Velikonoce - žebrání

Od: Datum: 03.04.15 09:36 odpovědí: 37 změna: 04.04.15 20:45

Dobrý den, blíží se Velikonoce. Pro mnoho lidí svátek, kdy mohou beztrestně somrovat u sousedů Jako malí jsme se ségrou museli chodit po vesnici od domu k domu, aby jsme něco vykoledovali. Od nějakých 12 roků jsem s tím seknul a nemám Velikonoce rád. Je to pro mě svátek žebráků. Velikonoce beru z důvodu, že zemřel Ježíš Kristus. Je to památka a hold jemu a vůbec netuším, kde se vzala tahle "povinná" žebračina. Ani nevím proč to sem vlastně píšu, jen o tom momentálně přemýšlím.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.15 10:11

Za mě souhlas. Taky to ignoruju. Ty trapný koledy a šustění pomlázkama. Skončil jsem s tím ve věku, kdy jsem si začal uvědomovat trapnost a nesmyslnost takového počínání. Je to vlastně pohanský rituál se sexuálním podtextem. Podobné šílenství jsou i oslavy svátků, narozenin a Silvestr.

Spíš bychom se měli zamyslet v jakých sra.kách to žijeme, než řvát "hody, hody, vejcovody..."

Od: qt
Datum: 03.04.15 10:57

Vašemu příspěvku nerozumím. Pokud slavím Velikonoce, tak se automaticky nezamýšlím nad tím, kde to žijeme? To se nějak vylučuje? Z celého příspěvku čiší jakási nadřazenost nad těma, které slaví svátky. Mimochodem, co je špatného na pohanským svátku se sexuálním podtextem? Furt to působí přirozenějí, než umělě naroubované křesťanské tradice na tradiční svátky – Velikonoce jsou oslavami jara, resp. jarní rovnodennosti. Ježíš tam byl nalepen potom.

Datum: 03.04.15 10:21
Beztrestně somrovat u sousedů? Ty, jako bývalý žebrák, to teď odsuzuješ?
Ať si každý dělá co chce..mě to jako žebrání nepřijde. I když taky nikde sousedy neobcházím ani jsem neobcházel, mám Velikonoce rád.
Od: velikonoce
Datum: 03.04.15 10:48

Velikonoce mají tradici a spíš než něco si vykoledovat mají hlavní smysl udržování mezilidských vztahů. Někteří sousedé nepřijít k nim koledníci by se snad cítili i urážení a přemýšleli by se co se stalo. Vykoledovala se pěkná barevná kraslice. V pozdějším věku se to zvrtlo na štamprdle. Bohužel výchovou a ti připálení natahují ruku po papírové koledě.

Žebráky vyprodukoval tento režim. Potkávám je na každém rohu s kasičkou. Stát úplně zapomněl na svoji úlohu. No a ti co odsuzují Velikonoce jistě slaví Valentýna, Halloween, mávali vlaječkami. "Těšil" jsem se, že budou projíždět 15. března

Od: klaban*
Datum: 03.04.15 10:56

Valentýna ani jiné podobné nesmysly zásadně neslavím. A že se utužují mezi svátkama vztahy?Pche! Je to jen hon na prachy. Vánoce svátky klidu...to je vtip. U nás na vesnici vždycky někdo autem dovezl městské děti a hajdy obcházet všechny baráky

Datum: 03.04.15 11:22

Nechápeš, svátky jsou jen příležitost. Důležitý je kontakt. A honba to je věc obchodníků, touha za ziskem. Pochopitelně k tomu přispívají poměry ve společnosti, které formuje TV Nova a další pochybná masmédia, která vnucují ten ideální západní styl života.

Datum: 03.04.15 12:18

JJ souhlas.. Je mi líto všech, kteří nezažili jako děti pro mě klasické velikonoce, kdy jsme na malé vesničce u babičky, já a moji sourozenci, obcházeli všechny sousedky v okolí - cizí babičky a paní, kterým jsme všem říkali teto a měli radost z každého malovaného vajíčka nebo malé sladkosti. Každá ta teta věděla, čí jsme děti a čí vnoučata.

Já na to moc ráda vzpomínám. U druhé babičky taková tradice nikdy nebyla a z velikonoc ve městech, jsem vyloženě znechucená.

