Výběr tlakové hadice ke kompresoru

Od: Datum: 13.05.15 23:35 odpovědí: 11 změna: 15.05.15 18:32

Zdravím,potřebuji koupit tlakovou hadici ke kompresoru a chtěl bych poradit jaký zvolit vnitřní průměr tlakové hadice.

Nebo jak moc záleží na vnitřním průměru? Je lepší větší nebo menší průměr? Zohledňuje se u výběru i množství spotřebovávaného vzduchu z kompresoru?

Díky za odpověďi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.15 23:43

Tak cim vetsi prumer bude hadice mit, tak dokaze propustit vetsi mnozstvi vzduchu.

Takze zalezi co tim chcete napajet.

Pro foukani kol, hrebikovacku atd staci treba 4mm, ale osobne bych volil alespon 8mm. To uz staci i na narocnejsi pouziti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.15 00:05
avatar

Zdravím,
mám doma postavený dvoupístový poměrně výkonný kompresor a jako vzduchovou hadici používám autogenní modrou hadici, tj, s vnitřním otvorem 6mm. Je takřka nesmrtelná (já ji mám už nějakých 30 let), ale je poměrně těžká a dnes i docela drahá (cca 30,-Kč/metr).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.15 19:31
avatar

V dotazu chybí celkem zásadní údaje - jednak nevíme, o jaký kompresor se jedná, zejména je dost zásadní jeho maximální tlak. A pak je samozřejmě, velmi zásadní, co ta hadice bude připojovat. Pokud se jedná o malý kompresor s 24. litrovým vzdušníkem a max tlakem 10 bar, bohatě dostačí nějaká takováhle hadice:

http://www.uni-max.cz/tlak-hadice-8-mm-10-m/d/

Pokud by však mělo jít o výkonný kompresor, ke kterému bude připojeno ,,cosi´´ co má vyšší spotřebu - byť jen nárazově, tak je nutné použít adekvátně větší průměr hadice. Hadice na autogen nejsou špatné, ale já je nepoužívám jednak proto, že jsou poměrně neohebné a mají malý vnitřní průměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wilhelm*
Datum: 14.05.15 20:26

Zdravím,jedná se o třípístový kompresor o výtlačném výkonu 460 L,tlaková nádoba obsah 110L a jeho maximální tlak je 8 Bar.

Z 90% bude kompresor používán ke stříkání v lakovně.

Jaký vnitřní průměr hadice by jste tedy doporučil? Používáte rovnou hadici nebo spirálovou?

Datum: 14.05.15 21:21
avatar

Na stříkání je bohatě dostačující ta hadice, co jsem Vám nalinkoval v mém předchozím příspěvku. Slabší průměr bych nedoporučoval, protože pro stříkání se používá nižší tlak (většinou okolo 3bar, ale to je věcí vkusu a zkušeností každého soudruha). Prostě řečeno - menší tlak vzduchu se užším průřezem hůře ,,procpe´´, což má za následek kolísání tlaku na pistoli. I když - vím o mnoha lidech, co ke stříkání používají právě ty autogenové hadice. Mě moc nevyhovují, při stříkání se nechci s hadicí ,,prát´´. Stejně tak rozhodně nedoporučím spirální hadice - to je spíše zdroj problémů - většinou se spirály do sebe zamotávají a tak z hadice je za chvíli chumel, který je potřeba pořád rozplétat.

Jinak k tomu stříkání vřele doporučuji za vzdušník zařadit dobrý odlučovač vody (ideálně sušku, ale ta je hodně drahá) a pak redukční ventil s manometrem, aby bylo možno upravovat tlak do pistole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wilhelm*
Datum: 14.05.15 22:34

Odlučovač vody jsem si samozřejmě pořídil,ještě mám na vás poslední dotaz,mám udělaný trubkový rozvod pro vzduch v dílně,co se týče toho odlučovače je lepší ho dát hned za kompresor nebo ho můžu umístit až na konci rozvodu,kde bude rychlospojka pro zapojení hadice pro stříkání.

Díky za rady

Datum: 14.05.15 23:32
avatar

Zdravím,
záleží na délce vedení v trubkách. Kdysi ve fabrikách, když bylo dlouhé vedení, se používaly odkalovače jak u kompresorů, tak na výstupu (na připojovacím místě). Pokud máte trubkové vedení krátké (pár metrů) můžete dát odlučovač jen na výstup (připojovací místo).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wilhelm*
Datum: 15.05.15 16:50

Jedná se vzduchový rozvod o délce cca 8 metrů

Datum: 15.05.15 18:32
avatar

Dal bych ho až na konec trubek, před výstup pro hadici, protože třeba pro stříkání platí, že čím blíže k pistoli, tím čistší vzduch na stříkání a samozřejmě i tím lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 14.05.15 23:00

Na lakování aut používám acetylenové hadice. Tenkostěné hadice jako v odkazu jsou sice fajn, že jsou lehčí, ale u lakování není nic horšího než když ze hadice pří potáhnutí "zlomí" a nebo si ji prostě člověk přišlápne. Vteřinová chybička a celková práce může být v háji. To se právě u silnostěné hadice jen tak nestane, na ní člověk může i šlápnout a tlak je stále stejný.

Rozhodně ne spirálu, všude se to motá, pruží a má tenkou stěnu.

Ty acetylenové hadice jdou někdy sehnat v zámečníckých dilnách jako vyřazené, dle normy nesmějí být trhlinky při ohybu na hadici. Na sváření (řezání) nesplňuje normu, na lakování vydrží dalších spoustu let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.15 23:28
avatar

Mohu potvrdit způsob sehnání autogenních hadic - doslova za hubičku, taky jsem sehnal vyřazené hadice.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.