Jaký je praktický rozdíl pravice vs levice?

Od: Datum: 09.09.12 13:07 odpovědí: 13 změna: 10.09.12 15:11

Zdravím, jaký je praktický rozdíl mezi pravicí a levicí?

Vím, že se to dá najít na internetu, ale tak je to popsané spíš teoreticky než prakticky

a je docela těžké si vybrat, když jsou všude napsaná fakta, která se oběma směrům hodí...

(viz. podporuje rovnost, odmítá nerovnost apod.)

Je mi 15 let a chtěl bych si vybrat nějaký politický směr, podle kterého bych si i zvolil politickou stranu

nezávisle na mých rodičích a ostatních lidech.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: itan71*
Datum: 09.09.12 13:15

Je to stejná verbeš jen si jinak říkají a jinak chovají jsou to tuneláři a zloději:Chudším berou a sobě přidávají (na platech)*cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 09.09.12 13:30

Obávám se, že i tady ti každý tak trochu bude podsouvat svůj názor. Možná nezáměrně, ale už to, jakými slovy člověk řekne holá fakta, budí nějaký dojem.

Politická orientace není ěnco, co získáš za den. Sleduj zpravodajství, zorientuj se, kdo do jaké strany a d kterého proudu patří a po chvíl sám zjistíš, ke kterým ideám víc tíhneš.

Také není špatné si předvolební programy stran, co vždy před volbami hlásají. Jasně, jasně, 90% toho nesplní, lžou atd. Ale je z toho vidět, čím své voliče oslovují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 09.09.12 14:30

Strany si dávají nálepky pravice/levice i když jejich jednání tomu neodpovídá. Jinak klasicky pravičák je ten, který když se chce mít lépe než ostatní, tak začne více pracovat. Levičák to řeší tak, že bere těm úspěšnějším.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.12 14:35

Souhlasím s kolegyní nahoře, že vybrat si politický směr a cítění není otázkou chvíle, ale je to jakési dlouhodobé hledání priorit a zásad.

Ať člověk chce nebo nechce, většinou ho stejně nějakým způsobem ovlivňuje okolí a prostředí, z kterého pochází.

Sám za sebe můžu říct, že dělení na levici a pravici nemá v dnešní době moc oporu a je to vlastně hodně vousatý přežitek, tuším že z dob francouzké revoluce.

V dnešní době není u většiny stran snadné určit, zda jde o pravicovou nebo levicovou, dokládá to i fakt, že kolikrát strana sama používá neurčité označení, jako např. pravý střed, atd.

Obecně se dá říci, že levicové strany mají svůj program zaměřený na sociální oblasti a pravicové na podporu volného trhu.

Ale jak už jsem psal, jde o zevrubné a nicneříkající označení a dle mého názoru už by se v dnešní době nemělo používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bena*
Datum: 09.09.12 14:48
Pravice podporuje svobodu podnikání, bez státního vlastnictví, požaduje rovnou daň [všichni jak bohatí tak i chudí budou platit stejně vysoké daně], v zahraniční politice je ostřejší, nechce zasahovat do vývoje ekonomiky. hlavní ukazatel, který sleduje, je inflace.
Levice podporuje regulovaný trh i ekonomiku, podporuje státní vlastnictví [aby pak byly peníze na důchody, dávky, aby byly peníze na zdravotnictví a školství...], podporuje progresivní daně [bohatí platí vyšší daně, chudí menší], jejich centrum zájmu je společnost. soustředí se hodně na sociální politiku [jistoty]. Hlavní ukazatel, který sleduje, je míra nezaměstanosti.
doplněno 09.09.12 15:48:

To jsem myslel, že je snad jasné, že mám na mysli procenta u těch daní. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 09.09.12 15:09

Ještě by stálo za to podotknout (když se bavíme s někým, kdo se v politice orientovat teprve začíná), že rovná daň neznamená, že všichni, chudí i bohatí, budou platit stejnou částku na daních, ale budou platit např. stejné procento z příjmu. Tedy bohatí vždy svým způsobem platí více. (Ilustrativní příklad: Není to tedy tak, že člověk, který by bral 10 000,- a člověk který by bral 100 000,- budou platit stejnou daň. Budou platit např. 20 procent, tzn ten první zaplatí 2 tisíce, ten druhý 20 tisíc.)