Cizím lidem jsme nikdy neotevírali, jen když přišli sousedé s dětmi a jeli např. za příbuznými na symbolickou koledu jen tak, abychom se mohli potkat a dětem dovézt pár sladkostí.

Od: buss®
Datum: 03.04.15 11:39

Už za mého mládí se čekalo, že dostaneme peníze, někteří ani vajíčka nebrali, nebo je vyhodili. Starší už na štamprličku. A ještě když nešlo o rodinu a došli naprosto cizí. Zvrhlo se to.

Datum: 03.04.15 12:30

Dneska jsem se setkala se zcela novým typem žebrání, nejspíš ani s Velikonocemi nesouvisí. V 8:00 mne probudilo zvonění na vnější zvonek a když jsem se dopotácela k domácímu interkomu, mužský hlas mne velmi zdvořile požádal o nějaké zbytky jídla. Já hospodařím beze zbytků, takže jsem slušně odmítla, ale stejně mi celé dopoledne vrtá hlavou, co to mělo znamenat. Že by někoho nouze dohnala až tak daleko? Bydlím v Praze, v rezidenční čtvrti...

Datum: 03.04.15 13:21

Není to ta akce VIP kteří organizují sběr zbytků od stolu pro bezdomovce a jiné potřebné. No oni by snad ani ti bezdomovci nemuseli být, kdyby si ti VIP mezi sebou nerozdávali mini dárečky za statisíce korun. Bohužel ty skutečné hodnoty většinou vytvoří ta lůza. Ti VIP je pak přerozdělují z kapsy do kapsy. A pak nějaká podřadná úřednice Nečasová nezaplatí ani darovací daň. To takový človíček zaplatí takový poplatek u notáře, byť po rodičích ani nic nezdědí .

Od: jardazpoodri
Datum: 03.04.15 13:06

Velikonoce jsou super. Nejde ani tak o sbírání vajíček, čokolad a další "koledy". Důležitá a zábavná je mrskačka karabáčem a kýblová oblévačka. :D

Datum: 03.04.15 13:11

To je zase dotaz... chudáci malincí prcci, co chodí s tatínkem koledovat a mají radost, když tu básničku odříkají dobře a dostanou malované vajíčko nebo čokoádového zajíčka. Hnát je klackem od domu, somrácký parchanty, že. *zed*.

A někdo tu uváděl za koledování peníze. Neexistuje, jestli si někdo přišel pro prachy, tak ať skutečně táhne od mých dveří. Velikonoce jsou o mrskačce, vajíčkách a čokoládě, ne o chlastu a penězích. A ještě bych dodala, že cizím neotvíráme, chodili k nám zásadně kamarádi, strejdové a rodina.

Datum: 03.04.15 16:42

Velikonoce i Vánoce mi znepříjemňují a kazí reklamy a vlezlé připomínání těch svátků 3 měsíce dopředu.

Co se týká koledníků, to se tady zvrtlo tak, že to skutečně připomíná žebrání. Přijdou naprosto cizí koledníci, jdou dům od domu (většinou jim neotevřou, ale oni se klidně za chvíli vrátí), nebo jeden známý a s ním parta kamarádů odjinud, s igelitkou, a sbírají ... Bývá mi hrozně trapně, nemám odvahu neotevřít, ale občas mi pak dělá problém, že mi nestačí připravené dobroty. Nemám velikonoce ráda...

Datum: 03.04.15 17:05

- jo koledování bejvávalo ... dneska je to fakt "žebrání" bez znalosti tradic. Jinak na každé svátky nahlížím s odporem, protože se většinou konají ve jménu vraždění tisíce zvířat, na velikonoce třeba jehňátek ! Fuj.

Datum: 04.04.15 00:59

Datum Velikonoc je určen podle lunosolárního kalendáře. Pocházejí z hebrejské tradice a je to svátek velmi starý. Původně to byl den vyjití židů z Egypta. Pro židy jeden z nejdůležitějších svátků. Já bych dětem radost z koledování nebrala. Neříkám žebrota, ale koleda. Moje děti chodily mnoho let a měly radost z dárků. Kdyby mi ale řekly, že chodit nebudou, nic bych nenamítala. Bylo to jejich rozhodnutí.

