Vrabčáci na balkoně

Od: Datum: 10.07.13 16:14 odpovědí: 15 změna: 12.08.13 10:24

Ahoj - bydlím v paneláku v Sokolově (věžák) - a na balkonech nám hnízdí vrabčáčci - tedy i u nás. Ale - máme kočky, které na balkon chodí a samozřejmě vrabčáky sledují -

Ale - už vypadly 3 holátka - kočky na tom nemohly mít žádnou vinu, ani si jich nevšímaly - je možné, že staří mláďátka sami vyhodili? - anebo proč vypadli - byli ještě slepí a neopeření.

V každém případě nás to inspirovalo k výrobě budky pro vrabčáky, kterou hodláme na balkon zavěsit. Je to krásná budka - ale není to blbý nápad - když na balkon chodí ty kočky?

Rádi bychom vrabčákům pomohli - ale třeba by se uhnízdily i sýkorky. V době vyvádění mladých bychom kočky na balkon nepouštěli - osobně jsem viděla i straku, která z balkonu 2-hého patra unášela v zobáku mladého vrabčáčka - nikdy na tento výjev nezapomenu - ale i straky taky musejí žít.

doplněno 13.07.13 17:31:

Ahoj - tak jsme vyrobili (resp. můj partner) - krásnou budku pro ptáčky i s balkonkem - ale zatím tam fakt nikdo nechodí - leda bych se do tak krásné boudičky "nastěhovala" s chutí sama.

- na balkon naší sousedky dole nebudou v žádném případě ptáčci kálet - je to umístěné tak, že budou "kadinkat" jenom k nám . Zatím mám z budky velkou radost - ale - pokud tam nikdo nepřijde - kam ji mám dát? - a jak dlouho máme čekat na úspěch? Marcela.

doplněno 16.07.13 17:47:

Ahoj - tak už tam vrabčáčci chodí jako na krmítko - a už jsme jim tam umístili i mističku s vodou.

Jenom nevím, jestli budou hnízdit v boudičce - můj partner ji vyrobil podle návodů na netu - ale mně se zdá budka příliš hluboká. Dali jsme jim tam seno, ale přesto ...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.13 16:24

Já si myslím, že za ta holátka může straka. Už je ale nestihla sebrat ze země. Mrcha! Mrcha je to! *bum*

Datum: 16.07.13 20:47

Všimla jsem si, že v posledním měsíci straky nějak vymizely - nejsou snad zase masově a náhle vyhubeny?

doplněno 16.07.13 20:50:

- jo a za vypadlá holátka straka nemůže, protože tak vysoko (do 10.patra ) straky nelétají a nikdy jsme je na balkoně neviděli. Je to záhada.

Datum: 17.07.13 07:10

Vyhubeny nebyly. Tady (Praha) pomalu nezakopnete o jiného ptáka (holuby nepočítám).

Datum: 23.07.13 15:04

Pro "magdon"

- no - tady na sídlišti v Sokolově jich bylo "jako much" - ale teď o straku nezakopnete!

Možná to "hubení strak" ještě Prahu nezasáhlo - anebo straky v létě odlétají někam do lesů? - je fakt děsné horko - a ani moc vrabčáků kolem nevidím. Jak si to mám vysvětlit? - hubí se snad ptáci masově? (v dnešní "demokracii" a kapitalistické konzumní společnosti je možné všechno!)

Straky jsou sice zločinci, ale moc krásní zločinci - je mi moc líto, že to příroda takto zařídila. - už abych umřela a nemusela na to koukat. - No blbý nápad - ani na to nereagujte - jenom - mám moc ráda zvířata.

Datum: 24.07.13 15:28

ale tak není to tak strašné. strak je tu hodně, ale zrovna tak dost je tu kavek, sýkorek a kosů. relativně často vídám i sojky a hrdličky a občas narazím i na žluvu či co to je za ptáka. vídávám jiřičky, ale vlašťovku jsem v Praze viděla snad naposledy v dětství. bydlím kousek od Vltavy, takže v parku míváme i racky. ale vrabčáků je málo, to je pravda (i když jednoho jsem viděla zrovna včera... po dlouhé době teda). jinak tedy holubi a přes zimu samozřejmě vrány nebo havrani (fak nejsem s to zapamatovat rozdíl... poučena jednou pohádkou vím, že jeden z nich má "kalhotky"... nicméně stejně pořád zapomínám, který *smich*)

Datum: 10.07.13 17:57

Taky bydlím v paneláku a rozhodně bych nejásala pokud by sousedka nademnou zavěsila budku a ptáci mi káleli na balkon. Jediný kdo mi smí na balkoně hnízdit je poštolka, jsem ji vděčná, že úspěšně likviduje holuby. U domu máme několik stromů a tam dáváme do budky ptáčkům krmení a zavěšujeme lojové koule sýkorkám.

doplněno 16.07.13 20:56:

U nás v Brně jsem je nikdy neviděla ale od lońského roku na nádherné straky koukám z balkonu.

