Kontaminovaná voda v Praze

Od: Datum: 05.06.15 13:21 odpovědí: 6 změna: 05.06.15 19:11
avatar

Nedávno se stal v Praze 6 malér a pitná voda v potrubí PKVT byla silně kontaminovaná bakteriemi. Bakterie se údajně do potrubí dostaly ze zapomenuté nepoužívané roury, o které nikdo nevěděl a která nebyla nikde zakreslená (při stavu pražské vodovodní sítě nic překvapivého). Do této roury se prý dostaly fekálie z blízkého potrubí odpadního. Tak zní oficiální vysvětlení pro veřejnost. Vlk se nažral, koza zůstala celá. A nikdo vlastně nic neví.

Napadá mě několik otázek.

PKVT tuhle verzi uvádí od začátku problému. V té době vůbec netušily, kde by ta roura mohla být, přesto předem věděli, že určitě existuje a že je v blízkosti kanalizace. Hledaly jí několik dnů (týdnů) a dodnes neoznámily, jestli jí už našly. Jestli ano, proč to neoznámily? Proč neřekly kde? Nebo jí nenašly a nechávají věc vyšumět do ztracena?

Jak se dostanou fekálie z kanalizačního potrubí do natlakovaného potrubí vodovodního? I kdyby byla kanalizace děravá a fekálie unikaly do okolní země a zároveň byla v blízkosti děravá roura vodovodní, tlak unikající vody by to nedovolil. Myslím, že ani při krátkodobém poklesu tlaku ve vodovodním potrubí při opravě by se do něj nemohly dostat bakterie v takovém rozsahu, aby si s tím neporadil chlór ve vodě.

Dejme tomu, že roura existuje. Pokud v ní stála voda několik desítek let, není divu, že se zkazila. Tlak vody, proudící v "živé" části potrubí kontaminovanou vodu držel ve slepé rouře a nedovolil jí proniknout do potrubí "živého". Pak by v případě poklesu tlaku při opravě potrubí mohla kontaminovaná voda proniknout do ostatního potrubí. Jenže v tom případě by PKVT věděla, která část sítě byla bez tlaku a hledání zapomenuté roury by neměl být takový problém. Tuhle verzi ale PKVT opustily hned zpočátku.

Proč PKVT dostatečně nevysvětlí, co a jak se vlastně stalo? Nebylo to všechno nějak jinak a není žádoucí, aby se to veřejnost dozvěděla?

doplněno 05.06.15 17:41:

Tak jsem se před chvílí doslechl, že PKVT nebude od nakažených spotřebitelů chtít za tu otrávenou vodu zaplatit. Ó, jak šlechetné! *andel*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.06.15 13:39
avatar

Ano, uvažujete stejně jako já. Nikdo neumřel tož vo co de, že?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.06.15 13:39

magdon:

bylo to nejspíš všechno jinak a veřejnost se to nedozví, ti co o tom něco vědí mají o tom zakázáno mluvit i před svými nejbližšími.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 05.06.15 14:33

Buďte v klidu, nic se nedozvíme. Pracuju na Praze 6, pár mých kolegů se pos..., jedna byla 2x v nemocnici na kapačkách a stále není v práci. Já naštěstí v tu dobu doma s nemocným dítětem, takže jsem jen tři dny chodila pro vodu do cisterny a bála se umýt si ruce po WC. Stále vodu převařuju a převařovat budu asi už pořád. Stejný problém byl loni v létě (ne v takovém měřítku) a po roce se evidentně nevyřešilo se nic. Je to jako se vším v téhle republice, jakmile je velký průser, nikdo za nic nemůže a nikdo nenese odpovědnost. Nikdo nebude potrestaný, nikdo nedostane pokutu. Vlastně za to nejspíš mohou ti dva Japoci - Onoseto a Samoseto.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.15 14:33

Řekl bych, že hned od začátku hlásili, že to může souviset s předchozí opravou. Čili opravolali, klesl tlak a do potrubí se dostalo znečištění. Co jste čekali od Veolie?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.15 15:35

Podle mého názoru moc dobře od začátku PVAK věděli, kde je zakopaný pes, ale v dnešní době už se nenosí přiznávat vlastní pochybení. Osobně bych to tipoval na nějakou špatnou manipulaci v řadu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 05.06.15 19:11

Tipuju, že ta stará trubka byla děravá (tj. trvalý únik vody). Při opravě byla bez tlaku a tou dírou do ní natekla znečištěná voda z kanalizace a dál do řádu. Po natlakování se to rozneslo po celém rozvodu.. Takhle to být mohlo.

A klidně jim to tam mohlo natéct při opravě - rozpojené potrubí a zaplaví se kanalizací, proplach žádný nebvo nedostatečný, prostě to jen zadělali a je to. Taky reálný scénář...

Mají smluvní pokuty za každou blbost, za dodání znečištěné vody by měla být smluvní pokuta také. + Odškodnění těm so měli problémy - vůbec to není sranda hlavně u starších lidí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.