Kdo upeče chleba, postaví zeď, opraví kdeco?

Od: Datum: 24.04.15 13:46 odpovědí: 21 změna: 26.04.15 14:20
avatar

Čím dál více v poslední době začínám pociťovat fakt že děti na učiliště prostě nechodí - respektive chodí, bohužel takové děti, které pokud v lepším případě to učiliště dokončí jsou nepoužitelní a opravdu jen pár je dobrých a ještě méně se jich opravdu uchytí. Někteří rodiče děti tak nějak přemluví a natlačí na "lepší" školy a potom mají doma budoucí nezaměstnané nebo pracující za pár kaček v kanclu. Ono to může znít tak jakože přece není tak zle - jenže na dobrého řemeslníka se čeká uplně bez problému kolikrát až půl roku, před 5 lety byli na ulici 4 skvělé pekárny - zbyla jedna a tam se nepeče, pouze rozmrazují polotvary - na otázku proč / jednoduché odůvodnění "není pekař". Roky mi opravoval bazén a podobné věci jeden starý pán, když jsem mu zavolal naposledy řekl mi že už na stará kolena končí a bere už zakázky tak občas pro zábavu takže ke mě ještě možná jednou dojede - nepřekvapilo mě že jsem nikoho jiného nesehnal. A tak by se dalo pokračovat. Odkud plyne takové "zděšení" a odpor k řemeslu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 24.04.15 13:52

když tomu pekaři dáte 30 litrů měsíčně, tak by z toho kanclu vylezl a šel péct (pokud ho to baví). Je to o penězích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 24.04.15 14:14
avatar

Není to o penězích, je to o pohodlí...

Pekař v noci peče, abysme měli křupavé rohlíčky v 5 ráno. Pracuji v kanclu za výrazně méně, než 30 litrů. Ale tuto práci bych dělat nešel ani za těch 30 - ne vše je o penězích. Mít celý život noční šichtu, makat v neděli, ve svátky ... ten soukromý život má dost narušen - jedině kdyby žil s pekařkou, ...

Spíše bych to všechno viděl v rodičích... kolikrát už jsem slyšel "uč se, budeš v kanclu jako táta a nebudeš muset makat...". S odporem se na ně dívám - copak já nepracuju? Já se nesmím 8 hodin hnout ze židle. Hlava mne bolí, záda zničená, klimatizaci v budově neovlivním a jsem pořád nachlazený, poslední dobou tu koluje zánět spojivek, řvou na mne ze 3 stran...

Svého syna se budu snažit naučit vše, co jsem se já naučil od svého otce... a když se mu bude třeba líbit práce se svářečkou nebo dřevem - budu ho podporovat.

doplněno 24.04.15 14:15:

jardaz - ve vašem příspěvku je velký kus pravdy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 24.04.15 14:42

no nebylo by vám líp v pekárně? :) žádný sezení 8 hodin na židli, záda pěkně procvičený, klimatizace nehrozí... Já si teda pohodlí představuju jinak než být 8 hodin denně přivázanej k židli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 24.04.15 14:47
avatar

No právě - kdybych tam měl jít makat od začátku, byl veden svými rodiči.. věděl bych, co mne čeká a jaký je pocit z dobře udělané práce. Jako kancelářská krysa nemám vlastně žádné cíle ani nejde vidět nějaký výkon za mnou.. prostě nuda, šeď... a teď se zdravotními problémy už to bude jen horší,... a právě pro tyto potíže bych už na pekaře neměl, ani kdybych chtěl...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardaz
Datum: 24.04.15 14:11

Možná se mnou budete nesouhlasit, ale můžou za to komunisti, resp. KSČ, případně to, co tu bylo v letech 1948 - 1989. Říkejme tomu, jak chceme. Můžeme s tím nesouhlasit, polemizovat, ale to je tak vše. Na pravdě to nic nezmění. Byla totiž přerušena kontinuita vývoje soukromého majetku, soukromého podnikání, kontinuita řemesla předávaného z generace na generaci. Dokonce jsem se setkal s tím, že člověk, která má rád své řemeslo, svoji práci, se setkává s divnými reakcemi okolí, závistí, pejorativními označeními "pán podnikatel" apod. V každém oboru se najdou černé ovce, které jejich práce nebaví, nebo ji flákají. To kazí pohled ostatních lidí na daný obor - sklon k házení do jednoho pytle. Navíc ten marast před 1989 způsobil, že spousta lidí (pánů) se musela stát kutily, sami si věci opravovat, vyrábět, stavět, slavné DODO - dodělej doma. Což přetrvalo dodnes a proto po dobrých řemeslnících není taková poptávka, jakou by si normálně zasloužili. Proto nechápu, jak někdo může černobíle prohlásit "zlatí komunisti".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 14:15
avatar

