Semestr pryč: prodlužovat, nebo riskovat?

Od: Datum: 15.09.12 21:39 odpovědí: 1 změna: 16.09.12 02:01

Ahoj.
Vždycky jsem toužila alespoň na půl roku někam vyjet do zahraničí, nejlépe co nejdále.
Do školy jsem šla o rok později s odkladem, tedy v 7. Znamená to, že jsem maturovala ve 20. Nastoupila jsem na VŠ, bohužel mě obor nebavil a tak jsem se rozhodla hlásit se na jiný obor, kam jsem se rok předtím nedostala. Překvapivě jsem se tentokrát dostala, ač brali cca 8%, a tak jsem v 21 nastoupila do prváku na svůj současnej obor. U nás bohužel nejde vyjet do zahraničí na erasmus apod. a nechat si uznat předměty, vždy musíme prodlužovat. Takže nyní je mi 23, jdu to třeťáku bakalářského studia.
A mám nyní dvě možnost. Chci se hlásit na meziuniverzitní dohody do Austrálie, USA, Kanady. Zkrátka na semestr vyjet někam "za oceán". Jelikož nám předměty různě navazují a tak, musím zkrátka tenhle rok vše v ČR dodělat. Moje dvě možnosti tedy jsou:
A) Vyjet v rámci bakalářského studia příští rok. Musela bych prodlužovat, byl by to vlastně výjezd ve "čtvrtáku". Ačkoliv by to ovšem byl na VŠ už můj pátý rok v bakaláři, vzhledem k tomu, že jsem první rok byla jinde.
Plusy:
- Výběrový řízení na výjezdy do zahraničí na příští rok jsou už teď na podzim. Kdyby mě vybrali a já kvůli tomu prodlužovala bakaláře, měla bych 100% jistotu hned po výběru, že jedu. Při výběrovym řízení je nutný říci, zda chci vyjet v rámci bakaláře či magistra. Nemusela bych se tedy potom stresovat, zda opravdu vyjedu. Pokud by mě vybrali, prostě bych dopředu věděla že příští září jedu na semestr pryč.
Mínusy:
- už by to byl můj 5. rok na bakaláři.
- poplatky za prodlužování
- Vrátila bych se na konci prosince a státnice bych měla v lednu. Potom bych měla půl roku plonkovej, musela bych si rychle sehnat práci a tak.
- v zahraničí se na bakaláře chodí dříve, byla bych třeba o 4 roky starší (24) než moji spolužáci.
- na magisterský bych nastoupila až ve 25
B) Tato možnost je taková: Při výběrovym řízení bych řekla, že chci vyjet v rámci 1. ročníku magisterského studia příští rok.
Plusy:
- nemusela bych prodlužovat
- neměla bych "plonkovej půlrok"
Mínusy:
- do magisterského studia musíme dělat poměrně náročné přijímačky, berou cca 20% a méně. Ty bych dělala někdy v červnu, výsledky bych se dozvěděla až v červenci, tedy pouze měsíc(!) před teoretickým výjezdem na semestr za oceán. Pokud by mě nevzali, nikam bych nejela.
- stejně tak státnice. Pokud bych je náhodou v červnu neudělala, nikam bych nejela.
- vše by bylo dost na rychlo. Výjezd bych měla jistý až měsíc před odjezdem. V tu chvíli bych si musela začít zařizovat letenku atd.
- na magistra se hlásí i lidi z jiných oborů a ty bych nepoznala, protože bych byla pryč. Pak bych se těžko s nima socializovala
Nechce se mi už prodlužovat, ráda bych vyjela v rámci magistra. Na druhou stranu je to děsnej risk, jelikož zkrátka nevím, jestli udělám přijímačky na magistra. Nechci studovat s o tolik mladšíma spolužákama a pak mít si na rychlo na půl roku hledat práci. Zároveň se ale děsím toho, že až do poslední chvíle bych nevěděla, jestli někam odjedu.
Možnosti A i B mají svoje plusy a minusy. Já za měsíc budu dávat přihlášku do výběrového řízení a do ní musím napsat, zda chci vyjet v rámci bakaláře (tj. prodlužovat) nebo v rámci 1. ročníku magisterskýho (tj. riskovat).

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.09.12 02:01

Kdyby mi na výjezdu záleželo tak moc, jako Vám, vyjela bych ještě jako bakalář. Spolužáci by i ve druhém případě byli o 3 až 4 roky mladší než Vy, takže toto bych jako argument úplně vynechala.

A roli hraje i psychika. Budete-li vědět, že vyjedete, nebudete se tolik stresovat přijímacím řízením na magisterské studium, což se může do výsledku promítnout pozitivně.

"Plonkový" půlrok můžete věnovat získání určité praxe a získání určitého náskoku do dalšího studia.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.