 3x v Británii a 4x ve Španělsku, výsledek:

1. Indové, zouvají se, ale přeběhnout do kuchyně pro pití v botách se může. Nikdy v botách do ložnice.

2. Indové, zouvají se všude.

3. Angličani, zouvají se v mokrém počasí, jinak se nezouvají v dolním patře (kuchyň, jídelna, obývák, vše koberce, fuj)

4. Španělé na jihu, nezouvají se, ale také chodí celé dny v žabkách po falešném mramoru nebo plovoučce, tam to fakt není třeba.

5. Peruánci (sever Španělska), nezouvají se v dolním patře, nahoru (ložnice) většinou ano, ale není to pravidlo - hlavně za mokrého počasí.

6. a 7. Španělé na severu, nezouvají se do místností, kde se pohybují (kuchyň, obývák), do ložnic apod. zase ano. S botaskami na gauči po dešti jsem měla problém, no. Ale jinak to zase tak nevadí, jak jsem si představovala. Horší je to v té Anglii třeba ve škole, 7 hodin v jedněch mokrých kotníčkových botách, fuj.

doplněno 03.07.15 14:17:

Culda, není vůbec za co. Taky se mi ty koberce docela eklovaly. Ale víc to, že v těch botách jsou dlouho. Doma je to celkem jedno, do nějaké doby vždy ten člověk šel nahoru, takže v botách dlouho nebyl, ale v té škole? V zimě? Chudáci děti.

Datum: 03.07.15 14:15

- naufrago-

- děkuju za odpověď - je to moc zajímavé - zřejmě je v Anglii a Španělsku hodně "šlechticů" .

Zajímavé je, že používají koberce - něco jako lino by bylo praktičtější. Ještě jednou děkuju za odpověď.

Datum: 03.07.15 11:38

- a jak to tedy dělají v cizině - jako v těch filmech? - nikdy jsem u nikoho doma nebyla !

Datum: 03.07.15 12:12
Třeba v Indii se vyzouváte i před vstupem do běžného obchodu apod. (o chrámech ani nemluvě), takže chodíte na boso...
Datum: 03.07.15 13:11

Kdysi jsem viděla pár dílů tureckého seriálu Tisíc a jedna noc. Scénář byl strašlivý, ale mírně mě tehdy zaujaly reálie. Takové to nejméně důležité, co ale bývá i u nejnepovedenějších filmů obvykle pravdivé. Jídlo, některé národní zvyky, oblékání... V tom seriálu se postavy při příchodu domů přezouvaly do domácí obuvi. Všimla jsem si toho a pamatuji si to proto, že v tu dobu se někde vedla podobná debata, jestli je český zvyk přezouvat se ojedinělý, nebo normální. Takže Turci se přezouvají také.

Datum: 03.07.15 14:08

Rovněž si nedovedu představit,že bych se po 10-12 hodinách doma nepřezul.Jednak kvůli pohodlí a jednak nevím,proč bych si měl po bytě roznášet kdejaké svinstvo.Co se týče Vašeho dojmu o intelektuálech a společenské elitě,tak nejen v souvislosti s přezouváním,je to pro mě taková prazvláštní kategorie lidí,kteří se prostě za každou cenu potřebují odlišit.

Datum: 03.07.15 14:43

gamapolis-

- no právě - nelze si nevšimnout, že se v moderních českých filmech návštěvy už vůbec nezouvají, a vybízeny hostitelem vesele capkají po koberci, - ale - připadá mi docela horší, že se dnes nezouvají ani pacienti v ordinacích - a lezou v botách i na vyšetřovací lehátko ! Jak se to pak srovnává třeba zrovna s tolik diskutovaným zákazem kouření (příklad) nebo s ochranou před různými chorobami, šířícími se vesele po světě?

A nevšimla jsem si, že by lehátko, nebo podlahu utírali po každém pacientovi (zatímco na veterině to dělají).

doplněno 03.07.15 15:51:

- pepr - no igelitový návlek mají, to jo ... - ale ten chrání spíše jen to lehátko, ne?

doplněno 03.07.15 15:55:

- a co když má pacient třeba "ho*no" na botě?! - to mne igelitový návlek moc neuklidní

Od: pepr®
Datum: 03.07.15 15:46

No nevím, ale zatím všude kde jsem za posledních pár let byl v ordinaci, tak vždycky měli na konci lehátka v oblasti bot igelitový návlek. I můj zubař ho na křesle má.

