Omluvam se za chybi pisu s mobylu

Od: Datum: 03.05.15 08:28 odpovědí: 35 změna: 06.05.15 03:28
avatar

Dobrý den, poměrně často se zde nachází pod nějakým příspěvkem nebo otázkou omluva za to, že je to psáno na mobilu a z tohoto důvodu tam jsou chyby. Mám průměrný a starší mobil, ale mám tam i tlačítko, kterým mohu nechtěný znak smazat a potom zapsat správný.

Navíc si mohu již napsané po sobě přečíst. Chybu může udělat každý (i tu v pravopise), ale jde o chybu mobilu nebo jeho obsluhy? Proč by to nešlo opravit před odesláním? Proč se raději omlouvat? Že tam nejsou háčky nebo čárky za chybu nepovažuji, ale ostatní znaky se snad opravit mohou. Jaký na toto máte názor? Opravdu je to chyba toho přístroje? Děkuji Vám za případné reakce a zdravím!

P.S. Ten název příspěvku jsem takto zvolil přehnaně a úmyslně (vysvětlení pro syslíky).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.15 08:42
avatar
Mám poměrně dobrý telefon a používám klávesnici SwiftKey, takže někdy mi kompletně změní slovo aniž si toho vsimnu za nesmysl, nějaká slova nezná a tak najednou je jedno slovo v textu bez diakritiky. Celkově je pohodlná a vychyta mi spoustu chyb, že se netrefim na správné písmeno. Někdy má smysl pro komplikaci, ale prostě se mi vyplatí.
To k vysvětlení některých nesmyslů ve větě. S tou opravou se to má tak. Větu si 3x přečtu, ale protože vím co jsem v ní chtěl napsat, spoustu případných chyb nevidím.
A pokud bych neměl SwiftKey, tak diakritiku určitě nepoužívám. To by bylo na dlouho.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 08:46

použití mobilu neomlouvá na hrubky... je to jen výmluva

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 08:48
Neříkám, že se nedá udělat chyba. Překlep je něco jiného, než pravopisná chyba a dá se udělat úplně stejně na počítači, jak na telefonu. Někdo to po sobě nečte. Ale myslím si, že než házet pravopisnou chybu na mobil, je lepší se neomlouvat. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 08:52
avatar

Podle mě pisatel takové omluvy svoje hrubky nevidí, omlouvá se za chybějící diakritiku a případné překlepy. Hrubky by v textu měl, i kdyby psal doma na PC. Úroveň znalosti gramatiky je mezi mladými lidmi velmi nízká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 08:58
avatar
No nevím, někdy v textu po sobě vidím "z někým" a to bych snad ani nemohl napsat, podezrivam klávesnici nebo chvilkovou demenci. *smich*
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.15 03:26
avatar

o tom presne pisu, podle me tam proste nejak sam skoci prst, jako spatne zahrany ton na kytare

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.15 03:28
avatar

hahahahahahaha v podstate muzete mit pravdu *smich**smich**smich* on proste pise sorry za chyby a preklepy, pisu z mobilu, a o tech hrubicich proste vubec nevi, a myslel to tak, ze se omlouva za preklepy hahahahaha

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ben®
Datum: 03.05.15 08:55
avatar

Dobrý den, děkuji za příspěvky. Já si myslím, že za to může hlavně spěch - napsat myšlenku a honem s ní ven. A možná i to, že se už snad někteří lidé za pravopisné chyby ani nestydí. Doba je rychlá a ono to nějak dopadne (hlavně, že už to je na internetu). Zdravím!

doplněno 03.05.15 09:39:

clayman - ta klávesnice je potvora. Hodně písmenek, každé je tam jiné a času je málo .

Datum: 03.05.15 09:37
avatar

Myslím, že to docela vystihl tesyk. Jenže i na chytrofonu se dá napsat text s interpunkcí, text který bude bez chyb. Jenže - ono to vyžaduje nějaké úsilí - tedy když chci napsat třeba ř, tak musím stisknout r a přesunout na ř. Taky si to po sobě přečtu. Jenže třeba náš mladej - to je typický puboš, ten to nabouchá hlava nehlava, hlavně rychle! Takže kolikrát si musím jeho zprávu několikrát přečíst, než pochopím, co tím chtěl autor říct.

