Porovnání cen s dobou

Od: Datum: 10.07.15 08:14 odpovědí: 11 změna: 26.09.15 17:42

Dobrý den. Je mi 60let. Rok na nemocenské problémy se zdravím. Jsem svářeč.V roku 1981 jsme stavili rodina svépomocí chalupu přízemí a patro cena byla v rozmezí 280000kč až 350000kč. Stát přispěl nenávratnou pujčkou.Dnes za tuto ceno nekoupí ani garsonku. Plat jsem měl v čistém 2400kč to bylo 15kč za hodinu jen zlomek porovnání cen za mou hodinovou mzdu to bylo 50rohlíku rohlik 30hal, benzínu 6litru litr stal 2,50kč 8 piv v obchodě pivo stálo 1.70kč. V restauraci to bylo 6 piv pivo bylo za 2,50kč a bylo by možné porovnat i jiné ceny, Vytápění i s teplou vodou plynem stálo na celý rok 5000kč 1kubík plynu stál 0.70kč při spotřebě 5000kubíku s poplatky. Při mém výdělku stačilo odložit 2 platy. Rok 2013 jsem měl plat svářeče opět v čistém 75kč na hodinu to bylo přes 12000kč na otápéní se musí oložit při cenách 4 platy. A taky v menším množství na dnešní ceny nekoupí potraviny a jiné co jsem uvedl. Odchod do duchodu byl v 60 letech bez krácení. V mém případě nemoci kráceni předčasneho duchodu dříve o 3roky krácený v mém případě o 2600kč měsíčně.Dalo by se více vzpomět atd. Ano byly i horší věci problémy potraviny elektronika a spoustu jiného. Ale dnes ceny potravin energii u pujček uročení vysoké. Co vy na to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.15 08:24
avatar

Osobně nic, nemá cenu žít minulostí. Doba je těžká pro každého, bez rozdílu věku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odpoved*
Datum: 10.07.15 08:35

A také se kdysi žilo na stromech a neplatilo se nic...;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 08:49
avatar

jj, já taky pamatuji. Stávalo se celkem často, že bylo málo elektřiny nebo přetížená síť. Soudruzi věc řešili tak, že opojili proud celé městské čtvrti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.07.15 10:03

Co na to? Proč to lidi srovnávají, je jiná doba, svět je jinde, jiné poměry! Otevřely se hranice a ceny se pohly (ony by šly nahoru i tak). Jiné technologie a ty se musí zaplatit, není třeba tolik dělníků... (rozbíjení strojů). Někde ještě před válkou odmítali ve vesnicích elektriku, telefon... Načtěte si Marxe. Jak to bylo před 100 lety? Co budete říkat za deset a více let? Co za vašeho dětství nebylo? Nevím, co byla TV, později barevná, tranzistoráky, počítače, řádná auta, jak jste topili, vaši rodiče a j. Jak se žilo za I. republiky, kolik lidí mělo rádio, auto ...? To chcete srovnávat, zastavit vývoj?
Žijte dneškem, máte možnosti, které jste neměl, tak to využijte. Proč nechcete být úspěšný, něco dosáhnout? Čeho dosáhli předci, překročil jste je? Co se sportovcem, který nechce vyhrát? Umíte něco jiného mimo svařování? Proč nemáte dílničku na přivydělání si? Proč jsou jiní úspěšní? Využijte zájmů. Nikdo vám dnes nebrání zbohatnout! Nestěžujte si, nežijte v minulosti a konejte.
Jde o peníze ať chceme, či nechceme. Chudoba prý cti netratí, blbost, to je výmluva. Umíte to vyřešit jinak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 18:39
avatar

Za bolševiků bylo mnoho lidí velice chudých, přestože museli pracovat všichni. Ti druzí to nechtěli vidět, nezajímali se, každý se zajímal jen sám o sebe. Proto dnes tvrdí, že všem bylo dobře - NEBYLO.