Datum: 03.07.15 15:32

Jo světáci, (j)elita ... a doma chodí v bagančetech.

Připomíná mi to Hostinec U kamenného stolu a ty dva neodolatelné frikulíny s tenisovými raketami ...

Od: pt®
Datum: 03.07.15 16:33

To není o buranech, to je prostě jiný kraj, jiný mrav...

Třeba je zajímavé, jak funguje v Japonsku uklízení vlaků:

Datum: 03.07.15 16:33

Přece si člověk neodpočine jak chodí v botech doma...To bych nemohla ,,celkově. Já chodím bosky a je to príma. I na zahradě chodím bosky.Jak vidím ty ženy jak chodí ve vysokých podpatkách i doma ..tak to musí být hrůza.My se zouváme již na hlavní chodbě přede dveřmi. Není--jak si sundat boty..

Datum: 03.07.15 17:10

Já bych to asihodnotil takto-ten co prd dělá (úředník v kanceláři...,prostě nevytváří hodnoty) jde domů stejně čistý jako odeše do "práce"si toto může dovolit,ale rád bych ty chytráky viděl pokud by pracovali na stavbě a pak chodili doma opět v komisňácích od bláta a malty?

Datum: 04.07.15 12:45

diesel...tady nejde jen o čistotu,,ale jak může opět chodit doma v botech..Musí mít otlačené nohy,nepohodlné ,,musí to být hrůza

Datum: 03.07.15 22:37

tak já rozhodně nejsem světák, nicméně co jsem jezdívala ke známým do Rakouska (Rakušani, ne Češi), tak ti se normálně přezouvali a i nám nabízeli přezuvky. pak už mám zkušenosti jenom ze Slovenska, ale to se asi nepočítá

Datum: 04.07.15 14:16
Chvála hmotě, v naší rodině po mnoho generací jsme byli, jsme a budeme burani.
A jako mnozí další máme panské manýry šlechticů a smetánky na háku.
Přezout se trvá pár vteřin.
Vysávání a utírání prachu podstatně déle.
Škoda další debaty.
Vraťme se ku Kramnému.
Datum: 08.07.15 15:43

V cizině je to tak, že oni sami, tedy ti lidé, kteří v bytě bydlí, se doma přezují do pohodlné domácí obuvi. Ale když k nim přijde návštěva, tak ta se samozřejmě nepřezouvá. Bylo by to krajně nevhodné, aby se obouvali do cizích pantoflí a navíc je to také nehygienické. Někdo může mít i nakažlivou plíseň. A aby si někdo s sebou bral na návštěvu své vlastní pantofle? To je fakt nemístné. A co když je ta návštěva nenaplánovaná, to by měl napřed běžet někam do obchodu a koupit si pantofle na jednu návštěvu? Takže je to tak, že návštěvy se "venku" nenutí, aby lezli do cizích pantoflí a chodit u někoho v bytě bosý, nebo v ponožkách, to se prostě nedělá.

Datum: 08.07.15 16:12

suzy-

dík za odpověď - logické to je, až na to, že návštěva může na svých botách přenést kromě špíny i nějakou chorobu - ale asi si to myslíme jenom my.

doplněno 08.07.15 16:46:

sebod -

- chlap v obleku a ponožkách by mi připadal děsný třeba v divadle, nebo na recepci - nevím proč by měl být směšný doma !

doplněno 08.07.15 19:14:

sebod -

nic ve zlém, ale v takovém případě jde spíše o pracovní, nebo společenskou záležitost, nežli o domácí návštěvu a byt pak bych chápala jako kancelář, nebo jinou veřejnou místnost.

Ale já nechci polemizovat, mne jen zajímalo, jaké jsou v tomto směru zvyky v cizině oproti Česku, protože si nedovedu představit, že bych doma chodila v botách, ve kterých chodím venku i v často ne příliš čistých podmínkách.

- nedá se problém přezouvání řešit třeba návlekama na boty? - to by nemuselo být ani nehygienické, ani proti dobrým mravům, ne?

Datum: 08.07.15 16:42

Doma chodíme skoro všichni bosi, nebo jen v ponožkách. Ale návštěvy se u nás nezouvají. Mě to připadá divný.A v případě, kdy se jedná o oficiálnější návštěvu, tak je to podle mě vůbec trapas. Chlap v obleku a v ponožkách. To je prostě děs...

doplněno 08.07.15 17:47:

culdo. Každý to máme nějak nastavené. Prostě k obleku patří boty. Takže si neumím představit, že když máme u mě obchodní schůzku, že bych obchodní partnery zouvala z bot. A když se s nimi o tom budeš bavit, tak Ti většina řekne, že i oni by se cítili trapně.

