Jak správně oslovit

Od: Datum: 05.01.13 11:03 odpovědí: 6 změna: 05.01.13 14:40

Dobrý den, mám prosbu. Jak správně vyskloňovat přijmení Holanec v oslovení. Vážený pane Holanec? Vážený pane Holanci, Vážený pane Holanče? Normálně mi to nedělá problém, vyskloňovat 5. pádem, ale tady váhám . Moc děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.13 11:11

Já bych volim pane Holanče

doplněno 05.01.13 11:36:

jethro: taky jsem to sklonoval podle blbce :D

Datum: 05.01.13 11:22

Zdravím jich, Holanec, ..., ale ne, Ohneta má samozřejmě pravdu. I když se v hovorové řeči většinou používá 1.pád, tak v písemném styku bych vždycky použil správně pád pátý.

Datum: 05.01.13 11:26

Holanec - Holanče, podle vzoru blbec - blbče (tím se nechci nijak dotknout pana Holance, jen mě to tak napadlo).

Datum: 05.01.13 11:44

Tohle téma mě přišlo vhod, něco píšu a jsu na vážkách. Napsat "mezi zimními dovolenými" nebo "mezi zimníma dovolenýma"?

Datum: 05.01.13 11:46

-ými

Datum: 05.01.13 14:40

Jethro zavedl velice pěkný vzor!:D

Ale je to tak: Vážený pane Holanče, Horáku, Králi, Vápeníku, Rambousku, Vomastku, Vomáčko, Hniličko atd...Je neslušné oslovovat lidi: Pane Horák, Novák, Polívka, Rambousek, Zeman... Vždycky 5. pádem.

Nejlepší je to s příjmeními, která tvoří přídavná jména: Tedy pane Zelený, Novotný, Poslušný, Černý, Pěkný, Tlustý... výhodou je, že 1. pád /pan Novotný/ = 5. pád /pane Novotný/

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.