Datum: 04.04.15 06:43

Jsme malá vesnice, kde je jen málo dětí, pár výrostků a pak dospělí chlapi. Na koledu se chodí a je to prostě tradice. Co mi ale vadí?

1/ Mám své slepičky a o vejce není nouze. Proto kraslice nabídnu. Ovšem, viděla jsem pak nejednou velikou vajíčkovou bitvu, kdy vejce létají vzduchem a končí rozbitá v příkopech a po silnici. Dávat vejce jako munici se mi příčí. Když to někdo sní, proč ne? Ale nemám ráda, když se potravinami šeredí.

2/ Vejce v řadě případů už nestačí, jak se dneska říká, nejsou "in". Lidé nakupují čokoládové figurky, kinder vejce atd. Koupila jem taky. První parta přijde, vtrhnou do mísy a vyberou kde co. Pro další koledníky už není. /a že kupuji dost/ A je mi trapné postavit se u dveří a podělovat ty chodící kolem mě jako apoštolové, každého jedním zajíčkem. Ani to nejde v tom zápalu, kdo co ukořistí. Nepustili by mě k míse.

No a dalším už není skoro co nabídnout. Je to prostě dáno dobou - urvat, co se dá! A kdo přijde první...

Slušní jsou jen ti úplně malí - ty doprovázejí rozumní tatínci. Ti řeknou - vem si jedno a dost. Aby zbylo i na ostatní.

3/ Před pár lety mě "dostali" špunti, kteří ohrnuli nos nad kraslicemi i nad čokoládami a chtěli jen a jen PENÍZE. Takoví jedou šupem pryč. To je pak už opravdu žebrota. Za peníze mi může klidně nařezat děda! A zůstane to v rodině! *ua* Myslím, že by se toho zhostil ochotně a rád!

4/ Co mi vadí: děti už dneska nejsou vedeny k pozdravu. Já kdybych jako dítě nepozdravila, to by byl mazec! Každého, i nejposlednějšího alkoholika, který se ploužil kolem. A pěkně nahlas. Rodiče nad tím bděli. Když jsem "zapomněla", ozvalo se matčino výhružné: Já nic neslyšela! Dnešní děti ze vsi, kdyby o vás měli brknout, hubu neotevřou. Nikdy a nikde. Rodiče je k tomu už nevedou. Přijela jsem s frézou k rybníku, vezla jsem větve z pokácené jabloně na místo, které OÚ vyčlenil. Běhalo tam asi 5 dětí od 1. do 5. třídy. Všechny se seběhly do kruhu, čučeli a frézu i na mě, jak vyhazuji větve. Hubu neotevřel nikdo. Na koledu přijdou všichni. Proto mi dost vadí, když mě teď "nevidí" a nestojím jim za pozdrav, že o koledě jsem jim dobrá. A pozdrav nikoho nic nestojím jen potěší.

5/ I u nás na návsi zastaví auta a rozběhnou se po domech dětští koledníci, které jsem nikdy neviděla. Někteří otcové stihnou objet třeba i několik vesnic. A že nikoho neznají a nikdo nezná je? Co na tom? Koleda je NAŠÉÉÉ.

6/ Parta dospělých už asi 4 roky nechodí. Částečně hoši vymřeli, zbytek už se drží doma. Ono lepší. Bývalo plno ostudy, a to veliké. Opilí, znečištění, usnuli a padli, kde se dalo. On aby ten mix nápojů taky vůl vydržel. Ale nikdo jiný, než vůl by to ani nepil. Vzpomínám na sousedku, které vlezli koledníci do trouby, vytáhli plný pekáč vepřového, utekli s ním ven a tam ho snědli, doslova sežrali. Rodině zbyly ve sváteční den jen suché knedlíky a zelí.

Navíc se po tom alkoholickém osvěžení někteří koledníci pak ani neznali a jeden rok jsem dostala takový nářez, že jsem měla ohromná fialová jelita nejen po zadku, ale i po stehnech a lýtkách. Padni kam padni. Ostatní ženské na tom byly stejně. Týden jsem si nemohla vzít sukni a ukrývala zmučené nohy do gatí. Při koupeli jsem zažívala veliké bolesti.

