Toxoplasmóza z nedodělaného masa?

Od: Datum: 09.08.12 14:10 odpovědí: 2 změna: 09.08.12 19:01

Dobrý den,

dnes jsem měla vepřovou krkovici, která byla z části dobře propečená, ale v silnějším kousku z ní při zmáčknutí tekla červená šťáva /na první pohled však vypadal docela propečeně/.

Jsem v 9.tt a docela se obávám toxoplasmózy - bakterie prý hynou při teplotě od 70 stupňů. Je možné, že toto maso takovou teplotou prošlo?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bubble*
Datum: 09.08.12 15:50

Dobrý den, nepletete si to spíš se salmonelózou? Toxoplazmóza je nemoc, většinou přenášená od koček a u lidí není nějak častá. Když bylo maso tepelně upraveno a v případě krkovice se dělalo určitě delší dobu, tak myslím, že se nemáte čeho bát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 09.08.12 19:01

Ne, rozhodně si to paní se salmonelózou neplete. Ta pro plod není nebezpečná, toxoplazmóza ano. Toxoplazmózu sice kočky přenášejí, ale tak, že parazit prodělá pohlavní rozmnožení v těle kočkovitých šelem a infekční vajíčka se líhnou v trusu po jednom až dvou dnech. Člověk se nejsnáz nakazí tak, že pozře něco, na čem tato vajíčka ulpěla. Takže nemyté ovoce a zelenina přímo ze zahrádky, kam kočky kálí. Toxoplazmózou se mohou nakazit všichni teplokrevní živočichové, jen u koček probíhá pohlavní rozmnožení parazita. Pokud však člověk sní nedostatečně tepelně upravené maso nakaženého zvířete, může se také nakazit. Proto se těhotným doporučuje vyhýbat se tepelně neopracovanému masu. Mýt ovoce a zeleninu před požitím, stejně jako si před jídlem umýt ruce a při práci s hlínou nejíst nepít a nekouřit, to patří k základním hygienickým návykm.

A pro zadavatelku: šťáva v mase nemusí znamenat, že bylo syrové. Prase se v prasečáku také nejspíš nenakazí. Pro jistotu si můžete nechat udělat u gynekologa test. Já jsem před těhotenstvím snědla hodně tataráku a setkala se se stovkami koček a jsem negativní.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.