Lze jit na nemocenskou?

Od: Datum: 26.09.12 08:50 odpovědí: 6 změna: 26.09.12 14:43

Zdravim, muj muž pracuje u OKD jako svareč, kvuli jejich super normam přes ruce proste zkoncil a neprodlouzili mu smlouvu s tim že je to pro ne risk, chtěla bych vedet zda muže na nemocenskou a kdy,jestli hned nebo od pondeli kdy mu konci smlouva.. Docela me to položilo,protože v dnesni době bez prace je tak akorad na maslu nebo kulku do hlavy...*zed*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hanher*
Datum: 26.09.12 08:54
Může jít před, nebo i po ukončení smlouvy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 26.09.12 09:37

Na neschopenku může jít hned, to se neváže na žádnou smlouvu. Logicky, když je nemocný, půjde ihned k doktorovi a nebude čekat, až mu vyprší smlouva u zaměstnavatele. Ten má stejně ochrannou lhůtu, takže prvních asi21 dní bude hradit on, pak sociálka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 26.09.12 10:09

Na nemocenskou může nastoupit hned, nejlépe od zítřka, pokud nastoupí nemocenskou v pondělí, bude v tzv. ochranné lhůtě a bude mu nemocenskou platit bývalý zaměstnavatel (pokud neměl dohodu o provedení práce - tam není zdravotní pojištění (myslím, že do výdělku 10.000,-).

Nemocenská se vyplatí , ale pouze u delší nemoci. Jinak se přihlásí na úřadu práce a dostane podporu v nezaměstanosti (pokud na ní má nárok).

Přeji úspěch při hledání nové práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: severka
Datum: 26.09.12 10:50

Pravě že za cely rok nebyl na nemocenske ani v predešlých letech jedině kdyz mel horečky,tak sel jinak na to jak se řika sral.. Delši dobu si stežuje na bolest kloubu takže pokud pujde vypada to na rok jak ne dele ta nemocenska...

Každopadně děkuji za odpovědi tohle si měl zjistovat on ne ja...

Od: jar®
Datum: 26.09.12 13:58

Pokud byl zaměstnaný na smlouvu, tak může marodit bez problémů. V každém případě, pokud se bude jednat o takto dlouhou nemocenskou, bude muset chodit k posudkovému lékaři, který rozhodne o prodložení nemocenské, myslím, že k posudkovému se chodí po 3měsících nemoci každý měsíc a pokud manžela bolí klouby není zde možnost, že by to bylo jako nemoc z povolání? Záleží jak dlouho byl jako svářeč zaměstnaný. Pokud má podnik podnikového lékaře bylo by lepší jej navštívit ještě než mu skončí smlouva, tj. zítra!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 26.09.12 14:43

Dobrý den.

Na nemocenskou může nastoupit hned nebo do 7 kalendářních dní po skončení pracovního poměru (ochranná lhůta). Počítejte ovšem s tím, že za prvních 21 kalendářních dní nemoci platí dle platné legislativy náhradu za plánované směny zaměstavatel. Jelikož ale manžel už žádné plánované směny po skončení pracovního poměru nemá, náhrada mu nenáleží. Prvních 21 dní nemoci bude tedy zcela bez prostředků (nárok není ani na podporu v nezaměstnanosti po dobu nemoci).Nárok má na nemocenské dávky od 22. kalendářního dne nemoci. Tyto nemocenské dávky vyplácí Správa sociálního zabzepečení. Doklady o pracovní neschopnosti ale bude manžel odevzdávat bývalému zaměstnavateli. Po skončení pracovní neschopnosti obdrží od zaměstnavatele Potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a Potvrzení posledního zaměstnavatele pro Úřad práce. Na Úřad práce se jde zaregistrovat až po ukončení nemoci. A't si ale zajde na svou zdravotní pojišťovnu a nahlásí skončení pracovního poměru a probíhající nemoc v ochranné lhůtě. Zdravotní pojištění si po dobu nemoci platit nemusí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.