Děditví-změna rozhodnutí

Od: Datum: 09.08.12 17:34 odpovědí: 5 změna: 10.08.12 14:47

Dobrý den.Mám dotaz ohledně dědictví.Měla jsem nárok na vyplacení dědictví.Ve prospěch nevlastního bratra jsem dědictví nepřijmula.Je možno své rozhodnutí změnit/přimout?A do jaké doby?Pokud ano obrátit se na notářku co dědictví vyřizovala,nebo na koho?Dědické řízení u paní notářky bylo minulý týden.Děkuji vám za odpovědˇ.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 09.08.12 18:12
 

Vaše rozhodnutí nelze změnit.

Od: polinek*
Datum: 10.08.12 13:00
 

,,není tam nějaká doba nabytí platnosti? Všude to bývá,třeba i v tomto případě.

Od: polinek*
Datum: 10.08.12 13:07
 
Datum: 10.08.12 13:36
 
avatar

Uvedenou problematiku řeší občanský zákoník v §§ 463 - 467, kde se stanoví:
Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným. Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje. Prohlášení o odmítnutí dědictví může dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit. Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout. K odmítnutí dědictví nemůže dědic připojit výhrady nebo podmínky; rovněž nemůže odmítnout dědictví jen zčásti. Taková prohlášení nemají účinky odmítnutí dědictví. Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat. Totéž platí, prohlásí-li dědic, že dědictví neodmítá.
Jestliže jste dědictví odmítla a byly přitom splněny podmínky výše uvedené, pak je vaše rozhodnutí nezvratné. Pokud tyto podmínky splněny nebyly, např. prohlášení nebylo učiněno u soudu nebo písemným prohlášením, anebo jste nebyla vyrozuměna o důsledcích odmítnutí, pak se s tím dá něco dělat.

Datum: 10.08.12 14:47
 
avatar

Comyslíte tím "veprospěch nevlastního bratra"? Znamená to, že jste odmítla dědictví s vědomím, že prospech z toho bude mít nevlastní bratr, nebo jste ho výslovně odmítla s tou výhradou, že odmítáte ve prospěch nevlastního bratra? Jestli dobře rozumím tomu, co píše Bruno, tak v tom druhém případě jste vlastně to dědictví neodmítla platným způsobem. ALe možná tomu rozumím špatně.

Jinak ona ta výhrada "ve prospěch nevlastního bratra" není pleonasmus, není to splněno automaticky - co kdyby se objevil další nevlastní bratr, o kterém jste nevěděli, například? Takže taaakhle.

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.