Teorie evoluce, teorie stvoření?

Od: Datum: 09.10.12 11:46 odpovědí: 68 změna: 12.10.12 10:01

Ověřili jste si důkladně, zda teorie evoluce má vědecky podložený základ? Protože já nevím. Když jsem otevřená oběma možnostem, tak mi opravdu přijde, že v boha nevěříme jen proto, že nám to tak vyhovuje více. Už jen když vezmu velikost vesmíru, jeho složitost a to, že funguje s takovou neuvěřitelnou přesností. Pak důkazů pro evoluci je strašně málo. Taky příliš mnoho známých vědců a osobností v boha věřilo. A dokonce i samotný Darwin řekl, že nikdy neřekl, že bůh není! Tak co si o tom myslet. Že se v naší zemi víc probírá politika než tahle otázka smyslu života neznamená, že otázka smyslu života NENÍ ZÁSADNÍ a životasměřující. Mrzí mě, že nás naučili nepřemýšlet, neklást SAMI otázky a SAMI na ně nehledat odpovědi. Je třeba vidět dál než za obzor. Možná jsem jen chtěla trochu do vás píchnout, protože na vyřešení mého podnětu by bylo třeba knih a ne krátkých "Já v boha věřím" a "Já věřím v evoluci". Vždy jde o víru, jen ta či ona by měla být aspoň trošku podložena i logikou.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 09.10.12 11:53

Ano.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ron*
Datum: 09.10.12 12:00

Také ano.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: michalov*
Datum: 09.10.12 12:01

Udělejte si čas a koukněte na toto:


doplněno 09.10.12 12:02:

Jsou to pozantky fyzika a doktora Amita Goswami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 12:05
avatar

Místo pro Boha vidím při stvoření vesmíru a přírodních zákonů. Ale věřit v Adama a Evu a že Bůh stvořil všechna zvířata tak jak je známe...se mi jaksi příčí. Věřící tvrdí, že lidstvo je tu 6000 let. Nikoliv víc, pak nevím kdo stvořil třeba Věstonickou venuší a různé malby v jeskyních (dle dokázaných metod na určení stáří se datují na 25.000 let př. n. l.), protože podle všeho to musel být asi zvířata...No to si musí každý vyřešit sám, literatury je na tato témata dost, takže můžete pátrat, taky zajít za farářem. A že by se to řešilo místo politiky? To by ten stát vypadal (né že by to bylo teď kdovíco)

Dle mě k víře žádná ligika potřeba není, buď věříš nebo ne. Osobně je mi bližší Darwin a jeho teorie. Mimochodem, byl to velký přírodovědec a vynikající pozorovatel přírody. *srdce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 12:10
avatar

VericiVco, Vás někdo naučil nepřemýšlet?

Já se naopak neustále setkávám se snahou naučit děti (i dospělé) přemýšlet, případně pohlížet na věci a události v souvislostech, což pochopitelně vyvolává jak otázky tak hledání odpovědí.

Svádět něco na někoho (viz Vaše "naučili nás nepřemýšlet") mi tedy přijde mírně řečeno jako zříkat se vlastní odpovědnosti za zvolenou "pohodlnější" cestu (bez otázek a odpovědí).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.10.12 12:16

No a co já s tím? Žiju dnes, zítra. Kdo věří v Boha je na něj odkázán, na jeho vůli, není svobodný, nikdo ho viděl atd.. Ale jako kšeft je to dobrééé, né? Většina lidí se musí starat o sebe, o obživu. Odkud přišli... neznají ani své předky. Objevili jsme se tu a jednou také můžeme zaniknout.
Zajímavé snad, ale k jídlu, ošacení, bydlení to není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 12:21
avatar

Věřím v evoluci, je to víc logické vysvětlení, než že nás stvořil bůh. Pro evoluci je víc důkazů, než pro toho boha ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemec*
Datum: 09.10.12 12:37

ono je to jednoduchý - pokud před stvořením světa nebylo nic a byl jen bůh a byl vším, tak po stvoření světa byl bůh opět vším a tedy cokoliv kolem nás je bohem včetně nás :)

ověřováním teorií nějak neztrácím čas, je mi to jedno.a různý pámbíčkáře včetně největších církví naprosto nepovažuju za lidi, který mají páru o tom co to Stvoření a nejen našeho světa vlastně znamená.

navíc si myslím, že jsme trochu moc omezený na to, abychom takovýhle vyšší věci vzniku vesmíru apod vůbec dokázali pochopit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 09.10.12 13:41

Nezlobte se, ale už Váš dotaz, nebo jak to nazvat si odporuje. A to v jedné věci. Trápíte se, že Vás nenaučili přemýšlet. A řekněte mi co jiného přináší víra, než potlačení přemýšlení. Jediné co Vás učí, je slepě věřit v bibli. Co je v ní napsáno je pro Vás zákon. nepřekročitelný zákon. A nezlobte se, to není přemýšlení, natož kritické přemýšlení. Jakýkoliv praktikující věřící, se kterým jsem se kdy bavil, naprosto odmítl byť i jen myšlenku na nepravdivost bible. Jediné o co mu vždy šlo, v jakékoliv debatě, přetáhnout mě na jeho stranu. Ta stejná snaha čiší i z Vašeho dotazu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 14:20

Ja bych k tehle teme rekl jen tolik, ze pokud nekdo necemu nerozumi, tak to neznamena ze v tom nevyhnutelne musi byt neco nadprirozeneho, treba je to proste tim ze je ta osoba duta jak bambus. Mnoho vericich lidi je takovych _ evoluce (nebo jine vedecke fakty) jim proste nedavaji smysl protoze jim nerozumi, a okamzite to proto svrhnou na neco nadprirozene.

Nekolik myslenek k vasi otazce:

_ Proc buh potreboval stvorit vesmir takovy veliky a slozity? Proc vsechny ty slozite fyzikalni zakony? Vsechny ty atomy, kvarky, fotony a nevim co vse. Proc tolik galaxii, planet, mlhovin? Vzdyt by stacila jedna koule, treba by to ani nemusela byt koule, mohla by to byt plocha jak si lide kdysi mysleli, a bylo by to mnohem jednodussi. Naopak kdyz tyhle veci vznikli samovolne, tak to neni prekvapive ze jsou pomerne slozite, jeden fyzikalny zakon navazuje na dalsi, a vytvari slozity system.

_ Rikate ze dukazu pro evoluci je strasne malo. Strasne malo je sice relativni pojem, ale presto je to mnohem mnohem vice nez dukazu pro existenci boha. Filozofie se nepocita, neni to veda a jeji domneky neni mozne experimentalne dokazat.

_ Rikate, "že v boha nevěříme jen proto, že nám to tak vyhovuje více." Proc kdyz je buh tak dobry a dokonaly nam nevyhuje v nej verit? Proc takovy laskavy buh odpuzuje lidi od toho aby v nej verili? Tohle prece nedava smysl. Proc kdyz je buh tak dobry tak neveme vsechny lidi rovnou do nebe? Rikate protoze nam dal slobodni vuli? Ja se ptam jaka to je slobodni vule kdyz mate na vyber mezi nebem nebo nesnesitelnimi mukami po celou vecnost? To je jako se vas zeptat jesli chcete 1000Kc nebo facku. Tohle neni slobodna vule. Tohle je bu bu bu, poslouchejte co rikam a dodrzujte me pravidla jinak uvidite!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 14:35
avatar

No ono hned v základu diskuse je založeno na problém v té předpokládané kontradikci víra kontra věda, nebo, chcete-li, stvoření x evoluce. to už dávno neplatí, při nejmenším ne absolutně (i když, stále si to řada lidí jak z církví, tak z "atheistického prostředí" jinak nedovede představit. Nebudu to rozvádět, jen jako takovou jednu z možností: proč by třeba Bůh nemohl nastartovat evoluci a pak už to jen sledovat? To je zjednodušení, ale zkuste si sehnat něco třeba od Marka Orko Váchy (namátkou). což je katolický kněz, přírodocvědec a "věřící vyznavač evoluce", Víc už psát nebudu, jak říká tazatelka, na vyřešení mého podnětu by bylo třeba knih a ne krátkých "Já v boha věřím" a "Já věřím v evoluci".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 14:47

Mnohé tomu nasvědčuje že něco bylo vytvořeno vyšší inteligencí (Bohem) a něco se vyvíjelo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 09.10.12 14:47

Já jsem bytostně přesvědčen,že evoluční vývoj (nikoliv stvoření) je dnes a denně názorně patrný, zřetelně viditelný , zdůvodnitelný a dokázán.

