Psaní knihy

Od: Datum: 14.08.12 19:08 odpovědí: 4 změna: 15.08.12 12:30

Dobrý den,

mám otázku.Moje kamarádka(za půl roku jí bude 15 let)moc ráda píše,má talent,i učitelky a všichni okolo to říkají,a nedávno mi přinesla svou 'knihu',kterou napsala.Chtěla by ji vydat.Může?Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 14.08.12 19:18

Proč by nemoha?

Jen - jako začínající (bez ohledu na kvalitu knihy) asi bude těžko shánět nakladatele, který by se knihy ujal - takže by si vydání (a pravděpodobně i distribuci) musela zaplatit. Může zkusit oslovit (mailem) několik nakladatelství, o nichž usoudí, že by mohla mít zájem s popisem (případně ukázkou) a uvidí, zda bude některé mít zájem.

Jako jednodušší cestu ale vidím publikování na netu - třeba formou blogu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 14.08.12 22:19

Tak tak, jak se psalo výše. Samozřejmě může knihu zkusit nabídnout vydavatelstvím, ale co tak vím, vyat prvotinu jinak, než na vlastní náklady, je skoro nemožné.

Možná bychbýt jí začala hlídat různé literární soutěže atd., a psala soutěžní povídky a jiné věci do nich, Kdyby něco vyhrála, mohli by ji pak všude brát vážněji a mohla by to uvádět jako svůj úspěch v oboru.

Hodně mladých autorů také pořádá autorská čtení. Zkuste na základce, nebo příští rok na střední zorganizovat takovouto akci, pokud se na škole nepořádá. Probíhá to různě, většinou tak, že kdokoli píše se může přihlásit a v předem domluvený čas, ať už ve škole, nebo v nějaé kavárně, každý přednese své básně, nebo přečte kousek své knihy. Samozřejmě to není jako sloh ve škole - každý se účastní jen pokud sám chce a přinést může jakékoli své dílo. Jako publikum může často přijít i věřejnost, minimálně kdokoli ze školy. Občas pak studenti mají pár výtisků z počítače a buďto to rozdávají účastníkům, nebo to za symbolickou částku pokrývající tisk, třeba za dvacku, prodávají. Taky dobrý krok, hlavně její dílo uslyší více lidí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.12 09:10
avatar

Je to tak, že knih se vydává spostu a uplatnit se je dost obtížné. Mimo jiné i proto, že je mnoho slev, třeba Levné knihy nabízejí přímo dumpingové ceny a některá nakladatelství část svého nákladu rovnou zlevní a prodají přes ně. Jinak toto téma (vydání vlastní knihy) se zde probíralo nejednou, zadejte si do vyhledávače poradny "vyydat knihu", vyjede vám toho dost. Jen stručně:

1. Oslovit nakladatelství neuškodí, moc nadějí si ale nedělejte. Jde o to, která nakladatelství, existuje katalog naladetelství _ Almanach Labyrint, ve kterém najdete profily jednotlivých nakladatelství, a jejich kontaktní adtresy; každý rok se inovuje a na výše uvedeném odkaze si ho můžete objednat nebo stahnout v elektronické podobě. Pro jistotu vypíši plnou adresu: http://www.almanachlabyrint.cz/

(Zatím tohle, víc doplním po snídani.)

doplněno 15.08.12 10:47:

2. Vydání "nákladem vlastním" :) : vydání v knižní podobě by bylo příliš drahé, jsou tam vysoké vstupní finanční náklady, které nezávisí na nákladu vydání, výše tohoto nákladu pak samozřejmě také ovlivňuje cenu, ale už jen málo závisí na počtu vydaných výtisků. Nemá smysl vydávat (tisknout) v jednotkovém množství pěti, deseti kousků, řekl bych, že takových tři sta - pětset kusů je tak rozumné minimum (při tomto způsobu). Dnes je ale možno vydávat knihu pomocí digitálního tisku (tzv. print of demand _ tisk na požádání), kdy vydavatel připraví předlohu, vytiskne určité minimální množství _ řekněme deset kusů, a další výtisky je schopen dodat v několika málo dnech. Tento tisk je možná méně kvalitní než offsetový (viz výše) a náklady na jeden výtisk bývají vyšší, ale odpadají ty vysoké přípravné náklady, Takže náklady na těch deset kusů mouhou být tak jeden až dva tisíce, podle rozsahu, podle vazby, ilustrace by byly dražší. atd. Pokud by dcera chtěla knížku jen pro sebe a své přátele, tak to stačí, pokud by měla jít knížka do distribuce (ale s velkým prodejem nepočítejte, bez ohledu na její kvality), bylo by třeba jí přiřadit identifikátor ISBN. Ty spravuje Národní agentura ISBN, nakladatelstvím je přiděluje zdarma, ovšem vy byste asi tomu vydavateli/nakladateli za něj platili, čímž by se to prodražilo, jednorázově. (Podrobnosti o těhle věcech načerpáte třeba ve skvělé knížce Pistorius: jak se dělá kniha, je to zajímavá, leč odborná publikace.(http://www.kosmas.cz/knihy/160300/jak-se-dela-kniha/) Takových nakladatelství, která vám tuto službu poskytnou, je více, zkušenosti mám s brněnskou knihovničkou (librix, ale web adresa vhodná k zapametování je knihovnicka.cz, když ji zadáte, ono vás to už přesměruje).

3. nedávno jsem narazil na portál Pište povídky, (http://www.piste-povidky.cz/), ten by vás také mohl zajímat, ale o tom nevím nic jiného, než co jsem se dočetl přímo na něm, takže nemá smysl, abych vám to tu převypravoval, podívejte se sami. Snad jen úvodní slogan: Startovací plocha pro budoucí spisovatele.

doplněno 15.08.12 12:17:

Pardon, neví, proč mluvím o dceři, mám samozřejmě na mysli vaši kamarádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.08.12 12:30
avatar

Zkuste se obrátit na internetový Deník Knihy, mají zkušenosti a v tištěné verezi se občas objevuje inzerát nakladatelství, které umožňuje vydat vlastní díla.

http://www.denikknihy.cz/kontakt/

Samozřejmě ať ji vydá a jde do toho. Jen je třeba rozmyslet si, jak do ní investovat a zda nebude prodělečná.

Digitální tisk je také vhodný, tiskárny se na něj už také zaměřují, ale myslím, že lepší cesta by byla přes vydavatelství a odborníky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.