Přístup k levákům - přeučování

Od: Datum: 05.10.12 11:41 odpovědí: 20 změna: 08.10.12 10:30

Hezký den, hledám informace pro svou zápočtovou práci a proto vás žádám o pomoc. Jste levák nebo znáte někoho levorukého? Jak u vás nebo u známého probíhali první roky základní školy? Byli jste přeučováni nebo jste měli možnost psát levou rukou? Pokud proběhlo násilné přeučování, cítíte nebo jste cítili na sobě nějakou újmu? (např. koktavost, šikanu od učitele či spolužáků, neúhledné písmo, deprese...). Pokud by to bylo možné prosím podělte se i o alespoň přibližný rok narození nebo začátku školní docházky, aby byl možný přístup k levákům historicky zařadit. Velmi děkuji za pomoc.

Pevně doufám, že se má domněnka o zlepšení přístupu k levákům v prvních třídách potvrdí

doplněno 05.10.12 14:10:

Všem moc děkuji za informace a pomoc. Řídím se heslem : Víc hlav, víc ví. Jsou pro mne velmi cenné veškeré odpovědi a názory. Násilného přeučování v minulosti jsem si naprosto vědoma. I osobní zkušenost mne poučila, že v roce 1991 nebyli všichni učitelé schopni si přiznat, že existuje i levák. I jakékoli zkušenosti s přeučováním leváků v období od 1989-dosud by byly velkou pomocí. Myslím, že je užitečné upozorňovat na chyby ve vzdělávání, aby se již neopakovaly. (pokud možno )

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 05.10.12 11:46

Vážený, předpokládám, že už desítky let si žááádný učitel toto nedovolí. V 70 letech se o to jedna učitelka pokoušela u dcery a řiditelce jsem to zakázal! Akceptovala.

Od: ron*
Datum: 05.10.12 11:54

Dobrý den.

Manžel, ročník 1969. Od první třídy základní školy byl násilně přeučován. S psaním měl samozřejmě problémy, byl i trestnán a nechávali ho po škole. Psát a kreslit pravou rukou ho dokonce nutili i rodiče. Logicky nemá na základní školu dobré vzpomínky. Již od první třídy byl vlastně díky levorukosti černá ovce. Byl jediný levák ve třídě. Písmo má neúhledné. Píše pravou rukou (jak byl naučen), ale vše ostatní bere přirozeně do ruky pravé (lžíči, šroubovák ...).

Sestra, ročník 1970. Jiná základní škola. Žádné přeučování. Psala a dodnes píše levou rukou. Bez problémů.

doplněno 05.10.12 11:58:

oprava: ale vše ostatní bere přirozeně do ruky levé (lžíči, šroubovák ...).

Datum: 05.10.12 11:56

zdravím moje holka rok narození 2003 teďka třetí třida, levačka učitelka to vzala jako fakt a nepřeučovala ji a holka píše pěkněji než praváci

Datum: 05.10.12 12:50

jj, to byvávaly časy, kdy se muselo psát pravou. Navíc povinně plnícím perem, které v levé ruce nepíše. To praváci většinou vůbec nevědí, že když chcete psát plnícím perem a držet ho v levé ruce, pak musíte psát zprava doleva.

Máte li zájem o další detaily, ozvěte se mi do vnitřní pošty. :)

Od: myse®
Datum: 05.10.12 13:06

Brácha je levák, ve školce ho přeučovali (cca1975), začal koktat a počůrávat se... Ve školce to nechtěli pochopit, tak ho máma dala jinam, a bylo po problému.

Manžel je taky levák, ale nechali ho žít (až na jeho otce, který nemohl zkousnout, že bere šroubovák do levé...) takže z toho má pocit méněcennosti ještě teď.

já jsem možná přeučený levák, nebo spíš obouruk. Je mi to tak nějak jedno, co kterou rukou dělám (kromě psaní, to píšu pravou)

Datum: 05.10.12 13:14

Do základky jsem nastupovala v roce 1961. Měli jsme starou a velice nervózní paní řídící. Nemám na ni nejlepší vzpomínky, byla neustále nakvašená, ve svém věku už neměla pochopení pro dětské legrácky.

Já sama jsem pravák, ale ve třídě byli asi 3 leváci. Mimochodem - v jedné místnosti 1., 2. a 3. ročník pohromadě. Ti chudáci byli násilně přecvičování, levou ruku jim paní řídící občas i svázala, aby ji nemohli použít. Jejich neúhledné sešity dávala kolovat, nebo je vystavovala a nutila ostatní, aby se smáli. U dětí vznikala nervozita, koktavost, tiky, jeden kluk se prý dokonce v noci pomočoval. A nikdo tu babu nepředělal, umínila si, že bude mít třídu krásně píšících praváků a šla na to přes mrtvoly. Dokonce i někteří rodiče s tímto souhlasili.