Několik příkladů:

Dnešní elektronika vznikla stvořením a nebo vývojem? Dnešní nové neduhy lidské společnosti , včetně zdravotních, byly stvořeny a nebo naopak? Rozvoj (pohyby ve společnosti ) čehokoliv ve světě je produktem nadpřirozené síly? Sám člověk je stvořen jako dítě , dále jako dospělý , jako stařec a nakonec jako lidské ostatky? Vše co vidíme kolem, je produktem vývoje _ evoluce, od jednoduchého ke složitějšímu na základě předchozích poznatků. I příroda a lidská společnost se řídí zákonitostmi z nichž jsme dosud všechny neobjevily a nepojmenovaly . To je zdroj a důvod k obracení se k nadpřirozenu, k Bohu. Nehledě na to, že věřit v nadpřirozeno-v Boha, v důsledku vede člověka k tomu: Nemá cenu se o něco snažit, stejně to zařídí Bůh podle svého. Toto se dá cíleně zneužívat. Atd. atd. Zdraví- Miro

doplněno 09.10.12 14:57:

Pokud bychom si představovali a nazývali Bohem, všechny přírodní i společenské zákonitosti, tak jsem ochoten věřít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 14:59

miro:

už existují důkazy, že někteří živočichové mají zcela shodnou stavbu některých orgánů, přestože se vyvinuli v cela odlišném prostředí a to svědčí v neprospěch evoluční teorie, myslím, že pravda bude někde uprostřed ;)

doplněno 09.10.12 15:03:

To že je na všem patrný vývoj neznamená, že nebyl někde počátek. I elektronika, než se mohla vyvíjet byla nejdřív stvořena :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 09.10.12 15:26

Jsem pro pravdu někde uprostřed, ale jen ze solidarity , kompromisů a jen na nějakou dobu , ALE: Podobná stavba orgánů se objevuje též např. v technické praxi. Např. kruh jako takový,je obdobný na celém světě ne-li vesmíru. Vzniknul, uplatnil se na základě, poznaných výhodnějších podmínek pro pohyb a nebo byl stvořen Ano vše má svůj počátek , ale také konec a jaký je počátek Boha, stvořil jej někdo? miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 15:32

Srovnávat kruh a například stavbu oka chobotnice a člověka asi moc nelze. A pravě tam je ta vážná trhlina evoluční teorie, proč má jeden druh chobotnice a člověk hodně podobnou stavbu oka?

doplněno 09.10.12 15:36:

Proč by byl člověk vlivem evoluce vybaven mozkem, který využívá z desetiny? - další trhlina ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 16:17

Neda mi nedpovedet:

Nevim co presne myslite tou stavbou oka u chobotnice a cloveka, ale oko je univerzalni organ s vice mene stejou stavbou v vsech zivocichu. Prikladam ilustraci evoluce oka.

Co se tyce desetiny mozku, tak tohle je mytus. Wikipedie se mnou souhlasi: http://en.wikipedia.org/wiki/Ten_percent_of_brain_myth

Dale tady mame evolucni artefakty u lidi, ktere jaksi nejsou potrebne, ale presto je lide maji, treba:

Slepe strevo, kostrč (pozustatek ocase), usni svaly (u zivocichu hybou usemi, u lidi ne tak docela). Tyhle informace jsem cerpal z http://listverse.com/2009/01/…s-of-evolution-in-modern-man/. Trhlina?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 16:28

orgán s více méně stejnou stavbou... proč u zcela odlišných živočichů, vyvinutých v zcela rozdílných podmínkach je to zrovna více?

doplněno 09.10.12 16:34:

jestli je to s využitím mozku mýtus nebo ne, nemění nic na tom, že to jak lidský mozek vypadá taky moc nepodporuje teorii evoluce ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 16:40

Oko slouzi vzdy na ten samy ucel, a proto se zdokonaluje (vyviji) vzdy v stejnem smere, viz. ilustraci v predchozim prispevku.

Pro lepsi vysvetleni si prectete treba tenhle clanek:

http://wikipedia.infostar.cz/…/co/convergent_evolution.html

doplněno 09.10.12 16:44:

Proc si myslite ze lidsky mozek nepodporuje evoluci?

Ten link co jsem sem dal je nejaky divny, asi je to automaticky preklad, ale najdete si convergent evolution v anglictine kdyz vas to zaujalo. Je tam popsano taky to oko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 16:48

Lidský mozek prošel evolučním skokem, pro který zatím není jednoznačné vysvětlení.

doplněno 09.10.12 16:52:

Je jednodušší přijmout, že za všechno může jen evoluce, ale trhliny má, jinak by to nebyla "evoluční teorie" ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 17:13

Je mnoho hypotez o tomhle "evolucnim skoku", a myslim ze v nejblizsich desetiletich da veda na tuhle otazku jednoznacnou odpoved.

Evoluce - evolucni teorie. Gravitace - gravitacni teorie. Ma gravitacni teorie trhliny? Je to jenom hra se slovy.

doplněno 09.10.12 17:16:

Je jednodussi prijmout ze za to vsechno muze nejaka kouzelna bytost ktera louskla prstem a bylo to. Jo veda je tezka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 17:15

bruno:

o gravitaci se toho taky moc neví ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 17:17

nerikejte*haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 09.10.12 19:25

Tak jsem se nedobře vyjádřil, víme toho o gravitaci hodně, ale to zásadní co tu sílu způsobuje, co je jejím nositelem atd. se dodnes neví, stejně jako o magnetismu *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 20:09

Ale jo vi se toho hodne. Nastudujte si fyziku. To ze nektere hypotezy (jako castice graviton) nebyli experimentalne dokazany neznamena hned ze tomu nerozumime, ale ze proste zatim postradame techniku na overeni techto hypotez. Vemte si takovy higgsuv bozon. Donedavna to byla jenom hypoteticka castice predpokladana teoriemi, ale jakmile vedci ziskali potrebnou techniku tak se ji podarilo experimentalne dokazat. A konec koncu to co zatim o tychhle vecech vime nevyzaduje existenci zadne nadprirozene bytosti, vsechny rovnice vychazeji, vsechno do sebe zapada, a co prozatim nezapada zapadne kdyz teorie vylepsime. Za tech par tisic let to ve vede vzdy bylo tak. Kdyz tam nekde najdeme dukaz o bohu tak hura, ale zatim nic moc.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_interakce

http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnetick%C3%A1_s%C3%ADla

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 09.10.12 16:48
avatar

No, ony ty "zcela rozdílné podmínky" jsou z pohledu fyzikálních a chemických možností vlastně prakticky totožné: teplota (mohou být milióny stupňů, ale vývoj probíhal prakticky při stejné teplotě), intenzita záření, složení dopadajícího záření, síla gravitace, chemické prostředí - všechny podmínky jsou prakticky shodné, proč by se tedy nemohl vyvinout dost podobný orgán?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.12 15:01
avatar

ZLO NEEXISTUJE :)

Profesor na univerzitě položil svým studentům otázku:

- Je vše, co existuje stvořeno Bohem?

Jeden ze studentů nesměle odpověděl:

- Ano, je to stvořeno Bohem.

- Stvořil Bůh vše? - Zeptal se profesor.

- Ano, pane! - Odpověděl student.Profesor se tedy zeptal:

- Jestliže Bůh stvořil vše, to znamená, že Bůh stvořil i zlo, které existuje. A díky principu, naše činnost určuje nás samé - Bůh je zlo.

Jak to student uslyšel, ztichl.

Profesor byl sám se sebou spokojený.Najednou zvedl ruku jiný student:

- Pane profesore mohu Vám položit otázku?