Bohaté byly jen některé profese, kde se dalo krást - zelinář, nákupčí a vůbec vedoucí pracovníci ve službách a obchodu a pak preferované profese, jako například montéři, hlavně zahraniční, horníci, zemědělci, a podobně, kde byly velké dotace státu.

O byty byla velká nouze, po letech žádosti o byt dostávali mladí lidé ubohé malé byty 4 kategorie, které si museli zadaptovat na vlastní náklady. Koupit byt si nemohl koupit každý a to nejen kvůli penězům ale i několikaletém čekání na družstevní byt, kde byla šílená korupce, jako ostatně všude tehdy, takže v podstatě čekací doba byla jako u státních bytů.

Moji rodiče kupovali maso, pokud nějaké sehnali jen na víkend. Nájmy byly velmi nízké, ostatní energie také, ale pro chudé to bylo pořád drahé, pokud bylo více dětí, takže navíc nebydlící v daních dotovali nájmy a energie bydlícím. Samozřejmě nízkými nájmy nebylo na opravy domů a bytů.

Bezdomovci tehdy nebyli, protože nikdo nesměl z bydliště nikoho vyhodit a to ani dokonce asociála. Podmínkou bylo, že mu musel zajistit stejný byt a to nebylo v lidských možnostech a tak děti i jako vdané a ženaté dál bydleli u rodičů, po rozvodu lidé bydleli dál spolu, přestože že tam byl alkohol, násilí a podobně, nebylo dovolání.

O tom jak to opravdu bylo vypráví dokument Heleny Třeštíkové - Manželské etudy. Jak lidé žili chudě a bez bytů a možností cokoliv změnit.

Nebylo možné dát chytré dítě na školu, bez známostí se tam dostal málokdo, proto často studovali i debilové, posichrované to bylo rudými knížkami rodičů a nešlo jen o VŠ, ale i o normální SŠ.

Lidé o sobě nemohli rozhodovat, jako nemohli rozhodovat o svém vzdělání a tím i o své práci a o svých životech. Příklad - těhotná žena byla podrobena utrpnému právu na potratové komisi složené z drben v uličních výborech, také si říkali domovní důvěrnice. A když nesouhlasily, zkazily ty drbny ženám klidně životy.

Ostudou bylo že směrem na západ byly vlastně uzavřené hranice aby mladí nemohli jít na zkušenou či studie do světa.

Dá se samozřejmě pokračovat...jak bylo...jediné plus bylo, že to bolševici s tou demokracií a humanitou až tak nepřeháněli a zločinci byli zločinci s odpovídajícími tresty v rozhodně ne lázenském středisku a museli pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 21:21
avatar

wasube

- vidím, že máme velký štěstí, že jsme tu dobu přežili ! - zaplaťbůh, že je to za námi !

doplněno 26.09.15 17:42:

pro mne osobně bylo např. ale ohromné, že jsem nemusela chodit v burce a nemusela jsem se bát "vystrčit nos" na ulici - a to ani v noci v Praze (a na hlavním nádraží) .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.07.15 21:48

Ismus, ismus, ismus, za Ady část čecháčků se měla dobře, za další ismus, rovněž tak, po těžkém zvonivém, náročném převratu se část rychle prekabátila a.t.d. pokud to léty ovládne IS, část čecháčků se rychle přispůsobí je to tradice a budeme se nadále omlouvat rakušáky, skopčáky, klémáky, husáky, havláky, klausáky a vždy se najde výmluva jak to je těžké a že za to nemůžem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rybana
Datum: 25.09.15 16:47

Co to melete, že nebyly za socializmu byty, co to je srovnávat dobu před 30lety a více? Bylo tady Rakousko- Uhersko,

pak 1. republika, pak 2. světová a jestli někdo řešil bydlení pro nejširší vrstvy , bylo to právě za socialismu, začala výstavba

těch zatracovaných paneláků, které slouží do dneška, právě proto, aby se uspokojila poptávka po bydlení. Byly družstevní byty,

za babku, s výhodným splácení, byly státní byty zadarmo, s levným nájmem. Byty vybudované za socializmu, dnešní vládcové rozprodaly,

do osobního vlastnictví, nic protí os. vlast., ale zajímalo by mne, kam se poděly finance za tyto byty, kdo se na nich napakoval?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 25.09.15 19:48
avatar

