Kornouty pro prvňáčky

Od: ® odpovědí: 19 změna:
avatar lidus

Vážení rádcové, letos jsem v TV viděla jak si děti nesly kornouty s cukrovím první den školy, za mě se nosila aktovka a přezůvky. Chci být ale připravená na příští školní rok a tak se ptám už dnes. Co to je a k čemu to je a měli to i vaše děti? Díky

19 odpovědí na otázku

 

 


0x

Já to viděl jen u dvou dětí, ostatní měli první den aktovku (spíš batoh :) ) a přezůvky. Asi to mělo být ke svačině.


Ke svačině asi ne. Je to kornout plný bonbonů a koukala jsem na cenu kornoutů a ta mě šokovala (prázdné i za 400,-).

Zdravím, pochází to z ciziny, kde se takto chodí. Vy koupíte kornout a ostatní nekoupí nic a akorát to vašemu dítěti ostatní snědí a vy to zadotujete. Za mě je nejlepší dát prvnáčkovi to, co mají ostatní, aby moc nevyčuhoval z řady a dobře zapadl do kolektivu.


No právě a jak mám vědět co budou mít ti ostatní? Nechci aby se vnučka hned první den školy cítila špatně (většina má a ona ne). V tv bylo vidět, že měla většina pražských dětí , zde na chalupě jsem neviděla jediné ale v Brně netuším.

 


0x
avatar ben

Dobrý den, toto znám ještě z bývalé NDR, kde to byl dárek od rodičů (prarodičů) pro toho prvňáčka. Jenom nevím, jestli se to má nosit do školy, když je to dárek zřejmě přijatý doma.

Možná to je trik, kdy se plný kornout přinese do školy nenápadně a tam ho prvňáček dostane jako od paní učitelky. Něco, jako trik zvaný Mikuláš. Zdravím!

doplněno 07.09.15 12:40:

novavesvhorach.cz/...

doplněno 07.09.15 12:46:

Pokud žáček ví, že to dostal doma, tak je to fér. Pokud si myslí, že to dostal ve škole, tak je to trik Ostatně - viz odkaz.

Žádný trik. Tady na severu Čech je to letitý zvyk. Koupíte kornout a první školní den s ním jde prvňáček do školy. Nikdo mu nic nesní. Mají ho skoro všichni. Je plný sladkostí. Pokud se šetří, pak jsou dole třeba chipsy - ty zaberou hodně místa...

Souhlas. Nikdy by mě nenapadlo, že se tomu někdo bude divit a že je to tady asi krajová specialita.

jéé, strom kornoutovník a kornouty očesávané rovnou ze stromu - to musí být hezké taková tradice by se mi taky líbila.

 


0x

k čemu kornouty jsou - jsou dárek pro dítě, aby mu zpříjemnily první den ve škole. co s kornoutem záleží na místních zvyklostech, někde je to dárek čistě pro dítě, má v něm sladkosti, svačinku, drobné předměty do školy (třeba pastelky), jinde slouží k seznamování se s ostatními spolužáky, že si děti vzájemně nabízí cukrovinky, pomůže jim to vzájemně se poznat no a někde ty bonbony zabaví učitelka, a pak je v průběhu roku rozdává za odměny. u nás se kornout nenosí, takže praktickou zkušenost nemám, vše znám jen z doslechu, moje děti šly bez něj a prvňák s kornoutem byl spíš výjimka, ale jsou i v České republice oblasti, kde je kornout tradiční mnohaletá záležitost a nikoli výdobytek "moderní doby". jo, a kupované hotové kornouty mohou mít vycpané špičky, takže nejsou tak plné, jak vypadají.

sama jsem se řídila tím, co je zvykem u nás, na webu naší školy jsem kdysi prohlížela fotky ze zahájení školního roku posledních let, abych viděla, jestli děti chodí s aktovkami (někde se chodí bez nich), kytkami či kornoutem a jak mám dítě na první den vybavit

 


0x
avatar clayman
Mě to přijde dobrý, poprvé jsem to viděl ve filmu "zase ta Lucie" nebo nějak tak s těma formelakama. Předpokládám že se tam dají bonbóny a děti si vzájemně nabídnou a snaz se spolu seznámí, no a taky je to pro ně zpříjemnění tlaku z prvního dne.

v tom filmu jsem to v dětství taky poprvé viděla, a divila jsem se, protože ve svém okolí jsem jako dítě školou povinné nic takového neviděla. Do filmu to asi proniklo díky německé koprodukci? Tady u nás na vysočině - malé město - jsem to neviděla ani dnes.

ale u příbuzných v severních čechách ano - i jako dárek pro předškoláka k svátku třeba, kornout skoro větší než on

 


0x
avatar andri
V naší třídě před 4 mi lety nikdo kornout neměl.Dvě děti z celého toho humbuku před školou ho ale měli.Překvapilo mě kolik holcicek mělo obyčejné proutěné košíky s obřími bonbóny pro své nové spolužáky.Jen kluci prosedeli prvních pár okamžiku ve škole na školním WC:-D asi nervozita:)

 


0x
avatar babkazov

Tyhle veliké kornouty jsem viděla ve východoněmeckých filmech. Letos vnouček šel poprvé, byla velká sláva. Malý si nesl aktovku a přezůvky a pečlivě se rozhlížel, jestli se všichni dívají. Velice se těšil. Mladí protestovali, protože jsme chtěli jít všichni a zase bychom byli jako Hujerovi, jako na všech besídkách. :-D Liduš, víte co? Tyhle děti, to je hrozná banda! Rostou strašně rychle a jeden si je vůbec nastačí užít..

 


Tak to já se příští září nedám odradit a už se těším, proto mi vrtají v hlavě ty kornouty. Doufám, že to nebude jako když byla malá dcera tu jsem totiž musela opustit před školou aby nikdo neviděl, že má doprovod a pak už to tak zůstalo stále, nikam nás nechtěla, že není malé děcko.

Všem dík za jejich názor.

My jsme šli s prvňáčkem před dvěma roky a ve třídě nikdo kornout neměl. Jsme z Brna.

 


0x
Na škole mého tretaka od první třídy nikdo kornout nema.Po cestě domů jsem potkala jen jednu holčičku, která kornout nesla a hned mě to zaujalo, protoze mi to přišlo jako ojedinělá rarita.Jak byl kluk v 1.třídě, tak víc jak polovina třídy včetně mého kluka měla pro p.uučitelku uvítací kyticku.Nedávno jsem četla, že spousta maminek nedává kytku dětem ani v první třídě, ale mě se to moc líbí a dala jsem na seznámení mého kluka s p.učitelkou a viděla jsem, že to učitelku potešilo.Ten kornout mi přijde americký zvyk, ale pokud to někdo chce, tak proč ne, ale na naší škole na olomoucku to skoro nikdo neměl, ale kytky prvnacci měly hodně.Vw 2 a 3. třídě jsem už klukovi nedala nic..

 


0x
avatar iz

Také jsme to odkoukali v NDR a protože u nás nic podobného nebylo, vyrobili jsme je dětem sami.

Nejlepší byl kornout pro nejmladší dceru, udělaly jí ho starší sestry, nedaly si to vymluvit.

Náplň jsme zkobinovali ze sladkostí, malých hraček a ovoce. K tomu jsme přidali knížku.

Mně to už tehdy přišlo jako pěkný zvyk – dítě má na první školní den příjemnou vzpomínku...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]