- Samozřejmě, - Řekl profesor.

Student se postavil a zeptal se :

- Existuje chlad?

- Co je to za otázku, samozřejmě že ano, tobě nikdy nebylo chladno?
Studenti se zasmáli otázce spolužáka, ale ten pokračoval:- Ve skutečnosti, pane, chlad neexistuje, v souladu se zákony fyziky, je ve skutečnosti chlad pouze nepřítomnost tepla. Člověka a předměty můžeme popsat a určit jejich energii na základě přítomnosti, nebo vytvoření tepla, ale nikdy ne, na základě přítomnosti či vytvoření chladu. Chlad nemá svou jednotku, v níž ho můžeme měřit. Slovo chlad jsme si vytvořili my lidé, abychom popsali to, co cítíme v nepřítomnosti tepla.Student pokračoval:- Pane profesore, existuje tma?

- Samozřejme že existuje - odpověděl profesor.

- Znova nemáte pravdu, tma také neexistuje.

Ve skutečnosti je tma díky tomu, že není přítomné světlo. Můžeme zkoumat světlo, ale ne tmu. Světlo se dá rozložit,

a zkoumat svazek paprsků, ale tma se změřit nedá. Tma nemá svou jednotku, v níž ji můžeme měřit. Tma je jen pojem,

který si vytvořili lidé, aby pojmenovali nepřítomnost světla.Následně se mladík zeptal:

- Pane, existuje zlo?Tentokrát profesor nejistě odpověděl:

- Samozřejmě, vidíme to každý den, brutalita ve vztazích, mezi lidmi, trestné činy, násilí, vše to není nic jiného než projevy zla.Na to student odpověděl:

- Zlo neexistuje, pane. Zlo, je pouze nepřítomnost dobra, tedy Boha. Zlo je výsledkem nepřítomnosti Božské lásky v srdci člověka. Zlo přichází tehdy, jako když přichází tma, nebo chlad - tedy v nepřítomnosti světla a tepla a lásky.Profesor si sedl. Ten student byl mladý Albert Einstein.
http://www.laska-vztahy-duse.cz/news/zlo-neexistuje/
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 09.10.12 16:14
avatar

Existuje Bůh? - - - Neexistuje. Bůh je jen nedostatkem poznání. Můžeme nalézat a vysvětlovat přírodní jevy, ověřovat vědecké teorie, vytvářet nové, upřesňovat staré, hledat souvislosti. Ale nemůžeme zkoumat Boha. Slovo Bůh jsme vytvořili my, lidé, abychom pojmenovali původ jevů, pro které zatím nemáme vědecké vysvětlení.

Nechci zlehčovat Váš příspěvek, který se mi líbí. Ale nedalo mi to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 09.10.12 18:42
avatar

"hm", Váš argument se dá použít i obráně: "z nedostatku poznání se nevěří v Boha". Jak napsala zadatelka dotazu: "Já v boha věřím" a "Já věřím v evoluci". Každý to má jinak. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buh
Datum: 09.10.12 19:23

Zapomeňte na církevní představy o Bohu. Boha theologie nezajímá. ;)

Zkuste to takto:Víte,že existujete?Víte,že je svět kolem Vás,že ho vnímáte?Dokážete to vysvětlit,tu existenci,to bytí? Dokážete vysvětlit skutečnost,které jste neoddělitelnou součástí? Víte,že jediné co existuje je skutečnost? A teď ještě doplňující otázka. Zkuste o ní přemýšlet.Kdy je skutečnost?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 17:02
avatar

Souhlasím na 100 %, ale vždycky když někde řeknu, že zlo je jen nedostatek dobra, tak všichni koulej oči.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 09.10.12 17:19

Mozna ze dobro je jenom nedostatek zla?*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 16:22
avatar

Nevěřím v boha, ale bojím se ho. *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 16:38
avatar

Nechci to rozebírat, protože má samozřejmě každý pravdu svou, ale v podstatě bych měl názor obdobný Bmbxovu a Kartagincovu.

Evoluce, vývoj, přizpůsobení a tuning v průběhu času určitě bezpochyby existují. Stvoření je pro mě ale pravděpodobnější než "globální" evoluce jako jediný způsob vzniku všeho života.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 18:39

já myslím že evoluce tady rozhodně byla a je... co se člověka týče.. ale jestli jsme vznikli přimo z opice nebo nás někdo stvořil, to už dnes asi s jistotou nikdo neřekne.. a taky si myslím že bůh a evoluce se nijak nevylučují.. pro mě je bůh nejvyšší energie nebo inteligence nebo jak by se to mohlo nazvat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 19:05
avatar

Odmítám být z opice, já se přikláním k pokusům mimozemského vědce. Pozor, pokus stále pokračuje. Neexistuje člověk co něvěří v Boha, pouze si toho svého Boha každý představujeme jinak. Výklad křesťanství , Bible mě neuspokojil ale to neznamená, že nevěřím, že tam kdesi někdo nebyl, není. Že nám sice bylo dopřáno myslet ale jen velmi omezeně aby se nestalo, že budeme chtít být chytřejší než stvořitel. Svůj názor moc neventiluji aby si lidé kolem nemysleli, že mi hrabe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 19:36
avatar

Nejsme z opice, máme jen společného předka :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.12 19:41
avatar

Liduš -*palec**palec**palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.10.12 19:44

pouze si toho svého Boha každý představujeme jinak. Nejsem každýýýý. Toto jde mimo mne. Už někomu pomohl?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: douglas
Datum: 09.10.12 20:19

z opic nepocházíme,byli jsme tu nasazeni z jiné planety jako jediný lidský tvor n tuto zemi,

v něco člověk věřit může a i ten někdo tomu říká například "bůh!

věřte v sami sebe,ve štěstí a lásku!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 11:51
avatar

Buss a proč by vám měl kdosi pomáhat? Vám bylo umožněno myslet a rozhodovat se a ten někdo jen sleduje jak se v které situaci zachováte a zatím marně hledá kde udělal chybu. Doufám, že na to brzy příjde a napraví to, jinak jsme jako lidstvo víte kde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.10.12 12:16

Ta si přečtěte co jste napsala...lépe některým..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 08:53

lidus. Souhlas *palec*. Osobně zastávám již zde nastíněný model - "cosikdosi" to tady kdysi nastartovalo. Pak už se vše mohlo vyvíjet - viz evoluce. A domnívám se tak jako Lidus, že ještě nejsme připraveni pochopit, či dozvědět se celou pravdu, páč by to třeba urazilo naši ješitnost (to, že je "cosi" chytřejší než my všichni). V tu chvíli bychom byli schopni se spojit (tím myslím všechny lidi - nejen proletáře ;)) a bojovat proti tomu. Nemáme v sobě zatím pokoru. A je jedno, jestli napíšu, že nám chybí pokora k sobě navzájem, k přírodě, k Bohu. Ono je to vidět už tady v tomto vlákně. Probírá se tu teorie. A už se to tu hádá a napadá, neb JÁ A JENOM JÁ mám pravdu *zed*. Jestli "nás" někdo stvořil a tohle vidí, musí mu být hodně moc smutno *ee**modla**plac*. Tady většinou vystane otázka: A proč Bůh dopustí zlo, války... Přijmeme-li teoreticky možnost, že Bůh je praprarodič nás všech, tak nás jako "lidstvo" nechává dospět. Buď si během dospívání uvědomíme, že takhle ne, nebo to je naše volba a zničíme sami sebe. Je to jako v normální rodině. Vychováváme děti, chceme pro ně to nejlepší, ale najednou se to nějak semele a z našeich dětí může být grázl *zed*. A my nad ním zlomíme hůl, páč dost bylo naší pomoci.