Datum: 08.07.15 20:27

Nevím jak to vysvětlit, ale tam, kde jsem žila jsem nikde neviděla nějakým způsobem špinavé koberce. To prostě nebylo myslitelné. A mohu tady odpřísáhnout, že to nebyly obyčejné koberce, ale pravé perské a jiné koberce ručně tkané a po nich se normálně chodilo v botách. Sama jsem měla dokonce jeden přímo ve svém obchůdku a mám ho dodnes, mohu poslat foto, a po něm chodily klientky rovnou z chodníku. Není to na něm vidět, mám ho osmadvacet let. Nedovedu to vysvětlit, jen vím, že to, co tady píši, je pravda. Ona se asi špína chytá na každý materiál jiným způsobem. Ale je pravda, že jsem třeba neměla možnost navštěvovat byty, kde žili lidé kteří na takové koberce neměli. A to nemyslím nijak pejorativně, ale prostě jsem se s nimi neměla možnost stýkat. Snad se tímto prohlášením opět někoho nedotknu. Ale přece i u nás máme určitý okruh přátel v jisté společenské úrovni a i u nich to vypadá jinak, než u jiných. Už toho raději nechám, zase to odnesu. Aby se člověk už bál napsat svou zkušenost.

doplněno 08.07.15 20:38:

Ale teď mne napadla jedna okolnost. Tam jsme měli takové zvláštní kartáčové rohožky, jestli to nebylo tím, že si člověk mohl důkladně očistit boty. Sháněla jsem něco podobného tady a nikdy jsem stejný materiál nesehnala. Tak jestli to nebylo tím.

Datum: 08.07.15 20:38

- suzy

opět děkuji za odpověď - naopak - je to zajímavé ! - my nežijeme moc společenským životem, takže zkušenosti moc nemám (a ze zahraničí už vůbec ne) - ale nikdy jsem se vlastně nedostala do společnosti lidí, kteří by se nepřezouvali - proto se asi tak "divím" - holt mi chybí ta "kinderstube" a společenský rozhled.

doplněno 09.07.15 14:59:

- suzy - co píšete ve 13.22 je velmi zajímavé, protože jsem o tom nikdy nepřemýšlela - a není tomu tak spíše jen ve vyšší společnosti?

- já sama se pohybuji jen ve střední společenské vrstvě. Měli jsme např. známého lékaře, který působil pár let v Africe, ale, když jsme k němu přišli na návštěvu, měli jsme hned ve dveřích připravené pantofle - a vlastně i u jiných známých, takže nezbývá, nežli přijmout fakt, že je to je opravdu český fenomén. Tak děkuju.

Datum: 08.07.15 20:42

Culdo, jsem ráda, jestli jsem Ti to nějak zdůvodnila. Od té doby, co žiji zase doma, tak jsem se i já přizpůsobila zdejším zvykům a vůbec mi nevadí se u návštěv zouvat. Ale zpočátku mi to přišlo také divné. Za ta dlouhá léta jsem si odvykla.

Od: mara*
Datum: 09.07.15 16:24

jaký český fenomén, co to tu pořád dokola melete za blbost? prostě v různých zemích to mají různě, záleží na klimatických podmínkách, typu bydlení, kulturních zvyklostech, pracovním obutí a mnoha dalších věcech, jinak to mají v japonsku, jinak v usa, jinak ve skandinávských zemích, jinak v česku

někde se prostě zouvají, někde ne, není nutné hned navzájem si nadávat do čecháčků (?) nebo do špindírů

stejně jako ponožky v sandálech, nevím koho kdy napadlo že jde o nějaký český zvyk *bzum*

Datum: 09.07.15 16:29

mara-

-mně to napadlo, protože to říkali v televizi, dokonce ve zprávách, a už jsem o tom slyšela hovořit i dříve.. jinak bych na to sama nepřišla..

doplněno 09.07.15 17:42:

magdon-

- samozřejmě !.. vždyť dnes už nám média nic nezamlčují jako za totáče ! - cenzura neexistuje, je demokracie a svoboda projevu !

