Chci být hasič. Co pro to mám dělat?

Od: Datum: 25.08.12 19:49 odpovědí: 11 změna: 26.08.12 09:08
Zdravím. Je mi 14 let, pomalu nejvyšší čas přemýšlet o tom, kam půjdu na střední školu, a o budoucím povolání. Chtěl bych byl hasič, ale nevím co pro to mám dělat. Jaká škola je nejlepší? A jaké jsou další podmínky pro přijetí? Určitě fyzická zdatnost. Díky za odpovědi.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: eb*
Datum: 25.08.12 19:55

Porad se s něakym ucitelem ve skole :D :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cici*
Datum: 25.08.12 20:03
Třeba s tělocvikářem?
Od: buss
Datum: 25.08.12 20:04

Učit se, nejlépe se poptat na profesionální stanici hasičů. byla i stř, škola ve FM.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mowla*
Datum: 25.08.12 20:06

Mám dojem, že podmínkou je maturita, dobrý zdravotní stav a fyzické i psychické předpoklady. Na typu školy nesejde...

;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.12 20:06
avatar

Skoro v každé vesnici je sbor dobrovolných hasičů. Jsou to chlapi všech generací a zároveň si aktivně vychovávají dorost. Takže pokud jsi z vesnice nebo z malého města, hledala bych informace tam. Tihle mladí hasiči mají neustále svá cvičení a soutěže a mohl bys tam získat spoustu zkušeností o budoucí práci.

Pokud jsi z velkého města, ptej se přímo u profesionální jednotky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 25.08.12 20:27
já sem u dobrovolných a žádné speciální vzdělaní nepotřebuje stačí mu maturita , jinak i my dobrovolní si doděláváme vzdělání například víkendové nebo týdenní naučné hasičské pobyty a cvičení
Ohodnoceno: 0x
 
Od: filuta*
Datum: 25.08.12 20:22

Ve Frýdku-Místku bývala střední škola, ale teď čtu, že od minulého roku už neotvírali třídy. Jinak na typu školy asi opravdu nesejde, spíš se zkusit zapojit do nějakého sboru dobrovolných hasičů, kde se zorientuješ.

doplněno 25.08.12 20:26:

Jinak po střední škole by tě čekaly kurzy a rekvalifikace. Můžeš se také porozhlédnout po nějakých zdravotních školách. To by ti do budoucna v tomto směru dalo určitě víc, než třeba průmka a učnák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marc1
Datum: 25.08.12 20:48

Nejpřesnější informace dostaneš, když si zavoláš na Hasičský záchranný sbor kraje (číslo ve zlatých stránkách) a budeš chtít vedoucího správy, dozoru a pod. Je rozdíl jestli budeš chtít pracovat v kanceláři a provádět např.dozor tj. kontroly zajištění požární cohrany ve firmách nebo se vyjadřovat ke stavebním projektům nebo jestli budeš chtít být tzv "mokrým hasičem" tj. provádět přímo hasební zásahy u ohňů. V prvém případě se dnes již požaduje vysoká škola (ta je na ostravsku), ve druhém případě po dosažení odpovídajícího věku se absolvuje několika měsíční odborná příprava. Samozřejmě musí být vždy splněna zdravotní kritéria.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.12 21:13

Ahoj, jak Ti zde již mnozí radili, nejjednodušší by bylo jednoduše zajít se zeptat u sboru dobrovolných hasičů, bývají i v menších městech a jistě by Ti rádi poradili. Poté se můžeš účastnit také pravidelných cvičení, kteří tito hasiči pořádají.

U vás ve škole jistě máte výchovného poradce, který má na starosti mimo jiné také volbu povolání. Takže se můžeš zeptat také u něj, jistě Ti nějaký typ dá. Informace by Ti jistě podal i třídní učitel. Některé školy, nevím, jestli i ta vaše, jezdí s devátými třídami také na různé výstavy týkající se přípravy na budoucí povolání a nebo na úřady práce, i zde můžeš hledat inspiraci.

Pozeptat se můžeš také u rodinných příslušníků. Záleží ale nejvíce na tom, jakou práci bys chtěl vlastně dělat - jestli třeba něco v kanceláři, či přímo být přítomen u požárů a podobně. To je třeba si ujasnit.

Bohužel jsi neuvedl, odkud jsi, nicméně tento školní rok se bude otevírat na Integrované střední škole stavební (www.issstavcb.cz) úplně nový obor Požární ochrana, který je určen právě pro nové hasiče.

K předpokladům pro vykonávání tohoto povolání je samozřejmě výborná fyzická zdatnost, jsou zde posíleny hodiny tělocviku, ale je potřeba, aby měl nyní co nejlepší známky, letos o tento nový obor byl obrovský zájem a hlásili se na něj i holky a přednost dostali samozřejmě ti nejlepší.

Další informace Ti pak mohou poskytnout pracovníci Tebou vybrané školy a můžeš také využít Dnů otevřených dveří, většina škol je pořádá a získat tak další užitečné informace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.08.12 08:15
avatar

Nikdy není pozdě, ale u nás začínají s hasičským sportem děti už od 6 let. Máme 2 dětská družstva /6-10 a 11-16/, pak muže a ženy. Nevím, odkud jsi, ale téměř na každé vesnioci hasiči opravdu žijí. To jsou pak vypjaté soutěže, kde se dere o vítězství třeba 12 družstev!

Musíš mít maturitu na SŠ. Je jedno na jaké, dobrá příprava by byla strojní či elektro. Ale znám hasiče z povolání, který má nějakou soukromou podnikatelskou školu, kdo ví, co to vlastně bylo.

Jinak fyzické a psychické předpoklady.

Hasiči to ale nemají jednoduché, musíš mít schopnost rychlého rozhodování a občas taky dobrý žaludek. V minulém roce lovili nedaleko od nás z písníku starou paní /sebevražda/, byla ve vodě pár měsíců. Nebo přejetého pendolinem, kde byly části těla v délce několika desítek metrů. Není to prostě pro každého. Před dobrým hasičem ovšem klobouk dolů.

Co nejdřív se zapoj k dobrovolným, pokud nejsou u vás, tak někde v blízkém okolí jistě budou. To bude pro Tebe dobrá příprava a získáš tak určitou praxi. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 26.08.12 09:08
Hele tady máš uplně vše
http://www.infoabsolvent.cz/K…SeznamPovolani.aspx?SmerS1=46
prostě si tam vyber co by si chtěl dělat a ono ti to vyhodí obor vzdělání na který by jsi měl jít a poradí ti to i konkrétní školu můžeš si vybrat i kraje .
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.