Takže za mě - věřím v jakousi vyšší inteligenci na úplném začátku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.10.12 10:27

Pokud si pod tou vyšší inteligencí představujeme Boha, nebo fousatého dědečka na obláčku, tak si logicky musíme klást otázku, proč dopouští aby bylo zlo a války. Pokud je to vyšší inteligence, která to nastartovala, nebo já osobně si myslím, že to jen nenastartovala, ale pořád má nějaký vliv, tak i války jsou a zlo jsou prostě součástí toho všeho, ta vyšší inteligence nás obdarovala mozkem, který je schopen zlo páchat, pokud ten mozek vymyslel atomové a chemické zbraně, které jsou nás schopny zničit, pokud ten mozek vymýšlí věci, které nám ničí životní prostředí, tak ten samý mozek se probere a zabrání tomu všemu, nebo taky ne - svět neskončí, nějaký druh to vše přežije a bude život pokračovat dál, třeba bude hlavním obyvatelem země šváb, nesmíme být tak sebestřední, nesmíme se pořád považovat za pány tvorstva.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vericivco
Datum: 09.10.12 21:31


  • důkaz přechodu neživé hmoty v živou _ nenalezen, nemožné.


  • důkaz přeměny jednobuněčných živočichů na mnohobuněčné _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny ryb v obojživelníky _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny obojživelníků v plazy _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny plazů v ptáky _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny plazů v savce _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny nižších savců ve vyšší savce _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách,


  • důkaz přeměny vyšších savců v člověka _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách


Pro hluboce vědecky založené je tu např. kniha Darwinova černá skříňka. Když si dám vyhledat třeba "Vědci proti evoluci" , mohu se dopídit pro laika srozumitelnějších důkazů, proč evoluce je nesmysl, který si ale přejeme. Vždyť ani Darwin na své teorii netrval a sám řekl, že když se v budoucnu zjistí to a to (např. že některý orgán se nemohl vyvinout během jedné generace - to se po smrti Darwina prokázalo u oka), tak jeho teorie je hodná leda koše.

Jsem velice přemýšlivý i vzdělaný člověk, ne naivní pánbíčkář. Jen nejsem ochotná "jít s lumíky" kamkoliv jen proto, že tvoří většinu )

Díky za všechny vaše zajímavé reakce!

Od: bruno*
Datum: 09.10.12 22:41

Rikate ze jste premyslivy a vzdelany clovek, co nepopiram, ale mne pripada ze vy "jedete s lumiky", akorat tyhle lumici jsou proti evoluci. Kniha kterou zpominate je napsana Mihaelem Behem ktery propaguje inteligentni dizajn. Vedecka presnost tehle knihy je pochybna (http://en.wikipedia.org/wiki/…k_Box#Peer_review_controversy). Dale tady pisete neco o evoluci behem jedne generace a ze se neco prokazalo o evoluci oka _ rozvedte tuhle informaci nebo uvedte hodnoverny zdroj. K vasim bodum: podivejte se tady: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils je tam vycerpavajici databaza prechodnych druhu. Prechod nezive hmoty k zive neni doposud stoprocentne objasnen ale tenhle clanek poskyuje opet vycerpavajici mnozstvi informaci: http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis.

Ja to vidim tak ze vam se evoluce moc nepozdava a proto jste si nacetli ruzne clanky a knihy zamerene proti evoluci a berete tyhle informace jako dane. Kdyz si ale chcete udelat objektivni nazor musite se taky obeznamit s informacemi druhe strany a az pak vyvodit zaver. Na tyhle vase body jsem tady poskytl odpoved clanky z wikipedie, coz je skutecne ten nejzakladnejsi, velice lehko vyhledatelny zdroj informaci. Jak vas muzeme vubec brat vazne kdyz si vase tvrzeni sama nedokazete takhle overit?

Kdyz chcete cteni ze strany evolucionistu, tak doporucuji zacit treba Dawkinsem, ten se taky zabyva evoluci a existenci boha. Nactete, a pak hodnotte ci evoluce jo nebo ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 10.10.12 11:32

Však údajně člověk byl uplácán z bláta - neživé hmoty a byl mu vdechnut život.?! To neni důkaz?

Krásný den přeji - miro

doplněno 10.10.12 11:33:

Důkaz pro p."vericivco"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.10.12 22:15

vericivco:  • důkaz existence boha _ nenalezen žádný doklad ve zkamenělinách

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.12 09:11
avatar

*hej*

No, já vím, tohle je trochu zlomyslnost, když tvrdím, že víra a věda jsou dvě různé oblasti, z nichž každá vyžaduje jiný způsob zkoumání, ale hezký bonmot to je (i když samozřejmě, nic nedokazuje, spíše jen podtrhuje obsah první části této mé věty.

Mimochodem, víte (myslím vericivco), jak velká shoda příznivých okolností je třeba ke vzniku zkameněliny?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 12:10
avatar

Něco jsem napsal, ještě malinko rozvedu svůj pohled.

V otázce jde o dvě nezávislé věci, dva okruhy.

Jednodušší se mi zdá otázka "Věříte v evoluci"? Tady je můj pohled jednoduchý a jednoznačný: především to není otázka víry, teorie evoluce jsou (ano, jsou, množnéčíslo) teorie (což je víc než hypotéza), sama existence evoluce je potvrzena fakty a ne že věřím, vím, že evoluce existuje. (To ostatně ví každý šlechtitel, ať už koní, psů, rostlin...), a potvrzuje to mnoho a mnoho bezpečně zjištěných faktů.

Druhá otázka pak je věříte v Boha? (Taky se občas tady objevila slova o víře ve stvoření, to bych moc nerozebíral, protože tato formulace nápadně připomíná víru v kreacionismus, což se tváří jako vědecká disciplina a tudíž podle mne podléhá vědeckému zkoumání a to ukazuje, že je to teorie nepodložená, pracující spíše s proklamacemi než s fakty, a oslovující spíše laiky jako je třeba pan Hájek z Hradu než informovaného nebo aspoň přemýšlivého člověka. O tom píše Bruno (viz Datum: včera 22:41 Předmět: RE (2x): Teorie evoluce, teorie stvoření? ).. Jen namátkou ukážu na příklad takového svůdného, leč naprosto pochybeného argument, jako je hypotéza nevyvinutelnosti oka. To je oblíbený argument kreacionistů, která jsem naposledy četl ve stati dotyčného Hájka "Já z opice nepocházím". Podle tohoto argumentu, stručně řečeno, oko je natolik složitý orgán, že se nemohlo vyvinout, ale muselo vzniknout najednou; ergo evoluce je blbost.Hájek k tomu dodává: V Původu druhů o něm sám Charles Darwin poznamenal: "Kdyby se ukázalo, že existuje jakýkoli složitý orgán, který by nemohl být vytvořen početnými a postupnými malými modifikacemi, moje teorie by šla úplně ke dnu."

A hned v další větě tvrdí, že takovám orgánem je právě oko, ale cudně nám zatajuje, že "možný způsob evoluce oka přes funkční a stále dokonalejší mezistupně navrhl již Darwin a dnes se tato otázka považuje za vyřešenou" (http://cs.wikipedia.org/wiki/Evoluce)

Ovšem, (náboženská) vira a vírra ve stvoření jako takové není totéž, jako kreacionizmus (nebo "inteligentní plán"). a je to otázka úplně z jiného okruhu. Víra v Boha skutečně je víra, jé to vidím tak, že to není otázka vědy a "vědecký důkaz existence Boží" prostě neexistuje a ani není vyžadován. Mohou existovat různé individuální důkazy (ne ve vědeckém smyslu), které přesvědčí toho či onoho jedince, ale to jsou důkazy nesdělitelné, nepřenositelné; někdo třeba uslyšel hlas a následoval ho, například, ale druhý,kterému to řekl, je neslyšel a prostě mu nevěří. Mark Vácha třeba podpírá svou víru mimo jiné úvahou, že svět je krásný a proč by byl, kdyby nebyl stvořen (zjednodušeně řečeno), ale sám ví a otevřeně říká, že to není důkaz ve smyslu vědy (nicméně je to pěkná úvaha; přečtěte si od něk "Tančící skály". Ostatně jak chcete dokázat existenci Boží, když nejsme schopni Boha definovat. Dokázat nebo vyvrátit mohu například tvrzení, že Bůh je fousatý dědeček, sedící na obláčku, ale proč by musel být právě a jen takový? (Na druhou stranu, proč by pro někoho nemohl být takový, alespoň na chvíli?)