Datum: 09.07.15 17:30

Tak to jo. Když to říkali v televizi, tak to MUSÍ být pravda! *smich*

Datum: 13.07.15 23:59

Nebo z tou údržbou koberců to také muže byt tím, že roztočům se lepé hoduje v lupičkách odumřelé pokožky než v zadupaném blátě.

Datum: 08.07.15 20:54
Prezouvame se ve škole,doma i v práci.Dokonce i úředníci.Běžně vidim sekretářky na jehlach a když jdou domu nasunou si zase svoje kecky.Uz i u moje babičky vyfasuji při vstupu do stareho sudetskeho domu pantofle a to ma dvůr čistý :D
Kdybych mela dum jak zámek nezouvala bych se.jen při vstupu do obytného patra.
Datum: 08.07.15 21:07

Čechové se holt vyznačují tím, že nejen často vlastní i rekreační nemovitost a zmohli se většinou i na domácí obutí.

Datum: 08.07.15 22:16

ra252-

- a to je dobře, nebo špatně?..

Od: mp
Datum: 08.07.15 23:55

Tato otázka tady putuje docela dost dlouho, a dost se divím, že to ještě nikdo tady neuvedl na pravou míru. Culdo, to co jste viděla v TV byla reportáž o tom, jestli je vhodné abyste HOSTA nutila se zout a nabízela mu bačkory. Nic tam nebylo o tom, kdo jak chodí sám doma. To je snad jasný, že doma chodím v domácí obuvi nebo bos. Otázka je, že když přijde návštěva - mám jí nutit se zouvat, nebo to nechat? Sám nevím. To je jako z kohoutkovou vodou. Jak je dobrá (obzvláště ta z Dejvic). Nevím, jestli jí ještě alternativci vyžadují zdarma v restauracích? Takže spíše bych volil tu hygienu a přezouvat!

Datum: 09.07.15 13:22

Jo aha, tak takto to je. No hosta bych k přezouvání určitě nenutila. A "venku" se to také nedělá. Tam by to nikomu ani nepřišlo na mysl. Proto jsem také psala, že oni se samozřejmě přezouvají, kvůli pohodlí, ale jejich návštěvy u nich přece nejsou doma, ponechávají si svou vlastní obuv na nohách. Ale je pravda také jiná věc. Když je domluvená návštěva, tak i když jsou oni u sebe doma, nevítají svou návštěvu v pantoflích a domácím oděvu. Jsou normálně oblečení a mají boty i oni, jako hostitelé. Byla by to urážka hostů, kdyby je někdo přijal u sebe v domácím oblečení a bačkorách. Výjimky jsou pouze v opřípadech, že jde třeba jen o nějakou kamarádku, která chodí často jen tak, na pokec. Tak pak se takové domácí oblečení toleruje.

Datum: 09.07.15 13:24
Pokud ke me prijde návštěva,je Tedy u me na návštěvě,at jde o rodinu nebo souseda i řemeslníka.Musi ctit zasady meho domu.Tak se chovam na nasteve taky.
Od: pavelsl
Datum: 09.07.15 15:37

Mám známou, má malé dítě, chodí s ním ven. A venku, na ulici se nijak neotřásá hnusem nad tím špinavým, nehygienickým chodníkem, ani nešílí strachem z těch chorob, co se na chodníku válejí, v klidu se prochází, dítě upadne, jen ho trochu opráší. Dítě si hraje na písku, na náměstí si sednem na schody a sníme zmrzlinu, v parku si lehnem do trávy, na pláži u rybníka chodíme bosky, i do stánku pro limču jdeme bosky. S dítětem je venku hodně času, a ráda.

Přesto, pokud by se kdokoli opovážil jí nepatrný kousíček toho "venku" přenést do bytu na botě, tak je naprosto nepříčetná a hysterická. Nechápu to,

taky nechápu přezouvače, co se vymlouvají na hygienu, choroby se přeci nelepí na boty, ale na celého člověka - a úplně nejvíc choroboplodných zárodků má člověk na rukách. A co uděláte jako první když k vám přijde návštěva? Podáte jim ruku! Takže zouvat je už je pak zbytečné, už jste "nakaženi"

A taky nechápu přezouvače, co si klidně do postele pustí nepřezutého psa, neumytého, protože umytý, mokrý, pes smrdí ještě víc než jen zaprášený.