Takže chyba není v chytrém, nebo hloupém mobilu, chyba je lemplovství uživatele

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 09:15

Čím chytřejší mobil, tím blbější operátor. To je zákonitost vývoje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 03.05.15 09:32
avatar
Bene,myslím si,že toto je naprosto zbytečný dotaz :-D
Obsluha je čím dál,tím víc nedokonalá,asi by to chtělo restart :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 03.05.15 09:37
avatar

Dobrý den, no, já se pokouším o restart každé ráno, ale ono to už moc nepomáhá. Škoda, že nejde u člověka použít Tovární nastavení . Zdravím!

Datum: 03.05.15 09:40

Také se mi stane, že do textu skočí nějaký nesmysl, ale většinou zprávy před odesláním ještě čtu a opravuji. Čeština je těžká, ale krásná a snažím se jí neškodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 09:53

Já píšu z iPhone, tam většinou naskočí nějaké třeba jiné slovo než chci napsat a když to slovo nechci, tak ťuknu na křížek, občas na to zapomenu a zjistím to, až se s tím nejde nic dělat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.05.15 11:38

A co když je ten člověk nemocný, nepozná co píše, když neberu v úvahu že nezná pravopis? Kolik chyb je u žáků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 11:50

To je samozřejmě věc jiná. Asi není na nás, abychom soudili. Nicméně když občas slyším v rádiu a v tv jakou používají češtinu... *nevi* Ale to už jsme někde jinde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 11:58
avatar

Pokud píšu z mobilu,mohu udělat překlep. Proč ne?

Ale za překlep považuji třeba to, když místo JASMÍN napíši třeba JASNÍM. Nebo JAMSÍN.

Pokud ovšem napíši JASMÝN, nejedná se o překlep, ale syndrom duté hlavy. Pak za to mobil v žádném případě nemůže. Jak kdysi psávali v televizi: Závada není na vašem přijímači. Takže ani na vašem mobilu. Tu musíte hledat někde jinde. Nejlépe v Pravidlech českého pravopisu. ;) Jaga.

Občas to bývá lahůdka i v mluvené řeči: Rád bych sem se tam podíval. Já bysem se tam taky podívala! Santa simplicitas!*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 12:02
avatar

Pffff, mobil neomlouvá, překlep není totéž, co hrubka. Takže opravdu jen výmluva, text si jde přece prohlédnout a opravit před odesláním. Úroveň vzdělanosti holt klesá a používání počítačů a chytrých mobilů tomu velmi napomáhá, třeba automatické opravy wordu nenutí děti zamyslet se nad pravopisem.

Ale nelíbí se mi ani místní zvyk některých rádců - neodpovědět na otázku, ale jen zjebat za pravopis, aby se sami cítili lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 14:07

Pravopisná hrubka, překlep či nevhodně použité slovo mi nevadí, ale na netu odmítám číst jakýkoliv text bez diakritiky. Jde jen o pohodlnost, lenost a lemplovství.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 03.05.15 17:26

*palec*

Ano, proč nenapíšou popravdě - promiňte, jsem trochu kretén, ale i tak potřebuju poradit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 03.05.15 17:38
avatar

Dobrý den, tak, toto mně už nedělejte - normálně jsem si vyprskl snad až na monitor .

Ale, jako sebekritiku by to mohl pravdomluvný člověk použít. Zdravím!

Od: faithoncemore*
Datum: 03.05.15 17:40

To jsem ráda, smíchu není nikdy dost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 18:55

Kde se, prosím, vzalo používání tvrdého Y pro mužský rod ( např. chlapY psalY...). Překlep chápu, ale je toho tolik, že to není náhoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 18:59

Chlapy jsou prostě větší tvrďáci *smich*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 03.05.15 19:00

Možná se někteří méně gramotní muži cítí chlapštěji, když maj tvrdý y místo měkkýho ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 19:10
avatar

Hrubky jsou jasné, ať člověk píše na čemkoliv.

Spoustu "chyb" udělá mobil v případě zapnuté "T9",

kterou jsem okamžitě zrušila, protože "věděla lépe než já, co jsem chtěla napsat".

Teď už z mobilu radši nepíšu vůbec ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.15 19:15
avatar

Dobrý den Bene. Já bych ten pravopis až tak neřešila, gramatické chyby je moje nevědomost (jistě i toho kdo je dělá při psaní z mobilu), překlepy, zdvojená písmena, chybějící písmena, háčky, čárky... to je také moje chyba ale tu omlouvám tím, že moje ruce nejsou to co dřív a deseti už dnes píši zřídka, datluji to jedním prstem a ještě si ho druhou rukou držím. Uznejte, že při takovém úsilí co musím vynaložit, se mi to opravovat nechce. Už tak mi psaní trvá a než já vložím odpověď je jich tam nejméně 5, další problém je, že 5minut na opravu textu je mi žalostně málo. Píši-li z chalupy na letitém laptopu na kterém jsem se ani za ty roky nenaučila pracovat je vůbec zázrak, že něco napíši.