Jardo, to se na Vás sesypou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zivnost
Datum: 24.04.15 14:30

S řemeslem nemá nic společného režim ani ta vše spasitelná konkurence. Ještě si pamatuji v místě dva truhláři, to ještě se dělalo z masivu či z laťovky. Otec šrouboval , druhý přibíjel hřebíky i obložení na zdi. Nemyslím palubky k sobě. Dost se používal umakart. Později každý řemeslník melouchařil. A řemesla která zanikla by zanikla i bez komunistů.

A dnes. Každý druhý zedník pokud není soukromej tak zase melouchaří. Když to zkurví nic si na něm nevezmu. Když to zkurví pan podnikatel, taky si nic nevezmu. Zavře firmu a založí novou. Vím jen z vypravování, že kdysi mohl udělat bankrot jen jednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 24.04.15 14:48

To s tím režimem je pravda. Stačí kouknout do Němec, tam řemesla fungujou. Přerušení rodinných podniků a úpadek morálky se teď projevuje. Bohužel po převratu komouši fakticky zůstali u moci, jen převlíkli kabáty. Měli finance i známosti a jen se začali tvářit jako kapitalisti. Chtělo to udělat kdo byl ve straně zabavit majetek, nesmí být veřejný činitel ani podnikat. Tunelování atd. - kdo asi tak privatizoval, aspoň u nás v okolí to byl obvykle komouš.

Jó řemeslníci. Občas si říkám jesli není čas vylézt z kanclu a živit se řemeslem. Většina řemeslníků drží kvalitu učně po měsíčním zácviku a takhle to zvládnu taky. Už se těch lemplů bojim tak, že si většinu prací dělám sám. To že to udělám líp než profík je hodně smutné. Tady je pár starých praktiků a mladých dobrých málo...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 25.04.15 00:21

Jak to můžete říct. Že většina řemeslníků není dobrých. To bych se ohradil. Samozřejmě nemůžete skočit na první inzerát v Anonnci. Třeba v naší obci mám na každé řemeslo specialistu, který mě udělá přesně to, co potřebuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 14:41
avatar

Ano Jardo, ostatně jako za všechno, že? Ale i přesto s vámi částečně souhlasím, malý živnostníci a jak říkáte rodinné firmičky, kde se řemeslo dědilo z otce na syna, jistě měly zůstat. Na druhou stranu po 89 se všichni a to včetně vlády rozhodli, že nejlépe když vyučenci nebudou (aby jsme nebyli v Americe za blbce) a všichni budou mít nejméně maturitu a nejlépe Ing. K čemu potřebuje šikovný, pekař, cukrář, kuchař, kadeřník, opravář všeho možného maturitu?, potřebuje umět dělat. I tak si v mnohém neodpustím to "zlatí komunisti".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 24.04.15 15:06

Já bych to viděl opačně . Ten kdo za komanču něco uměl a byl pracovitý tak byl lidmi kladně hodnocen a byl to mistr. Po revoluci , ale pozoruji , že mistr je ten kdo umí vydělávat peníze . To je dnes meta pro lidi . Za co nejméně prace mít se co nejlépe .A kdo pracuje rukama ten nezbohatne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 24.04.15 15:27

Spíš kdo něco uměl a byl pracovitý tak měl o 50 korun víc než lempl. A dostával ke svojí práci i to co lempl nezvládl...

S tou námahou souhlas, většina se snaží rychle a bez práce vydělat prachy.