Takže zjednodušeně řečeno, evoluční teorie jsou vědecké discipliny, které sice nejsou dokonalé, nevysvětlí kompletně vše,ale pracují na tom a sama evoluce je potvrzený fakt; v evoluci se nevěří (jako se nevěří v přitažlivost zemskou, v kulatost země, et cetera). Víra v Boha je naproti tomu nevědecká, nebo lépe mimovědecká záležitost, to je skutečně otázka víry, a nijak nesouvisí s vědeckým poznáním (ne tak docela, žijeme v jednom světě a nějak si svůj názor na něj musíme dát dohromady, ale tyto dvě věci nejdou a priori proti sobě, Že Boha nejsem s to pochopit, i když v něj věřím? No a co? Ani ve fyzice, vědeckém to oboru, nerozumíme všemu; tam se o porozumění snažíme, ale proč bychom měli rozumět v oblasti víry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 10.10.12 13:43
avatar

"kartaginec", jsem ráda, že jsem Vás tady poznala, jste vzdělaný a moudrý člověk a máte velkou trpělivost, pochopení a takt.

Jak vysvětlit slepému, jak jsou barvy krásné? Jak vysvětlit hluchému, jak je hudba nádherná? Jak vysvětlit ...? - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 12:22
avatar

Děkuji za pochvalná slova, ale já si je tak neberu, nebo zpychnu a nebudu s vámi mluvit :)

Jinak ty Vaše úvahy mi připomněly jednu krásnou anekdotu, ani nevím, kdy jsem ji slyšel poprvé, ale podařilo se mi ji dohledat:

Náboženství samotné ateismus vystihuje překrásnou anekdotou: Lidé přichází do
města, a na louce před branou hraje kapela. Hudebníci hrají tak krásně, že každý kdo jde kolem,
se musí zastavit a chvíli tančit. Náhodou jde tou cestou hluchý člověk, a protože neslyší hudbu,
veškerý tanec se mu zdá jako třeštění šílenců. A je to!”
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vericivco
Datum: 10.10.12 14:03

Další citáty vědců a slavných ve prospěch existence boha lze najít na internetu. Někde mám i citace Darwina, v jednom je znechucený, že jeho vláda zneužila jeho teorie jako důkaz, že bůh není, což nikdy neřekl. Můj kamarád kandidát věd říkal, že evoluce je možná jen druhová, mezidruhová nemá dostatek důkazů. Prý naopak výzkumy víc a víc dokazují, že evoluce je nesmysl.
Jistě se shodneme na tom, že pravda je jen jedna a relativismus blbost. Ať se tu dohadujeme, jak chceme, pravdu nezměníne.
-


Kdo má svůj život a život svých bližních za něco nesmyslného, ten je nešťastný a téměř neschopný žít. Znát odpověď na otázku smyslu života znamená být nábožensky založen. (Albert Einstein)

Věřím v jednoho osobního Boha s klidným svědomím mohu říci, že jsem nikdy v životě neholdoval žádnému bezbožnému životnímu systému. Jsem přesvědčen, že bez náboženství by lidstvo ještě dnes bylo na úrovni barbarů. Úroveň společenského života by byla na velmi primitivním stupni. Sotva by existovala bezpečnost života a soukromého majetku a boj všech proti všemu, který je jedním z lidských pudů, by se znetvořil ještě více, než je tomu dnes.
Pravé náboženství pomohlo lidstvu k pokroku ve všech oblastech (Albert Einstein)

Chci znát Boží myšlenky. Ten zbytek to jsou jen detaily. (Albert Einstein)

Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, neboť si nemůže představit, že on první myslel na neobyčejné spojitosti, které zjistil v přírodě. V nepochopitelném vesmíru se projevuje bezmezný, povědomý rozum. Dost rozšířené mínění, že jsem ateista, se zakládá na velkém omylu. Ten kdo toto vyčetl z mých teorií, ten z nich nepochopil vůbec nic. (Albert Einstein)

Mé krédo bylo: "Nevěřím v nic." Nebo aspoň jsem si myslel, že v nic nevěřím. Ve skutečnosti jsem pouze vyměnil víru v Boha, který je Pravda za matnou a nejistou víru v názory a autoritu lidí, tiskovin a médií, kterým jsem nakonec ani dobře nerozuměl.

Jsem přesvědčen, že Ježíš kráčející po Zemi je nesrovnatelně významnější než člověk kráčející po Měsíci. (J.B.Irwin)

Největší objev mé generace je, že lidské bytosti mohou změnit svůj život jen změnou myšlenkového postoje. (Mikuláš Koperník)

Snažil jsem se hlásat lidem vznešenost Božího tvorstva, nakolik můj omezený rozum dokázal chápat neomezenou dokonalost Boha.
Věnovat se astronomii znamená číst Boží myšlenky. (Johanes Kepler)

Víra tvrdí co smysly nevnímají, ale netvrdí opak toho, co smysly vnímají: stojí nad nimi, ale ne proti nim.
Lidi a lidské věci je třeba znát, abychom je milovali. Boha a božské věci je třeba milovat, abychom je znali. (Blaise Pascal)

Nádherný pořádek a soulad vesmíru mohl vzniknout jen podle plánu vševědoucí a všemohoucí Bytosti. Toto je můj poslední a nejvyšší poznatek. (Isac Newton)

Základní pravdy víry jsem podrobil důkladnému studiu. Dospěl jsem tak k důkazům, které tvoří náboženství věrohodným i pro přírodovědce. Bože dej, aby toto mé vyznání přineslo bohaté ovoce. (Alessandro Volta)

Nejpřesvědčivějším důkazem o existenci Boha je očividný soulad prostředků, které udržují pořádek ve vesmíru a živým bytostem dodávají vše, co je potřebné pro jejich organismus, aby mohly existovat, rozmnožovat se a rozvíjet své fyzické a duševní schopnosti. (Andree Marie Ampere)

Pořádek symetrie a harmonie nás okouzlují a Bůh je nejvyšší pořádek a Původce všeobecné harmonie. (Gottfried Wilhem Leibnitz)

V minulosti chtěli přírodovědci vidět Boha tváří v tvář. Ačkoliv to nebylo možné. Na základě exaktních věd tvrdili, že Bůh není. Oč skromnějšími jsme se stali my přírodovědci dnes? Pokorně se skláníme před nesmírně Velkým, před úžasně Mocným, před věčně Neviditelným, před nikdy Nepochopitelným. (Max Von Laue)

Ve vědě přicházíme k hranici, kde končí přírodovědecký výzkum, a musí se uplatnit víra každého z nás. Toto poznání, že život je něčím zázračným, by nás mělo vést k tomu, že si budeme života více cenit. (Hermann Staudinger)

Existenci světa není možno odůvodnit z jeho podstaty. Svět nemůže být sám od sebe. Vyžaduje původ od někoho, kdo nepotřebuje pocházet od jiného. Ukazuje na sebe samého na transcendentnost, na nadzemský původ, na vyšší nadpřirozenou sílu, jejíž podstatu nebudeme moci nikdy zachytit přírodovědeckými metodami. Přírodní vědy a opravdové náboženství vůbec nestojí v protikladu, ale spíše se mnohými způsoby doplňují. (Heinrich Vogt)

Moderní fyzika mě učí, že příroda se nemůže sama od sebe uspořádat. Vesmír představuje velký uspořádaný systém. To však vyžaduje mohutnou prvou příčinu, která nepodléhá druhému zákonu přeměny energie a je nadpřirozená. (Claude Macy Hathaway)

Ať je nadevšecko sláva Bohu, který stvořil tento velký vesmír, aby člověk svou vědou a hlubokou úctou do něho ze dne na den dále pronikal a zkoumal ho.
Nic nemůže odůvodnit mínění některých, že v době kosmických letů víme tolik o přírodě, že už nepotřebujeme věřit v Boha. Až do dnešního dne přírodní vědy odkrývají s jednou novou odpovědí alespoň tři nové otázky.
Jen obnovená víra v Boha může uskutečnit změny, které mohou náš svět zachránit před katastrofou. Věda a náboženství jsou při tom sestry, nikoliv nepřítelkyně. (Carl Friedrich Von Weizsacker)

