Jakou část nám z příjmů ukousnou daně?

Od: Datum: 20.06.15 07:31 odpovědí: 5 změna: 20.06.15 11:31
avatar

Notnou chvíli přemýšlím o části financí, kterou mi z mých příjmů ukousnou daně. Daně z platu, to bylo na pásce, ta částka je jasná. Občas se dozvím, že teď mzdy nasytily daně a lidé už pracují na sebe a ne na stát. Tomu také rozumím, ale za každý rohlík, za každou kapku vody platím u prodejce daně, ze zdaněných peněz. Kolik peněz jsem vlastně zaplatila za zboží, kolik zůstalo mi a kolik v celičkém součtu šlo na daně, tedy státu? Kolik peněz jsem využila já a kolik stát? Umí to někdo spočítat? *sok* Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, věřím, že pochopíte, o co mi jde.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.15 09:51

To je samozřejmě kardinální otázka. Zažil jsem na toto téma několik debat, dovolím si předložit svůj názor a nedělám si nárok na jedinou pravdu. Pro pečlivce a troly uvádím, že následující výpočty jsou lehce zaokrouhleny.

Při průměrném nákladu na zaměstnance 36500 je čistého 20800. Dále tu jsou režijní náklady, odhadem 5 procent - tj. například kdybych nemusel počítat daně, nepotřebuju platit účetní. Kdybych mohl snadno vymáhat právo a nemusel smluvně ošetřovat každou pitomost, nemusím platit právníka. Kdybych měl jednoduché zákony, nepotřebuju hromadu poradců pro každou oblast podnikání. Kdybych nemusel kupovat do hospody pokladnu s EET...

Výsledné náklady na vyplacení 20 tisíc na konto zaměstnance jsou kolem 40000, které daný zaměstnanec musí vydělat. Ve skutečnosti ještě přidám 15 procent navíc, protože zaměstnanec je taky nemocný, bere dovolenou a je pojištěný. Na to si taky musí vydělat. Čili 20 tisíc měsíčně v čistém zaměstnavatele stojí 46 tisíc.

Pokud kupuje někdo věci za celou průměrnou výplatu (a nic nešetří), zaplatí státu DPH 21 procent (nižší sazbu 15 procent vyrovnají spotřební daně, silniční daně, mýtné atp). Zbylo nám 17200. K tomu skryté daně a poplatky - platby za rozhlas a televizi, daň z prodeje nemovitosti, poplatky za lejstra pro jiné státní úřady - krásný příklad mafie s kulatým razítkem zde.

Celkové přímé daňové zatížení je zhruba 63 procent, více než 12 dní z 20 v měsíci pracujeme na stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.06.15 10:51
avatar

Tahle otázka a asi všechny odpovědi, musí být hodně na palici, že? To, co píšete je nejspíše pravda, ale pak má pravdu můj kamarád, který tvrdí, že jejvětší zloděj je stát. *zed*

Datum: 20.06.15 11:31

Bingo!

Vtip je v tom, že státní je vždycky pekelně drahý. Hezký příklad nám ukázalo povinné ručení - v roce 1999 stála felcka u monopolního státního pojistitele něco přes 5500 (nepamatuju si to přesně), dneska dáte méně než třetinu a rozhodně u nás nejezdí čím dál horší a levnější auta.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.