1 čerpadlo - je možné mít 2 funkce?

Od: Datum: 13.07.15 17:21 odpovědí: 7 změna: 14.07.15 01:56
dobrý den
mám "studnu" do které je svedena voda z okapů. Říkám studnu, protože voda z toho mizí strašně pomalinku. Proto mám v ní ponořené čerpadlo s plovákem, a to vypusti vodu hadicí 1m pod povrchem do pryč.
Uvažuji si na to koupit dřevěnou maketu že je to tzv studna třeba to. Ale chtěl bych zároveň i tu vodu využít na zalévání. Tak mě napadlo vytáhnout "nahoru" ze studny další hadici, přivést taky "nahoru" vypínač, kterým bych zapínal a vypínal čerpadlo.
Moje otázka zní, jestli by to šlo propojit s tím jedním čerpadlem, nebo bych musel koupit nějaké další?

děkuji za rady

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.15 17:32

Udělat se dá všechno. jen mi připadá, že ty 2 funkce jsou jaksi v rozporu. Buď chcete mít vodu na zalévání nebo jí posílat "do pryč". Nebylo by lepší onu hadici pod povrchem nechat jako přepad (tj. bez čerpadla) a čerpadlo využít jen pro zalévání? Jinak budete řešit zapojení elektriky - přepínání režimu plovák - vypínač a přepínání toku vody - třícestný ventil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.15 17:40

no mám to dost blbe protože 1m je i přitok, a výš s přitokem nemohu jit a niž s odtokem taky nejde. Takže proto to řeším plovákem. Takže koukám že bude lepší druhý čerpadlo nějaké obyčejné a udělat jen vypínač na šnůře.

Datum: 13.07.15 18:00

Z toho, co píšete, usuzuji, že odtok není vyspádovaný (jinak byste logicky neblbnul z čerpadlem) jde tedy pouze o to překlemovat kontakty plovákového spínače přes vypínač, aby čerpadlo bylo v chodu pod hranicí sepnutí plováku. A na výstup čerpadla dát třícestný ventil. Standardně jej nechávat v poloze "do pryč". Má to jednu nevýhodu - pokud zapomenete přepnout, je malér na světě - spálíte čerpadlo (pokud nemá přepad) . Leda by na zalévacím výstupu už nebyla žádná jiná zavřená armatura, pak byste jen umořil kytky vodou. Rovněž nepíšete, jak je řešeno vypínání čerpadla při spodní hladině, na to je třeba dát taky pozor...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.15 18:03

to čerpadlo co tam je teď je pořad ponořené a vypina a zapina se plovákem, takže to neřeším.

a asi pro mě bude nejlepší, než řešit ten třícesťák a starat se s přepináním, koupit a ponořit druhé obyč čerpadlo

Od: bublinaunosu
Datum: 13.07.15 20:55

Navázat na plovák provaz s okem,který bude držet max. hladinu při zalévání a čerpadlo pojede,až jej uvolníte spadne plovák na dno a vypne.Hlídal bych jen aby nejelo nasucho.Hadici napojit na stávající plastovou spojkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 13.07.15 22:32
Na plovak privazat provazek a kamen. Kdyz je spagatem zvednegd, cerpadlo se zapnenvzdy, kdyz kamenem spustite, vzdy se vypne. Udelal bych to tak, ze hadici vytahnout k povrchu studny a vzdy prepojit rychlospojku na oozadovanou hadici. Sice pracne, ale maximalne usporne. Do cerpadla neni třeba sahat, nespali se kdyz nepřepnete to tricestak
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 01:56

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.