Kam a jak daleko tedy pohlédneme, není mezi náboženstvím a přírodní vědou rozpor, ale naopak, v nejrozhodnějších věcech úplná shoda. Náboženství a přírodní věda se nevylučují, jak dnes mnozí lidé myslí, nebo se obávají, nýbrž se doplňují a navzájem podmiňují. (Max Planck)

Z toho, co nemá smysl nemůže vzejít něco, co smysl má. (Jakob von Uekuhl)

Dnes víme, že tam ,kde je člověk, je nejenom oheň a nástroje, ale zároveň i Bůh. I dnešní psychoterapie odhaluje opět duši člověka a význam zbožnosti pro duševní zdraví člověka. (Herbert Kűhn)

Kde je strach před životem, zoufalství, pocit viny, tam musíme člověka vést k Bohu. (Ernst Bűchner)

V Boha nevěří jen ti, kteří mají zájem na tom, aby Ho nebylo. (Francis Bacon)

Třebaže je Bůh neviditelný pro všechny lidi smrtelníky, mohou Ho vypozorovat z Jeho děl.(Aristoteles)

Všem lidem je do srdce vštěpená víra v Boha. Lžou ti, kteří říkají, že nevěří v Boha, co tě ve dne o tom ujišťují, v noci a o samotě o tom pochybují, co řekli. (Lucius Annaeus Seneca)

Existence Boha je tak jistá, že bych téměř popřel, že ti co to popírají mají lidský rozum (Marcus Tullius Cicero)

Bože, vím a jsem hluboce přesvědčen, že všechno co děláš, je dobré. Nemohu ani myslet ani usuzovat bez toho, že bys Ty neměl na tom účast.( Kristof Kolumbus)

Slunce je jen Boží stín. (Michalangelo Buonarotti)

Rozumu se právem příčí myšlenka, že všechno se děje náhodou. Dvě skutečnosti naplňují mysl obdivem a úctou: Hvězdnatá obloha nad námi a morální zákon v nás. (Imanuel Kant)

Oko nebe křídlo motýla stačí rozdrtit popírače Boha. (Denis Diderot)

To něco obrovské, zosobněné, přichází nám vstříc, jako Bůh Stvořitel a Udržovatel, kterému se máme klanět, a kterého máme oslavovat.(Johann Wolfgang von Goethe)

Ani byste nevěřili, kolika věcem musí věřit ten, kdo chce být nevěrcem. (Michael Kardinál Faulhaber)

Neváhám říci, že o existenci Boha jsem přesvědčenější, než o naší přítomnosti v této místnosti. Žádné lidské dílo - jakkoliv veliké - nebude mít úspěch, jestliže nemá jasný náboženský podklad . (Mahatma Gandhi)

Nemohu říci že věřím v Boha, já Ho vidím. Bez Něho nechápu nic. Bez Něho je vše tma. Přesvědčení, že je Bůh jsem si nejen zachoval, ale i prohloubil a zdokonalil. Každá doba má svůj vrtoch. Je to nemoc času. Spíše mi stáhnete kůži z těla, než byste mi vyrvali víru z duše.( Johan Christian Fabricius)

Evoluce je nedokázaná a nedokazatelná, věříme jí proto, že jediná druhá možnost je specielní stvoření, a to je nemyslitelné. (Arthur Keith)

Darwinismus není ani teorií, ale náladou, která uchvátila mysl lidí. Je vědou asi tak, jako je pohádka dějepisem. (Julius Wilhelm Albert Wigand)

Pravděpodobnost, že život vznikl náhodou, je srovnatelná s pravděpodob-ností, že dokonalý slovník je výsledkem exploze v tiskárně. (Edwin Grant Conklin)

Vznikla široce rozšířená iluze, že evoluční teorie byla dokázána již před sto lety a že všechen následující biologický výzkum poskytuje stále rostoucí důkazy pro Darwinovu ideu. Nic není vzdálenějšího pravdě než toto... Jeho teorie, že všechen život na Zemi se vyvinul následkem postupného hromadění náhodných mutací, je stále - jako v době Darwinově - jen vysoce spekulativní hypotézou bez přímé faktické podpory (Michael Denton)

Darwinova kniha "O původu druhů" je fantazie, nikoliv věda. (Rudolf Virchov)

Všechny ty stromy života s jejich větvemi našich předků, to je kupa nesmyslů. (Mary Leakey)Kdo má svůj život a život svých bližních za něco nesmyslného, ten je nešťastný a téměř neschopný žít. Znát odpověď na otázku smyslu života znamená být nábožensky založen. (Albert Einstein)

Věřím v jednoho osobního Boha s klidným svědomím mohu říci, že jsem nikdy v životě neholdoval žádnému bezbožnému životnímu systému. Jsem přesvědčen, že bez náboženství by lidstvo ještě dnes bylo na úrovni barbarů. Úroveň společenského života by byla na velmi primitivním stupni. Sotva by existovala bezpečnost života a soukromého majetku a boj všech proti všemu, který je jedním z lidských pudů, by se znetvořil ještě více, než je tomu dnes.
Pravé náboženství pomohlo lidstvu k pokroku ve všech oblastech (Albert Einstein)

Chci znát Boží myšlenky. Ten zbytek to jsou jen detaily. (Albert Einstein)

Každý hluboký přírodovědec musí mít určitý náboženský cit, neboť si nemůže představit, že on první myslel na neobyčejné spojitosti, které zjistil v přírodě. V nepochopitelném vesmíru se projevuje bezmezný, povědomý rozum. Dost rozšířené mínění, že jsem ateista, se zakládá na velkém omylu. Ten kdo toto vyčetl z mých teorií, ten z nich nepochopil vůbec nic. (Albert Einstein)

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to! (Albert Einstein)

Ničemu, co nejste schopni vysvětlit opravdu jednoduše, pořádně nerozumíte. (Albert Einstein)

Mé krédo bylo: "Nevěřím v nic." Nebo aspoň jsem si myslel, že v nic nevěřím. Ve skutečnosti jsem pouze vyměnil víru v Boha, který je Pravda za matnou a nejistou víru v názory a autoritu lidí, tiskovin a médií, kterým jsem nakonec ani dobře nerozuměl.

Jsem přesvědčen, že Ježíš kráčející po Zemi je nesrovnatelně významnější než člověk kráčející po Měsíci. (J.B.Irwin)

Největší objev mé generace je, že lidské bytosti mohou změnit svůj život jen změnou myšlenkového postoje. (Mikuláš Koperník)

Snažil jsem se hlásat lidem vznešenost Božího tvorstva, nakolik můj omezený rozum dokázal chápat neomezenou dokonalost Boha.
Věnovat se astronomii znamená číst Boží myšlenky. (Johanes Kepler)

Víra tvrdí co smysly nevnímají, ale netvrdí opak toho, co smysly vnímají: stojí nad nimi, ale ne proti nim.
Lidi a lidské věci je třeba znát, abychom je milovali. Boha a božské věci je třeba milovat, abychom je znali. (Blaise Pascal)

Nádherný pořádek a soulad vesmíru mohl vzniknout jen podle plánu vševědoucí a všemohoucí Bytosti. Toto je můj poslední a nejvyšší poznatek. (Isac Newton)

Základní pravdy víry jsem podrobil důkladnému studiu. Dospěl jsem tak k důkazům, které tvoří náboženství věrohodným i pro přírodovědce. Bože dej, aby toto mé vyznání přineslo bohaté ovoce. (Alessandro Volta)

Nejpřesvědčivějším důkazem o existenci Boha je očividný soulad prostředků, které udržují pořádek ve vesmíru a živým bytostem dodávají vše, co je potřebné pro jejich organismus, aby mohly existovat, rozmnožovat se a rozvíjet své fyzické a duševní schopnosti. (Andree Marie Ampere)