Proto koledu příliš nemiluju, není důvod. Něco jiného je to prý na Moravě, kde se zpívá a hraje, vejce se skládají do nůše, vše probíhá v pohodě. Tady u nás mi to připomíná nejvíc ze všeho nájezd barbarů. Jaga.

Datum: 04.04.15 09:03

...No já ůplně hledím na příspěvky*sok*jsem z města o 23tis.obyvatel a takové chování-koledování nezám.Ani v okolních vesnicích jsme nic takového nezažili.Vůbec jsem netušila,že jsou schopni zazvonit cizí lidé na koledu a třeba chtějí i peníze...co znám,tak chlapi s dětma obejdou sousedy(jen ty se kterýma se hodně kamarádí!)a rodinu.Děti dostanou čokoládu a velcí panáka.To je snad otázka i slušnosti a vychování?Když jsme byli děti,tak se chodilo-ať se v dětech udržuje tradice,ale jak jsme trochu odrostli,tak to každý ignoruje a raději si užívají den volna.

...asi jak píše Jaga na závěr...rozdíl bude v regionu,tady na Moravě to opravdu neznáme.Nevím jak si to jinak vysvětlit.

Od: kklaban
Datum: 04.04.15 20:42

U nás to je bohužel podobné jako u Jagy. Když jsem ještě s manželkou bydlel ve vedlejší vesnici, tak to byl mazec. Hned z rána přišli sousedi s dětma nebo děti sousedů samotné a poté začali chodit zástupy úplně cizích dětí. Tchýně se vždycky ptala odkud jsou a byly třeba i z 50km vzdáleného města, Otec je prostě vyhodil u značky a ony chodili od baráku k baráku, co jim kde dají. Nad vejci ohrnovaly nos. Já se ségrou když jsme byli malí, tak jsme vždy s naprostou slušností obešli nejbližší sousedy, kteří nás znali a vždy si vzali pouze vejce a když byla čokoládka a nabídli nám jí, tak i tu a nic víc by nás nenapadlo si vzít.

Datum: 04.04.15 15:14

babajaga,,,,,,jo takové velikonoce jsou na jižní Moravě..Tam se vesměs dává chlapům gořalka! Ne vejce..Já jsem tam bydlela tak o tom něco vím.Bylo to hezké,,,,,babu dali pod pípu od studně a třeba ji hledali i na půdě...Až našli a byl világoš...

Datum: 04.04.15 20:38

Hezky jste to napsala, Tak nějak si to myslím i já. Dnes bohužel už to je hlavně o těch žebrajících barbarech.

Datum: 04.04.15 06:48
Ano, Ježíš. Zemřel a hlavně vstal z mrtvých.
Datum: 04.04.15 09:29

Hody hody doprovody, naval svoje nový auto, malovaný...

Od: jumba
Datum: 04.04.15 09:47

U nás v obci se děcka sejdeme u klubovny a pak chodíme od domu k domu. Nejsme velká obec, ale součást menšího města. Když příjdeme k lidem, menší děti mají připravenou v sáčku se jménem koledu. Je tam vajíčko, nějaká sušenka, 1 tyčinka kinder čokolády a žvýkačka. Nám starším dají mašli na pomlázku a vajíčko, alkohol nám nikdo nedá. Takto je to každý rok co si pamatuji. Mamka říkala, že se jednou takto ženské domluvily, aby to nikoho moc nestálo. Když některé děcko nepříjde, tak koledu pošlou domů. Před obědem musíme být doma, pak se již nechodí. Dospělí si to užijí již v neděli v hospodě na velikonoční zábavě. Jen kluk, když má dívku jinde, tak jede ještě k ní.

Datum: 04.04.15 09:58

To je velice rozumné řešení, kdysi jsme to podobně dělávali u nás. Pak děti vyrostly, bylo to už spíš o tom, jak se kluci dostávali domů za zavřenými holkami, spousta legrace když lezli i vikýřem... bohužel časem už je to tak jak jsem psala.

Datum: 04.04.15 10:42

Jumbo, raději bych se zeptala vnitřní poštou, u Tebe to ale nelze /neregistrovaný/.

