Můžu používat jméno kterým jsem pokřtěný?

Od: Datum: 28.06.15 15:49 odpovědí: 4 změna: 29.06.15 15:43

Ahoj, trošku "blbá" otázka ale opravdu mě to zajímá... Jestli můžu používat jméno kterým jsem pokřtěný, konkrétně Štěpán... To jméno se mi celkově líbí více než které mám, říkat Vám ho nebudu :D Mohl bych třeba to použít při podpisu jako například: Karel Š. Malý, osmnáct mi ještě nebylo, takže nevím jestli to musím mít napsané jakože v rodném listu při používání... Nebo prostě si to můžu psát jak chci a lidé na mě nebudou hledět jak na vola :D Děkuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.06.15 15:51
avatar

V neoficiální styku si můžete říkat, jak chcete. Ale v oficiálním - s úřady, škola, práce... apod. je nutné používat jméno, které máte zapsané v rodném listu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.15 16:21
avatar

Záleží na tom, jaké jméno a identifikační číslo je v rodném listě, tedy i v matrice. To musíš používat ve styku s úřady, protože na základě záznamu matriky je vystaven osobní úřední doklad, tedy občanský průkaz, pas a řidičský průkaz. *hej*Kdyby bylo něco jiného v matrice, něco jiného v občance a něco jiného bys používal, byl by to hodně velký zmatek. I umělci používají svá umělecká jména, ale když se prokazují úřadům a občanským průkazem, musí používat jméno, které je v něm a v matrice.

Jinak si klidně říkej Wabi, Ringo nebo jak chceš.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: patronkaa
Datum: 28.06.15 16:33

Já mám na křestním listu tři křestní jména, takže bych mohla požádat při vystavení nového OP o zapsání jiného, než používám celý život? To by se mi docela líbilo... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dagmar35*
Datum: 29.06.15 15:43

Můžete se psát jak chcete, ale jenom v neoficiálním styku. V oficiálním korespondenci musíš používat jenom jméno, které máš v rodném listu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.