Pořádek symetrie a harmonie nás okouzlují a Bůh je nejvyšší pořádek a Původce všeobecné harmonie. (Gottfried Wilhem Leibnitz)

V minulosti chtěli přírodovědci vidět Boha tváří v tvář. Ačkoliv to nebylo možné. Na základě exaktních věd tvrdili, že Bůh není. Oč skromnějšími jsme se stali my přírodovědci dnes? Pokorně se skláníme před nesmírně Velkým, před úžasně Mocným, před věčně Neviditelným, před nikdy Nepochopitelným. (Max Von Laue)

Ve vědě přicházíme k hranici, kde končí přírodovědecký výzkum, a musí se uplatnit víra každého z nás. Toto poznání, že život je něčím zázračným, by nás mělo vést k tomu, že si budeme života více cenit. (Hermann Staudinger)

Existenci světa není možno odůvodnit z jeho podstaty. Svět nemůže být sám od sebe. Vyžaduje původ od někoho, kdo nepotřebuje pocházet od jiného. Ukazuje na sebe samého na transcendentnost, na nadzemský původ, na vyšší nadpřirozenou sílu, jejíž podstatu nebudeme moci nikdy zachytit přírodovědeckými metodami. Přírodní vědy a opravdové náboženství vůbec nestojí v protikladu, ale spíše se mnohými způsoby doplňují. (Heinrich Vogt)

Moderní fyzika mě učí, že příroda se nemůže sama od sebe uspořádat. Vesmír představuje velký uspořádaný systém. To však vyžaduje mohutnou prvou příčinu, která nepodléhá druhému zákonu přeměny energie a je nadpřirozená. (Claude Macy Hathaway)


· Ať je nadevšecko sláva Bohu, který stvořil tento velký vesmír, aby člověk svou vědou a hlubokou úctou do něho ze dne na den dále pronikal a zkoumal ho.
Nic nemůže odůvodnit mínění některých, že v době kosmických letů víme tolik o přírodě, že už nepotřebujeme věřit v Boha. Až do dnešního dne přírodní vědy odkrývají s jednou novou odpovědí alespoň tři nové otázky.
Jen obnovená víra v Boha může uskutečnit změny, které mohou náš svět zachránit před katastrofou. Věda a náboženství jsou při tom sestry, nikoliv nepřítelkyně. (Carl Friedrich Von Weizsacker)


Kam a jak daleko tedy pohlédneme, není mezi náboženstvím a přírodní vědou rozpor, ale naopak, v nejrozhodnějších věcech úplná shoda. Náboženství a přírodní věda se nevylučují, jak dnes mnozí lidé myslí, nebo se obávají, nýbrž se doplňují a navzájem podmiňují. (Max Planck)

Z toho, co nemá smysl nemůže vzejít něco, co smysl má. (Jakob von Uekuhl)

Dnes víme, že tam ,kde je člověk, je nejenom oheň a nástroje, ale zároveň i Bůh. I dnešní psychoterapie odhaluje opět duši člověka a význam zbožnosti pro duševní zdraví člověka. (Herbert Kűhn)

Kde je strach před životem, zoufalství, pocit viny, tam musíme člověka vést k Bohu. (Ernst Bűchner)

V Boha nevěří jen ti, kteří mají zájem na tom, aby Ho nebylo. (Francis Bacon)

Třebaže je Bůh neviditelný pro všechny lidi smrtelníky, mohou Ho vypozorovat z Jeho děl.(Aristoteles)

Všem lidem je do srdce vštěpená víra v Boha. Lžou ti, kteří říkají, že nevěří v Boha, co tě ve dne o tom ujišťují, v noci a o samotě o tom pochybují, co řekli. (Lucius Annaeus Seneca)

Existence Boha je tak jistá, že bych téměř popřel, že ti co to popírají mají lidský rozum (Marcus Tullius Cicero)

Bože, vím a jsem hluboce přesvědčen, že všechno co děláš, je dobré. Nemohu ani myslet ani usuzovat bez toho, že bys Ty neměl na tom účast.( Kristof Kolumbus)

Slunce je jen Boží stín. (Michalangelo Buonarotti)

Rozumu se právem příčí myšlenka, že všechno se děje náhodou. Dvě skutečnosti naplňují mysl obdivem a úctou: Hvězdnatá obloha nad námi a morální zákon v nás. (Imanuel Kant)

Oko nebe křídlo motýla stačí rozdrtit popírače Boha. (Denis Diderot)

To něco obrovské, zosobněné, přichází nám vstříc, jako Bůh Stvořitel a Udržovatel, kterému se máme klanět, a kterého máme oslavovat.(Johann Wolfgang von Goethe)

Ani byste nevěřili, kolika věcem musí věřit ten, kdo chce být nevěrcem. (Michael Kardinál Faulhaber)

Neváhám říci, že o existenci Boha jsem přesvědčenější, než o naší přítomnosti v této místnosti. Žádné lidské dílo - jakkoliv veliké - nebude mít úspěch, jestliže nemá jasný náboženský podklad . (Mahatma Gandhi)

Nemohu říci že věřím v Boha, já Ho vidím. Bez Něho nechápu nic. Bez Něho je vše tma. Přesvědčení, že je Bůh jsem si nejen zachoval, ale i prohloubil a zdokonalil. Každá doba má svůj vrtoch. Je to nemoc času. Spíše mi stáhnete kůži z těla, než byste mi vyrvali víru z duše.( Johan Christian Fabricius)

Evoluce je nedokázaná a nedokazatelná, věříme jí proto, že jediná druhá možnost je specielní stvoření, a to je nemyslitelné. (Arthur Keith)

Darwinismus není ani teorií, ale náladou, která uchvátila mysl lidí. Je vědou asi tak, jako je pohádka dějepisem. (Julius Wilhelm Albert Wigand)

Pravděpodobnost, že život vznikl náhodou, je srovnatelná s pravděpodob-ností, že dokonalý slovník je výsledkem exploze v tiskárně. (Edwin Grant Conklin)

Vznikla široce rozšířená iluze, že evoluční teorie byla dokázána již před sto lety a že všechen následující biologický výzkum poskytuje stále rostoucí důkazy pro Darwinovu ideu. Nic není vzdálenějšího pravdě než toto... Jeho teorie, že všechen život na Zemi se vyvinul následkem postupného hromadění náhodných mutací, je stále - jako v době Darwinově - jen vysoce spekulativní hypotézou bez přímé faktické podpory (Michael Denton)

Darwinova kniha "O původu druhů" je fantazie, nikoliv věda. (Rudolf Virchov)

Všechny ty stromy života s jejich větvemi našich předků, to je kupa nesmyslů. (Mary Leakey)
Od: bruno*
Datum: 10.10.12 14:09

"The problem with quotes from the internet is it is hard to verify their authenticity." (Abraham Lincoln)


prominte ale zacinam vas povazovat za trolla

doplněno 10.10.12 14:12:

kamarat meho bratrance slysel ze jeden popredny astrolog pry rikal ze nadprirozeno sice existuje, ale buh jako takovy ne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vericivco
Datum: 11.10.12 07:49

Čemu tedy věřit, pane Bruno? Když pouze zdroje z internetu, které uvádíte Vy, jsou podle vás důvěryhodné? Mé citáty slavných můžete najít i v různých knihách, také na anglických serverech. Mnozí z těchto slavných již neexistují, těch ještě dnes živých se lze optat, zda vskutku řekli, že nevěří v evoluci, tedy věří v boha.

I já bych mohla říci: "prominte ale zacinam vas povazovat za trolla"

I sebelepší řečnický projev realitu nezmění. Domnívám se, že jsme všeci poukázali, že v dnešní době internetu si každý může udělat svůj vlastní obrázek dostatečně podložený logikou i selským rozumem, čemu věřit. Kdo má oči, uši a mozek dokáže najít podvrhy, kterými nám má být teorie evoluce vnucena. Vlastně nám ji nutit nemusí - právěže jí chceme věřit, vyhovuje nám...

"Pravda je v dnešní době tak zatemněná a lež tak zavedená, že pravdu může poznat jenom ten, kdo ji miluje."