Tvé rozumné odpovědi mi něco připomínají. Nebo spíš někoho. Připomínají mi bezvadného kluka Jakuba, tady na Poradně, který měl úžasného dědečka, pana doktora Čibuka. Dědeček ale už, bohužel, umřel.

A mně se čím dál víc vtírá myšlenka, že Ty jsi někdo z okruhu dědy Čibuka. Stejně vlídný, stejně rozumný, se stejným názorem na život. A navíc z Moravy. Často na to myslím, zda mezi vámi není nějaká souvislost.

Uhodla jsem, nebo ne? Díky za odpověď, pokud bude. A hezké svátky. *slunce* Zdraví Jaga.

Od: jumba
Datum: 04.04.15 13:30

;) Nejsem z Moravy, jsem z Orlických hor*klik*

Datum: 04.04.15 09:50

Jako dospělý to taky nedělám, ve městě je to navíc podle mne ještě horší. Naopak je hezké, když se to na vesnicích u babiček a dědečků dodržuje. V podstatě to je něco jako v USA halloween (myšleno to koledování)

Datum: 04.04.15 12:13

Sám za sebe musím říct, že už jako malému klukovi mi přišlo strašně trapné chodit k sousedům, k známým a k paní učitelce, kam mě poslala maminka a za trapnou věky omletou říkanku čekat na vajíčko. Nechtěl jsem chodit, ale maminka mě vždycky donutila. Prý je to slušnost. Do dnes z toho mám nechuť k podobnám aktivitám a jestli můj synek řekne, že to dělat nechce, nebudu ho k tomu přemlouvat. Chápu tradice, nikomu je neberu, ale mně to už tehdy přišlo taky jako žebrání.

Datum: 04.04.15 20:45

Přesně! Taky mi to osobně přišlo trapné k někomu lézt a odrhovat stejnou koledu...Mám malé děti a nechám to čistě nanich, zda budou chtít nebo ne.

Datum: 04.04.15 14:37

Podle mne jsou velikonoce v dnešní době nepochopený a asi už přežitý. jako dítě jsem bydlel v malé šumavské vesničce blízko rakouských hranic. Všichni jsme se tam navzájem znali.Jako děti jsme se na velikonoce těšili. Pro nás začínali už ve čtvrtek kdy zvony odletěli do Říma a my chodili po dědině s hrkačkami. Dostávali jsme bonbony,buchty,koláče...Na velikonoční pondělí jsme chodili s mrskačkami vyšíbat naše kamarádky a jejich mamky.Převážně jme dostávali vajíčka.bonbony,stužku na karabáč.Ale povinnost byla o pouti zas koupit děvčatům ,,pouť" Třeba balíček bonbonu,vystřelit růži,nebo nějakou pozornost. Taky nechápu dnešek. Vylít kýbl vody na děvče do postele,polít ji tou nejlevnější voňavkou a koukat jak se co nejlépe zadarmo ožrat nebo vybrat co nejvíce peněz a ty následně propít. A o nějaký pouti nebo zábavě si holky ani nevšimnou nebo snad jen za jiným účelem. Naprostý souhlas s matinaa..

doplněno 04.04.15 15:05:

Už se těším na nedělní večér v kántry klubu kdy o půl noci bude mrskačka,zpěv,víno a jiné pití po půlnoci,Je to jen pro členy.I to k velikonocům každý rok patří.

Datum: 04.04.15 15:53

U nás se doteď, co se polívání týče, říká, že když přijde koledník po dvanácté, tak ho může dívka/žena polít kýblem vody nebo voňavkou :D Když jsem byla malá, tak jsem si šetřila babiččinu starou voňavku v šuplíku a těšila se až ji budu moct využít...vydržela tam pár let, než mi jí máma vyhodila :D

Datum: 04.04.15 16:17

My jsme nikdy surově děvčata netloukli,byly to totiž také naše kamarádky po celý rok.Až na jednu .to byla taková romazlená holka která na nás chodila žalovat jak ve škole tak i rodičům no a my pak měli problémy.Tak na tu jsme se obzvlášť těšili.Tam jme i na mrskačku přitlačili. To byla taková naše odveta.Myslím si že kamarádi si mezi sebou neubližují.