Ne, chyba přístroje to jistě není, je to hlavou a rukama ale nemyslím si, že je text psaný bezchybně pro tuto poradnu až tak důležitý. Text bez háčků a čárek mi vadí víc jak Y-I. L

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.05.15 08:41
avatar

Dobrý den, děkuji všem za další názory - bude to o zvládnutí techniky, ale hlavně o kontrole napsaného a spěchu. Já preferuji, když je příspěvek napsán alespoň ve formě vět - začátek velké písmeno a na konci věty umístit tečku. A drobné upozornění na špatný pravopis považuji za výchovné - nejde o nějakou nadřazenost. Zdravím!

Datum: 04.05.15 13:29

Tem co vadi psani bez hacku a carek tak na vysvetlenou-mam nemeckou klavesnici a tam proste hacky nejsou ,tak si je tam prosim domyslete,dekuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.15 16:07
avatar

Benule: kupovala jsem si asi před měsícem novou klávesnici a stála mě 120 korun. Opravdu to není až takový obnos, že by si to někdo nemohl dovolit. /buď si odpustit 4 piva, nebo dvoje cigárka/. Podle toho, kdo co rád.

A ta čeština si opravdu zaslouží, abychom ji neprznili. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.15 16:29
avatar

Fíjo, tak teď ještě budeme popichovat uživatele kvůli klávesnici, kterou si dovolili koupit.*bzum*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 04.05.15 18:22

A čárky mezi slovy, ty se tam psát dají? na té německé klávesnici?

např. : Tem, co vadi psani bez hacku a carek, tak na...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 04.05.15 19:29

Souhlas. To je jasný. Znalosti pravopisu se neokecají, a kdo chce někam psát, měl by si to pohlídat. Někteří trochu ztrácí soudnost. Jinak mě to vede k hlubší úvaze, že mám rád na určité činnosti určité nástroje. prostě telefon mám na telefonování (ne na vykecávání), notebook mám na internet, stolní počítač na účetnictví a náročnější aplikace, Foťák mám na foceni. televizi (max 40 uhlopříčka) na zprávy, sport a filmy, které případně dávají v televizi. Na film jdu do kina. Když se to dneska všechno narve do mobilu, popř. si někdo udělá z obýváku promítací sál dolby stereo, tak mě to nějak nesedí (přitom si nepřipadám jako stará konzerva, počítač 386 jsem měl od roku 1991 a mobil od roku 1996.).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.15 19:44

Já si myslím totéž, jako většina zde. Mobilní (popř.) tabletová klávesnice neomlouvá za íýčka, s/z a podobné gramatické jevy. Naopak, háčky a čárky mě i na tabletu hodně zdržují, nedivím se že je pro uživatele jednodušší psát bez nich.

Jen tak pro zajímavost, tuto odpověď jsem psal na tabletu a zabrala mi kolem 3. minut...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.15 03:22
avatar

tak jiste, ze je to alibismus, diakritiku, zkomoleniny a preklepy, budiz. Jinak bych poprosil, aby se ti zminovani omlouvali "Omlouvam se za chibi, mjel jsem z CJ pjetku a ke vsemu jsem dyslektyk". Osobne pisu bez diakritiky a ani nemam ceskou klavesnici, ale vim, kde znaky jsou, protoze jsem mel 2 roky psani na stroji, cili se priznavam, jsem liny a hlavne bez diakritiky umim psat zatracene rychle. (kdeze lonske snehy jsou a "vsemi deseti" se casem vyvinulo ve "vsemi sesti + ktery prst je zrovna po ruce") Hrubky omlouvat mobilem nebo US klavesnici je ubohe a spis vtipne :)

Naopak, co nesnesu, a probouzi to ve me hluboky stud, kdyz hrubku napisu ja. Byl jsem introvertni dite, ctenar. Pravopis je uz od zakladky mym konickem, cili moje vazna hrubka je vzdy preklep, protoze prsty si delaji, co chteji. (kor y-i, strasne jsem miloval doplnovat spravna y-i na folii v knize) Jenze to uz clovek nevysvetli tomu, kdo to po me cte, proto ten stud... Ze si nekdo muze myslet, ze jsem schopny to takto napsat, coz proste neni pravda.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.