Dneska se už tomu nechává volný průběh. Pravák se cení stejně jako levák a není důvod někoho násilně přecvičovat. Ovšem za mého mládí to zaručeně sranda nebyla. *cert* Jaga.

Datum: 05.10.12 14:02

Před pár dny tu proběhla diskuse Proč praváci či leváci, tak se na ni jukněte. Jinak abych odpověděla na Vaši otázku, byla jsem v roce 1969 (jsem ročník 1962) u nás na základní škole první, kterou nepřeučovali. Protože jsem šilhala a maminka se mnou byla na očním, lékař řekl, že bych mohla začít koktat, pokud bych byla přeučovaná. Takže učitelky to respektovaly, nechaly mě psát levou, a bylo to legrační, protože se chodily na mě dívat učitelky z ostatních tříd, protože s tím neměly žádnou zkušenost, jak učit psát dítě, které píše levou rukou, jak naklánět sešit, abych si napsané řádky nerozmazala atd.(stejně jsem si je rozmazala a z "úpravy" jsem měla vždy blbou známku:(). Mojí sousedku, která byla o rok starší, ještě přeučovali, ale žádné následky neměla. Nicméně jsem se setkala s jedním člověkem, který koktal právě z toho důvodu, že ho přeučovali.Písmo jsem nikdy neměla úhledné, tužku držím celkem netypicky, takže jsem za to byla dost peskovaná a depresemi trpím od 17. let, ale s tímto jsem to do souvislosti nikdy nedávala.

Datum: 05.10.12 14:13

Osobní zkušenost nemám, sám jsem pravák.

K přeučování z leváka na praváka nevidím ale žádný důvod..ani teď, ani dříve.

Jistě jsou činnosti, nebo "nástroje", kde levák může mít problém, nebo menší nevýhodu..Napadá mne hned např.fotoaparát, kde jsou veškeré voliče a grip dělány pro praváky...ale i například "obyčejné" natahovací hodinky, které mají korunku umístěnou opět pro nošení na levé ruce a pokud si je levák dá na pravou ruku, bez sundání je nemůže seřídit ani natáhnout (nebo velmi obtížně).

Takže za mne samozřejmě je přeučování nesmysl, ale "pár činností" levákům nezávidím...V podstatě by pro mne coby praváka přišlo i velmi divné řadit v autě levou rukou a leváci to tak v podstatě mají..

Je to ale samozřejmě o zvyku.

Datum: 05.10.12 14:59

Když jsem začal chodit do školy,tak něco jako levák neexistovalo.Pokud někdo měl tendenci preferovat levou ruku,drilem se přeučoval na pravou.To,že to nebylo přirozené,se ukázalo v krasopisu a kreslení.Dnes,po letech,mám tendenci používat i v práci více levou ruku a našroubovat někde v nepřístupném prostoru matičku levou rukou je pro mě hračka.Mám dnes vnučku,která je dokonalá levačka,krásně píše a také maluje.Je to pro mne vždy zážitek ji pozorovat,jak vládne štětcem.

JABRAKA

Datum: 05.10.12 15:37

Jsem levák, naštěstí už jsem spadal do doby ne až tak minulé, a tak mě nikdo nepřeučoval. Fakt je, že asi byli rádi, že jsem v první třídě uměl číst lépe než druháci a jakou rukou jsem psal už pak nebylo tak důležité. Jinak různé nástroje a tak používám levou rukou, ale kupříkladu bez nějakých problémů jsem se naučil mít příbor ( a pak taky počítačovou myš ) normálně jako všichni ostatní a ani mi to nepřišlo. Jo, to naučit se sám si zavázat boty, to bylo těžší, protože jsem si v podstatě ten postup musel vyzkoumat sám.

