Nejste přihlášen/a.
Zdravím, jaký je praktický rozdíl mezi pravicí a levicí?
Vím, že se to dá najít na internetu, ale tak je to popsané spíš teoreticky než prakticky
a je docela těžké si vybrat, když jsou všude napsaná fakta, která se oběma směrům hodí...
(viz. podporuje rovnost, odmítá nerovnost apod.)
Je mi 15 let a chtěl bych si vybrat nějaký politický směr, podle kterého bych si i zvolil politickou stranu
nezávisle na mých rodičích a ostatních lidech.
Obávám se, že i tady ti každý tak trochu bude podsouvat svůj názor. Možná nezáměrně, ale už to, jakými slovy člověk řekne holá fakta, budí nějaký dojem.
Politická orientace není ěnco, co získáš za den. Sleduj zpravodajství, zorientuj se, kdo do jaké strany a d kterého proudu patří a po chvíl sám zjistíš, ke kterým ideám víc tíhneš.
Také není špatné si předvolební programy stran, co vždy před volbami hlásají. Jasně, jasně, 90% toho nesplní, lžou atd. Ale je z toho vidět, čím své voliče oslovují.
Souhlasím s kolegyní nahoře, že vybrat si politický směr a cítění není otázkou chvíle, ale je to jakési dlouhodobé hledání priorit a zásad.
Ať člověk chce nebo nechce, většinou ho stejně nějakým způsobem ovlivňuje okolí a prostředí, z kterého pochází.
Sám za sebe můžu říct, že dělení na levici a pravici nemá v dnešní době moc oporu a je to vlastně hodně vousatý přežitek, tuším že z dob francouzké revoluce.
V dnešní době není u většiny stran snadné určit, zda jde o pravicovou nebo levicovou, dokládá to i fakt, že kolikrát strana sama používá neurčité označení, jako např. pravý střed, atd.
Obecně se dá říci, že levicové strany mají svůj program zaměřený na sociální oblasti a pravicové na podporu volného trhu.
Ale jak už jsem psal, jde o zevrubné a nicneříkající označení a dle mého názoru už by se v dnešní době nemělo používat.
To jsem myslel, že je snad jasné, že mám na mysli procenta u těch daní.
Ještě by stálo za to podotknout (když se bavíme s někým, kdo se v politice orientovat teprve začíná), že rovná daň neznamená, že všichni, chudí i bohatí, budou platit stejnou částku na daních, ale budou platit např. stejné procento z příjmu. Tedy bohatí vždy svým způsobem platí více. (Ilustrativní příklad: Není to tedy tak, že člověk, který by bral 10 000,- a člověk který by bral 100 000,- budou platit stejnou daň. Budou platit např. 20 procent, tzn ten první zaplatí 2 tisíce, ten druhý 20 tisíc.)
Progresivní daně pak fungují tak, že např. (a zase je to pouze ilustrativní a velmi zjednodušené, čísla smyšlená, jen pro demonstraci) někdo s příjmem do 20 tisíc platí 10%, někdo s příjmem do 50 tisíc platí 15 %, někdo s příjmem, s příjmem nad 80 tisíc platí 20 %, nad 150 tiscí platí zase víc procent atd.
doplněno 09.09.12 15:52:Mě to samozřejmě jasné je a neříkám, že jste to Vy řekl nějak špatně. Myslím jen, že ne každý patnáctiletý se v tom musí nutně orientovat, tak jsem to pro jistotu vysvětlila.
U nás si podle tohohle nevybereš. Protože prostě to zařazení neplatí a používá se jen v době oblbování voličů. Ani podle volebního programu konkrétní strany si člověk nevybere, protože jeho platnost má přesně stejné trvání.
K volebním programům: Krásné cíle dokáže vymyslet každý fantasta. Zkušený volič se ale neptá, CO chce ta která strana dosáhnout, ale JAK, a s jakými politiky. Mezi politiky je ale bohužel spousta blbců. Konkrétní příklad: Řecko bylo přijato do EU. V letech 70.tých bylo Řecko přijato do Evropského Hospodářského Společenství. Byl to spolek západních zemí. Zanedlouho začaly tyto země protestovat: Proč bylo Řecko přijato, když je to země ekonomicky slabá, neproduktivní, která nikdy nezaplatí, co do ní jiné země vložily. No vidíš, a bruselští političtí blbci tu chybu po letech znovu přesně zopakovali. Tady má pravdu prezident -ekonom V. Klaus-Evropa měla být založena na ekonomickém (Tedy přísně proúčtovaném) základě, a ne na politickém. Němce už přestává bavit, pořád na někoho doplácet. Na tom je založen socialismus-pilným a pracovitým ubrat, lajdákúm přidat-a všichni se budou mít dobře. Bohužel, EU k této socialistické koncepci stále více směřuje...
To je pěkný kec... Sociální demokracie a komunismus je úplně něco jiného.
Levicová politika může být sociálně-demokratická (SPO-ZEMANOVCI, ČSSD), zelená (SZ)nebo neokomunistická (též zvaná eurokomunistická) (částečně KSČM).
Původní komunistická (KSČ, část KSČM) a socialistická (ČSNS) politika je krajně levicová.
Pravicová politika může být konzervativní (TOP09, ODS za dob Klause), křesťanskodemokratická(KDU-ČSL), monarchistická (Koruna Česká) nebo (ekonomicky)liberální (ODS).
(neo)nacistická (DSSS), (neo)fašistická politika je krajně levicová.
(neo)nacistická (DSSS), (neo)fašistická politika je krajně pravicová, omlouvám se za chybu.
On je problém v tom, že z ničeho jiného než teorie se u nás vycházet nedá. Naše strany se sicě hlásí k pravému či levému středu, ale s pravicí ani s levicí toho moc společného nemají.
Jak jsi na tom s jazyky? Spíše by se směr i odpovídající strany daly vyhledat např. v sousedním Rakousku nebo Německu.
Politika - hele kámo, asi jsi pochopil, že mít vlastní politický názor vůbec není sranda. Ještě máš 3 roky čas, než budeš mít právo a morální povinnost volit. Tak zkoumej, ptej se, a zjišťuj. Poslouchej názory a dělej si svůj VLASTNÍ názor, a podle toho se pak u voleb zachovej, OKI?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.