Od: xy
Datum: 04.04.15 15:35

mám ráda velikonoce, a nikdy mě nenapadlo, že by šlo o žebrání

u nás na maloměstě chodí kamarádi, třeba i se syny, kluci z práce, sousedi, bývalí sousedi... vezmou vajíčka, i čokovajíčka, stuha na pomlázku se uváže. chlapi dostanou panáka. nikdy, nikdy nikdo nechtěl peníze.

a zrovna jsem si v pátek říkala, že až jednoho dne nikdo nezazvoní na velikonoční pondělí, tak to si pak budu připadat stará a opuštěná, na kterou nikdo, ani z přátel,si nevzpomněl.

jo, a o pouti zase od koledníků dostanu " pouti " aspoń od těch bližších kamarádů.

Datum: 04.04.15 15:46

Tak já se teda taky přidám...:) Jsem z většího města, bydlíme na okraji, je to taková větší čtvrť s baráčkama...Když jsem byla malá nikam jsem na koledu nechodila, to jenom brácha s tátou. Já jsem se ségrama a maminkou vždycky barvila vajíčka, nejhezčí jsou tzv. "cibulový", vařený ve vývaru z cibulových šlupek. Ty děláme dodnes. Potom už jenom polepujeme atd. a k tomu kupujeme hodně čokolády a bonbonů. K nám domů doteď přichází okolo 10-ti skupin lidí, většinou malých dětí, občas i starších kluků, se kterýma se známe. Ta část s pomlázkou mi posledních pár let přijde hodně trapná :D ale jinak je to pěkný...povídáme si, utužíme sousedský vztahy. Malé děti dostávají vajíčka a sladkosti a dospělým občas nabídneme panáka něčeho ostřejšího. Peníze po nás nikdy nikdo nechtěl, ani jsme jim je nedávali. Záleží nejspíš jak kde no...mě tady Velikonoce žebrání ani zdaleka nikdy nepřipomínaly.

Datum: 04.04.15 15:48

Od malička nesnáším Velikonoce.Co jsme dostaly ran od kdejakého kluka, hlavně,když jsme vyšly po mši z kostela. A to byly pořádné rány a přes nohy, to holky ještě dlouhé kalhoty moc nenosily. a pak nanovo doma a běda,kdybych neotevřela, to by maminka nepřežila. A když vyrostla dcera, tak nanovo. Přišlo až 40 koledníků a řezali jako blázni. Opravdu Velikonoce nemusím.

Datum: 04.04.15 15:52

Ahoj, tak já jsem asi trošku divný, ale na Velikonoce se vždycky těším. Nejsem sice až tak věřící, ale tradice pomlázky a koledování se mi líbí. Chodíval jsem koledovat jako malý a dnes už sice nechodím, ale to se třeba někdy do budoucna změní, i když nejsem už dítě.

Koleda v mém případě probíhala tak, že jsem skutečně chodíval od domu k domu v naší ulici a městě, v ruce jsem míval košíček na dobroty a vajíčka, pomlázku a řehtačku.

Když někdo otevřel, napřed jsem pozdravil, pak řekl koledu(ale pozor, žádné klasické "hody hody, doprovody, dejte vejce malovaný...", ale úplně jinou, ve kterém se zpívá o zajíčkovi, a má asi čtyři sloky. No a pak jsem zařehtal, v případě zájmu "paní domácí" vyšlehal a těšil se, zda něco dostanu. Většinou se skutečně jednalo o vajíčka, nějaké malé cukrovinky(malé čokolády a podobně), bonbony. Peníze jsem také občas dostal, ale většinou jenom v řádech korunových mincí, nic víc. Nevadilo mi to . Vajíčka jsme nikdy nevyhazovali, vždycky se nějak zpracovaly, nikdy nepřišly nazmar, zásobu čokolád jsem měl pak minimálně na týden dopředu Většinou jsem se vracel domů s plným košíčkem.

A jak bych si představoval koledu dnes? Nu, věru úplně stejně. Sice jsem už dospělý, ale jelikož alkohol nepiji, štamprličku bych se slušností odmítl...ještě bych asi podotkl, že jsem vždycky za koledu poděkoval a slušně se rozloučil.

Uvidím, asi někdy i přesto na koledu vyrazím i dnes, aby lidé věděli, že jsou i slušní koledníci...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.