Od: bruno*
Datum: 11.10.12 11:50

Tady jde o to ze citaty nic nedokazuji. Ani citaty za ani proti evoluci. Taky nezalezi na tom jak slavny clovek to rekl. Muzete uvest tucty citatu proti evoluci a ja vam mohu najit stejne mnozstvi citatu za evoluci a proti existenci boha od stejne slavnych osobnosti.

Ptate se cemu verit? To je samozrejme v dnesni dobe internetu velice spravna otazka. Co se ja snazim rict je, ze existuje veda a pseudoveda. U skutecne vedy dokazete vyhledat kontrolovane studie, overene a podporene sirokou skupinou vedcu (http://cs.wikipedia.org/wiki/Peer_review). V prubehu let se dochazi znova a znova k stejnym zaverum. Tyhle poznatky sou vysledkem hodin prace v laboratori a v terenu(http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bdeck%C3%A1_metoda). Naproti tomu pseudoveda (http://cs.wikipedia.org/wiki/Pseudov%C4%9Bda) je neoverena a nepodporena sirsi vedeckou komunitou. Casto se jedna o jednotlivce ktery doma v obyvaku vyspekuluje nejakou teorii, napise o tom knihu, casto poutavym a chytlavym stylem, lidi si to pak prectou a mysli si ze je to automaticky pravda. Jenze se skutecnou vedou to ma spolecneho malo, spis jde o popularni cteni, typu Da Vinciho Kod. A kdyz to neni jednotlivec tak to muze byt skupinka lidi, ktera si tim ovsem sleduje nejaky cil, typicky priklad je nabozenska agenda. Tyhle lidi pak vytahnou z teorie to co jim tam zapada, zkresli nektere fakty, neco si treba domysli, a na sve ctenare a posluchace pak vytahnou supr-vedecky slovnicek se spoustou vedeckych terminu aby zneli hodnoverne.

Samozrejme muzete verit cemu chcete. Ja se priklanim k faktum ktere jsou vysledkem desetileti seriozniho vyskumu stovkami inteligentnich vedcu, radeji nez k tvrzenim male skupinky lidi kteri vetsinou ani nejsou v obore vzdelani. Myslite si ze tyhle lidi jsou opravdu o tolik chytrejsi a "prokoukli" jakousi konspiraci biologu?

A proc si myslite ze nam "vic vyhovuje" verit v evoluci? Evoluce prece neni v rozporu s nabozenskym ucenim. Sama cirkev uznava evoluci jako fakt. Tak co by z toho podla vas nekdo mal ze by nam nanutil evoluci i kdyz to neni pravda?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 12:15
avatar

Pěkná odpověď, škoda, že nelze hodnotit.

Já bych jen na závěr podtrhl: Věří(či nevěří) se v Boha; evoluce se studuje a ověřuje, to není záležitost z oblasti víry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.10.12 12:25

Odbočím - globální oteplování a vliv skleníkových plynů má stejně vědeckých zastánců jako vědeckých odpůrců, přesto je celému světu s úspěchem vnucováno to co tvrdí zastánci. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruno*
Datum: 11.10.12 13:42

Ja bych rekl ze spis vam je vnucovano ze globalni oteplovani ma stejne vedeckych zastancu jako odpurcu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.10.12 13:53

:D:D Aha, takže další jedinec co věří, že za oteplování mohou skleníkové plyny :D:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 14:04
avatar

Tady jde možná o trochu jiný případ. 5ekl bych, že spory se možná vedou i o sám fakt, ale hlavně o tom, jestli s tím můžeme něco udělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: egon®
Datum: 10.10.12 14:36

No já to vidím asi takto. Jak už někdo psal nade mnou, v boha nevěřím, ale někdy se uchýlím k prosbám k němu. Věřím taky v evoluci ( přispůsobení se) , protože ji vidím. Po "revoluci" ( i před ní) do dnešních dob je vidět, že kdo se rychle přispůsobí novým podmínkám, žije lépe. To že se krade, z komančů jsou zapřísáhlí pravičáci atd je věc druhá. To už je o svědomí, hrdosti apod.

Třeba byli neandrtálci taky hrdí, slušní a vymřeli,... a ten zbytek, ze kterého jsme se prý vivinuli my byli jak současní představitelé státu a jejich pohůnci, a nebo to bylo naopak. To zjistíme za dalších 10 000 let.

Vím trochu mimo, ale mám na to jiný úhel pohledu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.10.12 15:06
avatar

Existence boha nemůže být prokázána ani tisícem citátů,které pronesli lidé,kteří vyrostli pod vlivem křesťanské demagogie.Dokonce i Darvin bezmezně v Boha věřil.Přesto úprosazoval evoluční teorii,která samozřejmě existenci Boha nepopírala.Jen poškodila kredit některých křesťanských postulátů.Pak nastoupila snaha,tohoto kacíře zničit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vericivco
Datum: 12.10.12 03:17

Kde vidíte snahu Darwina jako kacíře zničit? Samozřejmě i v boha věřící jeho doby měli právo říct, že to, co říká Darwin je výplod fantazie. Vždyť vláda za jeho doby i přes jeho výslovný nesouhlas prosazovala, že Darwin svou teorií vyjadřuje nevíru v boha.

Myslím, že někteří z nás chápou, že když v boha věřilo tolik lidí s tak vysokým IQ jako Einstein a Voltaire, k zamyšlení to je. Ještě když připočteme, jak je evoluce POUHOU teorií, neboť DOSUD nemá pevný vědecký základ - tento se s vyvíjejícím výzkumem dokonce viklá víc a víc, ač se čekal pravý opak!

Máte pravdu, paně Jabraka, že dnes (zvláště Češi) vyrůstají v totálním ateismu a jeho TOTÁLNÍM prosazování, není tedy divu, že tu padají samé takové úvahy a důvody, proč se hlouběji nezabývat jinou vírou než vírou v ateismus.

Kdo je trošku rozumný, tak ví, že "na internetě a v životě není sám", ale umírat jednou budeme každý sám za sebe, osamocen. Smrt, ač patří k realitě, není v ateismu "in" a proto se jejímu tématu vyhýbáme - inu jako smrti ) Při umírání bude pro nás "kurňa" důležitý, jestli ten bůh je nebo není. Jak se říká: v zákopech nenajdete nevěřícího (v boha).

 

Datum: 12.10.12 09:01
avatar

Vy ale pořád stavíte víru v Boha a teorii evoluce proti sobě. A taky si pletete pojem teorie a hypoteéza; obrat "pouhá" teorie je trochu nepochopení toho, jak věda funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vericivco
Datum: 12.10.12 10:01

Já bych klidně řekla, že bůh stvořil vesmír skrze evoluci, jenže mám pořád problém v tom, že dokázána je pouze evoluce v rámci druhu, ne mezidruhová.

Pokud skončíme u začátků (ikdyž začátek mohl být jen jeden), tak si vzájemně položíme otázku:

-

Kde se vzal "Velký třesk" (Big Bang)?

Kde se vzal stvořitel?

-

Ještě trochu z jiného soudku: jsme prý nejateističtější země v Evropě. A přitom patříme na špici, co se týče pověrčivosti, víry v horoskopy apod. To je dost zajímavé...

Datum: 11.10.12 19:09
avatar

"Zlo přichází tehdy, jako když přichází tma, nebo chlad - tedy v nepřítomnosti světla a tepla a lásky." <- základní chyba v úvaze

O kousek výš sám říká, že tma je tam, kam nepřišlo světlo, a chlad je tam, kam nepřišlo teplo. Tma je absence záření jako aktivního prvku. Chlad je absence tepla, energie, pohybu jako aktivního prvku. Je zlo absencí dobra, nebo je dobro absencí zla? Dítě, které hezky sedí a nic nedělá, je hodné a milé. Aby bylo zlé, musí být aktivní, musí se přičinit.

Tím prázdným, nulovým, pustým a prostým výchozím stavem je tma, chlad a dobro.

Oproti tomu světlo, teplo a zlo jsou stavem aktivním, činorodým, živým.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 11.10.12 19:15
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.