Proč jsou sídlištní byty drahé?

Od: Datum: 05.10.15 10:51 odpovědí: 30 změna: 06.10.15 20:05
avatar

Dobré dopoledne všem. Momentálně si opět začínám hledat bydlení a zase jsem si všimla, že pronájmy bytů na velkých sídištích (tady v Lbc hlavně na jednom - Rochlice) jsou o něco dražší, než jinde. Už dříve jsem se zamýšlela nad tím, čím to je, a napadlo mě těchto pár variant:

1) Paneláky bývají zateplené, udržované, jsou tedy vysoké zálohy do fondu oprav apod. Což se ale vylučuje s tím, že mnohé byty jsou drahé i v nezateplených a nevzhledných panelácích. A to i např. v místě, kde je naprosti supermarket, z druhé strany zastávka, černo jak v Africe a člověk se po setmění bojí tamtudy jen projít. O nočním "klidu" nemluvě.

2) Někdo mi říkal, že majitelé nasazují ceny vysoko proto, že obyvatelé bytů nebývají z velké části moc majetní a žádají o příspěvky na bydlení. Což se ale neshoduje s tím, že tam, kde jsem bydlela (spíše okraj toho sídliště, byty však stále drahé), je spousta mladých rodin, kde oba rodiče pracují - sice nevydělávají celorepublikový průměr, ale tipuji, že min. 30k si rodina vydělá.

3) Poptávka. Prostě tam lidé chtějí bydlet, tak za byty ty peníze dají. To mi nesedí z důvodu, že absolutně netuším, proč by si někdo tuto lokalitu vybral za svoji vyvolenou. Dobrovolně.

4) Spousta bytů patří majitelům, kteří byty kupují jako investice a pak je pronajímají (což bude pravda, o byty ke koupi je tam zájem), tudíž chtějí hlavně zaplatit hypotéku a nějakou kačku k tomu. Když už člověku byt patří delší dobu a má jej splacený, stačí mu méně. Ale to asi budou jen nějaké podivné pochody mého selského rozumu.

Co myslíte Vy? Která varianta bude nejpravděpodobnější? Nebo je tu něco, do čeho nevidím?

Popř. Jak jsou na tom s pronájmy jiná města?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 05.10.15 11:00

Nevím, jak u vás, ale u nás jsou obecně dražší nové/opravené byty v centru, protože se nikomu nechce do práce dojíždět, mnohdy s přestupem, a musí se jim byt líbit. Supermarket, zastávku a nízké náklady za teplo berou mnozí jako plus a jsou ochotni za to připlatit. Ale jestli to platí všude, netuším.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 11:09
avatar

Možná to tak bude. Tady jsou byty v centru spíše levné - ale to myslím centrum jako centrum, s tím vším hlukem apod. Ale jak kdy, pravidlo to úplně není. Je fakt, že tady většinou nemusíte bůhvíjak přesedat, často Vás jeden autobus doveze kam potřebujete (pokud zrovna nejezdíte z jednoho vzdáleného konce na druhý), prostě malé město v tomto ohledu, takže to dojíždění tak nevadí.

Já jen nevím, i přes ty výhody (teplo, dostupnost, markety), proč se tam někdo žene. A to i s dětmi. V noci aby se tam člověk bál, dítě bych tam na hřiště nepustila - tak proč? Asi je to mnohým jedno?

Od: vilik
Datum: 05.10.15 11:54

Bral jsem to podle známých, prostě nebudou vstávat o půl hodiny dřív, děti budou ze školy dřív doma, nemusí tahat nákup, škola bude lepší, protože dražší bydlení je větší šance na lepší lidi, byt v případě koupě lépe prodají atd. Na hřiště bez rizika nejde jít ani na vesnici, střepy a stříkačky jsou všude. Zajímavý je rozdíl podle velikosti bytu, není stejná cena za metr malého a velkého. Na druhou stranu třeba Ústí, v určitých částech se ještě nedávno některé byty prodávaly za roční plat. Ono u domů je to stejné. Bydlení u většího města je mnohem dražší než na vsi a rozdíl tvoří hlavně ta lokalita.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 19:28

Kde byste se bál? Já v domě,,,jde o zvyku,,Tady nikdo děti nejrade a bydlím tady řádku let

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vejcenatvrdo
Datum: 05.10.15 11:01