Víš, ona je fakt úplně jiná situace. Za socialismu bylo levnější to základní, co člověk k životu potřeboval, třeba potraviny, voda, bydlení. Však byly dotované. Na druhou stranu dnes jsou relativně levnější třeba auta a podobné "nepotřebné" krámy (opravdu není nutné mít každých 10 nebo dokonce méně let nové auto, každých pár měsíců nový krám na telefonování atd.). Taky dřív byly ceny stanovené státem a byly tak nějak (aspoň mi to připadá) přiměřené složitosti a náročnosti výrobku. Dneska je plno věcí předražených (třeba léky), protože jsou na ně všelijaké patenty a výrobce chce vytřískat co nejvíc, dokud může; a když se najde kupec na drahé, proč zlevňovat. Spotřebku naopak vyrábějí stroje a cena je daná skoro jen materiálem, proto je také levná a aby byla výrobně ještě levnější, je ošizená až na hranici použitelnosti a proto jsou to občas takové šmejdy, přestože s dnešními technologiemi by šlo vyrábět věci téměř "věčné".

Další okolností je to, že dřív se tu daly sehnat prakticky jen výrobky tuzemské nebo z ostatních soc. států, kde to s cenami měli podobné. Dneska se, bohužel, tady už prakticky nic nevyrábí (myslím kompletně od vývoje až po výrobu) a všechno se dováží, takže cenu určují cizinci a k nám se přepočítává nesmyslně špatně drženým kursem koruny (kolik ten kurs sype "ekonomům" z ČNB, nevím, ale asi je to kšeft dobrý). Další paradox je, že dřív se měl dobře ten, kdo si našetřil. Dneska je spousta lidí zvyklých žít na dluh a plně ho nezaplatit (díky vysoké inflaci nemusejí, podle čísel sice třeba zaplatí vše, ale ve skutečnosti věc nedoplatí). A vlivným se ten způsob "pořídit a nedoplatit" taky líbí, proto jsou tak připosr.ní, kdykoliv inflace začne zpomalovat. A žijí si tak na úkor těch, kteří jsou zodpovědní a raději dřív naspoří a teprve pak kupují.

A dalo by se dlouho pokračovat, jenže to stejně nezměníme a je to teď prostě takhle jinak. Jen musím nesouhlasit s někým výš, kdo napsal, že na školy se dostali bohatí blbci a normální studovat nemohli. To je naprostý omyl. Omezovány byly děti disidentů, ale ... no nic. Školství je v těžkých potížích především dneska, kdy častěji, než dřív rudá knížka, rozhoduje bohatství a vliv rodičů. To dnes se na školy dostávají (co dostavají, oni je i úspěšně dokončí!) bohatí blbci a mnohé soukromé školy vznikají jen proto, aby těm bohatým blbcům umožnily získat papír.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 20:16
Zachovejte klid jara, dnes máme plné obchody kvalitního zboží některé vydrží i záruční dobu, kvalitní potraviny v supermarketech, vynikající sportovní vyžití, areály, montovny, šikovné obchodníky z rákosí a jejich super levné zboží, auta které podle výrobců mají extra nízké emise, občas pančovaný alkohol, drogy v minimálním množství volně dostupné, půjčky na každém rohu, hrací automaty v dosahu, výborné sociální zabezpečení, né pro všechny, vynikající parlament a vládu která nás vede k lepším zítřkům a.t.d.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.09.15 21:28

NIC, je to k ničemu to srovnávat, začnete od pospolné společnosti, výměnou? Něco je levnější, něco vůůbec neexistovalo, něco dražší. Jde o vývoj, co bylo, bylo. Také jste byl mladší a to se nevrátí! Rodná strana vám život neurčuje. Žijte dneškem, zítřkem a radujte se, že žijete!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.