Datum: 09.07.15 22:10

U nas to mame tak, ze jsme ve starsim patrovem RD, kdy dole mame kuchyn, obyvak, parkety a nahore loznice.Doma si davame kazdej sve domaci boty, ale jestli se nekdo projde v prizemi v relativne cistych botach, tak to nijak neresime a navsteve vzdy rikam at se nezouva.Nemluvim o botech po desti, od hliny, ale o relativne cistych polobotkach, ale nahore v patre mame nepsane pravidlo, ze pouze domaci papuce, protoze nahore mame koberce.Nechtela jsem tam plovoucku aj., protoze v zime me na dusi i tele vice hreje koberec, takze tam boty ne..

Od: ft
Datum: 11.07.15 01:19

Pořídit si pořádnou (!) rohožku a škrabák (mříž) na boty, dát je ven před dveře.

Někdo se ani neptá, a vyzuje se automaticky při vstupu do bytu. Někdo zas se nepřezuje ani když mu to řeknete. Zkrátka dle toho, jak je "naučen", jak se to dělá u nich doma. Také například po starší osobě nemůžete chtít, aby překonával rekord v ohýbání se jedince nad 70 let. Zvláště když např. chodí s hůlkou (psáno malým počátečním "h" :) ).

Pokud máte všude pěkné koberce v celém bytě, tak je to dost problém. Koberce se hůře udržují čisté než prostá - vhodně ošetřená - dřevěná podlaha, která vůbec nemusí být "studená". Pravé dřevo, na rozdíl od různých "plovoucích zázraků", nestudí, tudíž ji ani nemusíte ničím zakrývat. Jenom to jednou za čas navoskujete a je to.

Takže, namísto sady bačkor - různých velikostí, barev a provedení - hned u vstupu (nebo za dveřmi) vybídnout zdvořile hosty, aby laskavě před vstupem svou obuv nechali na nohách, ovšem aby je prvně důkladně (!) očistili na rohožce.

Datum: 13.07.15 23:41

Zdravím Tě Čuldo,

Příspěvek ze zprav jsem neviděl a nemohu se k němu vyjádřit, ale vyjádřím se k diskuzi, jež zde probíhá. Něco málo jsem i procestoval a vím, že unavené nohy z bot po příchodu domu vytáhnou všichni, ať to je Česko, Německo, USA či Japonsko. Rozdíl je hlavně při návštěvách. Kdo si váži čistoty ten nechá návštěvu v botách! Proč? Co za nemoci vám přinese návštěva na botách? Kdo k vám přijde na návštěvu s centimetrovou vrstvou blata na botách?

Špínu z bot vysajete nebo setřete hadrem, ale co vám doma zanechají ti, co se u vás vyzují? Na to vesměs je krátké i Savo a podobné prostředky. Nezbývá vám, jak si potom jen zvyknout na neustále svěděni chodidel a častou únavu nohou.

Mykózu vám doma zanechá téměř každá vyzutá návštěva. Ostatní nemoci jen výjimeční jedinci a to bez ohledu na to, zda jsou vyzuti či ne. (Žloutenku všude, a kapavku i syfilis na záchodě a v koupelně.)

Tak mi prosím vysvětlete proč Češi nutí návštěvy se vyzouvat. Já z tohoto důvodu se vyhýbám návštěvám, nechci si od nikoho nic odnášet a je mi trapné všechny prosít ať se u mne nevyzouvají.

A navíc mne mrzí, že větou " U odpůrce se chodí v botách" použila i sociálně právní zástupkyně při hájení zájmu dítěte u soudu aby vyvrátila mou zodpovědnost. Vstoupila do mého bytu kolem půl 12 dopoledne bosou nohou, čím předpokládám minimálně dvě návštěvy přede mnou. Co bylo v oněch kobercích po kterých před tím chodila a co mi z nich donesla domů nechci ani pomyslet. Pro mne to byla prostě špindira!

Datum: 14.07.15 00:09

geniusz-

děkuju za odpověď - takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlela - zeptala jsem se zde hlavně proto, že s návštěvami nemám moc zkušeností ani v Česku, ani v cizině, takže mne ten problém zaujal. Tak ahoj.

Datum: 23.07.15 20:47

pt. Nevěř všemu, co kde přečteš. Obzvlášť na novinkách. K těm zmiňovaným bakteriím. Nosíš si je domů na všem. Na botech, ponožkách, kalhotech, ve vlasech, na rukou, na nose, na tašce na...na...na... Musela by sis u vchodu do bytu zařídít očistnou sprchu, abys ze sebe všechno smyla, ihned se převlékla do čistého a tu "špínu" poslala potrudní poštou nejlépe rovnou do spalovny.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.