Soudím, že žádné podrobné racionální opodstatnění tam není. Prostá záležitost nabídky a poptávky, jak by nepochybně řekl jeden ze zdejších děkanů. Paneláky se nacházejí v poněkud legrační situaci: Na jedné straně jsou pod nesmiřitelnou palbou developerských PR článků v médiích, na straně druhé o ně nikterak neutuchá zájem koupěchtivých občanů, ať už z důvodu vlastního bydlení či dlouhodobé investice. *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 11:11
avatar

Asi máte pravdu. S tou investicí to bude pravdivé, mívali jsme ve schránce týdně pár poptávek po koupi.

doplněno 05.10.15 19:38:

to Sunset: Aha, chápu. Asi taky možnost. A myslíte, že to jinde není proto, že na tom sídlišti oběhnout víc bytů (schránek) najednou? Protože nikde jinde jsem se s tím nesetkala, předtím i potom jsem bydlela, resp. bydlím, v menším paneláčku.

Datum: 05.10.15 18:36

Ono to tak úplně není - to byly nabídky a) realitek, které si hledají prodejce bytů (a nic nekoupí) nebo b) šmejdů, kteří nabídnou jen část reálné ceny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.10.15 11:31
avatar

Dobrý den, asi to bude vše pravda (co jste uvedla). A potom je zde ještě "negativní" faktor to, že se ekonomika celkově zvedla a stoupá (stejně se vzpamatoval i trh s byty). Takže, výkonná ekonomika (zisk) = tlak na zvýšení platů. A větší platy přivodí vyšší ceny (protože obchodník přeci ty větší peníze nenechá tomu zaměstnanci). Všude se hovoří o tom, jak lidé utrácejí nyní více. A to je ten tlak na vyšší ceny obecně. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 12:28
avatar

V Brně-Bystrci koupíte 3+1 za 2000000-2800000,- podle toho zda je vyzděné jádro, nová okna, podlahy, v jiných částech Brna jsou byty o málo levnější. V Bystrci jsou dražší opravené, staré paneláky než novostavby na Kamechách kde se jim vše rozpadá. Máte pravdu, že v lokalitě kde žijí soc. slabí a Romové jsou byty levnější, máte pravdu, že tam kde není klid a je nějaká prodejní zóna jsou byty levnější, také jsou levnější tam, kde je špatné spojení MHD, málo místa k parkování auta a tam odkud je daleko do zaměstnání nebo do MŠ či školy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 12:34
avatar

Drahé - no jde o to, o jaké sídliště se jedná, že... znám sídliště, kde jsou byty velmi levné, navíc máte jako bonus multikulturní obohacení - pravda, občas se to vyrovnává nějakou tou materiální ztrátou, či škodou na majteku. Ale zase ten pocit, že nejste xenofob... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mrkreon
Datum: 05.10.15 14:19

Pokud byste tam děti nepustila na hraní, potom do té lokality nepatříte a vlastně tuto otázku prakticky řešit nemusíte. Teoreticky důvodů může být milion a jeden a levitovat nad tím můžete do soudného dne. Pokud byty za tyhle ceny někdo kupuje, proč to dávat levněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 19:39
avatar

Ale no tak, přece není nic špatného chtít přijít některým věcem na kloub

Datum: 05.10.15 14:41

V průměru jsou sídliště velmi dobrým místem k bydlení. Nebyla stavěna ve středověku a tedy slušně vyhovují dnešním standardům bydlení. A na rozdíl od mnohých dnešních extravagantních projektů je většinou neprojektovali feťáci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 19:42
avatar

Jo, novostavba je místo, kam bych nešla ani za zlatý prase. Zvlášť některé slavné lokace - např. pod výše zmiňovaným sídlištěm. Na oko pěkné domky, spousta zeleně (v rámci možností), klídek. Byty hnusné, plesnivé, jak z papíru, zvuková izolace nic, stárnou rychleji než jepice - a stále se prodávají a pronajímací za ceny, které mi nejdou na mozek - asi lidem, kteří jdou po tom povrchním a nedívají se na funkčnost a nezeptají se po okolí, jak to vlastně je.

Datum: 06.10.15 11:07

No vidíte. A já bydlím zcela záměrně v novostavbě a vámi popisované problémy nemám. Navíc je to na pěkném místě na okraji, za barákem je les a louka, kde se občas i pasou krávy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 11:26

Bydlel jsem s přítelkyní 3roky v novostavbě bytového domu 40m2. Mělo to 3 patra a výtah.