Pár dobrých řemeslníků znám, ale to jsou vyjímky co potvrzují pravidlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 20:26
avatar

Dle mého názoru, kdo chce pracovat rukama a řemeslo ho opravdu baví, tak se vyučit jde. Každý není šikovný na ruky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 21:02
avatar

Soukromé firmičky vymřou postupně všechny. Důvod? Např. pekařina, když už to tu zaznělo. V supermarketu koupíte rohlík za 90 hal. To je pod materiálovými náklady malého pekaře. Kde máte energie, ost. náklady, zdravotní, sociální, zisk atd. Jak je možné, že je někdo schopen prodávat se ziskem pod materiálovými náklady? Když chcete prorazit, musíte mít kvalitu, a ta něco stojí. Tím že přizpůsobíte cenu kvalitě, okamžitě ztratíte spoustu zákazníků. Pár nových příjde za kvalitou, ale to nestačí. Další věc, je přístup státu k nezaměstnaným. Zkuste si představit, že jste pár měsíců nezaměstnaný, tedy bez peněz. Jste šikovný pekař, máte nápady, zákazníky, máte třeba i kde začít podnikat, ale nemáte ani korunu do začátku. Nemáte stroje, nářadí, pečící pec atd. I kdybyste jakýmkoliv zázrakem toto vše měli, tak spustíte podnikání. Ví se, že většina podnikatelských aktivit první dva roky negeneruje zisk ale spíš ztrátu. Přesto okamžitě hned první měsíc po zahájení podnikání musíte začít platit zdravotní a sociální, tedy cca 3500kč/měs. O podpoře od UP si můžete nechat zdát. Protože buď jste dobrej pekař-umíte péct, nebo ouřada a umíte si sepsat pro UP podnikatelský záměr, cashflow, smlouvy s budoucími zákazníky atd.

Domnívám se, že to neplatí zdaleka jen pro pekaře. Posloužili mi k demonstraci, jen proto, že je tazatel zmínil. V jiných profesích to bude asi stejné.

A teď přemýšlejte a mudrujte, proč řemeslo u nás už nemá zlaté dno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 21:14

Ono nejde jen o řemesla. Málokdo něco umí. A málokdo z těch, kdo něco umí, to také dělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 24.04.15 21:23
No na ucnak nechodi ti sikovni,ale ti lemplove co sotva prolezou zakladkou...a ti pracovat ani nechteji. Takze pak jejich prace i tak vypada.
A svoje dite, ktere bude bavit nejaka manualni cinnost bych se bal dat na ucnak, za ty 3 nebo kolik let studia se z neho lehce vlivem kolektivu muze stat taky lempl...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.04.15 21:25

No mně se také nechtělo dělat rukama po vojně. Většina asi po ní něco hledala jiného než se vyučili. Nebyli třeba u ČSAD bývalí voj.řidiči? Boom po převratě, masírování, nabídka různých škol, budˇte manažeři, pracovat rukama není cool, je to podřadné, krach fabrik... Kdybych dělal, kde jsem byl původně, tak bych byl bez práce. Zaplatˇ PB, že jsem utekl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mp*
Datum: 25.04.15 00:11

Máte pravdu, a musím doplnit, že bude ještě hůř. To, jak se připravuje současná vláda podpořit ty živnostníky, kteří ještě zbyli, bude ještě maso. Už se na to těším. Myslím, že do dvou, tří let vystřízliví i ti najzarytější podporovatelé našeho oligarchy. Až zjistí, že všechny služby podraží a stanou se nedostupnějšími. Zase si ale mohou zpívat písníčku - Bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.15 14:47
avatar

Za starého režimu se mlaďoch mohl vyučit v mnoha řemeslech,o nichž dnes není ani potuchy.A dokonce byla řada soukromých živnostníků,pekařů,kovářů,truhlářů,natěračů a malířů,kteří pracovali se schválením národního výboru.Já jsem byl jeden z nich,měl jsem registraci na tapety a malování,interierové práce.Musel jsem mít ovšem povolení od svého zaměstnavatele,když jsem si chtěl řemeslem přivydělat.Soused pracoval jako švec,opravoval ženské kramfleky.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.15 17:16

Moje první softwarová zakázka byl program pro národní výbor na evidenci těhle živnostníků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.15 14:20
avatar

To je marné, to vám z těch mladých, vševědoucích , porevolučních dětí stejně nikdo neuvěří, Oni přece ví, že komunisti každé podnikání potrestali, všechno vám znárodnili a vás z kriminálu pustili až na prezidentskou amnestii v 89. Já blbá a stará si švece Vašinu v jednom městě na náměstí taky pamatuju, kováře, sedláře a toho co dělal dřevěná, kastlová okna jsem rovněž znala. Ano, všichni měli v OP razítko zaměstnavatele co z jejich "živností" neměl nic společného, všichni měli povolení mít živnost od MNV. Ale ono tehdy stálo všechno za houby, maso bylo na lístkÿ, o banánech se nám jen zdávalo...abych nezapomněla, studovat se vůbec nesmělo a vůbec nic se nesmělo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.