Datum: 10.07.13 18:13

vite, oni vrabcaci jsou Asijsky druh a vytlacuji sykorky. Takze, kdyz budku, udelejte budku specialne pro sykorky... Pomuzete domaci prirode. Vrabcaku je tady opravdu "naduroda", domaci druhy nemaji prostor a pomalu vymiraji.

Datum: 10.07.13 18:28

"Vrabcaku je tady opravdu naduroda..."

Nevím odkud jste, ale pamatuju dobu, že v Praze byly vrabců tisíce. Nezdá se mi, že by to v té době sýkorkám nějak vadilo. V posledních 20 letech ale o vrabce nezakopnete. Zato se tu přemnožily straky, které tu v nedávné minulosti byly spíš rarita. Ty rozhodně škodí ostatním ptákům víc, než vrabci.

Datum: 10.07.13 18:29

Obávám se, že vrabci v budce hnízdit nebudou.

Od: ifkali*
Datum: 10.07.13 19:08

Zdravím,

především pokud´ chcete pomoct, tak jim dejte misku s vodou,těžko hledají pití v dnešní době... mimo jiné budete mít i kino jak se koupou a moc jim pomůžete---*slunce*

doplněno 10.07.13 19:09:

Takovou plytkou a na průměr trošinku větší.

Datum: 11.08.13 15:44

Ahoj "ifkali"

mističku jsme jim tam dali - už se tam naučili chodit - ale tu naši krásnou boudičku nikdo nepoužívá. Vrabčáci si udělali nové hnízdo ve svém starém, ze kterého všichni vypadali. - A to jsme dělali boudičku přesně podle návodu na internetu - kteří s prominutím "blbci" na internetu radí? Marcela.

Datum: 12.08.13 07:04

To nevím, ale v životě jsem neviděl bydlet vrabce v budce. :D

Datum: 12.08.13 10:24

Když jsem byla malá, z každé rýny trčela suchá tráva z vrabčích hnízd.A z budek pro špačky a sýkorky taky. Špačci vrabce vyhnali, seno vytáhali. Kraválu byla spousta. Sýkorkám pomohl táta. :)

Datum: 10.07.13 21:44

V přírodě jeden žere druhého, tak to prostě je. Jde pouze o to, aby přežily jednotlivé druhy. Já vrabčáky v uvozovkách "nemám rád", protože se neumí chovat slušně v krmítku :) Jako jediní zobáky rozhazují semínka slunečnic a vyhazují je ven. Sýkorka třeba si vezme semínko, odnese a přiletí pro další. Zvonek je sice "mele" v krmítku, ale aspoň je nerozhazuje. Btw. zjistil jsem, že tam kde jsou ptáci hodně krmeni přes zimu, tam se drží více i v létě. Důležitý je i zdroj vody, aby se měli kde koupat. Stačí menší lavórek.

Řekl bych, že vrabcům by na zahnízdění stačilo i nějaké prkno pod stropem balkonu. Mají rádi spíš prostor, nejsou to dutinoví ptáci jako třeba sýkorky nebo brhlík.

Datum: 24.07.13 15:13

Děkuju za odpověď - vrabčáčci fakt rozhazují proso po celém balkoně - ale jsou děsně milí - pořád na ně všichni "čumíme" - ovšem my z jiného důvodu, nežli naše kočky - ale kočky i ptáky se snažíme hlídat.

Do mističky s vodou zatím nechodí - musíme to mít vše umístěné ve výšce, protože máme ty kočky. - tak čumíme dál - jsem zvědavá, jestli v naší budce někdo zahnízdí. Poslední měsíc kolem paneláků začala "svištět" hejna rorýsů a občas sem zavítá i modřinka. Tak zatím ahoj. Marcela.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.