Datum: 05.10.12 16:20

raina, poklikejte v archivu, diskuzí o levácích byla spousta, Když všecko přečtete, budete vědět úplně všechno. *hej*Vyhledávač- leváci-

Od: rajina*
Datum: 05.10.12 19:19

Děkuji. To jsem samozřejmě udělala již před zadáním dotazu, ale pro své potřeby (tedy spíše pedagoga ) jsem našla pouze pár informací. Proto se snažím z tohoto tématu "vydolovat" maximum. ;)

Od: pt®
Datum: 05.10.12 17:32

Můj starší příspěvek. - pt
Autor: pt®
Datum: 27.10.11 00:07
Předmět: RE: Přeučení z leváka na praváka
Opravdu se toto dělo, ještě před 50 lety. Takto dopadl i můj bratr, ve škole v první třídě, mu zavazovala učitelka levou ruku za záda, až začal koktat. Jediné štěstí bylo, že první třídu opakoval, jelikož pravou rukou nestíhal. Nová učitelka byla rozumnější a bratra nenutila psát pravou rukou. Bratr nakonec vyšel ze zákl. školy s vyznamenáním, pokračoval na průmyslovce a dále na Univerzitě Karlově. Kdyby neopakoval první třídu, skončil by pravděpodobně ve zvláštní škole a "aktivní paní učitelka", by mu zničila život. Takže nikdy nedělat z leváka praváka! - stařenka
doplněno 05.10.12 17:37:

Ještě doplním, že bratr levou rukou moc pěkně kreslí a maluje.

Datum: 05.10.12 19:20

Nejsem z tak stare generace, ve skole nam sice skouseli ukazat ze pravou je to lepsi, ale pak nas nechali jak to kazdymu slo, jen jista forma ponizeni bylo ze jsme meli dele tuzku a ostatni uz plnici pero ...

A nekdy si pripadam jako naucenej levak :oD

Protoze levou rukou vlastne umim jenom psat, clovek si to ani neuvedomi dokud si tu ruku, kterou vse dela (coz je u me krom psani prava ruky), nejak neznemozni a pak se ji pokousi zastoupit druhou ... vlastne nejzajimavejsi je ze levou pisu na vodorovnym povrchu, ale pravou pisu na tabuli, coz levou nedokazu.

Datum: 05.10.12 21:38

Ad Figurek a plnicí pero: Můj spolusedla byl levák a dost často plnicím perem psal. Držel ho ale úplně jinak než propisku, měl ruku úplně nad řádkem (aby si to hned nematlal zápěstím) a psal jakoby hranou hrotu, ne spodkem. Asi jako když pravák s normálním držením udělá rovný tah shora dolů, tak takhle dělal všechny. Taky jsem to moc nechápal.

Z dosavadní zkušenosti můžu vyvodit, že umělecky založených lidí je leváků mnohem víc, než v běžné populaci :)

Od: vendas*
Datum: 06.10.12 10:55

Dobrý den, jsem levačka a do školy jsem nastoupila v roce 1982, nikdy mě nepřeučovali, protože moje maminka si to důrazně nepřála, za což jsem ji nesmírně vděčná.Se sestrou do třídy také chodil levák, toho násilně přeučovali a mělo to dopad koktavosti a pak posměchů, že je koktavec, ať se naučí mluvit. Myslím si, že také hodně záleželo na pedagogovi,. Asi jsem měla opravdu velké štěstí. Paní učitelka dokonce mé písanky vystavila na nástěnku. Psala jsem jako všichni praváci inkoustovým perem a to až do 6. ročníku základky, k psaní inkoustovým perem jsem se vrátila na průmyslové škole.U mě problém nastal spíše až v 7. třídě, kdy jsme dostali jiného učitele z výtvarné výchovy a ten si na levácích opravdu rád zgustnul - např. z výkresu psaní tuší technickým písmem jsem vyfasovala kouli a na připomínky, že bych to musela psát od zadu,že si to jinak mažu ( a zkuste větu psát od zadu) mi ještě napařil poznámku, že jsem drzá. Také jsem několikrát zaznamenala posměšky , nikoli od dětí, ale od dospělých - ty jsi "GALVAŇA?", okamžitě to vezmi do pravé! Je také pravdou, že hodně věcí dělám pravou rukou, protože NEEXISTOVALY žádné předměty pro leváky, ať je to třeba škrabka na brambory, otvírák na konzervy , nůžky a spoustu jiných, pro praváky, nepodstatných drobností. Nezbývalo než se prostě přizpůsobit a poradit si a uchopit tak, aby to tou levou rukou nějak šlo.a když nešlo, tak se to naučit nepřirozenou pravou. Vítám tedy, že se pro leváky začaly vyrábět různé předměty, které jim usnadňují život a nemusí si lámat hlavu nad tím ,jak otočit nůžky, aby správně stříhaly, jak uchopit otvírák na konzervu, aby při otevírání nedošlo ke zranění atd.

