Ráno moudřejší večera - příklady

Od: Datum: 22.10.12 15:32 odpovědí: 14 změna: 23.10.12 13:27

Dobrý den,

chtěl bych od vás poradit, kde všude(při jakých příležitostech) by se mohlo použít přísloví: Ráno moudřejší večera. Děkuji moc za každý nápad.

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.10.12 15:34

Vždy, když je člověk večer unavený a čeká ho nějaké důležité rozhodnutí, když se už nedaří nebo když nepřicházejí nápady.

Datum: 22.10.12 15:42

kdykoliv kdy je potřeba nechat myšlenku uzrát... dát jí čas. Ne řešit to s horkou hlavou nebo v afektu apd.

Datum: 22.10.12 15:43

Přísloví praví, že někdy je lépe rozhodnutí odložit; nerozhodovat s horkou hlavou pod vlivem momentální situace; nechat to uležet.

Příklad: manželka ZASE spálila večeři. Lepší než si sbalit kufry a odstěhovat se k mamince je vyspat se na to a po dobré snídani si říct, jestli je to opravdu taková tragédie?

Jiný příklad: sedím už dvě hodiny nad slohovou prací a nevím, jestli ji pojmenovat "O nemocném slůněti" nebo "Tragédie v buši". Poznamenám si nápady a jdu od toho, aby se to v hlavě mělo čas srovnat.

Nebo: opustí mě přítel, nejlepší mezi všemi. Než jít skočit z Nuseláku je lepší skočit do horké vany, nacpat se zmrzlinou a jít se na to vyspat. Třeba mi dojde, že je lepší skočit pod vlak.

A tak dále... ;)

doplněno 22.10.12 23:56:

No nevím, "dneska děti"... jednak se tazatel neptá na význam, ale na příklady - ale oni rádci nikdy moc nečtou, že ;) - ostatně se obávám, že ani moje přílady nebyly v tomhle moc přesné, jednak s významy přísloví měli běžně problém žáci a studenti ať jsem byla kdekoli, včetně gymplu. Chce to prostě určitý vhled do jazyka, který se nedá mechanicky naučit. A samozřejmě tu zcela jednoznačně platí: nejsem schopen na otázku adekvátně odpovědět, jdu jinam. Ať už z důvodu nekompetentnosti nebo slabých nervů. ;)

Od: bmbx®
Datum: 22.10.12 16:10

Není to první případ zde na poradně s touto tématikou, nezlobte se na mne ale chápat známá přísloví a dokázat uvést příklady bylo náplní učiva tak maximálně druhé třídy základní školy, to je jakoby zde někdo chtěl vysvětlit kolik je 2x5 :D

Od: vvv
Datum: 22.10.12 16:13

No a nezlobte se zas vy, ale proč tedy reagujete a děláte na poradně, když odpovídáte na dotazy Kolik je hodin stylem Blbečku, kup si hodinky? Nic ve zlém, ale nebylo by na čase změnit koníčka nebo si vyplnit čas i něčím jiným, když vás tu lidi štvou a nezvládáte nereagovat?

Dnes děti opravdu neznají přísloví, i když nejsou hloupé, protože se prostě nepoužívá. Kdo z rodičů mluví příslovími?

Datum: 22.10.12 17:41

rozuzleni je jednoduche, vic pravdy ma vvv. pokud uroven otazky neni dobra, je lepe nereagovat. diky
doplněno 23.10.12 06:06: nevidim v tom ani naznak urazky. Vzdycky tu platilo, pokud se miotazka nelibi, tak nereaguji, nez abych to hloupe komentoval... Neni se zac urazet.
Datum: 22.10.12 23:06

Tak jen upřesním, kdybych reagoval stylem "blbečku kup si hodinky" tak by můj příspěvek vypadal jinak, já se pouze opovážil podotknout, že mne zaráží jak v poslední je době všeobecně neznámý smysl přísloví, nic víc, nic míň.(navíc jsou to přísloví, jejichž smysl je nad slunce jasný) Moji rodiče je taky nepoužívali a přesto jejich smysl znám. Mám silný pocit, že přispívatel vvv / vvvv je totožný s tazatelem *smich*. A tak jsem se s tou potrefenou husou moc nemýlil ;)

clayman:

pokud trvate na svém tvrzení, urážíte ty kteří na otázku reagovali...

Od: hop®
Datum: 22.10.12 23:36

BMBX: poslední dobou jste zbytečně "chytrý" a agresivní.

Zaráží Vás, že "v poslední je době všeobecně neznámý smysl přísloví", ano, ale kvůli tomu nemusíte vrčet na tazatele..

Sorry za upřímnost...

Datum: 22.10.12 18:46

Děti nečtou.

Sargo *smich*

Od: lego®
Datum: 22.10.12 16:12

Opilecky reci vecer v hospode.
Rano si to clovek rad rozmysli.

Od: ron*
Datum: 22.10.12 16:19

Dělám závažné rozhodnutí. Zdá se mi, že už mám to správné východisko, ale přece jen mám pochyby. Rozhodnutí tedy odložím. S odstupem času původní rozhodnutí buď potvrdím nebo přehodnotím.

Přísloví varuje před ukvapenými závěry. Podobné přísloví s podobným smyslem :Dvakrát měř, jednou řež.

doplněno 22.10.12 16:20:

Oprava: Nevím, jak se mi tam dostal ten smajlík. Mělo tam být velké D. Dvakrát měř...

Datum: 22.10.12 16:35

Ve smyslu ukvapených závěrů podobné je, ale jedno přísloví nabádá k tomu pořádně se přesvědčit, že všechno je tak a tak abych udělal správné rozhodnutí a druhé nabádá k tomu dát tomu čas a promyslet to s čistou hlavou, nejlépe na začátku dne.

Datum: 23.10.12 13:22

Prostě - večer je člověk po celém dni unavený, už mu to tak "nepálí" a tak je lepší nějaké rozhodování nechat až na druhý den a raději si pěkně odpočinout. Ráno se to vyřeší snáz.

Vím to podle sebe - sedím večer nad Sudoku, nevidím žádné řešení, už vrčím, jsem protivná a řešení nikde. Zavřu to a jdu spát. A ráno, když to otevřu, najednou začínám čísílka nacházet a daří se mi to rozplést.

A tak je to s každým rozhodnutím. Co se dnes zdá neřešitelné, to druhý den není až tak velký problém. *palec*Jaga.

Od: krkovicka*
Datum: 23.10.12 13:27

Ráno vše vidíme jasněji.Probudím se do nového dne a jsem aktivní v myšlenkách.Moudřejšího večera-je obrat.Večer už tolik člověk nepřemýšlí a leckdy ho napadají hlouposti.Když vyslovíme tohle úsloví tak mnohdy chceme něco oddálit-odložit.Mnohdy ne na škodu

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.