Progresivní daně pak fungují tak, že např. (a zase je to pouze ilustrativní a velmi zjednodušené, čísla smyšlená, jen pro demonstraci) někdo s příjmem do 20 tisíc platí 10%, někdo s příjmem do 50 tisíc platí 15 %, někdo s příjmem, s příjmem nad 80 tisíc platí 20 %, nad 150 tiscí platí zase víc procent atd.

doplněno 09.09.12 15:52:

Mě to samozřejmě jasné je a neříkám, že jste to Vy řekl nějak špatně. Myslím jen, že ne každý patnáctiletý se v tom musí nutně orientovat, tak jsem to pro jistotu vysvětlila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.12 17:28
avatar

U nás si podle tohohle nevybereš. Protože prostě to zařazení neplatí a používá se jen v době oblbování voličů. Ani podle volebního programu konkrétní strany si člověk nevybere, protože jeho platnost má přesně stejné trvání. *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bena*
Datum: 09.09.12 17:50
Tak to by se musel změnit celý volební systém. Na světe jsou dva takové majoritní - většinový a poměrný.
Poměrný má výhodu v tom,. Že kolik % strana získá ve volbách, tolik % dostane křesel v parlamentu [samozřejmě propadlá procenta jdou u nás velkým stranám, někde však jdou spíše menším stranám]. Další výhodou je to, že si volič může vybrat z několika desítek stran, je tu menší šance pro extremismus a je obtížné zmanipulovat volby.
A teď nevýhody - strany často nedodržují sliby, protože vládnou v drtivé většině případů s jinou stranou nebo stranami a samozřejmě každý strana neslibuje to samé a tak strany musí upustit z některých slibů. Nevýhodou tady jsou taky častější pády vlády.
Většinový systém má tu výhodu, že strana, která vyhraje, musí sliby splnit, jinak si v příštích volbách moc neškrtne, vlády jsou politicky stabilní, protože jsou v drtivé většině případů jednobarevné [sedí tam jedna strana], navíc vláda nemá problém protlačit zákony přes parlament.
Ale nevýhody - volby jsou "deformovány" - vítěz bere vše i když vyhraje třeba jen o 0,5%, říká se, že tento systém je méně demokratický [vládne jedna strana, ale omezenou dobu], občas může být psychický nátlak na voliče - velké strany říkají, že volit malé strany je k ničemu, nemají šanci. Třeba v USA nejdou jen republikáni a demokraté, ale třeba uskupení TeaParty nebo komunisté.
Tak si pak vyberte - co je vlastně pro nás lepší?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 09.09.12 18:29

K volebním programům: Krásné cíle dokáže vymyslet každý fantasta. Zkušený volič se ale neptá, CO chce ta která strana dosáhnout, ale JAK, a s jakými politiky. Mezi politiky je ale bohužel spousta blbců. Konkrétní příklad: Řecko bylo přijato do EU. V letech 70.tých bylo Řecko přijato do Evropského Hospodářského Společenství. Byl to spolek západních zemí. Zanedlouho začaly tyto země protestovat: Proč bylo Řecko přijato, když je to země ekonomicky slabá, neproduktivní, která nikdy nezaplatí, co do ní jiné země vložily. No vidíš, a bruselští političtí blbci tu chybu po letech znovu přesně zopakovali. Tady má pravdu prezident -ekonom V. Klaus-Evropa měla být založena na ekonomickém (Tedy přísně proúčtovaném) základě, a ne na politickém. Němce už přestává bavit, pořád na někoho doplácet. Na tom je založen socialismus-pilným a pracovitým ubrat, lajdákúm přidat-a všichni se budou mít dobře. Bohužel, EU k této socialistické koncepci stále více směřuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marc1
Datum: 09.09.12 23:08

Stručně řečeno levičáci jsou prokomunistický a pravičáci protikomunistický.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bena*
Datum: 10.09.12 15:11

To je pěkný kec... Sociální demokracie a komunismus je úplně něco jiného.

Levicová politika může být sociálně-demokratická (SPO-ZEMANOVCI, ČSSD), zelená (SZ)nebo neokomunistická (též zvaná eurokomunistická) (částečně KSČM).
Původní komunistická (KSČ, část KSČM) a socialistická (ČSNS) politika je krajně levicová.

Pravicová politika může být konzervativní (TOP09, ODS za dob Klause), křesťanskodemokratická(KDU-ČSL), monarchistická (Koruna Česká) nebo (ekonomicky)liberální (ODS).
(neo)nacistická (DSSS), (neo)fašistická politika je krajně levicová.

doplněno 11.09.12 15:46:

(neo)nacistická (DSSS), (neo)fašistická politika je krajně pravicová, omlouvám se za chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.12 00:02
avatar

On je problém v tom, že z ničeho jiného než teorie se u nás vycházet nedá. Naše strany se sicě hlásí k pravému či levému středu, ale s pravicí ani s levicí toho moc společného nemají.

Jak jsi na tom s jazyky? Spíše by se směr i odpovídající strany daly vyhledat např. v sousedním Rakousku nebo Německu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 10.09.12 00:13
avatar

Politika - hele kámo, asi jsi pochopil, že mít vlastní politický názor vůbec není sranda. Ještě máš 3 roky čas, než budeš mít právo a morální povinnost volit. Tak zkoumej, ptej se, a zjišťuj. Poslouchej názory a dělej si svůj VLASTNÍ názor, a podle toho se pak u voleb zachovej, OKI? ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.