Hmotná zodpovědnost

Od: Datum: 07.07.15 14:56 odpovědí: 6 změna: 08.07.15 07:53
avatar
Dobry den,pracuji v hotelu jako kuchař a vedení po nás chce aby jsme podepsali hmotnou zodpovednost,byl by to jako dodatek smlouvy,bylo nam řečeno že ve vsech hotelých je to povinností.Kdyz jsme se jako kolektiv ozvaly,co se stane když to nepodepíseme,bylo nam receno ze s námi můžou ukoncit pracovni pomer.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.07.15 15:01
A otazka je kde? Hmotku maji podepsanou i prodavacky v prodejnacc, barmanky v nonstopech a tak... jde o to, ze rucite za nejaky majetek. Da se na to i pojistit ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: prostenekdo
Datum: 07.07.15 15:24

Když nepodepíšete hmotnou zodpovědnost, ukončit pracovní poměr s vámi mohou. Ale povinností zaměstnavatele je udělat s vámi před podpisem inventuru. Většina zaměstnavatelů to ale neudělá. Potom ovšem v případě zjištěného manka nemohou nijak postihnout zaměstnance, kteří podpisem nestvrdili, co vlastně přejímají. Hmotnou zodpovědnost klidně podepište, hlavně nepodepisujte žádný inventurní tiskopis ve kterém je něco, co jste si sám nemohl přepočítat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 07.07.15 16:16

Prvotní inventura je sranda - ale hmotná se v hotelech apod. dělá z čistě prozaického důvodu tj. střídání směn aby se v případě manka postih obešel na všechny - proto je důležitá předávací invetura, při střídání směn a hned se přestane okrádat majitel...a je jasno jak s masem, chlastem atd. a ve výsledku s vydaným zbožím a tržbou...a v důsledku el. evidence tržeb se zlodějina zatrhne i majitelům hospod - tržba - berńák-zdanění- atd...a dostáváme sek tomu že většina majitelů se bojí el. evidence jako kříže - nahrává jim taky ten nejlepší TOP ex. ekonom chemik - který prohlásil v deliriu že evidenci chce babiš aby měl přehled o svých konkurentech, a výběr daní se nezvedne / mě je fuk jestli se zvedne - ať se ukáže kdo neplatí a z tržeb živí sebe a rodinu a neplatí soc.a zdr. zaměstnancům dává jim zákoné minimum a ani neplatí ostatní daně // proč když už je to skoro všechno babišovo a jeho zaměstnanci se nemají vůbec špatně?

Daně platím a nemám problém s nějakou el. evidencí - kdo má ať trpí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.15 07:53

Průměrný plat u Babiše je v rámci ČR značně podprůměrný...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.15 00:26
avatar

Částečně s Vámi souhlasím:

Zaměstnanec by nikdy neměl podepsat nic (inventuru),

co si sám nemohl zkontrolovat nebo přepočítat.

Ovšem v otázce nemožnosti vymáhání škody/manka odpovídáte nepřesně.

V případě "hmotné odpovědnosti" totiž platí, že zaměstnanec odpovídá za schodek v plné výši, ledaže by prokázal, že schodek z části nebo vůbec nezavinil (prokazovat musí zaměstnanec).

Zaměstnanec, který si ke dni podpisu dohody o odpovědnosti (tzv. "hmotné odpovědnosti") nevyžádá předávací inventuru, odpovídá za manko vzniklé od nejbližší předchozí do nejbližší další inventury. Totéž platí pro ukončení dohody o odpovědnosti – i zde zaměstnanec v případě, že si ke dni ukončení nevyžádá předávací inventuru, odpovídá za manko zjištěné nejbližší následující inventurou (třeba i půl roku po skončení dohody o odpovědnosti nebo zaměstnání).

Teprve v případě, že by zaměstnavatel přes žádost zamněstnance (nejlépe písemnou s potvrzením převzetí) inventuru neprovedl, nemohl by zaměstnanci vymáhat případné manko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.15 00:40
avatar

Je-li předpokladem pro určitou pozici uzavření dohody o odpovědnosti,

může zaměstnavatel dát zaměstnanci, který dohodu neuzavře, výpověď

podle § 52 písm. f) – bez odstupného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.