Od: itan71*
Datum: 06.10.12 14:03

Jsem ročník 71 měl jsem problémy jak tady píši ostatní jen mě již doma, asi ve třech letech přeučoval otec na popud jeho matky (moji babyzny) že v rodině není nikdo levák atd. když otec u mě viděl že držím něco v levé ruce tak to bylo facek jak v národním divadle potlesku. Např. příbor mi je jedno i dnes jak držím. S nikým jsem se nebavil jen s mojí mamkou a její mamkou (moji babičkou) chodil jsem k psychologovi, později ve škole byly problémy s učením, celkově jsem se přibrzdil měl jsem hodně velké problémy s psychykou, ani v první třídě to nepřešlo a i později komunikace byla problém celkově jsem byl do sebe uzavřený až někde ve 4 možná 5 třídě se to zlepšilo. Být bývalý levák má ovšem teď výhodu jen za jakou cenu. Komunikace v dnešní době? Občas i utíkají, zřejmě to doháním nebo si to vynahrazuji , nevím neumím si to vysvětlit.

Od: vikik
Datum: 07.10.12 23:57

Kamarád rok narození 1981 byl ještě přeučován z leváka na praváka a vím, že když četl tak koktal, jestli měl další problémy to nevim. Například babička prý byla přeučována a bez problémů. Jinak tohle téma jsme probírali v neurovědách .. souvisí to nějak z mozkem a s hemisférama, takže pokud bys chtěl o tom vědět více tak jedině tam.

Od: lemar0
Datum: 08.10.12 09:58

Musím se také přihlásit do diskuze. Jsem ročník 1953 a také jsem zažila přeučování z leváka na praváka. Byly to hrozné zážitky a záviděla jsem mladším ročníkům, že už je nechali být. Mě přeučovali ve druhé třídě, začala jsem pomalu mluvit, sice jsem nekoktala, ale nestíhala jsem psaní. Doma jsem musela jíst pravou, protože mi otec řekl, že pokud vezmu lžíci do levé, sebere mi jídlo. Protože jsem ráda jedla, tak jsem musela jíst pravou. Ve škole mě mlátili přes ruce a hodiny nademnou kantor prostál, aby se přesvědčil, že jsem si pero nebo tužku nebo pastelku nepřehodila do levé ruky. Došlo to tak daleko, že jsem odmítala chodit do školy. Maminka navštívila ředitele, se kterým si popovídala, že pokud mě budou takto týrat, přeloží mě do jiné školy. Pak to bylo trošku lepší, ale stejně jsem musela psát pravou rukou. Ještě na ekonomce jsem trpěla. Když profesor na psaní na stroji zjistil, že je mi jedno, kterým prstem uprostřed klávesnice stisknu klávesu, tak nademnou zase stál a mlátil mě přes ruce. Bylo to fakt hrozné a nepřála bych to nikomu. Můj první syn nebyl vyhraněný. Po úraze hlavy jsem s ním byla na psychologické poradně v Hr.Králové u ředitele speciální školy z Choustníkova Hradiště a ten ho zkoušel a sdělil mi, že není rozený levák, ale po úraze se z něho levák stal. Ve škole ho učila učitelka pravačka. Doma syn v první třídě psal písmenka a nějak to neviděl, když jsem mu to ukazovala pravou rukou. Tak jsem vzala tužku do levé ruky a najednou to pochopil a začal psát. Tak jsem po dobu jeho první třídy psala i já levou rukou. Jinak spoustu věcí dělám pravou, ale hodně také levou. Když jsem měla na levé ruce sádru, tak jsem si nedokázala ani vyčistit zuby, protože jsem se pravou netrefila ani do pusy. Nářadí držím také obráceně, nasedám na kolo z druhé strany a vůbec si to neuvědomím, že dělám něco jinak, dokud mě někdo neupozorní. Druhý syn, když byl malý, tak bral hračky do levé ruky. Tchýně mu ji vytrhla z ruky a vrazila do pravé se sdělením, že u nich nikdy nikdo nebyl levák, takže on také nebude. Manželovi jsem sdělila, že pokud bude tchýně takto pokračovat, nebudeme k ní chodit. Už to neopakovala. Je z něho pravák. Jinak moje babička byla levačka. Měla 4 děti a nikdo nebyl levák. Vnoučat měla 15 a polovina je leváků a polovina praváků. Já jsem ze 4 dětí a 2 jsme leváci a 2 praváci. I z našich dětí je polovina leváků a polovina praváků. S přeučováním zásadně nesouhlasím. Říká se, že přeučovaní nemají fantazii a já jsem názorná ukázka. Je to záležitost mozku, který nelze předělat.

Od: bmbx®
Datum: 08.10.12 10:30

Mezi umělci je velké procento leváků, je to logické neboť mají vedoucí pravou mozkovou hemisféru a ta je zaměřená abstraktně, oproti levé, která je zaměřená logicky.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.