Perfektní bydlení. Topení a ohřev vody plynem s kotlem v bytě, kdy celková měsíční útrata byla cca 400Kč. Na to se už v baráku nedostanu. *plac*

Kdybych nepotkával sousedy na chodbě, tak ani nevím, že okolo někdo bydlí. (až na drobnou brunetku z bytu od vedle, která jednou za čas měla pánskou návštěvu a bylo to slyšel po celé čtvrti.)

Bylo nám tam dobře. Ale vlastní nový barák je lepší. Ale to už je zase za jiné peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 12:06
avatar

Asi máte chlapi štěstí. Já ještě neviděla novostavbu, ve které bych si nepřipadala jako v papírové krabičce, kde by nebylo všechno nesmírně křehké nebo plastové a/nebo hnusné. A zvenčí to nesmírně rychle stárne.

Datum: 05.10.15 15:22
avatar

Nedávno jsme si povídali s vnučkou a jejím partnerem. Za prací šli z Ostravy a teď se chtějí vrátit. Mladý je projektantem už pár roků. Ptala jsem se, jakou má představu bytu. Říkal, že by si přál 3+1, cihlák, dům max. 4 patra, zateplený, ale byt nejraději v původním stavu, na okraji města. Že by si ho chtěl předělat sám, podle svých představ. Že si myslí že 1.5 mil. by se to dalo zvládnout. Byla bych ráda. Moc ráda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 19:32

babkazov,,,vždyť víte jaká je v Ostravě cena,Takový byt určitě koupí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 18:44

Jak píše liduš, v Brně Bystrci jsou byty dražší oproti zbytku. Přitom jsme na samém okraji Brna, do centra poměrně daleko. Ale je tu příroda, přehrada, zoo a celkově je to tu udržované. Z tohoto důvodu sem všichni chtějí, především mladé rodiny. Já se tu narodil a odmítám se z Bystrce odstěhovat. Většina domů je zateplená a má nová okna.

Tam, kde jsou podle vás byty také drahé to může být stejné, jen vám to tak napřijde, když tam nebydlíte. Když jsem byl jednou u kamaráda v Řečkovicích, tak jsem si říkal, jak tady někdo může žít–bez přírody, samý beton, atd...Pak jsem se dozvěděl, že jsou tam byty cenově stejné jako u nás. Prostě se tam těm lidem líbí, tak si připlatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 05.10.15 19:41

Někdy před pár lety jsem o tom četl článek . V americe si lidi pořizují bydlení za cca 3 roční platy. V německu a rakousku to vycházelo na 5 až 7 ročních platu . Jak tam psali hodně na to má vliv danová soustava. V americe jsou hlavním příjmem obcí daně z nemovitostí . Proto tam mužete levně postavit (nízké spotřební daně) , ale draho vlastníte (každoroční dan obci) . U nás je to jinak . Draho postavíte (vysoké spotřební daně) , a taky dan z převodu nemovitosti. Ale levně vlastníte - nízké obecní daně (hlavní příjem obce je od státu DPH) . Vysledkem je že ceny nemovitostí rostou , mobilita pracovní síly je nízká.Asi to vyhovuje bankám co pujčují hypoteky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.10.15 19:43
avatar

No vida. Díky za nový náhled.

Datum: 05.10.15 22:32

Moc se mi to nezdá. Rozdíl v DPH nebo tax sales je zhruba 10 procent (menší v USA). Property tax je celkem dost - v Utahu nadstandardní dům 450 m2, 5 ložnic 1850 USD ročně.

Rozhodně větší roli bude hrát styl výstavby (beton, cihla a zateplení vs. dřevo a sádrokarton), uvažovaná životnost domu, cena pozemku a také poskytované služby - např. některé čtvrti v USA mají navíc vlastní ochranku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 06.10.15 16:03

Nejde jen o to DPH .Ale je to o tom že u nás mužete pořídit nemovitost a už pak moc neplatíte. Když je byt prázdný , tak to nevadí a spousta bytu je prazdných a lidi spekulují na rust. Kdežto když musíte v americe platit nějaké to procento z ceny nemovitosti, tak prazdný dum či byt vás stojí peníze . A investice se nevyplácí . Nemovitost tedy si pořídíte pouze na bydlení. Není to tedy zajištění na stáří , jak je to vnímáno u nás (cena pak nemá nic společného s cenou vystavby)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 18:13

Nooo, to je hodně odvážné. Zkuste chvíli počítat se mnou, jistě si uvědomíte, že i prázdný byt v ČR něco stojí. Fond oprav, rozpočítání tepla, samospráva, dohled, dohady se sousedy... Suma sumárum minimálně 10 ročně přímé náklady, k tomu pojištění a především náklady na tzv. ztracenou příležitost (peníze na byt jsem mohl investovat do jiné investice vydělávající ihned) a jste na "kladné nule" i u nás a to i v případě stálého 3 procentního růstu cen nemo (což je zcela nereálné očekávání).

Navíc - až to za například 10 let prodáte, ještě zaplatíte daň z prodeje nemo, dnes to jsou 4 procenta z realizované ceny. Pokud uvažuji 3procentní roční nárust hodnoty bytu a konstantní náklady jako výše, tak jen daň z převodu vám sebere takřka čtvrtinu výdělku. Pokud se dívám na reálný vývoj cen na trhu za posledních 10 let, budete zaručeně v mínusu.

Kdo má na investiční byt, musí si umět spočítat návratnost investice, a nebude ho z výše uvedených důvodů držet až na vyjímky prázdný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 06.10.15 18:38

Ano . těch 10 tis ročně je realných . Ikdyž máte topení vypnuté , vodu zastavenou atd. Ale když máte nemovitost v ceně 2 mio tak to oželíte než aby jste to nechal vyramovat nějakým podezřelým najemníkum.

A znám dost lidí co vlastní více nemovitostí a mají to třeba na víkend , nebo zdědily atd. Prodat to? Proč? Peníze vám znehodnotí Singr(čnb) . A běžný člověk moc nezná kam investovat . Do akcíí , tam vás někdo oškube . Do zlata? Zatím to vidím že lidi cpou prachy právě do nemovitostí . A ceny tak porostou zaroven s příjmy lidí. A bohatí rozhodně nebudou chtít zvýšit daně z nemovitostí . To by jim rozhodně nevyhovovalo . Co teprve církvím . To by byl hned frkot na trhu . Jinak pro přiblížení sám vlastním tři nemovitosti . Takže by se mě to taky dost týkalo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.10.15 19:21

Teď jste trefil hřebíčkem o hlavičku, investiční matematika je celkem jednoduchá, ale bohužel u nás je to takřka neznámá disciplína.

Psal jste: ... Proto tam mužete levně postavit (nízké spotřební daně) , ale draho vlastníte (každoroční dan obci) . U nás je to jinak . Draho postavíte (vysoké spotřební daně) , a taky dan z převodu nemovitosti. Ale levně vlastníte...

Já si na rozdíl od vás myslím, že i u nás poměrně draze vlastníte. Daně z převodu jsou u nás zhruba 10x vyšší než průměr USA. A můj oblíbený Utah tuto daň ani nevybírá.

Mimochodem - drobná poznámka na okraj - pokud má někdo druhou nemo na víkendy, není přeci prázdná a nespekuluje se na růst její ceny. A stejně tak je něco jiného zdědění nemo a její cílený nákup s tím, že ji nechám prázdnou a prodám za x let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 06.10.15 20:05
Pravě daně z převodu jsou asi nejhorší . Takzvaně stoupne cena co musíte zaplatit a na to si samozřejmě pujčíte vyšší hypotéku . Takže cenová hladina zase stoupá .A mobilita pracovní síly klesá A hádejte kdo naposledy zvedl dan u nás z převodu z 3% na 4 %. Je to náš nejpravicovější politik Kalosek Rozhodně tuto dan je potřeba zrušit , jak to udělal Fico na slovensku.
doplněno 06.10.15 20:11:

Vlastně jste potvrdil , že drahé je pořízení (vyšší hypotéka) , ale pak už dan z převodu další roky neplatíte ( vlastníte levně) . Při vašem prodeji ji zaplatí kupec ve formě vyšší ceny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: auto®
Datum: 05.10.15 22:21
Co kdyz na sidlistich uvadi ceny vcetne poplatku za energie a v centru mesta ti je zvlast? Nemohli by to byt tim?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.15 08:08
avatar

Nemohlo, to sleduji. Spíš než na sídlištích jsou servery, kde se část bytů objeví za cenu i se spotřebami, jinde je to tak jeden inzerát z deseti. Navíc právě na takovýchto sídlištích jsou všechny byty vybavené měřáky, to spíš na těch samostatných paneláčcích na okrajích města jsou byty bez měřáků na teplo (také vlastné zkušenost).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.